Αγορές μέσω Internet

Αρχίσαμε....
Έρχονται πακέτα και πρεπει να πηγαινω ταχυδρομείο να πληρώνω φπα για να τα παρω. Μιλάμε για 3 και 4,5 . Αντε τωρα να τρεχεις σε ουρες και σε εργάσιμες ωρες για να πληρώσεις τετοια ποσά.
Τουλαχιστον ας μας έδιναν δυνατότητα ηλεκτρονικής πληρωμής και μετα να γινόταν η αποστολή .
Για ταλαιπωρία ειμαστε πρώτοι....
 
Παιδιά θέλω να αγοράσω μια καλωδιοταινία για να φτιάξω ένα κινητό ενός φίλου από Αγγλία.
Κόστος με τα μεταφορικά 7€.
Πόσο θα μου στοιχίσει τελικά ;
Τι επιπλέον θα χρεώσουν (τελωνεία, ΕΛΤΑ) ;
Έχει παραλάβει κανενας τίποτα πρόσφατα από Αγγλία ;
 
Αρχίσαμε....
Έρχονται πακέτα και πρεπει να πηγαινω ταχυδρομείο να πληρώνω φπα για να τα παρω. Μιλάμε για 3 και 4,5 . Αντε τωρα να τρεχεις σε ουρες και σε εργάσιμες ωρες για να πληρώσεις τετοια ποσά.
Τουλαχιστον ας μας έδιναν δυνατότητα ηλεκτρονικής πληρωμής και μετα να γινόταν η αποστολή .
Για ταλαιπωρία ειμαστε πρώτοι....
Αν η αγορά σου είναι από Κίνα τότε πριν πληρώσεις μίλα με τον πωλητή ώστε να δηλώσει σωστά την πώληση και να πληρώσεις από την αρχή τον ΦΠΑ. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειαστεί να πας ΕΛΤΑ και θα εκτελωνίζονται χωρίς πρόβλημα και πιο γρήγορα. Δυστυχώς οι περισσότεροι πωλητές δεν το κάνουν και σε ταλαιπωρούν κάθε φορά. Υπομονή μέχρι όλοι να συνηθίσουμε το νέο σύστημα.
 
Last edited:
Παιδιά θέλω να αγοράσω μια καλωδιοταινία για να φτιάξω ένα κινητό ενός φίλου από Αγγλία.
Κόστος με τα μεταφορικά 7€.
Πόσο θα μου στοιχίσει τελικά ;
Τι επιπλέον θα χρεώσουν (τελωνεία, ΕΛΤΑ) ;
Έχει παραλάβει κανενας τίποτα πρόσφατα από Αγγλία ;

Βασίλη παρέλαβα σχετικά πρόσφατα δέμα από Αγγλία, χρεώθηκε ΦΠΑ επί της αξίας και 15€ κερατιάτικα...


1627543737540.png
 
Παιδια, ενας φιλος ηθελε να παρει ενα οπτικο απο Aliexpress, αλλα απο Τσεχια αποστολη...
Και παλι πριν την τελικη αγορα εβαλαν +24% ΦΠΑ.
Και εγω που πηρα κατι απο κΙνα, πληρωσα +24% ΦΠΑ ...
Επιλεον πιστευω εαν ξεπερναει το συνολικο ποσο των 22 ευρω ενα πακετο, και το ελενξουνε( λογικα δεν ελενχονται ολα τα πακετα) θα σου ερθει (εμενα μου ηρθε) μυνημα για να στειλεις την αποδειξη αγορας του προιοντος...η το link αγορας...
 
Αν η αγορά σου είναι από Κίνα τότε πριν πληρώσεις μίλα με τον πωλητή ώστε να δηλώσει σωστά την πώληση και να πληρώσεις από την αρχή τον ΦΠΑ. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειαστεί να πας ΕΛΤΑ και θα εκτελωνίζονται χωρίς πρόβλημα και πιο γρήγορα. Δυστυχώς οι περισσότεροι πωλητές δεν το κάνουν και σε ταλαιπωρούν κάθε φορά. Υπομονή μέχρι όλοι να συνηθίσουμε το νέο σύστημα.
Αυτα ειναι παραγγελιες απο ενάμιση μηνα πριν μάθουμε τα νεα μέτρα.
 
Παιδια, ενας φιλος ηθελε να παρει ενα οπτικο απο Aliexpress, αλλα απο Τσεχια αποστολη...
Και παλι πριν την τελικη αγορα εβαλαν +24% ΦΠΑ.
Και εγω που πηρα κατι απο κΙνα, πληρωσα +24% ΦΠΑ ...
Επιλεον πιστευω εαν ξεπερναει το συνολικο ποσο των 22 ευρω ενα πακετο, και το ελενξουνε( λογικα δεν ελενχονται ολα τα πακετα) θα σου ερθει (εμενα μου ηρθε) μυνημα για να στειλεις την αποδειξη αγορας του προιοντος...η το link αγορας...
Τα 22€ ξεχασετα. Ολα τα δέματα πλεον απο 1 μεχρι 150€ υπόκεινται σε ΦΠΑ 24% χωρίς να σου ζητήσουν τίποτα .
 
Τα 15€ κερατιάτικα (εκτελωνιστικά) χρεώνονται σε συνολικό κόστος προϊόντος και μεταφορικών 7€.
Αυτό θέλω να μάθω παίδες.

Το λογικό είναι ναι, απλά θα ήθελα επιβεβαίωση.
 
Τα 15€ κερατιάτικα (εκτελωνιστικά) χρεώνονται σε συνολικό κόστος προϊόντος και μεταφορικών 7€.
Αυτό θέλω να μάθω παίδες.

Το λογικό είναι ναι, απλά θα ήθελα επιβεβαίωση.
εγω ρωτησα (οταν πληρωσα 15 εκτελωνισμο) οταν με εστειλαμ mail για εκτελωνισμο, και μου απαντησαν οτι δεν πρεπει να υπερβαινει το συνολικο ποσο των 22 ευρω αξια δεματος+μεταφ.
Αν τωρα αλλαξε κατι δεν ξερω....
Το ΦΠΑ +24% ειναι σε ολα τα ποσά δεμάτων...
 
Back
Top