Έλληνες κυνηγοί που ζουν στο εξωτερικό.

Γιατί Ιάκωβε τι έχουν οι φωτογραφίες; Εγώ τις βρίσκω πανέμορφες! Καμία παρανομία και φαίνεται και ο σεβασμός στο θήραμα.
Βασιλη,
ο σωστος κυνηγος που σεβεται πρωτα τον εαυτο του, μετα το θηραμα, δεν χρειαζεται να κανει επιδειξη των ικανοτητων του με το να ανεβαζει φωτογραφιες του τι εκανε και τι σκοτωσε.
Αυτα τα κραταει για τον εαυτο του και τον στενο του κυκλο. Δεν χρειαζεται την κολακεια κανενος με το να δειχνει τι καταφερε..
Αυτα βλεπουν οι αντικυνηγοι και προσπαθουν να μας βαλουν στην ακρη.
Ο μαγκας και λεβεντης κυνηγος, δεν χρειαζεται επιδειξη.
Ειναι μαγκας και λεβεντης για τον εαυτο του....
 
Βασιλη,
ο σωστος κυνηγος που σεβεται πρωτα τον εαυτο του, μετα το θηραμα, δεν χρειαζεται να κανει επιδειξη των ικανοτητων του με το να ανεβαζει φωτογραφιες του τι εκανε και τι σκοτωσε.
Αυτα τα κραταει για τον εαυτο του και τον στενο του κυκλο. Δεν χρειαζεται την κολακεια κανενος με το να δειχνει τι καταφερε..
Αυτα βλεπουν οι αντικυνηγοι και προσπαθουν να μας βαλουν στην ακρη.
Ο μαγκας και λεβεντης κυνηγος, δεν χρειαζεται επιδειξη.
Ειναι μαγκας και λεβεντης για τον εαυτο του....
Διαφωνώ κάθετα οριζόντια, διαγώνια και σε οποιαδήποτε άλλη φορά και προσανατολισμό... Δεν είναι για την κολακεία, ειναι χαρά και μια όμορφη στιγμή που θες να μοιραστείς με φίλους και να συζητήσεις και εξιστορήσεις όπως θα έκανες αν τους έβλεπες από κοντά... οι εκατόμβες θηραμάτων δεν πρέπει ούτε να γίνονται και πόσο μάλλον να φαίνονται και όταν φαίνονται γίνονται μόνο για το εφέ και ναι τότε κάνουν ζημιά και ειδικά εδώ έχουν φύγει ανεπιστρεπτί.

Αλλά τι κακό έχει ένας λαγος ωραία τοποθετημένος και η παρέα και τα σκυλιά ανάμεσα ή ένα μπουκέτο τσίχλες ή φάσσες κρεμασμένο στο δέντρο;; Το έχουμε ξαναπεί, το να μην ποστάρουμε τίποτα και να 'ντρεπομαστε', φοβόμαστε, κρυβόμαστε ή αισθανόμαστε άσχημα για αυτό που κάνουμε και καταφέρνουμε είναι ακριβώς αυτό που θέλουν... Δεν θα πέσουμε στην παγίδα τους... Δεν κάνουμε τίποτα παράνομο ούτε δείχνουμε κάτι ακαλαίσθητο... Αν έχουν αυτοί 'ευαισθησίες' να αλλάξουν αυτοί, όχι εγώ...

Η ηττοπάθειά και η απομόνωσή μας πρέπει να σταματήσει
 
Διαφωνώ κάθετα οριζόντια, διαγώνια και σε οποιαδήποτε άλλη φορά και προσανατολισμό... Δεν είναι για την κολακεία, ειναι χαρά και μια όμορφη στιγμή που θες να μοιραστείς με φίλους και να συζητήσεις και εξιστορήσεις όπως θα έκανες αν τους έβλεπες από κοντά... οι εκατόμβες θηραμάτων δεν πρέπει ούτε να γίνονται και πόσο μάλλον να φαίνονται και όταν φαίνονται γίνονται μόνο για το εφέ και ναι τότε κάνουν ζημιά και ειδικά εδώ έχουν φύγει ανεπιστρεπτί.

Αλλά τι κακό έχει ένας λαγος ωραία τοποθετημένος και η παρέα και τα σκυλιά ανάμεσα ή ένα μπουκέτο τσίχλες ή φάσσες κρεμασμένο στο δέντρο;; Το έχουμε ξαναπεί, το να μην ποστάρουμε τίποτα και να 'ντρεπομαστε', φοβόμαστε, κρυβόμαστε ή αισθανόμαστε άσχημα για αυτό που κάνουμε και καταφέρνουμε είναι ακριβώς αυτό που θέλουν... Δεν θα πέσουμε στην παγίδα τους... Δεν κάνουμε τίποτα παράνομο ούτε δείχνουμε κάτι ακαλαίσθητο... Αν έχουν αυτοί 'ευαισθησίες' να αλλάξουν αυτοί, όχι εγώ...

Η ηττοπάθειά και η απομόνωσή μας πρέπει να σταματήσει
Εχουμε τελειως διαφορετικες αντιληψεις επι του θεματος.
Στα 47 χρονια που κυνηγω, εγω δεν εχω σηκωσει ποτε μου φωτο του τι εχω κανει.
Πρωτιμω να το απολαμβανω με την παρεα μου και το κρασι μου..
 
Εχουμε τελειως διαφορετικες αντιληψεις επι του θεματος.
Στα 47 χρονια που κυνηγω, εγω δεν εχω σηκωσει ποτε μου φωτο του τι εχω κανει.
Πρωτιμω να το απολαμβανω με την παρεα μου και το κρασι μου..
Και γώ Τζάκ κυνηγάω χρόνια και έχω μόνο μια φωτό που με έβγαλε με το ζόρι φιλαράκι όταν ήμουν 18 χρόνων σε περδικοκυνηγι και τώρα είμαι 40 . Σε αυτές που ανέβασα δεν συμμετέχω σε καμια απλα είναι πολύ καλα μου φιλαράκια ( μην θεωρηθεί και αυτοπροβολή .yel. ) . Άλλη νοοτροπία το κυνηγι μεγάλου θηράματος και μέσα σε αυτήν εμπεριέχονται και οι φωτό ως ανάμνηση , σαν θέμα κυνηγι στο εξωτερικο και μόνο ανέβηκαν γιατί έχω δει και στο παρελθόν και χειρότερες εγχώριες .
 
Πάω να φέρω μπύρες,περιμένετε!!

Και πατατάκια
Εχουμε τελειως διαφορετικες αντιληψεις επι του θεματος.
Στα 47 χρονια που κυνηγω, εγω δεν εχω σηκωσει ποτε μου φωτο του τι εχω κανει.
Πρωτιμω να το απολαμβανω με την παρεα μου και το κρασι μου..
Απόλυτα σεβαστό να μην θέλει κάποιος προσωπικα τις φωτογραφίες. Να μην τις θέλει όμως για να μην παρεξηγηθουν οι αντικυνηγοι είναι εντελώς άλλο θέμα και δεν πρεοει να τα συγχέουμε... Πολιτικές κατευνασμου και αποφυγής συγκρουσης οδήγησαν πάντα σε άσχημα αποτελέσματα. Η Γερμανία κατάπατησε τις Βερσαλίες, η Τουρκία τώρα ανοιχτά τη Λωζανη και την Κύπρο, ε όπως το πάμε και εμείς το δικαίωμα να δηλώνουμε και να είμαστε κυνηγοί....

Αρκετά τετελεσμενα έχουμε, ας μη δημιουργούμε αλλά...
 
Και πατατάκια
Άμα μαζευτούμε πολλοι θέλω πανσέτες .yel. με junk food θα την βγάλουμε .
Και πατατάκια
Απόλυτα σεβαστό να μην θέλει κάποιος προσωπικα τις φωτογραφίες. Να μην τις θέλει όμως για να μην παρεξηγηθουν οι αντικυνηγοι είναι εντελώς άλλο θέμα και δεν πρεοει να τα συγχέουμε... Πολιτικές κατευνασμου και αποφυγής συγκρουσης οδήγησαν πάντα σε άσχημα αποτελέσματα. Η Γερμανία κατάπατησε τις Βερσαλίες, η Τουρκία τώρα ανοιχτά τη Λωζανη και την Κύπρο, ε όπως το πάμε και εμείς το δικαίωμα να δηλώνουμε και να είμαστε κυνηγοί....

Αρκετά τετελεσμενα έχουμε, ας μη δημιουργούμε αλλά...
Δεν αδικώ τον συνάδελφο με την δίκη του οπτική δεν του άρεσε όμως δεν πρέπει να φοβόμαστε κανέναν .
 
Ναι σιγά μην ντραπω να ανεβάσω φωτογραφία με νόμιμα θηραματα. Δεν λέω για τους παπαρες στο φεισμπουκ που το background είναι πάντα ένα καπό αυτοκινήτου γεμάτο θηραματα. Μια ωραία φωτογραφία όπως λέει ο tsakalos με σεβασμό στο θηραμα δεν ειναι κατακριτεα. Δεν βλέπω ίδιες αντιδράσεις από μερικούς όταν ποσταρονται λαβράκια, τσιπουρες και σαργοι. Αυτα ζωούλα δεν εχουν? Τα χταποδια που κρεμονται εξω απο τα ουζερι γιατι δεν ενοχλουν κανεναν? Στα βραχια φυτρωνουν αυτα???Είμαι νόμιμος κυνηγός που σέβομαι πάνω απ'όλα το θήραμα και χεστηκα για για το τι θα πουν οι απέναντι υποκριτες.
 
Εχουμε τελειως διαφορετικες αντιληψεις επι του θεματος.
Στα 47 χρονια που κυνηγω, εγω δεν εχω σηκωσει ποτε μου φωτο του τι εχω κανει.
Πρωτιμω να το απολαμβανω με την παρεα μου και το κρασι μου..
Ιακωβε ειλικρινά σε αυτό σου βγάζω το καπέλο....
Το κυνήγι (όπως κ το ψάρεμα) ειναι δυο χόμπι που για να έχει κάποιος επιτυχία υποτίθεται ότι πρεπει να έχει κάποια "ικανότητα"..
Ο ένας παρασερνει τον άλλον...
Ε ας ανεβάσω κ εγώ μια φωτο η ένα βιντεο στο you tube oπως ολοι οι άλλοι μην με πουν..άχρηστο κ ειδικά κ στο fb που εκεί πλεον μιλάμε για αηδία που ξεφευγει από την έννοια κυνηγός κ πάμε σε μακελάρη......
Ο παππους μου έλεγε μην παινευεσαι ο ίδιος κ ασε να σε παινεψουν οι άλλοι αν το αξίζεις...
Αλλά κ από την άλλη μεριά φαντάσου ένα οποιοδήποτε κυνηγετικό έντυπο να μην έχει (και) κυνηγετικές φωτο..
Όποιος θέλει να διαβάσει για......οικολογία ας παρει τα....κατάλληλα περιοδικα....

Βλέπω κ καποιες φορες φωτο με κορακοειδη σωρό κ παρολο που ολα αυτα κάνουν ζημιά κ είναι χωρίς περιορισμο το θεωρώ απαράδεκτο κ προκλητικο.....
Εκτός αυτου όπως εγώ ξαναπεί όλα έχουν κάποιο λόγο που βρίσκονται σε τουτη την γη...
Για φανταστείτε να μην υπάρχουν καθόλου αλεπούδες, κορακοειδη κλπ.....
Ολα θέλουν μετρο κ σωστη διαχείριση...
 
Επιτέλους, μετά από τόσο καιρό πάλι λιγο κυνήγι. Μεθαύριο θα συναντηθεί ή Corona μου στα χωριά της κας Μέρκελ με κάποια Εμου!
Τα έμου (στην Γερμανία τα λένε nandu) είναι εξωτικά πουλιά από την Νότια Αμερική, μοιάζουν πολυ με την στρουθοκάμηλο αλλά είναι μικρότερα και πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα. Πριν λίγα χρόνια είχαν ξεφύγει 2-3 από ένα εκτροφείο και σήμερα κυκλοφορούν μερικές εκατοντάδες στο Μεκλεμβούργο-Δυτική Πομερανία. Πάμε παρέα από 4 ατομα για να πάρουμε 10 θηράματα από μιά πεδινή περιοχή 60-70 στρεμμάτων (έχει να πέσει ποδαρόδρομος ...). Το καλό είναι πως τα πουλιά δεν είναι υποψιασμένα ακόμα και μπορείς να τα πλησιάσεις πολύ κοντά. Γιά αυτό θα δοκιμάσω για πρώτη φορά τα original brenneke μονόβολα και όχι κανονική σφαίρα.

Μια φωτο για σύγκριση μεγέθους - δεν τα έχω δει μέχρι σήμερα δια ζώσης.
1634161776817.png
 
Ιακωβε ειλικρινά σε αυτό σου βγάζω το καπέλο....
Το κυνήγι (όπως κ το ψάρεμα) ειναι δυο χόμπι που για να έχει κάποιος επιτυχία υποτίθεται ότι πρεπει να έχει κάποια "ικανότητα"..
Ο ένας παρασερνει τον άλλον...
Ε ας ανεβάσω κ εγώ μια φωτο η ένα βιντεο στο you tube oπως ολοι οι άλλοι μην με πουν..άχρηστο κ ειδικά κ στο fb που εκεί πλεον μιλάμε για αηδία που ξεφευγει από την έννοια κυνηγός κ πάμε σε μακελάρη......
Ο παππους μου έλεγε μην παινευεσαι ο ίδιος κ ασε να σε παινεψουν οι άλλοι αν το αξίζεις...
Αλλά κ από την άλλη μεριά φαντάσου ένα οποιοδήποτε κυνηγετικό έντυπο να μην έχει (και) κυνηγετικές φωτο..
Όποιος θέλει να διαβάσει για......οικολογία ας παρει τα....κατάλληλα περιοδικα....

Βλέπω κ καποιες φορες φωτο με κορακοειδη σωρό κ παρολο που ολα αυτα κάνουν ζημιά κ είναι χωρίς περιορισμο το θεωρώ απαράδεκτο κ προκλητικο.....
Εκτός αυτου όπως εγώ ξαναπεί όλα έχουν κάποιο λόγο που βρίσκονται σε τουτη την γη...
Για φανταστείτε να μην υπάρχουν καθόλου αλεπούδες, κορακοειδη κλπ.....
Ολα θέλουν μετρο κ σωστη διαχείριση...
Συμφωνω σε ολα, διαφωνω μονο στο οτι το κυνηγι οπου το οριζεις σαν χομπι.
Χομπι ειναι το τρεξιμο, το ταβλι , η πρεφα,
Τι διαλο χομπι ειναι αυτο που για να το κανουμε πρεπει να πληρωνουμε ταμεια, εισφορες, φορους, ρεμπεσκεδες και γαμησιατικα?
 
Back
Top