Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπου βλέπω συγκεντρώσεις υψηλές στο μάτι με χαλάνε οι κατονομες και το αντίθετο ,άσε που η εικόνα που βλέπουμε δεν συμβαδίζει με τον αριθμό των σκαγιων που τελικά διαβάζουμε ,δεν λέω πως δεν ισχύουν τα νούμερα ,απλά λέω πόσο εύκολα το μάτι ξεγελάει .
 
Όπου βλέπω συγκεντρώσεις υψηλές στο μάτι με χαλάνε οι κατονομες και το αντίθετο ,άσε που η εικόνα που βλέπουμε δεν συμβαδίζει με τον αριθμό των σκαγιων που τελικά διαβάζουμε ,δεν λέω πως δεν ισχύουν τα νούμερα ,απλά λέω πόσο εύκολα το μάτι ξεγελάει .
Έτσι είναι τις περισσότερες φορές.
Αν έβλεπες 1 τρύπα η συγκέντρωση θα ήταν 100% και η κατανομή μαύρη τρύπα :)

Το να μετράς ποσοστά σε σκάγια είναι μια μέθοδος.
Το να μετράς τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών στον κύκλο ανά θήραμα, μια άλλη.
Το να μετράς ωφέλιμη διάμετρο, μια άλλη.

Όλα όμως είναι στατιστική.
Και η στατιστική σκοτώνει καλά, αλλά προσωπικά προτιμώ ένα σκάγι στο κεφάλι. :)
 
Θέλω να πω ότι η ασφαλέστερη μέθοδος να σκοτώσεις είναι να στείλεις το κέντρο των σκαγιών στο θήραμα.
Τα υπόλοιπα πάντα τα αναλαμβάνει η τύχη.

Η αποτύπωση και η διάτρηση είναι απλά μια ένδειξη για το αν ο συνδυασμός όπλου τσοκ φυσιγγίου, "έχει" αυτά τα μέτρα.

Και τα κενά μερικές φορές σκοτώνουν όταν τα ποσοστά είναι καλά. Σημαίνουν περισσότερα σκάγια γύρω από αυτά.
 
Θέλω να πω ότι η ασφαλέστερη μέθοδος να σκοτώσεις είναι να στείλεις το κέντρο των σκαγιών στο θήραμα.
Τα υπόλοιπα πάντα τα αναλαμβάνει η τύχη.

Η αποτύπωση και η διάτρηση είναι απλά μια ένδειξη για το αν ο συνδυασμός όπλου τσοκ φυσιγγίου, "έχει" αυτά τα μέτρα.

Και τα κενά μερικές φορές σκοτώνουν όταν τα ποσοστά είναι καλά. Σημαίνουν περισσότερα σκάγια γύρω από αυτά.
Εμ για αυτό σου αρέσουν τα γκρουπαρισματα ,καλά είναι και αυτά αρκεί να πάνε πάνω στον στόχο αυτά και όχι το δίπλα του πίνακα χαχα!!!!!!!!!!!!!!
 
Πες μας την κεντρική ιδέα, ... πολύ πάρλα και με την αυτόματη μετάφραση δεν άντεξα να το δω όλο ...
Beretta A400 18.6 αυλός 66εκ κάννη 3* μαμά τσοκ
Fabarm XLR 18.7 αυλός 66εκ κάννη 3* μαμά τσοκ
Browning Maxus 18.8 αυλός 66εκ κάννη 3* μαμά τσοκ
Φυσίγγι δοκιμής ιταλικής μικροβιοτεχνίας 33γρ νο8
Απόσταση δοκιμής 30 μέτρα
σύγκριση κατανομών και διατρήσεων
όσον αφορά στις διατρήσεις Browning 46 σελίδες, Beretta 47 και Fabarm 56
για τις κατανομές ας κρίνει ο καθένας.

*ένα φυσίγγι από το κάθε όπλο για κάθε δοκιμή, άρα στατιστικά ελλιπής, φυσικά θα έβγαινε το βίντεο 10 ώρες με περισσότερες επαναλήψεις. πιστεύω ότι οι Ιταλοί δεν έχουν τα δικά μας κόμπλεξ και αυτή η δοκιμή δε γίνεται για να αποδείξει κάτι ή να θάψει κάποιο όπλο, αλλά ενδεικτικά να πάρει μια μυρωδιά ο θεατής
 
Beretta A400 18.6 αυλός 66εκ κάννη 3* μαμά τσοκ
Fabarm XLR 18.7 αυλός 66εκ κάννη 3* μαμά τσοκ
Browning Maxus 18.8 αυλός 66εκ κάννη 3* μαμά τσοκ
Φυσίγγι δοκιμής ιταλικής μικροβιοτεχνίας 33γρ νο8
Απόσταση δοκιμής 30 μέτρα
σύγκριση κατανομών και διατρήσεων
όσον αφορά στις διατρήσεις Browning 46 σελίδες, Beretta 47 και Fabarm 56
για τις κατανομές ας κρίνει ο καθένας.

*ένα φυσίγγι από το κάθε όπλο για κάθε δοκιμή, άρα στατιστικά ελλιπής, φυσικά θα έβγαινε το βίντεο 10 ώρες με περισσότερες επαναλήψεις. πιστεύω ότι οι Ιταλοί δεν έχουν τα δικά μας κόμπλεξ και αυτή η δοκιμή δε γίνεται για να αποδείξει κάτι ή να θάψει κάποιο όπλο, αλλά ενδεικτικά να πάρει μια μυρωδιά ο θεατής
Επρεπε να συγκρίνει και μια μπενέλλα να τις πάρει τα βρακιά!
Η μικροβιοτεχνία ειναι σιγουρα ιταλική; :)
 
Για τον φιλο τον Στράτο.....και οχι μονο.....για ορτυκι ( ? ) σε ρελιαστο με SIPE.

Τα σεταπ ειναι κλεισμενα σε καλυκα CHEDDITE T3.

εικόνα_Viber_2021-05-05_20-30-34.jpgεικόνα_Viber_2021-05-05_20-31-15.jpgεικόνα_Viber_2021-05-05_20-31-53.jpg

Ακομα ενα....και κανεις εσυ την επιλογη σου φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-05-05_20-32-36.jpgεικόνα_Viber_2021-05-05_20-33-05.jpg

Εαν θεωρεις τις τουφεκιες ''σφιχτες''.....βαλε 4* η 5* αστρα Στράτο.!!!! ;) :)
 
Ωραίες τουφεκιές Νίκο!
Ίσως με τον Piston Skeet 25 να είναι καλύτερα με κύλινδρο για ορτύκι!
Για τρυγόνι πάντως με ένα τεσσάρι ή LM κοντά μακριά τα πετσοκόβεις!


Στράτο μου , στο τρυγονι ( εγω ) με Ν9 δεν θα πηγαινα. Θα το εκανα ( οπως το εχω ) αλλα με Ν8 ή 7,5 .!!!
Οκ.....γουστα ειναι αυτα.....Σημασια εχει οτι εχεις ενα ''μπουσουλα''......φτιαξε οτι γουσταρεις .....και ριχτο
και οτι τσοκ εσυ νομιζεις καλυτερο....Το κεφι και τα κυνηγια σου να κανεις φιλε...οπως εσυ θελεις!!!! ;) :)
 
Για τον φιλο τον Στράτο.....και οχι μονο.....για ορτυκι ( ? ) σε ρελιαστο με SIPE.

Τα σεταπ ειναι κλεισμενα σε καλυκα CHEDDITE T3.

View attachment 29443View attachment 29444View attachment 29445

Ακομα ενα....και κανεις εσυ την επιλογη σου φιλε!!!

View attachment 29446View attachment 29447

Εαν θεωρεις τις τουφεκιες ''σφιχτες''.....βαλε 4* η 5* αστρα Στράτο.!!!! ;) :)
Νικο το ορτυκι ουτε στα 35 μετρα θα τρωγετε αν τη φαει
 
Το ορτυκι θελει ενα 24 skeet 9.5νο μαλακο και αργουτσικο στα 360m/s και ειναι μια χαρα αν κανει δε και 4.5€ τοτε μια χαρα


Τολη με την Ας εαν για να βγαλεις 360m/s.... φυσιγγιο....και οποια αλλη σκοπευτικη....για σκοπευτηριο
τα φυσιγγια που θα περισσεψουν δεν κανουν φιλε....Ειναι πολυ αργά....ετσι πιστευω...
Ισως να κανω και λαθος....
 
"
Τολη με την Ας εαν για να βγαλεις 360m/s.... φυσιγγιο....και οποια αλλη σκοπευτικη....για σκοπευτηριο
τα φυσιγγια που θα περισσεψουν δεν κανουν φιλε....Ειναι πολυ αργά....ετσι πιστευω...
Ισως να κανω και λαθος....
Για το ορτυκακι στη καψα ειναι κομπλε εγω δε ξερω τι θα χει μεσα ισος μια granular αλλα αν κυνηγαγα με δυκανο τα 21 γραμαρια θα τα επαιζα καλη μπαλα
 
"

Για το ορτυκακι στη καψα ειναι κομπλε εγω δε ξερω τι θα χει μεσα ισος μια granular αλλα αν κυνηγαγα με δυκανο τα 21 γραμαρια θα τα επαιζα καλη μπαλα
Εχουμε εμπορικο στα 20γρ

Το αγαπημενο μου ειναι ενα 25γρ
Σε ν10
Πολυ καλες κατανομες και το ριχνω και ατο περπατητο στην τσιχλα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top