Λαγός

Εκεί που μάζευα τσάι σήμερα, κόντεψα να το πατήσω!...

View attachment 29467
View attachment 29466
Μινιατούρα τελείως!

Δεν φτάνει μόνο η λούφα. Θέλει και λίγο παραλλαγή. ;)
Αλουπες και κρεατοσυλλεκτες να μην εχει εκει κοντα και η μινιατουρα θα γινει παλικαρι ;) ;)
 
Αλουπες και κρεατοσυλλεκτες να μην εχει εκει κοντα και η μινιατουρα θα γινει παλικαρι ;) ;)
Ο κυριοτερος τους εχθρος φιλε σε αυτη την ηλικια δεν ειναι η αλεπου
Το λαγουδακι τωρα δεν εχει οσμη
Η φυση το χει προικησει ετσι
Ουτε η μανα τωρα που θηλαζει εχει ιδιαιτερη
Θα αρχισουν να ´´βγαζουν´´ μυρωδια οταν κοψουν ομως το γαλα περιπου
Σε αυτη την ηλικια ο κυριοτερος τους εχθρος ειναι η καρακαξα
Οταν δεις καρακαξα να καθετε σε ενα σημειο και να κραζει καπως αλλιωτικα, να ανασηκωνεται λιγο να ξανακαθετε κλπ παραρηροντας κατω τοτε κατω
Εκει στον γυρο υπαρχει λαγος νεαρος
Τους τρωνε μυαλο και ματια και φευγουν
Συναδερφε μονηρη
Καπου εκει γυρω θαναι και τα αδερφακια του
Η μανα τους γυρναει και τα θηλαζει ενα ενα με τροπο που εχει προνοησει η φυση ωστε να υπαρχουν οι λιγοτερες δυνατες απωλειες
Εαν εχεις την ευκαιρια και το χρονο παραφυλαξε και θα δεις ενα θαυμα της φυσης να ξεδιπλωνεται μπροστα σου
Προτιμα νωρις το πρωι στο χαραμα- οταν σπαει το φως εαν ειναι υσηχη περιοχη
Αλλιως αργα το απογευμα
 
Ο κυριοτερος τους εχθρος φιλε σε αυτη την ηλικια δεν ειναι η αλεπου
Το λαγουδακι τωρα δεν εχει οσμη
Η φυση το χει προικησει ετσι
Ουτε η μανα τωρα που θηλαζει εχει ιδιαιτερη
Θα αρχισουν να ´´βγαζουν´´ μυρωδια οταν κοψουν ομως το γαλα περιπου
Σε αυτη την ηλικια ο κυριοτερος τους εχθρος ειναι η καρακαξα
Οταν δεις καρακαξα να καθετε σε ενα σημειο και να κραζει καπως αλλιωτικα, να ανασηκωνεται λιγο να ξανακαθετε κλπ παραρηροντας κατω τοτε κατω
Εκει στον γυρο υπαρχει λαγος νεαρος
Τους τρωνε μυαλο και ματια και φευγουν
Συναδερφε μονηρη
Καπου εκει γυρω θαναι και τα αδερφακια του
Η μανα τους γυρναει και τα θηλαζει ενα ενα με τροπο που εχει προνοησει η φυση ωστε να υπαρχουν οι λιγοτερες δυνατες απωλειες
Εαν εχεις την ευκαιρια και το χρονο παραφυλαξε και θα δεις ενα θαυμα της φυσης να ξεδιπλωνεται μπροστα σου
Προτιμα νωρις το πρωι στο χαραμα- οταν σπαει το φως εαν ειναι υσηχη περιοχη
Αλλιως αργα το απογευμα
Ανάλογα τον τόπο και κατά πόσο έχει διαθέσιμη τροφή για να καλύψει τις ανάγκες της
Όταν η αναλογία είναι 20 άλεπες και δύο λαγοί δεν θα αργήσει να γίνει το κακό
 
Επειδη πραγματικα ηθελα να το δειτε εψαξα τωρα λιγο
Βρηκα αυτο
Δεν ειναι νομιζω το δικος μας ειδος ακριβως αλλα εχουν παρα πολλες ομοιοτητες
Επιπλεον ειναι μια σχετικα υσηχη απο ανθρωπινη δραστηριοτητα ιδιωτικη περιοχη
 
Ανάλογα τον τόπο και κατά πόσο έχει διαθέσιμη τροφή για να καλύψει τις ανάγκες της
Όταν η αναλογία είναι 20 άλεπες και δύο λαγοί δεν θα αργήσει να γίνει το κακό
Μιλαμε για τα νεαρα και νηπια Κωατα
Και για τους ενηλικες ομωσ
Η φυση προνοει και για αυτο ακομη φιλε
Χρειαζεται την βοηθεια μας φυσικα αλλα σε τετοιο χαλι που λες φτανουμε στο σημειο μηδεν οποταν η ιδια η φυση αναλαμβανει
Η αλεπου σε τετοιους αριθμους η θα αλλαξει περιοχες η θα αναγκαστει να φαει ακομη και πεπονια-
Θα παει στα σκπυπιδια εξω απο τα πρωτα σπιτια των χωριων
Λιγο οι κατοικοι λιγο η πεινα της λιγο η αλλαγη τοπου λιγο η αρωστιες που θα την βρουν θα ξαναερθει η ισοροπια

Και εμεις ακομα ειμαστε και οφειλουμε να ειμαστε μερος της
 
Επειδη πραγματικα ηθελα να το δειτε εψαξα τωρα λιγο
Βρηκα αυτο
Δεν ειναι νομιζω το δικος μας ειδος ακριβως αλλα εχουν παρα πολλες ομοιοτητες
Επιπλεον ειναι μια σχετικα υσηχη απο ανθρωπινη δραστηριοτητα ιδιωτικη περιοχη
 
Που θα παει θα γυρισει ο τροχος καποια στιγμη θα βρουν τον Μαστορα τους και τοτε.....
Χμμ... Χλωμό το βλέπω Κώστα. :confused:
Εν προκειμένω, έχω γίνει μπάλα του βόλεϊ στα χέρια των ανεύθυνων αρμόδιων και των αναρμόδιων υπευθύνων.

Όχι μόνο στο συγκεκριμένο ζήτημα, αλλά, γενικά, έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό η διαφθορά και η παραίτηση που, κάθε τι σάπιο που αποκαλύπτεται, εδραιώνεται αντί να εξαλείφεται.
Το πιο πιθανό κάποια στιγμή είναι, ως "αλούπες", να μείνουμε από "λαγουδάκια". Από τα νησιά του Πάσχα και μετά, αυτό κάνει ο πολιτισμός μας: εκμετάλλευση (βλακεία) μέχρι ερήμωσης – και πάμε παραπέρα. Είχε δίκιο ο πράκτορας στο Matrix.
 
Συναδερφε μονηρη
Καπου εκει γυρω θαναι και τα αδερφακια του
Η μανα τους γυρναει και τα θηλαζει ενα ενα με τροπο που εχει προνοησει η φυση ωστε να υπαρχουν οι λιγοτερες δυνατες απωλειες
Εαν εχεις την ευκαιρια και το χρονο παραφυλαξε και θα δεις ενα θαυμα της φυσης να ξεδιπλωνεται μπροστα σου
Προτιμα νωρις το πρωι στο χαραμα- οταν σπαει το φως εαν ειναι υσηχη περιοχη
Αλλιως αργα το απογευμα
Καλά θα ήταν Χρύσανθε, αλλά, το συγκεκριμένο μέρος είναι 2 ώρες δύσκολης και επικίνδυνης ορειβασίας μακρυά από την εστία μου και πηγαίνω εκεί μόνο για το τσάι. Τις δυο προηγούμενες χρονιές, η μάνα τους μου έβγαινε προκλητικά για αντιπερισπασμό ώστε να με παρασύρει μακρυά από τα μικρά και την απολάμβανα. Φέτος όμως δεν την είδα. Είχε μάλλον και αυτή τους λόγους της όπως κατάλαβα να μείνει κρυμμένη για τη δική της ασφάλεια, εκτός κι αν ισχύει το χειρότερο. [...]

Έχω όμως την ευκαιρία να παρατηρήσω τη συμπεριφορά τους στο χωραφάκι μου. Πρόπερσι, ένας λαγός [νόμιζε ότι] κρύβονταν μέσα στις πατατιές μου όλο το καλοκαίρι. Τέλει Αυγούστου, εγώ έβγαζα τις πατάτες και ο λαγός έτρωγε άφοβα τα μήλα κάτω από τη μηλιά στα 10 μέτρα.
Δυστυχώς όμως, τέτοιες σχέσεις με τα θηράματα δεν μπορεί να τις αντιληφθεί εκείνος που έρχεται από 150Km μακρυά, ή ακόμα και από άλλο κράτος, να τα βαρέσει έξω από το φράχτη σου επειδή ο νόμος του δίνει το δικαίωμα, και σε λέει και τοπικιστή αν τους πεις τράβα βάρα τον άλλο, 2Km παραπάνω. Και να θέλεις να κάνεις διαχείριση στον τόπο σου, ο ιμπεριαλισμός δεν σε αφήνει. Έχει γίνει πια κανόνας στην κοινωνία μας το ρητό: «Αν δεν το κάνεις εσύ, θα το κάνει κάποιος άλλος – απλά, επειδή μπορεί».

Σ' ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες και τις οδηγίες. Μοιάζει να έχεις εντρυφήσει στο αντικείμενο και τ' αξίζεις τα εύσημα. :)
 
Καλά θα ήταν Χρύσανθε, αλλά, το συγκεκριμένο μέρος είναι 2 ώρες δύσκολης και επικίνδυνης ορειβασίας μακρυά από την εστία μου και πηγαίνω εκεί μόνο για το τσάι. Τις δυο προηγούμενες χρονιές, η μάνα τους μου έβγαινε προκλητικά για αντιπερισπασμό ώστε να με παρασύρει μακρυά από τα μικρά και την απολάμβανα. Φέτος όμως δεν την είδα. Είχε μάλλον και αυτή τους λόγους της όπως κατάλαβα να μείνει κρυμμένη για τη δική της ασφάλεια, εκτός κι αν ισχύει το χειρότερο. [...]

Έχω όμως την ευκαιρία να παρατηρήσω τη συμπεριφορά τους στο χωραφάκι μου. Πρόπερσι, ένας λαγός [νόμιζε ότι] κρύβονταν μέσα στις πατατιές μου όλο το καλοκαίρι. Τέλει Αυγούστου, εγώ έβγαζα τις πατάτες και ο λαγός έτρωγε άφοβα τα μήλα κάτω από τη μηλιά στα 10 μέτρα.
Δυστυχώς όμως, τέτοιες σχέσεις με τα θηράματα δεν μπορεί να τις αντιληφθεί εκείνος που έρχεται από 150Km μακρυά, ή ακόμα και από άλλο κράτος, να τα βαρέσει έξω από το φράχτη σου επειδή ο νόμος του δίνει το δικαίωμα, και σε λέει και τοπικιστή αν τους πεις τράβα βάρα τον άλλο, 2Km παραπάνω. Και να θέλεις να κάνεις διαχείριση στον τόπο σου, ο ιμπεριαλισμός δεν σε αφήνει. Έχει γίνει πια κανόνας στην κοινωνία μας το ρητό: «Αν δεν το κάνεις εσύ, θα το κάνει κάποιος άλλος – απλά, επειδή μπορεί».

Σ' ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες και τις οδηγίες. Μοιάζει να έχεις εντρυφήσει στο αντικείμενο και τ' αξίζεις τα εύσημα. :)
Οχι φιλε ποια ευσημα
Οποιο παιδι ρωτησεις που χει μεγαλωσει σε οικογενεια με ζωα ειδικα προβατα τα ξερει ολα αυτα και περισσοτερα

για την σχεση μας με το θηραμα συμφωνω
Εκει ομως ειναι η διαφορα του κυνηγου απο τον τυφεκιοφορο
Τον κοσμο μπορει να μην το σωσουμε
Αλλα εστω και εναν αμα βοηθησουμε να δει αλλιως τα πραγματα το κερδος ειναι μεγαλο

σημερα ειχα μια συναντηση με εναν ιταλο
Μενει κοντα σε εμενα στο χωριο
Ειναι ιταλος και βιγκαν
Εχει γατες
Δεν τις προσεχει
Δεν τις ταιζει

Μου λεγε με καμαρι οτι την περασμενη βδομαδα ειχαν ξεπαστρεψει ενα κοπαδι με νεαρα περδικακια

εγινα πυραυλος γιατι εμεις ειδαμε και παθαμε για να πανε καλα οι γεννες

του λεω εσυ δεν τρως κρεας αλλα την γατα σου πρεπει να την ταιζεις φαι
Δεν γινεται να επιβαρυνει την φυση
Κανει τεραστια ζημια

μου λεει ειρωνικα
Τι θες να την ταιζω κρεας;
Ναι του λεω
Αν δεν τις ταιζεις εσυ θα τις ταισει καποιος αλλος....
Καταλαβε το μυνημα......

Πς
Αγαπω τις γατες
Εχω γατα και μικρα γατακια


Αν θελω να αγαπω τα ζωα το δειχνω αναλαμβανοντας τις ευθυνες της κατοχης τους
 
Καλημερα μας
Πρωτο επισημο εκαπιδευτικο σημερα
Μιση ωρα ειχα σκοπο να αρχισει να κανει κοντιτιον η σκυλιτσα σιγα σιγα
Δεν πηγα σε τοπο με γεννες περδικας επιτηδες αλλα σε λαγοτοπο
Τα περδικια αυτη την εποχη ειναι πιο χαμηλα
Κατεβαινω σε μια πλατεια να κοψω ιχνη
Βρισκω τα κοπρανα αμεσως
Αφηνω το σκυλι
Βρισκω απο που εμπαινε
Λογικα επρεπε να τραβηξω βορεια δυτικα να μην πιανει ηλιος λογο και της εποχης
Τραβαω αμεσως αναποδα φουλ νοτιοανατολικα και βαζω το σκυλι με σκοπο να γυρισω και να τραβηξω βορειο ανατολικα
Εκει υπολογιζω να ειναι ο αυτιας στα κρατωνια που ο ηλιος γρηγορα θα παρακαμψει λογω υψομετρικης διαφορας και θα πιανει αερας και δροσια
Δεν ειναι παλαβος ολοι θα τον ψαχνουν αναποδα
Στα δεκα λεπτα παιζεο το μπιπερ στα 100 ´εριποθ μετρα
Αερας μηδεν
Μετα απο μια τριλεπτη περιπου φερμα ενας πανεμορφος αυτιας τρεχει και ξιποσω του η σκυλιτσα
Την αφησα να κανει καταδιωξει να χαρει και να μανιασει
Και γυρισα προς το αυτοκινητο
300-400 μετρα ολα και ολα
Γεμισαμε και οι δυο χαρα και ενεργεια
Τι πιο ομορφο απο το να χαιρεσαι την φυση
Καλη σας μερα
 
Καλημερα μας
Πρωτο επισημο εκαπιδευτικο σημερα
Μιση ωρα ειχα σκοπο να αρχισει να κανει κοντιτιον η σκυλιτσα σιγα σιγα
Δεν πηγα σε τοπο με γεννες περδικας επιτηδες αλλα σε λαγοτοπο
Τα περδικια αυτη την εποχη ειναι πιο χαμηλα
Κατεβαινω σε μια πλατεια να κοψω ιχνη
Βρισκω τα κοπρανα αμεσως
Αφηνω το σκυλι
Βρισκω απο που εμπαινε
Λογικα επρεπε να τραβηξω βορεια δυτικα να μην πιανει ηλιος λογο και της εποχης
Τραβαω αμεσως αναποδα φουλ νοτιοανατολικα και βαζω το σκυλι με σκοπο να γυρισω και να τραβηξω βορειο ανατολικα
Εκει υπολογιζω να ειναι ο αυτιας στα κρατωνια που ο ηλιος γρηγορα θα παρακαμψει λογω υψομετρικης διαφορας και θα πιανει αερας και δροσια
Δεν ειναι παλαβος ολοι θα τον ψαχνουν αναποδα
Στα δεκα λεπτα παιζεο το μπιπερ στα 100 ´εριποθ μετρα
Αερας μηδεν
Μετα απο μια τριλεπτη περιπου φερμα ενας πανεμορφος αυτιας τρεχει και ξιποσω του η σκυλιτσα
Την αφησα να κανει καταδιωξει να χαρει και να μανιασει
Και γυρισα προς το αυτοκινητο
300-400 μετρα ολα και ολα
Γεμισαμε και οι δυο χαρα και ενεργεια
Τι πιο ομορφο απο το να χαιρεσαι την φυση
Καλη σας μερα
Μπράβο ρε φίλε έκανε το σκυλί τη φερμα έκανε τη διωξη είδες κι εσύ τη φάση....να συνηθίζουμε σιγά σιγά πάλι...
Εχθές το βράδυ πήγα σε ένα χωράφι της γυναίκας να δω αν έχει βατους (για να τους ψεκασω αργότερα)και αν υπάρχει καθόλου ρίγανη για να κοψω. Πήρα και το σκύλο μαζί να κάνει κι αυτός τη βόλτα του. Δεν βρηκα ρίγανη και κατεβαίνω στο από κάτω χωράφι να δω μήπως βρω εκεί. Δεξιά και αριστερά ελιές φρεζαρισμενες όλες από κάτω και στη μέση ένα ανοικτό κομμάτι με ξεροχορτα. Βλέπω το σκυλί και μπαίνει στα ξεροχορτα κουνώντας την ουρά...πριν κάνει 3 μέτρα φεύγει ένας λαγαρος από την αντίθετη μεριά... μπαίνει σε κάτι πυκνά και βγαίνει στον δρόμο από πάνω. Του φώναξα κατευθείαν να έρθει πίσω γιατί δεν ήθελα να βγει στο δρόμο. Να δείτε πόσο έξυπνος είναι ο λαγός... γύρω γύρω από κει που καθόταν σπίτια στα 30 μετρα...και δρόμος στα 20 μέτρα που περνάνε συνέχεια αυτοκίνητα.
 
Ωραιος φιλε .love.

Εχω δει λαγο να καθετε ατο γιατακι 30 μετρα απο τον γηπεδο του σπορτιγκ
Μια απο τις λιγες φορες που ειδα χαμω λαγο
Διπλα απο κλουβια σκυλων
Διπλα απο υπεραστικο δρομο
Στον οχτο πανω σε χωματοδρομο κλπ
Δεν τον νοιαζει η φασαρια απο αυτοκινητα ντουφεκιες κλπ
Ξερει ποιος τον κυνηγα και ποτε
 
Ωραιος φιλε .love.

Εχω δει λαγο να καθετε ατο γιατακι 30 μετρα απο τον γηπεδο του σπορτιγκ
Μια απο τις λιγες φορες που ειδα χαμω λαγο
Διπλα απο κλουβια σκυλων
Διπλα απο υπεραστικο δρομο
Στον οχτο πανω σε χωματοδρομο κλπ
Δεν τον νοιαζει η φασαρια απο αυτοκινητα ντουφεκιες κλπ
Ξερει ποιος τον κυνηγα και ποτε
Έτσι ακριβώς!!!
 
Back
Top