Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά φαίνεται να είναι μέρος του "κυνηγετικού συστήματος".
Τον ξέρει κανένας από εδώ ;

Με το trojan horse εννοώ μήπως μπήκε μπροστά για να βολευτούν κάποιοι από τους υπάρχοντες κυνηγοπατέρες.
Περίμενα Γιάννη κάποιον πιο ανεξάρτητο.
Βέβαια νωρίς είναι ακόμα, θα γίνουν αρχαιρεσίες-εκλογές και θα εκλεγεί ο πρόεδρος.
Ενδιαφέρον θα έχει και η σύνθεση των ψηφοδελτίων.

Μακάρι να πάνε όλα καλά, να έχουν δυνατό λόγο και να κάνουν τις κινήσεις που πρέπει για να συσπειρώσουν κόσμο.
Αν και τώρα δεν συσπειρωθούμε, δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ ...
Ούτε κι εγώ τον ξέρω, αλλά, δεν περίμενα οι συντελεστές του ΚΕΚ να μην προέρχονται απ' το χώρο του "κυνηγετικού συστήματος". Γι' αυτό μου έκανε εντύπωση το μήνυμά σου και ρώτησα τι εννοείς.

Κατά τ' άλλα, εμένα η δημιουργία κόμματος δεν μου λέει κάτι. Θεματικά κόμματα στην Ελλάδα δεν έχουν καμία ελπίδα και το μόνο που καταφέρνουν είναι να διασκορπίζουν το 62% της άρνησης σε πολλά 0,5%άρια.
 
Μην τα μιδενηζου ολλα παιδες πρεπει να δοσουμε ενα αγωνα για το τροπο ζωης μας που ειναι το ψαρεμα και το κυνηγι...το κομμα πρεπει να μας εχει ολλους δηπλα του ..το ελευθερω παραδοσιακο κυνηγι κυνδηνευει απος και το ψαρεμα θελουν να μας κλησουν σε χρισα κλουβια και τα βουνα και η θαλασσες να γεμησουν πρασινες παπαριες δεν γηνεται να το επητρεψουμε αυτο....αγωνα απο χτες
 
Ούτε κι εγώ τον ξέρω, αλλά, δεν περίμενα οι συντελεστές του ΚΕΚ να μην προέρχονται απ' το χώρο του "κυνηγετικού συστήματος". Γι' αυτό μου έκανε εντύπωση το μήνυμά σου και ρώτησα τι εννοείς.

Κατά τ' άλλα, εμένα η δημιουργία κόμματος δεν μου λέει κάτι. Θεματικά κόμματα στην Ελλάδα δεν έχουν καμία ελπίδα και το μόνο που καταφέρνουν είναι να διασκορπίζουν το 62% της άρνησης σε πολλά 0,5%άρια.
Νομιζω ότι απο το όνομα και μόνο δεν θα προχωρησει, χώρια που το βάρος ενος κόμματος πρέπει να πέφτει στηη οικονομια και όχι στο ελεύθερο χρόνο. Εάν τα μέλη του καταφερουν μετά να μπουν τα ήδη μεγάλα και παραδοσιακά κόμματα αυτό θα είναι κέρδος για εμάς.
 
Τον ξέρει κανένας από εδώ
Φησικα ολλοι οι κ.οικογενια τον ξερει...εσει που ζεις Γενικός Γραμματέας της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Ηπείρου..ψαχτετο λιγο καθηστοι στης πολυθρονες γραφοντας κατεβατα δεν κανουμε τιποτα....οποιος εχει ορεξη να αγωνιστη μπορι αλλιος ας πιαση βελονακι
 
Last edited:
Όποιος δεν πιστεύει στο κόμμα δεν χρειάζεται να μπαίνει και να γράφει για περνάει η ώρα του.... ξέρουμε ότι οι γεννημένοι με σφραγίδα στο κούτελο είναι πολλοί στην Ελλάδα.... όπως επίσης άλλοι τόσοι είναι και οι σουλατσαδόροι...και στο φινάλε ότι και να γίνει από την υπάρχουσα κατάσταση εμείς οι κυνηγοί μόνο ωφελημένοι θα είμαστε!
 
Ούτε κι εγώ τον ξέρω, αλλά, δεν περίμενα οι συντελεστές του ΚΕΚ να μην προέρχονται απ' το χώρο του "κυνηγετικού συστήματος". Γι' αυτό μου έκανε εντύπωση το μήνυμά σου και ρώτησα τι εννοείς.

Κατά τ' άλλα, εμένα η δημιουργία κόμματος δεν μου λέει κάτι. Θεματικά κόμματα στην Ελλάδα δεν έχουν καμία ελπίδα και το μόνο που καταφέρνουν είναι να διασκορπίζουν το 62% της άρνησης σε πολλά 0,5%άρια.
Γιάννη, η οικονομική κρίση στην Ελλάδα έφερε στη Βουλή τους πιο απίθανους.Για πρόσθεσε και την πανδημία! Οι αναταράξεις θα είναι πολλές.Μπορεί και οι εκπλήξεις!
 
Φησικα ολλοι οι κ.οικογενια τον ξερει...εσει που ζεις Γενικός Γραμματέας της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Ηπείρου..ψαχτετο λιγο καθηστοι στης πολυθρονες γραφοντας κατεβατα δεν κανουμε τιποτα....οποιος εχει ορεξη να αγωνιστη μπορι αλλιος ας πιαση βελονακι
Αυτό το είδα Ηλία.
Προσωπικά αν τον γνωρίζει κανείς εννοούσα.
 
από ότι διάβασα προσωρινός πρόεδρος είναι μέχρι να γίνουν αρχαιρεσίες
Ναι, το γράφω παραπάνω.

Για τις αρχαιρεσίες ...
Πότε, ποιοί θα ψηφίσουν, ποιοί θα θέσουν υποψηφιότητα, πως θα διασφαλιστούν οι αδιάβλητες διαδικασίες κτλ
Θα τα δούμε όλα εν καιρώ.
Ξεκινάμε με θετικό πνεύμα.

Δεν θα ξαφνιαστώ όμως καθόλου αν δω τον πρόεδρο της ΚΣΕ αρχηγό του κόμματος.

Συγνώμη που δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό καποιων φίλων, δεν εμπιστεύομαι κανέναν, πόσο μάλλον πολιτικούς.

Ο καιρός, το ήθος, η διαφάνεια, η επάρκεια, οι γνώσεις, οι δεξιότητες, η ικανότητα επικοινωνίας, οι προτάσεις και εν τέλει το αποτέλεσμα θα δείξει την πορεία του κόμματος.
 
Ναι, το γράφω παραπάνω.

Για τις αρχαιρεσίες ...
Πότε, ποιοί θα ψηφίσουν, ποιοί θα θέσουν υποψηφιότητα, πως θα διασφαλιστούν οι αδιάβλητες διαδικασίες κτλ
Θα τα δούμε όλα εν καιρώ.
Ξεκινάμε με θετικό πνεύμα.

Δεν θα ξαφνιαστώ όμως καθόλου αν δω τον πρόεδρο της ΚΣΕ αρχηγό του κόμματος.

Συγνώμη που δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό καποιων φίλων, δεν εμπιστεύομαι κανέναν, πόσο μάλλον πολιτικούς.

Ο καιρός, το ήθος, η διαφάνεια, η επάρκεια, οι γνώσεις, οι δεξιότητες, η ικανότητα επικοινωνίας, οι προτάσεις και εν τέλει το αποτέλεσμα θα δείξει την πορεία του κόμματος.
To KEKA(και όχι ΚΕΚ) από ότι κατάλαβα δεν είναι σε αγαστή συνεργασία με την ΚΣΕ.
Όπως δεν ήταν και το ΚΕΚ το παλιότερο.
 
Ναι, το γράφω παραπάνω.

Για τις αρχαιρεσίες ...
Πότε, ποιοί θα ψηφίσουν, ποιοί θα θέσουν υποψηφιότητα, πως θα διασφαλιστούν οι αδιάβλητες διαδικασίες κτλ
Θα τα δούμε όλα εν καιρώ.
Ξεκινάμε με θετικό πνεύμα.

Δεν θα ξαφνιαστώ όμως καθόλου αν δω τον πρόεδρο της ΚΣΕ αρχηγό του κόμματος.

Συγνώμη που δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό καποιων φίλων, δεν εμπιστεύομαι κανέναν, πόσο μάλλον πολιτικούς.

Ο καιρός, το ήθος, η διαφάνεια, η επάρκεια, οι γνώσεις, οι δεξιότητες, η ικανότητα επικοινωνίας, οι προτάσεις και εν τέλει το αποτέλεσμα θα δείξει την πορεία του κόμματος.
από ότι λένε θα γράψουν μέλη, θα κάνουν συνέδριο σε κάνα χρόνο, όπου θα ψηφιστεί το καταστατικό, οι θέσεις και η ηγεσία του ΚΕΚΑ
ήδη βέβαια έχουν σημειωθεί και αποχωρήσεις
 
To KEKA(και όχι ΚΕΚ) από ότι κατάλαβα δεν είναι σε αγαστή συνεργασία με την ΚΣΕ.
Όπως δεν ήταν και το ΚΕΚ το παλιότερο.
Η κ.σ.ε ειναι αλλος θεσμος ο οποιος απετηχε παταγωδος... σαν πρωσοπα λεω ...χρειαζομαστε μια κ.σ.ε με νεο αιμα η οποια θα εναι μαζη με το κομμα και οχι να γληφη τα π@@## του καθε κουλι ..ας πανε σπητι τους, εχουν χαση καθε εμπιστοσυνη πλεον
 
Η κ.σ.ε ειναι αλλος θεσμος ο οποιος απετηχε παταγωδος... σαν πρωσοπα λεω ...χρειαζομαστε μια κ.σ.ε με νεο αιμα η οποια θα εναι μαζη με το κομμα και οχι να γληφη τα π@@## του καθε κουλι ..ας πανε σπητι τους, εχουν χαση καθε εμπιστοσυνη πλεον
του χρόνου το καλοκαίρι έχει εκλογές η ΚΣΕ
αν καταφέρουν να επιβιώσουν φέτος θα εκλεγούν ξανά οι ίδιοι
όσο για το ΚΕΚΑ προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δε θα μακροημερεύσει
 
Όποιος δεν πιστεύει στο κόμμα δεν χρειάζεται να μπαίνει και να γράφει για περνάει η ώρα του....
Κάνεις λάθος φίλε μου. Κυρίως, όποιος δεν πιστεύει οφείλει να γράφει, διότι –σε αντίθεση με τον άλλο– έχει επιλέξει να ερευνά. Απ’ την άλλη, εκείνος που ζητάει τη σιωπή του άλλου, κάθε άλλο παρά δημοκράτης είναι, κι ας δηλώνει εξ αρχής την προθυμία του να ψηφίζει.

Το κυνήγι δεν χρειάζεται νέο κόμμα, [αυτό]κάθαρση χρειάζεται ώστε να ανακτήσει την εκτίμηση της κοινωνίας που έχασε εν μέσω της γενικευμένης κραιπάλης. Χρειάζεται να απαλλαγεί από τα μολύβδινα χαϊμαλιά που απέκτησε μετά το ’90 και το τραβούν στον πάτο μετά το ναυάγιο του ελληνικού "θαύματος". Με την οικονομία του κόκκινου δανείου και της ακάλυπτης επιταγής, το κυνήγι μετατράπηκε στη συνείδηση του κόσμου σε δολοφονικό και αιμοσταγές χόμπι του Σαββατοκύριακου. Θλίβομαι όταν διαβάζω "μελέτες" που προσπαθούν να πείσουν για την προσφορά του κυνηγιού στην οικονομία, μέσω της υπερκατανάλωσης φυσιγγίων, καυσίμων, τσίπουρων σε ακριτικά χωριά και κρουασάν με fredo cappuccino στα καρτέρια, με τους κυνηγούς να προσπαθούν να τις επιβεβαιώσουν αφήνοντας τις συσκευασίες τους στον τόπο. Οι Έλληνες κυνηγοί, βοηθάνε στα οικονομικά της Ελλάδας, η οποία δεν βγάζει ούτε σκάγια!… Επιστρέφω κατάκοπος το μεσημέρι από το κυνήγι, δίχως θήραμα, δίχως σκυλί και δίχως αυτοκίνητο, και οι νεαροί επισκέπτες, παιδιά των λαμόγιων χωριανών μου, με κοιτούν από το καφενείο με μίσος και ευχόμενοι να είχα αυτοπυροβοληθεί, πίνοντας τσίπουρα που δεν ξέρουνε πως βγαίνουν, με μεζέ κορν μπιφ και "χωριάτικο" λουκάνικο.

Το αντικυνηγετικό μένος δεν γεννήθηκε ούτε τράφηκε από κάποιο αντικυνηγετικό κόμμα. Τα κόμματα απλά αφουγκράζονται την κοινωνία και καβαλάνε το κυρίαρχο κύμα. Κάποτε ήταν οι κυνηγοί τα χαϊδεμένα τους παιδιά, τώρα είναι κάποια άλλα. Από το ΣΥΡΙΖΑ περιμένατε να καταργήσει το κυνήγι, από αλλού σας ήρθε η απαγόρευση. Με όλη την κοινωνία κατά του κυνηγιού, τι νομίζετε ότι θα καταφέρει η ψήφος σε ένα κυνηγετικό κόμμα με στελέχη τα ίδια πρόσωπα που βρίζετε και σήμερα σε άλλες θέσεις; Φανταστείτε τι βρισίδι θα τους ρίχνετε αν ο κώλος τους αισθανθεί και τη ζεστασιά της βουλευτικής καρέκλας. Εκτός κι αν το ενδόμυχο ζητούμενο είναι απλά η εκτόνωση που προσφέρει το βρισίδι ως σεξουαλικό υποκατάστατο.

Όσο θα εθελοτυφλούμε και θα αρνούμαστε να δούμε τις πραγματικές αιτίες της απομόνωσης και της στοχοποίησης κάθε φυσικής ελευθερίας, και όχι μόνο του κυνηγίου, τόσο θα τις χάνουμε – μια-μια, δίνοντας κάθε τετραετία τη μάχη μας με την αοριστία και την ευκαιρία στο παλιό να γυρίζει τη σκούφια του αλλιώς, βγάζοντάς μας κάθε τόσο στις πλατείες να βελάζουμε, ώστε να του ζητιανέψουμε αυτό που θέλει να μας δώσει.

Αφού λοιπόν το κόμμα κυνηγών είναι γεγονός, όσοι πιστεύετε σ’ αυτό, όταν θα γίνουν εκλογές ψηφίστε το. Κάποιοι άλλοι, θα συνεχίσουν να γράφουν κατεβατά, μπας και κάποιος κάποτε τύχει να τα διαβάσει – και βγει από το κώμα.
 
@gvp9000 από πληροφόρηση που έχω πάρει από άνθρωπο που ξέρει τον Μπρέχα (όχι φίλος του απλά τον ξέρει) μου είπε ότι με την ΚΣΕ είναι πολύ αντίθετος με τον τρόπο που χειρίζεται τα πράγματα και ότι δεν θα μπορούσε να μπει. Επίσης, ότι είναι σωστός άνθρωπος και έχει την θέληση και τον χρόνο να ασχοληθεί. Τα χρήματα είναι το μόνο ερωτηματικό που εννοείται πως χρειάζονται! Τα υπόλοιπα είναι όπως λες θα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει. Προσωπικά όπως έχω πει στο παρελθόν η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι το θεωρώ χρέος μου να ψηφίσω το ΚΕΚΑ αν κατέβει σε εκλογές ακόμα και αν δεν συμφωνώ με τους ανθρώπους. Αρκεί να συμφωνώ με τις θέσεις. Αν πάνε δηλαδή σαν κλαμμένο μ..... όπως η τωρινή ΚΣΕ και για να καλύψουν τις συντάξεις όπως η τωρινή ΚΣΕ τότε θα βγω πρώτος να κράξω. Οι άνθρωποι αλλάζουν, οι θεσμοί πρέπει να στηρίζονται.

Ελπίζω όταν δούμε το πρόγραμμα του κόμματος να έχει μέτρα όχι μόνο για το κυνήγι και το περιβάλλον αλλά και για την παιδεία, την οικονομία, την ασφάλεια κλπ. Αλλιώς θα γίνει αυτό που λέει ο Γιάννης (Μονήρης) παραπάνω...

Τέλος, να πω άλλη μια φορά ότι μέσα από τον διάλογο εξελισσόμαστε σαν άνθρωποι και ειδικά σε ένα φόρουμ είναι ακριβώς αυτό που περιμένουμε όλοι θαρρώ.
 
Κάνεις λάθος φίλε μου. Κυρίως, όποιος δεν πιστεύει οφείλει να γράφει, διότι –σε αντίθεση με τον άλλο– έχει επιλέξει να ερευνά. Απ’ την άλλη, εκείνος που ζητάει τη σιωπή του άλλου, κάθε άλλο παρά δημοκράτης είναι, κι ας δηλώνει εξ αρχής την προθυμία του να ψηφίζει.

Το κυνήγι δεν χρειάζεται νέο κόμμα, [αυτό]κάθαρση χρειάζεται ώστε να ανακτήσει την εκτίμηση της κοινωνίας που έχασε εν μέσω της γενικευμένης κραιπάλης. Χρειάζεται να απαλλαγεί από τα μολύβδινα χαϊμαλιά που απέκτησε μετά το ’90 και το τραβούν στον πάτο μετά το ναυάγιο του ελληνικού "θαύματος". Με την οικονομία του κόκκινου δανείου και της ακάλυπτης επιταγής, το κυνήγι μετατράπηκε στη συνείδηση του κόσμου σε δολοφονικό και αιμοσταγές χόμπι του Σαββατοκύριακου. Θλίβομαι όταν διαβάζω "μελέτες" που προσπαθούν να πείσουν για την προσφορά του κυνηγιού στην οικονομία, μέσω της υπερκατανάλωσης φυσιγγίων, καυσίμων, τσίπουρων σε ακριτικά χωριά και κρουασάν με fredo cappuccino στα καρτέρια, με τους κυνηγούς να προσπαθούν να τις επιβεβαιώσουν αφήνοντας τις συσκευασίες τους στον τόπο. Οι Έλληνες κυνηγοί, βοηθάνε στα οικονομικά της Ελλάδας, η οποία δεν βγάζει ούτε σκάγια!… Επιστρέφω κατάκοπος το μεσημέρι από το κυνήγι, δίχως θήραμα, δίχως σκυλί και δίχως αυτοκίνητο, και οι νεαροί επισκέπτες, παιδιά των λαμόγιων χωριανών μου, με κοιτούν από το καφενείο με μίσος και ευχόμενοι να είχα αυτοπυροβοληθεί, πίνοντας τσίπουρα που δεν ξέρουνε πως βγαίνουν, με μεζέ κορν μπιφ και "χωριάτικο" λουκάνικο.

Το αντικυνηγετικό μένος δεν γεννήθηκε ούτε τράφηκε από κάποιο αντικυνηγετικό κόμμα. Τα κόμματα απλά αφουγκράζονται την κοινωνία και καβαλάνε το κυρίαρχο κύμα. Κάποτε ήταν οι κυνηγοί τα χαϊδεμένα τους παιδιά, τώρα είναι κάποια άλλα. Από το ΣΥΡΙΖΑ περιμένατε να καταργήσει το κυνήγι, από αλλού σας ήρθε η απαγόρευση. Με όλη την κοινωνία κατά του κυνηγιού, τι νομίζετε ότι θα καταφέρει η ψήφος σε ένα κυνηγετικό κόμμα με στελέχη τα ίδια πρόσωπα που βρίζετε και σήμερα σε άλλες θέσεις; Φανταστείτε τι βρισίδι θα τους ρίχνετε αν ο κώλος τους αισθανθεί και τη ζεστασιά της βουλευτικής καρέκλας. Εκτός κι αν το ενδόμυχο ζητούμενο είναι απλά η εκτόνωση που προσφέρει το βρισίδι ως σεξουαλικό υποκατάστατο.

Όσο θα εθελοτυφλούμε και θα αρνούμαστε να δούμε τις πραγματικές αιτίες της απομόνωσης και της στοχοποίησης κάθε φυσικής ελευθερίας, και όχι μόνο του κυνηγίου, τόσο θα τις χάνουμε – μια-μια, δίνοντας κάθε τετραετία τη μάχη μας με την αοριστία και την ευκαιρία στο παλιό να γυρίζει τη σκούφια του αλλιώς, βγάζοντάς μας κάθε τόσο στις πλατείες να βελάζουμε, ώστε να του ζητιανέψουμε αυτό που θέλει να μας δώσει.

Αφού λοιπόν το κόμμα κυνηγών είναι γεγονός, όσοι πιστεύετε σ’ αυτό, όταν θα γίνουν εκλογές ψηφίστε το. Κάποιοι άλλοι, θα συνεχίσουν να γράφουν κατεβατά, μπας και κάποιος κάποτε τύχει να τα διαβάσει – και βγει από το κώμα.
Όχι σωστός...
Ολόσωστος
 
Γνώμη μου ειναι πως δεν χρειάζεται το κεκα.
Χρειάζονται κυνηγοί ενεργοί μέσα στα υπάρχοντα κόμματα που να διεκδικούν και να προβάλουν το οποιο έργο και όποια θετική παρέμβαση γίνεται.
Θέλει καινούρια κσε με όρεξη.
Νέες εφαρμογές και εκσυγχρονισμό σε όλα τα επίπεδα.
Από την έκδοση αδειών ως την λειτουργια των συλλόγων, ομοσπονδιών κτλ.
Εδώ το αργόσχολο κράτος αναγκάστηκε σε ενα χρόνο να εφαρμόσει τεχνολογίες και εφαρμογές που τις ανακοίνωναν χρόνια ολόκληρα χωρίς να γίνονται.
Εεεε ας αναγκαστούμε να εκσυγχονιστουμε και εμείς.
Θέλουμε νέα θηροφυλακη με νέα συστήματα.
Drone για παράδειγμα.
Φανταστείτε ένα ζευγάρι θηροφυλακων με ένα drone και θερμική κάμερα πόση έκταση θα καλύπτουν.
Λεφτά υπάρχουν χορηγοι υπάρχουν.
Βρείτε τους, χρησιμοποιήστε τους.
Εδώ βρίσκουν χρηματοδότηση σωματεία με το 1/10 μη πω και μικροτερο ποσοτο μελων.
Θέληση οργάνωση και τρέξιμο θέλει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top