Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λαμπη μου την SIPE την δουλευω χρονια....ς4 δεν εχω.....Ισως την πάρω και αυτη....Εχω μαζεψει πολλες
μπαρουτες.....ειμαι στην διαδικασια ''ξεκαθαρισματος''.....να λιγοστεψουν οι μπαρουτες...και ισως την
παρω. Αν και με την sipe και την Τεκνα....''καλυμμενος'' ειμαι φιλε!!!! :)
Να πάρεις κι'απ'αυτή κ.Νίκο .
Ο Γιάννης ο φωτοβολίδας έχει πάνω απο 20 διαφορετικές πυρίτιδες .
Πάμε δυνατά o_O να τον ξεπεράσουμε :):):)
 
Νικο δε με καταλαβες εχει τωρα ανοιγμα αυτη η τουφεκια οσο ενα του εμποριου για πες αυτη ειναι πιο σφηχτη και απο εμπορικο με φουλ τσοκ
Την ανοίγεις όσο θέλεις Τόλη με πολλούς τρόπους . Πάτημα κλπ κλπ
 
Νικο δε με καταλαβες εχει τωρα ανοιγμα αυτη η τουφεκια οσο ενα του εμποριου για πες αυτη ειναι πιο σφηχτη και απο εμπορικο με φουλ τσοκ

Βρε φιλαρα....ξερω τι σου λεω.....Το συγκεντρωτικο φυσιγγιο το ''κανεις'' οτι θελεις....ειτε ειναι
εμποριου ειτε ιδιογομωσης....
Το σκορποχωρι....το μαζευεις μεχρι ενα ορισμενο σημειο με το φουλ τσοκ μαμα....απο εκει και περα
θελεις εξτρα τσοκ για να ''βγαλεις'' καλη τουφεκια....Αυτο λεω....
 
Να πάρεις κι'απ'αυτή κ.Νίκο .
Ο Γιάννης ο φωτοβολίδας έχει πάνω απο 20 διαφορετικές πυρίτιδες .
Πάμε δυνατά o_O να τον ξεπεράσουμε :):):)
Σε λιγο θα βαζο και στον καφε μαυτες πουχο μπλεξη .hair. .very funny.μολης ξεσκαρταρο θα πεζο σιπε και τεκνα και εγω.μιας και εχω αδιναμια στης δυπλης βασης.ααααα και αμερικανηκες ενοητε στην κορυφη της ληστας
 
Να πάρεις κι'απ'αυτή κ.Νίκο .
Ο Γιάννης ο φωτοβολίδας έχει πάνω απο 20 διαφορετικές πυρίτιδες .
Πάμε δυνατά o_O να τον ξεπεράσουμε :):):)

Λαμπη μου ο κουζουλος ειχει τα πρωτεια.....Εχω 14 ή 15 μπαρουτες.....αν παω στις 20 που εχει ο κουζουλος...
Το Δαφνι ειναι μακρια.....αλλα ειναι κοντα η Λερος.....και αν το ιδρυμα ειναι ακομα ανοιχτο....ε' τοτε δεν
την γλυτωνω..... :D
 
Λαμπη μου ο κουζουλος ειχει τα πρωτεια.....Εχω 14 ή 15 μπαρουτες.....αν παω στις 20 που εχει ο κουζουλος...
Το Δαφνι ειναι μακρια.....αλλα ειναι κοντα η Λερος.....και αν το ιδρυμα ειναι ακομα ανοιχτο....ε' τοτε δεν
την γλυτωνω..... :D
30+ .yel. .hair..big smile.
 
το ''βουνο και τα χορτα''
Εμείς έχουμε στην παρέα έναν τόσο απορροφημένο με τα χόρτα που μερικές φορές ξεχνάει το όπλο στα πουρνάρια και του το φέρνουμε εμείς. :)

Μερικές φορές το ξεχνάει και στο αυτοκίνητο.
Το top είναι ότι του μίλαγε ο άλλος ότι τα γουρούνια περνάνε 50-60 μέτρα από αυτόν και μόλις έφτασε εκεί κοιτούσε για πατήματα και είχε ξεχάσει το όπλο στο αυτοκίνητο.
Ένα γουρούνι σταμάτησε απορημένο και τον κοιτούσε από τα 30μ και έλεγε "τι μ@λάκας είναι αυτός ;;;" αχαχχαχαχχα
ΑΡΧΟΝΤΑΣ !!! Είμαστε όμως φοβερή παρέα :) Πολύ γέλιο ....
 
Last edited:
Βρε φιλαρα....ξερω τι σου λεω.....Το συγκεντρωτικο φυσιγγιο το ''κανεις'' οτι θελεις....ειτε ειναι
εμποριου ειτε ιδιογομωσης....
Το σκορποχωρι....το μαζευεις μεχρι ενα ορισμενο σημειο με το φουλ τσοκ μαμα....απο εκει και περα
θελεις εξτρα τσοκ για να ''βγαλεις'' καλη τουφεκια....Αυτο λεω....
Μπα Νικο το μαπα δε σωνετε με τπτ τωρα εαν στησεις ενα φυσιγγι συγγεντρωτικο ποσο να ανοιξει απο φουλ σε 5* στα 30 μετρα θελω να μαθω γτ πανω απο 20 εκ παραπανω δε πιστευω ε δε σωνετε η πλιοψειφια να πω οτι δεν λαμβανουμε υποψη της τροποπιεισεις στο στησιμο
 
Σε λιγο θα βαζο και στον καφε μαυτες πουχο μπλεξη .hair. .very funny.μολης ξεσκαρταρο θα πεζο σιπε και τεκνα και εγω.μιας και εχω αδιναμια στης δυπλης βασης.ααααα και αμερικανηκες ενοητε στην κορυφη της ληστας
Φωτοβολίδα ο λυκος μονο την προβια αλλάζει
 
Εγώ διαβάζοντας για πυρίτιδες, σκάγια, βύσματα κτλ έχω μια βασική ερώτηση.

Τελικά υπάρχει ο συνδιασμός υλικών που βγάζει φυσίγγι από νο2-6, στα 35-40gr με
1. Άνω της αποδεκτής συγκέντρωσης
2. Άριστη διάτρηση
3. Το οποίο να δουλεύει εξίσου καλά στους -10 έως +35, με υγρασία ή χωρίς ;

Μην μου απαντήσετε ότι εξαρτάται το όπλο, ή ότι κάθε καιρός-θήραμα θέλει το φυσίγγι του για να πάρεις το μέγιστο που μπορείς.

Μιλάμε για το ιερό δισκοπότηρο των φυσιγγίων.
Ένα για όλα ...
Μπορεί να κατασκευαστεί αυτό το πράγμα ;

Αν μιλάμε για εμπορικά πχ κυνηγάει κανένας με 1 φυσίγγι όλο τον χρόνο από πέρδικα και πάνω, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη το κόστος ;

Ή τελικά αυτή είναι μια ερώτηση άνευ ουσίας ;
 
Μπα Νικο το μαπα δε σωνετε με τπτ τωρα εαν στησεις ενα φυσιγγι συγγεντρωτικο ποσο να ανοιξει απο φουλ σε 5* στα 30 μετρα θελω να μαθω γτ πανω απο 20 εκ παραπανω δε πιστευω ε δε σωνετε η πλιοψειφια να πω οτι δεν λαμβανουμε υποψη της τροποπιεισεις στο στησιμο

Δεν χρειαστηκε να κανω ποτε δοκιμη ενα φυσιγγιο συγκεντρωτικο με 5* αστρα στα 30 μετρα ειδικοτερα
σε χοντρα σκαγια δεν εχω καμια δοκιμη.... Εκανα καποιες δοκιμες για αυτον τον φιλο μου που παμε στον
λαγο σε χοντρα διασπορας.....Δεν τολμησα να του δωσω τετοια φυσιγγια....θα σκοτωσει τα σκυλια....και
θα εχουμε δραματα....θα χασουμε και το κυνηγι!!!!
Ακου Τολη , το θεμα συγκεντρωσης.....ειναι μια ''πονεμενη'' ιστορια....αλλαζει για ''πλακα'' προς το
καλυτερο η το χειροτερο αναλογα την γομωση το βυσμα την πυριτιδα το καψουλι και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ
απο την ποιοτητα των σκαγιων....
Εμπορικα φυσιγγια κυκλοφορουν πολυ καλα.....κυκλοφορουν και φολες ομως....Τις φολες τις ''μαζευεις'' μεχρι
ενα ορισμενο σημειο.... αλλα δυσκολα θα γλυτωσει τα μπινελικια!!!!! Στο καλο φυσιγγιο οτι και τσοκ να βαλεις
αναλογα τα μετρα που θελεις να το ριξεις....θα ''δουλεψει''....
Το θεμα ειναι να ξερει ο κυνηγος.....τι φυσιγγιο εχει στην θαλαμη του....αν δεν το ξερει αυτο....επαιξε και
εχασε!!!!
Σφαζω καθε μερα φυσιγγια που ειχα αγορασμενα απο παλια....δεν κανω παρουσιασεις....γιατι θα ΠΙΚΡΑΘΕΙ
κοσμος...
Μην εμπιστευεστε αυτο που γραφουν οι συσκευασιες....καθε αλλο παρα αληθεια ειναι....ΟΧΙ σε ολα....αλλα
σε αρκετα.....εχω βρει τον αδη με λειψανα μεσα...
Δεν ειναι τιποτα να σφαξει ενα φυσιγγιο ο 'οποιος κυνηγος....και ας μην εχει γνωσεις....ρωτωντας πας στην
πολη.....και μετα ξερει τι εχει στην θαλαμη του
Οι εμποροι πουλανε....για το τι θα αγορασει και θα ριξει.....ειναι υπευθυνος ο κυνηγος!!!

Ο ''δικος'' μου που παμε στον λαγο....σημαδευει τον γαιδαρο...και ξερός ο μπακαλης....Καβαλα στα σκυλια
στους 10 λαγους θα παρει τους δυο απο τυχη....Για να παρει 3ον.....μονο με θαυμα της Παναγιάς....
Του λεω.....ελα να σου ριχνω δισκακια χαμηλα....να μαθεις να σημαδευεις....τιποτα αυτος...εγω τα λεω...εγω
τα ακουω !!!
Κατα τα αλλα μιλαμε για πολυ καλο παιδι....ψυχουλα....φιλοτιμος...αλεγρος τυπος...ολα τα καλα του θεου
εχει....Ειναι αστοχος σε απιστευτο βαθμο.....Καλυπτετε απο ολα τα αλλα καλα που εχει!!!!
Τι φυσιγγιο να δωσεις σε αυτον ??? Οτι και να του δωσεις....θεμα τυχης ειναι να σκοτωσει!!!

ΥΓ, Τολη στην σελιδα 710 εχει μια δοκιμη μου στα 30 μετρα με 3* αστρα και το ιδιο φυσιγγιο στα 27 μετρα
με 4* αστρα....Ισως παρεις μια ''ιδεα'' φιλε!!!!
 
Εγώ διαβάζοντας για πυρίτιδες, σκάγια, βύσματα κτλ έχω μια βασική ερώτηση.

Τελικά υπάρχει ο συνδιασμός υλικών που βγάζει φυσίγγι από νο2-6, στα 35-40gr με
1. Άνω της αποδεκτής συγκέντρωσης
2. Άριστη διάτρηση
3. Το οποίο να δουλεύει εξίσου καλά στους -10 έως +35, με υγρασία ή χωρίς ;

Μην μου απαντήσετε ότι εξαρτάται το όπλο, ή ότι κάθε καιρός-θήραμα θέλει το φυσίγγι του για να πάρεις το μέγιστο που μπορείς.

Μιλάμε για το ιερό δισκοπότηρο των φυσιγγίων.
Ένα για όλα ...
Μπορεί να κατασκευαστεί αυτό το πράγμα ;

Αν μιλάμε για εμπορικά πχ κυνηγάει κανένας με 1 φυσίγγι όλο τον χρόνο από πέρδικα και πάνω, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη το κόστος ;

Ή τελικά αυτή είναι μια ερώτηση άνευ ουσίας ;

Μεχρι 40 ΜΕΤΡΑ....ολα γινονται......Απο τα 40 μετρα και μετα αρχιζουν τα ζορια.....
Τωρα ΕΝΑ φυσιγγιο για αρχη μεχρι τελος σεζον....χλωμο το βλεπω....χωρις να το αποκλειω....
Με δυο τυπους φυσιγγιων ομως...Ενα ''καλοκαιρινο'' και ενα χειμερινο....ναι μπορεις να κανεις ολα τα
κυνηγια σου!!!
 
Δεν χρειαστηκε να κανω ποτε δοκιμη ενα φυσιγγιο συγκεντρωτικο με 5* αστρα στα 30 μετρα ειδικοτερα
σε χοντρα σκαγια δεν εχω καμια δοκιμη.... Εκανα καποιες δοκιμες για αυτον τον φιλο μου που παμε στον
λαγο σε χοντρα διασπορας.....Δεν τολμησα να του δωσω τετοια φυσιγγια....θα σκοτωσει τα σκυλια....και
θα εχουμε δραματα....θα χασουμε και το κυνηγι!!!!
Ακου Τολη , το θεμα συγκεντρωσης.....ειναι μια ''πονεμενη'' ιστορια....αλλαζει για ''πλακα'' προς το
καλυτερο η το χειροτερο αναλογα την γομωση το βυσμα την πυριτιδα το καψουλι και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ
απο την ποιοτητα των σκαγιων....
Εμπορικα φυσιγγια κυκλοφορουν πολυ καλα.....κυκλοφορουν και φολες ομως....Τις φολες τις ''μαζευεις'' μεχρι
ενα ορισμενο σημειο.... αλλα δυσκολα θα γλυτωσει τα μπινελικια!!!!! Στο καλο φυσιγγιο οτι και τσοκ να βαλεις
αναλογα τα μετρα που θελεις να το ριξεις....θα ''δουλεψει''....
Το θεμα ειναι να ξερει ο κυνηγος.....τι φυσιγγιο εχει στην θαλαμη του....αν δεν το ξερει αυτο....επαιξε και
εχασε!!!!
Σφαζω καθε μερα φυσιγγια που ειχα αγορασμενα απο παλια....δεν κανω παρουσιασεις....γιατι θα ΠΙΚΡΑΘΕΙ
κοσμος...
Μην εμπιστευεστε αυτο που γραφουν οι συσκευασιες....καθε αλλο παρα αληθεια ειναι....ΟΧΙ σε ολα....αλλα
σε αρκετα.....εχω βρει τον αδη με λειψανα μεσα...
Δεν ειναι τιποτα να σφαξει ενα φυσιγγιο ο 'οποιος κυνηγος....και ας μην εχει γνωσεις....ρωτωντας πας στην
πολη.....και μετα ξερει τι εχει στην θαλαμη του
Οι εμποροι πουλανε....για το τι θα αγορασει και θα ριξει.....ειναι υπευθυνος ο κυνηγος!!!

Ο ''δικος'' μου που παμε στον λαγο....σημαδευει τον γαιδαρο...και ξερός ο μπακαλης....Καβαλα στα σκυλια
στους 10 λαγους θα παρει τους δυο απο τυχη....Για να παρει 3ον.....μονο με θαυμα της Παναγιάς....
Του λεω.....ελα να σου ριχνω δισκακια χαμηλα....να μαθεις να σημαδευεις....τιποτα αυτος...εγω τα λεω...εγω
τα ακουω !!!
Κατα τα αλλα μιλαμε για πολυ καλο παιδι....ψυχουλα....φιλοτιμος...αλεγρος τυπος...ολα τα καλα του θεου
εχει....Ειναι αστοχος σε απιστευτο βαθμο.....Καλυπτετε απο ολα τα αλλα καλα που εχει!!!!
Τι φυσιγγιο να δωσεις σε αυτον ??? Οτι και να του δωσεις....θεμα τυχης ειναι να σκοτωσει!!!

ΥΓ, Τολη στην σελιδα 710 εχει μια δοκιμη μου στα 30 μετρα με 3* αστρα και το ιδιο φυσιγγιο στα 27 μετρα
με 4* αστρα....Ισως παρεις μια ''ιδεα'' φιλε!!!!
Αν ακουει στα τσοκ το φυσιγγι σου τοτε ολα καλα αλλα μεγαλη φοβερα τα συγγεντρωτικα αχαχαχαχ
 
Αν ακουει στα τσοκ το φυσιγγι σου τοτε ολα καλα αλλα μεγαλη φοβερα τα συγγεντρωτικα αχαχαχαχ

Τα τσοκ γι'αυτον τον λογο ειναι....Ενα να ξερεις...( που σιγουρα το ξερεις )....Οσο μεγαλωνουν τα μετρα
τοσο ανεβαινουμε σε γραμμαρια σκαγιων και διαμμετρο σκαγιων....δλδ το Ν5 μια χαρα μεχρι τα 45
μετρα στα σιγουρα....45 + μετρα Ν4 μεχρι 50 το ανωτερο ....Απο εκει και μετα θελεις Ν3 -Ν2 -Ν1
αναλογα το κυνηγι που κανεις...
Αυτα τα γνωριζεις....οσον αφορα την συγκεντρωση....τα ειπαμε....οσο καλυτερη ποιοτητα σκαγιων....
τοσο καλυτερη συγκεντρωση!!!
 
Μεχρι 40 ΜΕΤΡΑ....ολα γινονται......Απο τα 40 μετρα και μετα αρχιζουν τα ζορια.....
Τωρα ΕΝΑ φυσιγγιο για αρχη μεχρι τελος σεζον....χλωμο το βλεπω....χωρις να το αποκλειω....
Με δυο τυπους φυσιγγιων ομως...Ενα ''καλοκαιρινο'' και ενα χειμερινο....ναι μπορεις να κανεις ολα τα
κυνηγια σου!!!
Ναι Νίκο μέχρι 35-40 βαριά 45 μέτρα μιλάω.
Σήκωνα όπλο πολύ μακρύτερα κάποτε.
Και τώρα μερικές φορές.
Προσπαθώ να συγκρατούμαι, όσο μπορώ φίλε.
Τα εκλεκτά θηράματα δεν είναι για ξόδεμα.
 
Λαμπη μιλαμε για φυσιγγι που ειναι σφιχτο πχ εαν βαλεις 5* ποσο να ανηξει αλλο αν τροποπιεισουμε το σεταπ
Δίκιο έχεις σ'αυτό Τόλη .
Το δοκιμάσαμε παλιά με Percorso caccia 36 μπλέ . Μικρές -ασήμαντες διαφορές
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top