Φυσίγγια για την Φάσσα

Είχε δοκιμάσει κανείς πότε τα πυρκαλ Άρτεμις 34γρ., σε φασσες; θυμάστε εντυπώσεις;
Τα εριχνα με το πλαγιο σε ν 6.Γλυκια τουφεκια.Αν εβρισκες τις προσκοπευσεις εκανες και μακρυνα σκοτωματα.(εγω που δεν τοχα τοτε πολυ με την φασσα).Μονο καλες αναμνησεις εχω προσωπικα.
 
Είχε δοκιμάσει κανείς πότε τα πυρκαλ Άρτεμις 34γρ., σε φασσες; θυμάστε εντυπώσεις;
Πολύ ωραίο φυσίγγι.Το έριχνε χρόνια ο παππούς μου και για όσο το πρόλαβα εγώ μέχρι το κλείσιμο της εταιρείας με beretta 302
Τότε κυνηγούσα με ένα πλαγιοκαννο St etienne και στις τσίχλες έριχνα το μαύρο και το Ιντεάλ.Τρομερα και τα δύο,με το δεύτερο έχω κάνει μια από τις πιο καλές ενάρξεις σε τρυγόνια που θυμάμαι.
 
Είχε δοκιμάσει κανείς πότε τα πυρκαλ Άρτεμις 34γρ., σε φασσες; θυμάστε εντυπώσεις;
Τι μου θυμίζεις τώρα .Με γυρνάς πίσω στα χρόνια της νιότης .Δεκαετία του 1980 .Άρτεμις ,μαύρο πυρκαλ , πράσινο και τα μυαλά στα κάγκελα ! Ομως κάποιοι τα τέλειωσαν όλα αυτά κλεινοντας την Πυρκάλ
Το Αρτεμις το έριχνα πολύ τοτε σε φασσα με σούπερ ποζε . Με αυτο το φυσιγγι πήρα την πρωτη μου φασσα με μονόκανο. Τρομερό φυσίγγι. Απο καποια στιγμή και μετα έγιναν αλλαγές στις πυρίτιδες και μετά τα πήρε ολα ο διάολος.
 
Είχε δοκιμάσει κανείς πότε τα πυρκαλ Άρτεμις 34γρ., σε φασσες; θυμάστε εντυπώσεις;
Τα εχω ριξει σε τρυγονια σε νο7.Μου αφησε εξαιρετικες εντυπωσεις.Με ξερα σκοτωματα και ελαχιστα αιματα.Εχω ακομα μισο κουτι 15-20 χρονων για ενθυμιο.
 
Τα εχω ριξει σε τρυγονια σε νο7.Μου αφησε εξαιρετικες εντυπωσεις.Με ξερα σκοτωματα και ελαχιστα αιματα.Εχω ακομα μισο κουτι 15-20 χρονων για ενθυμιο.
Εχω κι εγω Θοδωρή ενα κουτι Νο4 και 2 κουτια 9αρια
 
Τι μου θυμίζεις τώρα .Με γυρνάς πίσω στα χρόνια της νιότης .Δεκαετία του 1980 .Άρτεμις ,μαύρο πυρκαλ , πράσινο και τα μυαλά στα κάγκελα ! Ομως κάποιοι τα τέλειωσαν όλα αυτά κλεινοντας την Πυρκάλ
Το Αρτεμις το έριχνα πολύ τοτε σε φασσα με σούπερ ποζε . Με αυτο το φυσιγγι πήρα την πρωτη μου φασσα με μονόκανο. Τρομερό φυσίγγι. Απο καποια στιγμή και μετα έγιναν αλλαγές στις πυρίτιδες και μετά τα πήρε ολα ο διάολος.
Το παλιο Αρτεμις με πατενταρισμενο συγκεντρωτηρα κ τελεια σφαιρικα σκαγια ηταν το πιο συγκεντρωτικο φυσιγγι της αγορας κ μπορουσε κανεις να το συγκρινει μονο με τα καναδεζικα Imperial.
Ηταν ανωτερο σε συγκεντρωση διατρηση ποιοτητα απο σχεδον ολα τα σημερινα εμπορικα.
Μιλαω για το φυσιγγι παραγωγης 70/80 με το λογοτυπο Αρτεμις γραμμένο στον καλυκα στα Ελληνικα.
 
Εντυπωση μου κάνει που λέτε για τρυγόνια και για γλυκιά τουφεκια το Άρτεμις..
Τα παλια με την mb 32 ήταν δυνατά φυσίγγια, χειμωνιάτικα...
Εκτός κ αναφέρεστε σε κάποια παρτιδα(είναι γνωστό πως άλλαζαν υλικά τα πυρκαλ..)


Το παλιο Αρτεμις με πατενταρισμενο συγκεντρωτηρα κ τελεια σφαιρικα σκαγια ηταν το πιο συγκεντρωτικο φυσιγγι της αγορας κ μπορουσε κανεις να το συγκρινει μονο με τα καναδεζικα Imperial.
Ηταν ανωτερο σε συγκεντρωση διατρηση ποιοτητα απο σχεδον ολα τα σημερινα εμπορικα.
Μιλαω για το φυσιγγι παραγωγης 70/80 με το λογοτυπο Αρτεμις γραμμένο στον καλυκα στα Ελληνικα.
Ο συγκεντρωτηρας είναι από το μαυρο αλλά τον ίδιο είχε κ το Άρτεμις που λες, όπως κ ολα τα πυρκαλ τότε...
Τώρα για συγκριση με τα καναδεζικα imperial χοντροκομμενο μου ακουγεται...
Υποτίθεται ότι πολλες φορες δεν το έφταναν ουτε τα Αμερικανικά.. Τι να πω μακάρι να το καταφέραμε εμείς.......!

16-03-40-20190319-163557(1).jpg
IMG_20210621_161644.jpg
 
Εντυπωση μου κάνει που λέτε για τρυγόνια και για γλυκιά τουφεκια το Άρτεμις..
Τα παλια με την mb 32 ήταν δυνατά φυσίγγια, χειμωνιάτικα...
Εκτός κ αναφέρεστε σε κάποια παρτιδα(είναι γνωστό πως άλλαζαν υλικά τα πυρκαλ..)



Ο συγκεντρωτηρας είναι από το μαυρο αλλά τον ίδιο είχε κ το Άρτεμις που λες, όπως κ ολα τα πυρκαλ τότε...
Τώρα για συγκριση με τα καναδεζικα imperial χοντροκομμενο μου ακουγεται...
Υποτίθεται ότι πολλες φορες δεν το έφταναν ουτε τα Αμερικανικά.. Τι να πω μακάρι να το καταφέραμε εμείς.......!

View attachment 28395
View attachment 28396
Τασο αυτο ειναι το φυσιγγι που θυμαμαι. Τα προλαβα ισα ισα σε ραφια παλιων οπλοπωλειων.
Πανε σχεδον 28 χρονια απο τοτε που εκανα τη δοκιμη στα 50 βηματα με 48 AL 71/2αστρα.
Εριξα Άρτεμις, imperial κ πασιγνωστο ελληνικο 36αρι.
Το καναδεζικο κεντησε με διαφορά 85 σκαγια απο το 36αρι κ 30 σκαγια απο το Αρτεμις. Ομως το Αρτεμις ηταν 34αρι.
Μια Prestige που ηρθε στα χερια μου αργοτερα το πηγαινε ακομα καλυτερα.
Ισως το καλυτερο φυσιγγι Ελληνικης κατασκευης κ οχι μονο κ οσοι το χρησιμοποιησαν κ το δοκιμασαν ξερουν πολυ καλα τι εννοω.
 
Τασο αυτο ειναι το φυσιγγι που θυμαμαι. Τα προλαβα ισα ισα σε ραφια παλιων οπλοπωλειων.
Πανε σχεδον 28 χρονια απο τοτε που εκανα τη δοκιμη στα 50 βηματα με 48 AL 71/2αστρα.
Εριξα Άρτεμις, imperial κ πασιγνωστο ελληνικο 36αρι.
Το καναδεζικο κεντησε με διαφορά 85 σκαγια απο το 36αρι κ 30 σκαγια απο το Αρτεμις. Ομως το Αρτεμις ηταν 34αρι.
Μια Prestige που ηρθε στα χερια μου αργοτερα το πηγαινε ακομα καλυτερα.
Ισως το καλυτερο φυσιγγι Ελληνικης κατασκευης κ οχι μονο κ οσοι το χρησιμοποιησαν κ το δοκιμασαν ξερουν πολυ καλα τι εννοω.
Μάλλον δεν θα το δοκίμασαν πολλοί γιατί σίγουρα κ εφόσον ήταν έτσι θα είχε αποκτηση μεγάλη φήμη όπως κ αλλά παλαιοτερα Ελληνικά φυσίγγια...
Τα επί πινακι δεν τα γνωρίζω καθολου φίλε Στέλιο κ δεν μπορώ να έχω γνώμη....
Το παν ειναι να αποδίδει καλά στο κυνήγι κ σε διαφορετικες καιρικές συνθήκες(όσο είναι δυνατόν... )
Δεν αμφιβαλω καθόλου για τα λεγόμενα σου κ μάλιστα έμαθα κ κάτι που δεν είχα ξανακουσει....
 
Εντυπωση μου κάνει που λέτε για τρυγόνια και για γλυκιά τουφεκια το Άρτεμις..
Τα παλια με την mb 32 ήταν δυνατά φυσίγγια, χειμωνιάτικα...
Εκτός κ αναφέρεστε σε κάποια παρτιδα(είναι γνωστό πως άλλαζαν υλικά τα πυρκαλ..)



Ο συγκεντρωτηρας είναι από το μαυρο αλλά τον ίδιο είχε κ το Άρτεμις που λες, όπως κ ολα τα πυρκαλ τότε...
Τώρα για συγκριση με τα καναδεζικα imperial χοντροκομμενο μου ακουγεται...
Υποτίθεται ότι πολλες φορες δεν το έφταναν ουτε τα Αμερικανικά.. Τι να πω μακάρι να το καταφέραμε εμείς.......!

View attachment 28395
View attachment 28396
Το κονο που καταφεταμε ειναι να δυαλισουμε καθε τι της προκοπης
 
Το κονο που καταφεταμε ειναι να δυαλισουμε καθε τι της προκοπης
Μια φορά κ έναν καιρό έδιναν σημασία έως κ στην παραμικρή λεπτομέρεια...Ηταν κ μερακλήδες, υπήρχε μεράκι....
Και τωρα........
Μεγάλη βιασύνη να βγαίνει η παραγωγη όσο πιο γρήγορα γίνεται κ με ότι αυτο συνεπαγεται..Και αυτό ισχυει για τα παντα.....
Η αλλιώς τα ξεπουλάμε όλα κ τελειώνουμε....... Δυστηχως.....
 
Back
Top