Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Κ για να το πω καλυτερα εαν η διαφορα ειναι πχ 16 εκατοστα στα 30 μετρα στον κατακορυφο αξονα, φτιαχνεις το κοντακι ετσι ωστε εκει που σημαδευεις να ριχνει 8 εκ πανω η επανω καννη κ 8 εκ κατω η κατω καννη.
.very shoked.
Πολλά φυσίγγια μου μυρίζεται ότι θα πέσουν.
 
Σωστός, οπότε ανάλογα σε ποια απόσταση θα βγει το πουλί, κάνεις μερικά βήματα μπρος ή πίσω.big smile.
Τα δίκανα διασταυρώνουν τις βολές εκτός και αν ειναι ρυθμισμένα για μονοβολα.Στα πουλιά τη δουλειά τη κάνει η διασπορά.
 
Καλησπέρα στην ομάδα. Σκέφτομαι για αγορά μηχανής ιδιογομωσης, είτε καινούρια είτε μεταχειρισμένη. Με ενδιαφέρει για 12 διαμέτρημα και η γομωσεις θα είναι 24 έως το πολύ 32 γραμμάρια. Λέω για την Lee load all 2. Ποια είναι η γνώμη σας;
 
Κ για να το πω καλυτερα εαν η διαφορα ειναι πχ 16 εκατοστα στα 30 μετρα στον κατακορυφο αξονα, φτιαχνεις το κοντακι ετσι ωστε εκει που σημαδευεις να ριχνει 8 εκ πανω η επανω καννη κ 8 εκ κατω η κατω καννη.
Φυσει αδυνατον αυτό που γράφεις φίλε, η συγκλιση δεν ακουει σε κοντακια, άνοιξες πολυ ωραίο θέμα , συνήθως η κάτω ρίχνει ψηλά κ η πανω η κεντρο η ελάχιστα χαμηλά
 
Βολες στα 30 μετρα με μονοβολα 28gr.
Η επανω τρυπα ειναι το γκρουπ βολων της επανω καννης κ η κατω το γκρουπ βολων της κατω καννης.
Σημαδεψα ακριβως στο κεντρο.
Το 5 εκ δεξια καταλαβαινεις τι ειναι.
Απο μερικα ποζε που δοκιμασα, σε 2-3 ειδα αυτη την εικονα.
Στα περισσοτερα γινεται αυτο που λες.
Κ ακουω τη γνωμη σου.

IMG-290b4afbca04a8b5e0e13631cf46f272-V.jpg
 
Φυσει αδυνατον αυτό που γράφεις φίλε, η συγκλιση δεν ακουει σε κοντακια, άνοιξες πολυ ωραίο θέμα , συνήθως η κάτω ρίχνει ψηλά κ η πανω η κεντρο η ελάχιστα χαμηλά
Το θεμα ειναι ασχημο πολυ φιλε.
Προβλεπω φασαριες
 
Βολες στα 30 μετρα με μονοβολα 28gr.
Η επανω τρυπα ειναι το γκρουπ βολων της επανω καννης κ η κατω το γκρουπ βολων της κατω καννης.
Σημαδεψα ακριβως στο κεντρο.
Το 5 εκ δεξια καταλαβαινεις τι ειναι.
Απο μερικα ποζε που δοκιμασα, σε 2-3 ειδα αυτη την εικονα.
Στα περισσοτερα γινεται αυτο που λες.
Κ ακουω τη γνωμη σου.

View attachment 28141
Την έχω γράψει την γνώμη μου πολλες φορες, κέντρο στα 15 μ μόνο δυο όπλα έχουν ρίξει, κ τα δυο σκοπευτικα όπλα πολυ γνωστά, τα πιο πολλα κυνηγετικά μοντέλα ρίχνουν μάλλον από το εργοστάσιο , την κάτω ψηλά κ την πανω πιο χαμηλά
 
Την έχω γράψει την γνώμη μου πολλες φορες, κέντρο στα 15 μ μόνο δυο όπλα έχουν ρίξει, κ τα δυο σκοπευτικα όπλα πολυ γνωστά, τα πιο πολλα κυνηγετικά μοντέλα ρίχνουν μάλλον από το εργοστάσιο , την κάτω ψηλά κ την πανω πιο χαμηλά
Αυτο που λες ειναι πραγματικα τραγικο κ θα επρεπε να εχουν ηδη φυγει βροχη τα μειλ προς τις εταιρειες.
Δυστυχως οι περισσοτεροι νομιζουν οτι κ οι δυο καννες στο οπλο τους ριχνουν εκει που σημαδευουν.
Συνεβη στο πρωτο μου ποζε το οποιο αγορασα σχετικα προσφατα.
Με το συγκεκριμενο οπλο εκανα μερικα κυνηγια με πολλα ζωντανα με την κατω καννη.
Ειχα γυρισει το μαμισιο κοντακι κ το ειχα δοκιμασει με την επανω νομιζοντας οτι ειναι οκ.
Εφτιαξα καινουριο κοντακι εξ αρχης με τα ιδια αποτελεσματα.
Μετα ηρθαν οι σχολαστικες δοκιμες κ το αποτελεσμα 15 εκ διαφορα στα 30 μετρα με μονοβολα.
Φιλοι μου αν νομιζετε οτι ειναι λιγο κανετε λαθος.
Η διαφορα φαινεται κ στο χαρτονι με σκαγια κ καποιος εμπειρος το καταλαβαινει αμεσως κ στο κυνηγι.
Αυτος ηταν κ ο λογος που εφτιαξα το κοντακι ετσι ωστε να μοιραζω τη διαφορα.
Δεν ξερω αν υπαρχει μαστορας στην Ελλαδα που να εχει κανει τετοια επεμβαση.
Αν υπαρχει κ μπορει να το κανει εγγυημενα να ριχνει κ τις 2 κεντρο στα 20 πχ μετρα θα το παω για φτιαξιμο χθες.
 
Αυτο που λες ειναι πραγματικα τραγικο κ θα επρεπε να εχουν ηδη φυγει βροχη τα μειλ προς τις εταιρειες.
Δυστυχως οι περισσοτεροι νομιζουν οτι κ οι δυο καννες στο οπλο τους ριχνουν εκει που σημαδευουν.
Συνεβη στο πρωτο μου ποζε το οποιο αγορασα σχετικα προσφατα.
Με το συγκεκριμενο οπλο εκανα μερικα κυνηγια με πολλα ζωντανα με την κατω καννη.
Ειχα γυρισει το μαμισιο κοντακι κ το ειχα δοκιμασει με την επανω νομιζοντας οτι ειναι οκ.
Εφτιαξα καινουριο κοντακι εξ αρχης με τα ιδια αποτελεσματα.
Μετα ηρθαν οι σχολαστικες δοκιμες κ το αποτελεσμα 15 εκ διαφορα στα 30 μετρα με μονοβολα.
Φιλοι μου αν νομιζετε οτι ειναι λιγο κανετε λαθος.
Η διαφορα φαινεται κ στο χαρτονι με σκαγια κ καποιος εμπειρος το καταλαβαινει αμεσως κ στο κυνηγι.
Αυτος ηταν κ ο λογος που εφτιαξα το κοντακι ετσι ωστε να μοιραζω τη διαφορα.
Δεν ξερω αν υπαρχει μαστορας στην Ελλαδα που να εχει κανει τετοια επεμβαση.
Αν υπαρχει κ μπορει να το κανει εγγυημενα να ριχνει κ τις 2 κεντρο στα 20 πχ μετρα θα το παω για φτιαξιμο χθες.
Να γιατί ο κόσμος παίρνει καραμπίνες , κρατάς τη θερμοκρασία του εγκεφάλου σε χαμηλά επίπεδα.
 
Και εμενα μου εχει τυχει και σε δυο δικα μου αλλα και σε φιλους Καποτε ενας φιλος ντουφεκισε ενα λαγο καθιστο Ειχε φυγει μπροστα απο τα σκυλια και καθωταν να ακουσει ,Του εριξε κοντα 20 μ περιπου ,Εσκασε απο τη στεναχωρια ,Μετα που κατσαμε για κολατσιο σε μια βρυση μου ηρθε να ριξω με το οπλο του Οντως αλλου σημαδευες αλλου πηγαινε Ριξα πολλα φυσιγγια για επαλυθευση
 
Η πρώτη δοκιμή στο όπλο (όποιο και να είναι αυτό) πρέπει να είναι αυτή.
Εκτός και αν αισθάνεστε τυχεροί.
Η πρώτη που έκανα.
Γι'αυτό έλεγαν παλιά αν θες να σιχαθείς το όπλο σου βάλτο στο σημάδι
Βλέπεις πράγματα που δεν σου αρέσουν είτε σε θέματα ευθύτητας είτε βλητικης είτε φυσιγγίων
 
Οι δοκιμες για συγκλιση γινονται με συγκεκριμενα μονοβολα πρωτα πρεπει να βρεις πιο μονοβολο ριχνει καλα το οπλο σου με τη μια κανη πιο ριχνει πιο ευθυβολα εννοώ και μετα να συγκρινεις και τη δευτερη και ενοειται με κοντινα οσο γινεται τσοκαρισματα μεταξυ τους .Δεν ειναι τοσο απλο οπως το γραφεται γιατι ολα τα μονοβολα δεν εχουν την ιδια ευθυβολια σε ολες τις κανες .Βρισκουμε το καλυτερο που ταιριαζει και μετα συγκρινουμε τη συγκλιση των κανων ξεκινωντας απο τα 25 φτανοντας εως τα 45 για να δουμε που και εαν εφαπτονται οι βολες .Αλιως βαζω οτι να ναι μεσα και ριχνω στο τελος ολα τα δικανα θα τα βγαλουμε για κλωτσες και δεν ειναι ετσι.
 
Οι δοκιμες για συγκλιση γινονται με συγκεκριμενα μονοβολα πρωτα πρεπει να βρεις πιο μονοβολο ριχνει καλα το οπλο σου με τη μια κανη πιο ριχνει πιο ευθυβολα εννοώ και μετα να συγκρινεις και τη δευτερη και ενοειται με κοντινα οσο γινεται τσοκαρισματα μεταξυ τους .Δεν ειναι τοσο απλο οπως το γραφεται γιατι ολα τα μονοβολα δεν εχουν την ιδια ευθυβολια σε ολες τις κανες .Βρισκουμε το καλυτερο που ταιριαζει και μετα συγκρινουμε τη συγκλιση των κανων ξεκινωντας απο τα 25 φτανοντας εως τα 45 για να δουμε που και εαν εφαπτονται οι βολες .Αλιως βαζω οτι να ναι μεσα και ριχνω στο τελος ολα τα δικανα θα τα βγαλουμε για κλωτσες και δεν ειναι ετσι.
Η σύγκλιση των κανών από τα εργοστάσια είναι στα 35 μέτρα!
 
Αυτο που λες ειναι πραγματικα τραγικο κ θα επρεπε να εχουν ηδη φυγει βροχη τα μειλ προς τις εταιρειες.
Δυστυχως οι περισσοτεροι νομιζουν οτι κ οι δυο καννες στο οπλο τους ριχνουν εκει που σημαδευουν.
Συνεβη στο πρωτο μου ποζε το οποιο αγορασα σχετικα προσφατα.
Με το συγκεκριμενο οπλο εκανα μερικα κυνηγια με πολλα ζωντανα με την κατω καννη.
Ειχα γυρισει το μαμισιο κοντακι κ το ειχα δοκιμασει με την επανω νομιζοντας οτι ειναι οκ.
Εφτιαξα καινουριο κοντακι εξ αρχης με τα ιδια αποτελεσματα.
Μετα ηρθαν οι σχολαστικες δοκιμες κ το αποτελεσμα 15 εκ διαφορα στα 30 μετρα με μονοβολα.
Φιλοι μου αν νομιζετε οτι ειναι λιγο κανετε λαθος.
Η διαφορα φαινεται κ στο χαρτονι με σκαγια κ καποιος εμπειρος το καταλαβαινει αμεσως κ στο κυνηγι.
Αυτος ηταν κ ο λογος που εφτιαξα το κοντακι ετσι ωστε να μοιραζω τη διαφορα.
Δεν ξερω αν υπαρχει μαστορας στην Ελλαδα που να εχει κανει τετοια επεμβαση.
Αν υπαρχει κ μπορει να το κανει εγγυημενα να ριχνει κ τις 2 κεντρο στα 20 πχ μετρα θα το παω για φτιαξιμο χθες.
Πρίν μερικά χρόνια, ένας οπλουργός της εταιρείας Frankonia (νομίζω είναι το μεγαλύτερο οπλοπωλείο της Γερμανίας με 20+ καταστήματα σε όλη την Γερμανία, με οπλουργούς και σκοπευτήρια) μου είχε πει πως για τα δίκαννα που φτιάχνονται στην Ευρώπη, υπάρχει κάποιος παλιός "άγραφος" νόμος: Για καποιο συγκεκριμένο φυσίγγιο (το ποιό είναι αυτό, πρέπει να ρωτάς τον κατασκευαστή του όπλου)
  1. οι βολές με δίκαννο που έχει δύο ραβδωτές κάννες πρέπει να συναντιώνται στα 75 μέτρα
  2. οι βολές με δίκαννο που έχει δύο λειόκαννες κάννες πρέπει να συναντιώνται στα 35 μέτρα - εδώ αναφέρονταν σε slug
Για βολές με δίκαννο που έχει μία ραβδωτή και μία λειόκαννη - όπως είναι το δικό μου (Antonio Zoli Corona:cool:) δεν ήξερε να μου πει. Αυτά για σουπερποζέ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top