Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όσο ζεσταίνεται η κάνη τόσο αυξάνονται κ οι ταχύτητες στον ταχογραφο... Ενδιαφέρον θα έχει να ψήσω λίγο την αχρωμιωτη να δούμε αν συμβαίνει αυτό...
Οσο μεγαλώνει ο αυλός τόσο μειώνονται οι τριβές, τόσο αυξάνεται η ταχυτητα, σε στενό συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, για αυτό λέω ότι οι διευρυμενοι παντου νικανε
 
Οσο μεγαλώνει ο αυλός τόσο μειώνονται οι τριβές, τόσο αυξάνεται η ταχυτητα,
Το παραπάνω είναι σωστό, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Δείτε ...

18.4 vs 18.8

1317 - 1323 - 0.5%
1331 - 1353 - 1.7%
1280 - 1299 - 1.5%


σε στενό συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, για αυτό λέω ότι οι διευρυμενοι παντου νικανε
πιθανή διαφυγή αερίων, διάμετρος βύσματος, σκληρότητα βύσματος, μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής, μεγαλύτερος όγκος καύσης, μεγαλύτερη αντίσταση αέρα ;;;;;
Αυτά δεν παίζουν ρόλο ;
Αν έχεις δοκιμάσει μεγάλο αριθμό διαφορετικών φυσιγγίων πάω πάσο, θα ήθελα όμως να μου πεις την μέγιστη διαφορά που έχεις δει στην ταχύτητα.
 
Ηλια σου απαντω απο εδω....Ζητώ συγνωμη απο ολους τους διαχειριστες.....προσπαθησα να απαντησω
εκει που μεταφερατε τα μηνυματα αλλα δεν γινοταν να γραψω.
Ας μεταφερθει και αυτο το μηνυμα.....εαν το θεωρειτε σκοπιμο.

Λοιπον Ηλια και χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης....
Εχω ανεβασει πανω απο 100 δοκιμες μου .....και το 95% απο αυτες εχουν ΟΛΑ τα στοιχια της τουφεκιας!!!
Αναλυτικα τα σεταπ ....εκτος απο το υψος ρελιασματος δινω και κενο χωρο...και τροπο κλεισιματος.
Με αυτον τον τροπο ειναι ΟΛΑ στο φως!!!
Δεν μπορει ΚΑΝΕΙΣ να αμφισβητησει μετρα δοκιμης συγκεντρωσης,,,,κτλ κτλ.
Για τον απλουστατο λογο.....οτι καθε ιδιογομωτης μπορει να το στησει και να το δοκιμασει.
Τωρα οταν καποιος βαζει μια φωτο και δεν μπορει να την ''υποστηριξει''...δλδ να δωσει σεταπ...
για ποιον λογο την βαζει ??
Τι νοημα εχει εαν δεν μπορεις να αποδειξεις οτι αυτο που αναβασες η εργαψες οτι ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ ???

Και στο φιναλε φιναλε....με ποιον τροπο βοηθας τους συναδελφους σου οταν δεν δινεις σεταπ ???

Αρα....η φωτο ανεβαινει για τα χειροκροτηματα.....και τα λαικ....ή μηπως κανω λαθος ???

Γραφεις ενα σεταπ.....και πολυ καλα κανεις.....Το καρατσεκαρισμενο ομως απο εσενα δεν σημαινει
ΤΙΠΟΤΑ.
Για τον απλουστατο λογο....οτι θεωρω εγω πολυ καλο....για σενα μπορει να ειναι ΦΟΛΑ!!!
Οταν λοιπον σου ζηταω μια αποτυπωση....μην βγαζεις ''κεντρι''....γιατι δεν ζηταω κατι παραλογο.

Τελειωνοντας θα σου πω το εξης . Σεβομαι πρωτα απο ολα τον εαυτο μου....και μετα ολους τους φιλους
και συναδελφους.....
Εαν ηταν διαφορετικα τα πραγματα.....δεν θα εγραφα τα σεταπ αναλυτικα στους στοχους!!! ;)
Οκ τοτε βγαλε αμακοινωση οποιος ιδιογωμοτης δεν βαζη αποτυπωση του σεταπ που γραφη( και με ταχογραφο)να μην ξαναγραψει ...για τι θα ειναι αναξιοπηστος σαν εμενα και αλλους...
..απεχουμε ετη φωτος στο τροπο σκεψεις....καλη σηνεχεια στο δρομο που διαλεξες..δεν θα σε ξαναενοχλησω αλλο με της ιδιογωμοτικες μου (αερολογιες)
 
Κατι σελιδες πισω, ή ισως και σε αλλο θεμα, ο Αρης αναφερε οτι εχει αισθηση απο την ταχυτητα της τουφεκιας με βαση τον ηχο που ακουει στη λαμαρινα του πινακα, και το ιχνος των σκαγιων. Για καποιον που τουφεκαει χαρτι, ισως φαινεται υπερβολη, για καποιον που διαβαζει ταχυτητες στον ταχογραφο ισως φαινεται επισης υπερβολη. Δεν ειναι ομως, αν εχεις ριξει χιλιαδες βολες στον πινακα, οπως δεν ειναι καθολου αμελητεες και οι αλλες ενδειξεις που παιρνουμε απο τις αισθησεις μας, οπως το λακτισμα, ή η αισθηση της τουφεκιας γενικοτερα.

Προσωπικα θελω να βλεπω δοκιμες, και δεν με ενδιαφερουν τα χαρακτηριστικα τους. Αν καποια μου κεντρισει το ενδιαφερον, θα ρωτησω παραπανω, και ας μου πει ο καθενας οτι νομιζει οτι πρεπει να μου πει. Θεωρω πως οι περισσοτεροι δεν βαζουμε δοκιμες για το μπραβο, αλλωστε ανετα γραφεις λιγο πειραγμενα μετρα ή προσθετεις κουκκιδες στην αποτυπωση, αν το μπραβο ειναι αυτο που ζητας. Στην ουσια τον εαυτο σου κοροιδευεις ομως. Αν καποιος με προσωπικο κοστος χρονου, και εξοδα, καταφερε να στησει κατι αποδοτικο σε μετρα εξω απο τα δεδομενα, καταλαβαινω το να μην θελει να μοιραστει τη συνταγη. Δεν τιθεται θεμα βοηθειας εδω, η βοηθεια προς ενα αρχαριο δεν συνισταται ποτε στο πως θα γεμισει ενα φυσιγγι μαγκνουμ με BB για χηνες

Πρακτικα εχω σταματησει τις δοκιμες εδω και καιρο. μια βασικη συνταγη γεμιζω, την εχω ριξει, και ξαναριξει, χειμωνα, με ηλιο, με βροχη και κρυο, μια χαρα αποδοτικη τη βρηκα, και μου αρκει. Θα θελα να ξερω και ταχυτητες, και πιεσεις, πρακτικα ομως και εκτος ταχογραφου υπαρχουν τροποι να διαπιστωσεις πραγματα, ωστε να ολοκληρωσεις την αποψη σου οσον αφορα το φυσιγγι. Σεβομαι οσους επενδυουν σε μηχανες και συσκευες για να μετρανε και την παραμικροτερη λεπτομερεια ενος φυσιγγιου, εγω απλα επελεξα να μην το κανω
 
Το παραπάνω είναι σωστό, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Δείτε ...

18.4 vs 18.8

1317 - 1323 - 0.5%
1331 - 1353 - 1.7%
1280 - 1299 - 1.5%



πιθανή διαφυγή αερίων, διάμετρος βύσματος, σκληρότητα βύσματος, μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής, μεγαλύτερος όγκος καύσης, μεγαλύτερη αντίσταση αέρα ;;;;;
Αυτά δεν παίζουν ρόλο ;
Αν έχεις δοκιμάσει μεγάλο αριθμό διαφορετικών φυσιγγίων πάω πάσο, θα ήθελα όμως να μου πεις την μέγιστη διαφορά που έχεις δει στην ταχύτητα.
Πού το ξέθαψες αυτό ;
Ήμουν παρών στις δοκιμές αυτές .:)
 
Εμενα αυτο που με χαλαει κ το λεω ανοιχτα κ δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να πεσω σε αυτη τη διαδικασια, ειναι το να βαζεις μια τουφεκια, να γραφεις καποια στοιχεια, θες επειδη θες να δειξεις το οπλο σου, το τσοκ σου, το φυσσιγγι σου,τη χαρα σου ου εφτιαξες κατι καλο, θες για να μαζεψεις Like κ να διαβαζεις μετα ¨δωσε σεταπ να σου πω¨.... Δωσε σεταπ να σου πω τι? Πιστοποιηση iso θα μου δωσετε? Δεν θελω πιστοποιηση... Κ αν δηλαδη το οπλο σου βγαλει 15 μετρα αρχικη λιγοτερη ή 15 % κατω συγκεντρωση, θα με πεις ψευτη? Δεν καταλαβα...
Ειναι πιο ωραιο κ κομψο να πεις, πες μας τη συνταγη να τη δοκιμασω κ εγω στο δικο μου οπλο να δουμε αν εχει διαφορες, κ αν κρινω εγω οτι μπορω να τη δωσω θα τη δωσω....
Προσωπικα επειδη εμενα με προσβαλει αυτο, δηλωνω οτι τα δεδομενα των δοκιμων μου, οι αποστασεις κ οι ταχυτητες η τα νουμερα σκαγιων κ τα λοιπα ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΚΑΜΙΑΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕΤΡΟ... Κ αν υπαρχει ενας που κατα καιροΥς ειναι παρων σε δοκιμες μου κ μπορει να πει κατι, να βγει να το πει....
Ο λογος ειναι οτι πρωτα απο ολα κανω δοκιμες για μενα κ επειδη γουσταρω κ επειδη μου αρεσει να κατανοω τις συνεπειες καθε αλλαγης στη συνταγη προσεχω ολες τις λεπτομερειες...
Η δουλεια κ η προσφορα του Νικου Π στον τομεα της και στον αρχαριο ιδιογομωτη ειναι αξιολογοτατη, και μπραβο του...
Να μην ακυρωνουμε κ θιγουμε εμεσα ομως οποιον αλλο συμετεχει γιατι υπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που εχουν βοηθησει στο παρασκηνιο η στο προσκηνιο πολλα παιδια...
 
πιθανή διαφυγή αερίων, διάμετρος βύσματος, σκληρότητα βύσματος, μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής, μεγαλύτερος όγκος καύσης, μεγαλύτερη αντίσταση αέρα ;;;;;
Αυτά δεν παίζουν ρόλο ;
Η υποτιθέμενη διαφυγή αερίων (στον διευρυμένο) είναι μύθος, κατά τη γνώμη μου. Τουλάχιστον στα σύγχρονα φυσίγγια με πλαστικό βύσμα με φούστα, ύψους πάνω από 2-3 χιλιοστά. Είναι τόσο μεγάλες οι πιέσεις, από τη στιγμή της πυροδότησης μέχρι και την έξοδο της γόμωσης από το στόμιο, που δεν είναι δυνατόν να μη διασταλεί η φούστα και πιεστεί στα τοιχώματα, του κάλυκα στην αρχή, αλλά και της (αρκετά φαρδύτερης) θαλάμης μετά , και του κώνου και του αυλού στη συνέχεια, τόσο που να παρέχει πλήρη έμφραξη. Αν δεν συνέβαινε αυτό, τα αμερικανικά φυσίγγια θα ήταν κυριολεκτικά για κλάματα σε αυλούς μεγαλύτερους από ... 18,2 χιλ. !!!! Μετρήστε π.χ. τη διάμετρο της φούστας ενός power-piston της Remington ... κι ελάτε να μου πείτε !!!
Αυτό που κατά τη γνώμη μου παίζει το μεγαλύτερο ρόλο, είναι το μεγαλύτερο εμβαδόν διατομής του διευρυμένου αυλού. Η Δύναμη που ωθεί και επιταχύνει τη γόμωση είναι, ανά πάσα στιγμή F = P x E , δηλαδή: Πίεση (που επικρατεί εντός της κάννης τη δεδομένη στιγμή) Χ Εμβαδόν (της βάσης του βύσματος, όπου ασκείται η δύναμη). Και, μπορεί η πίεση να πέφτει λίγο πιο γρήγορα όσο προχωρεί η γόμωση στην κάννη, λόγω μεγαλύτερου όγκου (σε σχέση με ένα στενό αυλό), αλλά αυτό το μεγαλύτερο εμβαδόν αντισταθμίζει τη μειωμένη πίεση, δηλαδή συνολικά η ώθηση και επομένως η επιτάχυνση της γόμωσης στον διευρυμένο αυλό είναι ελαφρώς μεγαλύτερη (ή τουλάχιστον ίδια) από ότι σε στενό αυλό, με ίδιο φυσίγγι.
Και είναι κάτι που δεν έχω δει (σε άρθρα ή συζητήσεις που έχω διαβάσει) να αναφέρεται από άλλους, ούτε από οπαδούς ούτε από πολέμιους του διευρυμένου αυλού ... Ενώ είναι πιστεύω πολύ σημαντικό. Αυτό είναι για μένα ο βασικός λόγος, και κατά δεύτερον οι μειωμένες τριβές, που θεωρώ απόλυτα λογικό και φυσικό να αποδίδει ο διευρυμένος αυλός λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες ...
 
Η υποτιθέμενη διαφυγή αερίων (στον διευρυμένο) είναι μύθος, κατά τη γνώμη μου. Τουλάχιστον στα σύγχρονα φυσίγγια με πλαστικό βύσμα με φούστα, ύψους πάνω από 2-3 χιλιοστά. Είναι τόσο μεγάλες οι πιέσεις, από τη στιγμή της πυροδότησης μέχρι και την έξοδο της γόμωσης από το στόμιο, που δεν είναι δυνατόν να μη διασταλεί η φούστα και πιεστεί στα τοιχώματα, του κάλυκα στην αρχή, αλλά και της (αρκετά φαρδύτερης) θαλάμης μετά , και του κώνου και του αυλού στη συνέχεια, τόσο που να παρέχει πλήρη έμφραξη. Αν δεν συνέβαινε αυτό, τα αμερικανικά φυσίγγια θα ήταν κυριολεκτικά για κλάματα σε αυλούς μεγαλύτερους από ... 18,2 χιλ. !!!! Μετρήστε π.χ. τη διάμετρο της φούστας ενός power-piston της Remington ... κι ελάτε να μου πείτε !!!
Αυτό που κατά τη γνώμη μου παίζει το μεγαλύτερο ρόλο, είναι το μεγαλύτερο εμβαδόν διατομής του διευρυμένου αυλού. Η Δύναμη που ωθεί και επιταχύνει τη γόμωση είναι, ανά πάσα στιγμή F = P x E , δηλαδή: Πίεση (που επικρατεί εντός της κάννης τη δεδομένη στιγμή) Χ Εμβαδόν (της βάσης του βύσματος, όπου ασκείται η δύναμη). Και, μπορεί η πίεση να πέφτει λίγο πιο γρήγορα όσο προχωρεί η γόμωση στην κάννη, λόγω μεγαλύτερου όγκου (σε σχέση με ένα στενό αυλό), αλλά αυτό το μεγαλύτερο εμβαδόν αντισταθμίζει τη μειωμένη πίεση, δηλαδή συνολικά η ώθηση και επομένως η επιτάχυνση της γόμωσης στον διευρυμένο αυλό είναι ελαφρώς μεγαλύτερη (ή τουλάχιστον ίδια) από ότι σε στενό αυλό, με ίδιο φυσίγγι.
Και είναι κάτι που δεν έχω δει (σε άρθρα ή συζητήσεις που έχω διαβάσει) να αναφέρεται από άλλους, ούτε από οπαδούς ούτε από πολέμιους του διευρυμένου αυλού ... Ενώ είναι πιστεύω πολύ σημαντικό. Αυτό είναι για μένα ο βασικός λόγος, και κατά δεύτερον οι μειωμένες τριβές, που θεωρώ απόλυτα λογικό και φυσικό να αποδίδει ο διευρυμένος αυλός λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες ...
Εισαι μεγαλο μυαλο!!!.RESPECT.
 
Αυτό που κατά τη γνώμη μου παίζει το μεγαλύτερο ρόλο, είναι το μεγαλύτερο εμβαδόν διατομής του διευρυμένου αυλού. Η Δύναμη που ωθεί και επιταχύνει τη γόμωση είναι, ανά πάσα στιγμή F = P x E , δηλαδή: Πίεση (που επικρατεί εντός της κάννης τη δεδομένη στιγμή) Χ Εμβαδόν (της βάσης του βύσματος, όπου ασκείται η δύναμη). Και, μπορεί η πίεση να πέφτει λίγο πιο γρήγορα όσο προχωρεί η γόμωση στην κάννη, λόγω μεγαλύτερου όγκου (σε σχέση με ένα στενό αυλό), αλλά αυτό το μεγαλύτερο εμβαδόν αντισταθμίζει τη μειωμένη πίεση, δηλαδή συνολικά η ώθηση και επομένως η επιτάχυνση της γόμωσης στον διευρυμένο αυλό είναι ελαφρώς μεγαλύτερη (ή τουλάχιστον ίδια) από ότι σε στενό αυλό, με ίδιο φυσίγγι.
Και είναι κάτι που δεν έχω δει (σε άρθρα ή συζητήσεις που έχω διαβάσει) να αναφέρεται από άλλους, ούτε από οπαδούς ούτε από πολέμιους του διευρυμένου αυλού ... Ενώ είναι πιστεύω πολύ σημαντικό. Αυτό είναι για μένα ο βασικός λόγος, και κατά δεύτερον οι μειωμένες τριβές, που θεωρώ απόλυτα λογικό και φυσικό να αποδίδει ο διευρυμένος αυλός λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες ...
Δεν το έχεις δει Στέλιο γιατί δεν ισχύει ...
Η πίεση μειώνεται αντιστρόφως ανάλογα με το τετράγωνο της διαμέτρου και η δύναμη αυξάνεται ανάλογα με το τετράγωνο της διαμέτρου οπότε σημειώσατε Χ.
Ποτέ δεν είναι απλά τα πράγματα στην εσωτερική βλητική.
Γίνονται ακόμα πιο πολύπλοκα όταν προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για την αλλαγή μιας παραμέτρου ενώ ταυτόχρονα αλλάζουν άλλες πέντε.

Η πιο σχετική δοκιμή που έχω βρει είναι αυτή.
https://www.clay-shooting.com/features/do-back-bored-guns-shoot-faster/

Φαίνεται να υπάρχει μια αυξημένη ταχύτητα στους διευρυμένους max 2%.
Το πιο πιθανό είναι ότι έχει να κάνει με την τριβή και τις διαμέτρους των βυσμάτων.

Το 2% στο στόμιο είναι πολύ μικρό, για το μελάνι που έχει πέσει (αν τελικά ισχύει, ... προσωπικά το δέχομαι).
Στα 20m πόσο γίνεται ?
Θα βάλει το 2% περισσότερα πουλιά στην τσάντα ;

Διαφορές πάντα θα υπάρχουν ... δεν έχω βρει όμως ακόμα αυτή που κάνει την διαφορά.
 
Δεν το έχεις δει Στέλιο γιατί δεν ισχύει ...
Η πίεση μειώνεται αντιστρόφως ανάλογα με το τετράγωνο της διαμέτρου και η δύναμη αυξάνεται ανάλογα με το τετράγωνο της διαμέτρου οπότε σημειώσατε Χ.
Ποτέ δεν είναι απλά τα πράγματα στην εσωτερική βλητική.
Γίνονται ακόμα πιο πολύπλοκα όταν προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για την αλλαγή μιας παραμέτρου ενώ ταυτόχρονα αλλάζουν άλλες πέντε.

Η πιο σχετική δοκιμή που έχω βρει είναι αυτή.
https://www.clay-shooting.com/features/do-back-bored-guns-shoot-faster/

Φαίνεται να υπάρχει μια αυξημένη ταχύτητα στους διευρυμένους max 2%.
Το πιο πιθανό είναι ότι έχει να κάνει με την τριβή και τις διαμέτρους των βυσμάτων.

Το 2% στο στόμιο είναι πολύ μικρό, για το μελάνι που έχει πέσει (αν τελικά ισχύει, ... προσωπικά το δέχομαι).
Στα 20m πόσο γίνεται ?
Θα βάλει το 2% περισσότερα πουλιά στην τσάντα ;

Διαφορές πάντα θα υπάρχουν ... δεν έχω βρει όμως ακόμα αυτή που κάνει την διαφορά.
2% μεγαλη κουβεντα φιλε αν παρειςωπαραδειγμα εναν που ειναι 98 κιλα ειναι καλος αν ειναι 100 ειναι χοντρος αν κανει 98€ ειναι φτινκ αν κανει 100€ ειναι πανακρυβο ετσι και δω αν βαρεσεις 98 τρυγωνια εσυ και 100 εγω θα με πιο τουφεκος απο σενα αχαχαχαχαχα
 
2% μεγαλη κουβεντα φιλε αν παρειςωπαραδειγμα εναν που ειναι 98 κιλα ειναι καλος αν ειναι 100 ειναι χοντρος αν κανει 98€ ειναι φτινκ αν κανει 100€ ειναι πανακρυβο ετσι και δω αν βαρεσεις 98 τρυγωνια εσυ και 100 εγω θα με πιο τουφεκος απο σενα αχαχαχαχαχα
Το 2% στο στόμιο γίνεται 1% στα 36m με 7άρια με απόλυτα σφαιρικά σκάγια !
Καταλαβαίνεις για τι μιλάμε.

Ωραία η έκφραση "αυξημένη ταχύτητα", το "πόσο αυξημένη" πρέπει να ψάξεις πολύ για να το βρεις και μόλις το βρεις απογοητεύεσαι.
 
Last edited:
Το 2% στο στόμιο γίνεται 1% στα 36m με 7άρια με απόλυτα σφαιρικά σκάγια !
Καταλαβαίνεις για τι μιλάμε.

Ωραία η έκφραση "αυξημένη ταχύτητα", το "πόσο αυξημένη" πρέπει να ψάξεις πολύ για να το βρεις και μόλις το βρεις απογοητεύεσαι.
Δεν εχω ταχογραφο καρντια μου
 
Δεν εχω ταχογραφο καρντια μου
Ούτε εγώ για 12άρι.
Μόνο για αεροβόλο.
Γι' αυτό ψάχνω.

Αν απογοητευτώ ή καταφέρω και σπάσω την Μ2 να ξέρεις ότι το επόμενο όπλο μου θα είναι η maxus, κρυφοbrownάκια. .yel.

ps
Διαχειριστές σκούπα αν κάτι είναι άσχετο.
 
Ούτε εγώ για 12άρι.
Μόνο για αεροβόλο.
Γι' αυτό ψάχνω.

Αν απογοητευτώ ή καταφέρω και σπάσω την Μ2 να ξέρεις ότι το επόμενο όπλο μου θα είναι η maxus, κρυφοbrownάκια. .yel.

ps
Διαχειριστές σκούπα αν κάτι είναι άσχετο.
Πολυ ωραια η maxus2 αλλα η διαφορα με την παλια πεντε χιλιοστα ριγα και μια βηδα παπιας 700€ ρε φιλε
 
Πολυ ωραια η maxus2 αλλα η διαφορα με την παλια πεντε χιλιοστα ριγα και μια βηδα παπιας 700€ ρε φιλε
Yπαρχουν και πολλές αλλες διάφορες εξωτερικά και εσωτερικά. Και ο αυλός και ο κώνος έχουν μεγαλώσει και βγαίνει πλέον μόνο σε 3.5 ιn. Στα 1650 € η τιμή σε κεντρική Ευρωπη
 
Το παραπάνω είναι σωστό, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Δείτε ...

18.4 vs 18.8

1317 - 1323 - 0.5%
1331 - 1353 - 1.7%
1280 - 1299 - 1.5%



πιθανή διαφυγή αερίων, διάμετρος βύσματος, σκληρότητα βύσματος, μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής, μεγαλύτερος όγκος καύσης, μεγαλύτερη αντίσταση αέρα ;;;;;
Αυτά δεν παίζουν ρόλο ;
Αν έχεις δοκιμάσει μεγάλο αριθμό διαφορετικών φυσιγγίων πάω πάσο, θα ήθελα όμως να μου πεις την μέγιστη διαφορά που έχεις δει στην ταχύτητα.
Θα σου απαντήσω με μια ερώτηση, ξέρεις μήπως εσυ η κάποιος άλλος ποση ειναι η διάμετρος της φουστας στον συγκεντρωτηρα power piston της remington ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top