Φακοί

Μετά από αλλαγές αρκετών κινεζικών φακών της πλάκας είπαμε να σοβαρευτούμε και χτύπησα έναν μικρό αλλα δυνατό σε χαρακτηριστικά φακό .....πολύ βολικός στο χέρι και ελαφρύς με αρκετό φως και σε μακρινές αποστάσεις!!!!
View attachment 27515
Εν τέλει εεε τέλη εποχή καλορίζικο φίλε μου !!!:)
 
Οι μάπα
View attachment 27520
Αυτοί που δουλεύω
View attachment 27521

Πρέπει να έχουν περάσει πάνω από 20 από τα χέρια μου (εξαιρούνται αυτοί με τα 10€ και κάτω).
Τους έχω χαρίσει όλους και έχω κρατήσει αυτούς.
Ο olight φαίνεται βολικός σε σχέση με τους υπόλοιπους...
 
Ο olight φαίνεται βολικός σε σχέση με τους υπόλοιπους...
Πανάλαφρος (lipo), 3 εντάσεις φωτισμού, έλεγχος με νεύμα χεριού.
Για ψάρεμα ιδανικός.

Ο διπλανός imalent (https://m.gearbest.com/headlights/pp_428912.html?wid=1433363) είναι πιο βαρύς αλλά έχει ρυθμιζόμενη ένταση. Αν θες τον βγάζεις και γίνεται χεριού. Πολύ δυνατός σε φως παρά το μεγεθός του.
 
Πανάλαφρος, 3 εντάσεις φωτισμού, έλεγχος με νεύμα χεριού.
Για ψάρεμα ιδανικός.

Ο διπλανός imalent (https://m.gearbest.com/headlights/pp_428912.html?wid=1433363) είναι πιο βαρύς αλλά έχει ρυθμιζόμενη ένταση. Αν θες τον βγάζεις και γίνεται χεριού. Πολύ δυνατός σε φως παρά το μεγεθός του.
Ίσως πάρω κάποια στιγμή και ένα τέτοιο γιατί στο πότισμα θες και ελεύθερα χέρια μερικές φορές....
 
Καλή επιλογή και δοκιμασμένη από εμένα όσο δεν πάει είναι ο fenix pd 35. Είναι μικρός με 5 σκάλες φωτεινότητας και 1000 lumens στην πιο μεγάλη σκάλα. Τον έχω 7-8 χρόνια με καθημερινή χρήση και συνεχίζει να με βγάζει παληκαρι. Στην 3η σκάλα που τον χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον με βγάζει η μπαταρία από 2 εβδομάδες μέχρι και μήνα με μια μπαταρία nitecore που τον δουλεύω. Αν θυμάμαι καλά είχε κοστίσει από ίντερνετ τότε γύρω στα 50-60 ευρώ. Όποιος έχει καλό ακριβό φακό καλό θα ήταν να τον συνδυάζει και με αντίστοιχης ποιότητας μπαταρία για να πάρει το βέλτιστο των δυνατοτήτων του. Δεν έιναι υπερβολή όταν ένας ισχυρός φακός χειρος κοστίζει 60-120 ευρώ να του βαλουμε μέσα και μια μπαταρία των 20-30 ευρώ. Σίγουρα σε βάθος χρόνου θα μας ανταμείψει και στην ένταση αλλά πολύ περισσότερο στην αντοχή και στις λιγότερες φορτίσεις
 
Καλή επιλογή και δοκιμασμένη από εμένα όσο δεν πάει είναι ο fenix pd 35. Είναι μικρός με 5 σκάλες φωτεινότητας και 1000 lumens στην πιο μεγάλη σκάλα. Τον έχω 7-8 χρόνια με καθημερινή χρήση και συνεχίζει να με βγάζει παληκαρι. Στην 3η σκάλα που τον χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον με βγάζει η μπαταρία από 2 εβδομάδες μέχρι και μήνα με μια μπαταρία nitecore που τον δουλεύω. Αν θυμάμαι καλά είχε κοστίσει από ίντερνετ τότε γύρω στα 50-60 ευρώ. Όποιος έχει καλό ακριβό φακό καλό θα ήταν να τον συνδυάζει και με αντίστοιχης ποιότητας μπαταρία για να πάρει το βέλτιστο των δυνατοτήτων του. Δεν έιναι υπερβολή όταν ένας ισχυρός φακός χειρος κοστίζει 60-120 ευρώ να του βαλουμε μέσα και μια μπαταρία των 20-30 ευρώ. Σίγουρα σε βάθος χρόνου θα μας ανταμείψει και στην ένταση αλλά πολύ περισσότερο στην αντοχή και στις λιγότερες φορτίσεις
Σωστός ο nitecore που πήρα είχε μέσα μπαταρία και φορτιστή.....η μπαταρία είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/27109799/NiteCore-NL2150R-21700-5000mAh-1τμχ.html
Για 89.90 που είχε ο φακός με θήκη καλώδιο φόρτισης και την συγκεκριμένη μπαταρία και 5 χρόνια εγγύηση και κάτι αλλά παρελκόμενα πιστεύω είναι από τις πιο καλές ευκαιρίες που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή....
 
Back
Top