Αγορές μέσω Internet

Ποτέ δεν έχω χάσει ούτε λεπτό του ευρώ από aliexpress ή ebay.
Προβλήματα υπήρξαν και με τα 2 αλλά με ένα dispute, report, και λίγα βρισίδια όλα λύνονται.
Οι κινέζοι πωλητές έχουν αρχίσει να μαγκιεύουν, καβάλησαν το καλάμι.
 
Τις πιο πολλές παραγγελίες της έχω κάνει από eBay και κάποια ηλεκτρονικά από banggood.Απο Αliexpress άρχισα να αγοράζω τον τελευταίο χρόνο . Δεν το χρησιμοποιούσα λόγω του ότι δεν είχε PayPal. Έκανα δειλα δειλα 2-3 παραγγελίες οι οποίες ήταν κάποιοι ελεγκτές θερμοκρασίας και κάποιες οθόνες κινητών και οι οποίες ήρθαν πολύ γρήγορα πραγματικά. Τελικά έχω κάνει πάρα πολλές αγορές και τους τελευταίους μήνες έχω υπερβεί τις 60 παραγγελίες. Από αυτές δύο ή τρεις είναι αυτές που δεν έφτασαν ποτέ και φυσικα μου επέστρεψαν τα χρήματα . Κάποιες άλλες άργησαν υπερβολικά , οπότε ήταν εκπρόθεσμες και ως εκ τούτου μου επέστρεψαν παλι τα χρήματα αλλά οι παραγγελίες τελικα ήρθαν με πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Προφανώς σε αυτό φταίει και η όλη κατάσταση που περνάμε με τα ταχυδρομεία και τις μεταφορικές εταιρείες. Υπήρξαν όμως παραγγελίες από AliExpress οι οποίες ήταν στο αεροδρόμιο μέσα σε 15 μέρες και πέρασε άλλο ένα δεκαπενθήμερο μέχρι να τις πάρω στα χέρια μου.
Σίγουρα έχει να κάνει με τον έμπορο τις συμφωνίες που έχει και ίσως να παίζει ρόλο και από ποια περιοχή της Κίνας έρχεται η παραγγελία.
Πάντως όλα αυτά τα χρόνια έχω κάνει εκατοντάδες παραγγελίες , χρήματα δεν έχω χάσει από κανέναν.
 
Εντάξει και το aliexpress δεν είναι και 100% αξιόπιστο...
Παρήγγειλα στις 3 του Μάρτη μια φυσιγγιοθήκη και ήρθε σήμερα, 70+ μέρες μετά, το παρακάτω αντικείμενο, το οποίο σπάμε με την γυναίκα μου το κεφάλι μας απ' το πρωί για το τι είναι και ποια η χρησιμότητά του.

Τώρα μένει να δω και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για όταν έρχεται λάθος αντικείμενο. Μια ταλαιπωρία την διακρίνω, που δε συνάδει με το κόστος του προϊόντος που παρήγγειλα ...

View attachment 27003

View attachment 27002

View attachment 27004
Έτσι όπως το βλέπω μου θυμίζει λίγο αυτό που βάζουν οι σκοπευτές στα παπούτσια τους για να ακουμπάνε την κάννη του όπλου μέχρι να έρθει πάλι η σειρά τους να ρίξουν.
 
Ενώ είμαι πολύ εξοικειωμένος με το Ebay μετά από 12 χρόνια και εκατοντάδες παραγγελίες, το Aliexpress δεν το ξέρω και κρατάω επιφυλάξεις, αλλά αφού λέει ο Δημήτρης ότι έχει καλη εμπειρία και δέχεται Paypal, θα το δοκιμάσω...
 
Ενώ είμαι πολύ εξοικειωμένος με το Ebay μετά από 12 χρόνια και εκατοντάδες παραγγελίες, το Aliexpress δεν το ξέρω και κρατάω επιφυλάξεις, αλλά αφού λέει ο Δημήτρης ότι έχει καλη εμπειρία και δέχεται Paypal, θα το δοκιμάσω...
Το αλί δεν δέχεται PayPal. Πολλοί λίγοι πωλητές δέχονται PayPal. Ο Δημήτρης αυτό έγραψε.
 
Ενώ είμαι πολύ εξοικειωμένος με το Ebay μετά από 12 χρόνια και εκατοντάδες παραγγελίες, το Aliexpress δεν το ξέρω και κρατάω επιφυλάξεις, αλλά αφού λέει ο Δημήτρης ότι έχει καλη εμπειρία και δέχεται Paypal, θα το δοκιμάσω...
Οχι δεν έχει paypal και γι αυτο δεν εκανα παραγγελίες απο κει.Αναγκάστηκα να κανω τις πρωτες γιατί έβρισκα φθηνότερα καποια ηλεκτρονικά απ οτι στο ebay που με την τιμή που είχαν θα έμπλεκα με τελωνείο. Χρησιμοποίησε χρεωστική Παντελή. Πάντως απο κάποιους έμπορους απο το Ali , καθυστερούν υπερβολικά οι παραγγελίες.Απο καποιους άλλους πάλι εκπλήσσεσαι. Δε βγαζεις άκρη.
Τις τελευταίες μερες πηρα 3 πακέτα ,2 απο ebay και1 απο Αli τα οποία μου τα παρέδωσε η ACS. :rolleyes:
 
Ώπα λάθος! Και πως πληρώνεις; Δίνεις κάρτα κατευθείαν; :rolleyes:
Μια χαρά όλα με κάρτα αλλά κάποια αργούν να έρθουν και το φταίξιμο είναι από εδώ
Το πολύ σε 15 μέρες είναι Ελλάδα ότι και αν πάρεις η τρελή καθυστέρηση είναι εδώ έως και 3 μήνες μετά σε κάποια δέματα κυρίως σε αυτά που ήταν free shipping και μικρού μεγέθους υπήρχε καθυστέρηση....
 
Μια χαρά είναι το αλιεξπρες μια φορά μου ήρθε λάθος δέμα είχε κάτι κοφτακια μέσα καλώδια κάτι φισακια κτλ

Του τα έστειλα φώτο μου λέει κράτησε τα και μου έστειλε και αυτό που είχα παραγγείλει. Τώρα έχω και κοφτακια

Μπορεί να μην έχει PayPal αλλά υπάρχει προστασία οι συναλλαγές γίνονται μέσο escrow οπότε δεν τους παίρνει για εξυπνάδες

Και το banggood αξιόπιστο και αυτό
 
Μια χαρά όλα με κάρτα αλλά κάποια αργούν να έρθουν και το φταίξιμο είναι από εδώ
Το πολύ σε 15 μέρες είναι Ελλάδα ότι και αν πάρεις η τρελή καθυστέρηση είναι εδώ έως και 3 μήνες μετά σε κάποια δέματα κυρίως σε αυτά που ήταν free shipping και μικρού μεγέθους υπήρχε καθυστέρηση....
Τέλης ο Βασιλιάς των αγορών.:D:p
 
Μόνο για τέτοια είμαστε αχχαχα.yel.
Τον Αύγουστο να είσαι έτοιμος.
Θα παραγείλω χειμερινό παντελόνι.
Σκούφος και γάντια τέλεια.

Άντε γιατί μόλις βλέπω αυτό το -17 ούτε για καφέ δεν βγαίνω από το αυτοκίνητο ...
 
Τον Αύγουστο να είσαι έτοιμος.
Θα παραγείλω χειμερινό παντελόνι.
Σκούφος και γάντια τέλεια.

Άντε γιατί μόλις βλέπω αυτό το -17 ούτε για καφέ δεν βγαίνω από το αυτοκίνητο ...
Εγώ δεν βγαίνω από το σπίτι αχχα .very funny.
Πάντα έτοιμος!!!!
 
Back
Top