Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα παίδες! Έκανα μια συγκριτική δοκιμή η οποία έγινε στα 36,50 μετρα και με 3* τσοκ! Τα όπλα ήταν τα εξής: 1 benelli cryo comfort 66cm
2 benelli super sport 71cm
3 beretta al391 teknys optima 71cm!
Τα φυσίγγια ήταν τα εξής:
α lampro καφέ Νο 6
β mary arm No 7 36gr
η sipe cx 2000 1,60 x33 gt24 No 6View attachment 27007benelli 66 cm lampro καφέ σκάγια 147 συγκέντρωση 48% ταχύτητα v1,5 400 m/sec
Μπραβο Βαγγελη.....! Ενδιαφερον δοκιμες........λατρεια η sipe .big smile. .....
 
Λογικό είναι Βαγγέλη να περνεις καλυτερες και ποιο γεμάτες κατανομές με την optima,εφόσον έχει 18,6 αυλό σε αντίθεση με τις benelli που έχουν 18,3-4..
Επίσης η optima έχει εργοστασιακό μεγάλο κωνο και τέλεια λειασμενο σε σημείο που δεν διακρίνεται,μόνο από όσες έχουν δει αρκετούς κώνους επιμηκυμενους..
Αν λοιπόν κανεις επιμήκυνση κωνου στις benelli,στον κατάλληλο πάντα μάστορα θα δεις άλλα πράγματα σε σχέση με την optima..
Σε ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που διέθεσες και τα μοιράστηκες μαζί μας...
Υπόψιν αυτά που λέω τα έχω δει σε δικά μου όπλα πάντα...

Τακη μου , εαν ειναι να αγοραζουμε ενα οπλο ....και τρεχουμε να φτιαξουμε τον κωνο.....το ''χασαμε''
το παιχνιδι φιλε!!!
Να σου θυμησω....η Α390 beretta που εχω....εχει 18,3 αυλο...και κωνο....ουτε που ξερω....ουτε που με
νοιαζει.... Αυτο που νοιαζει....ειναι οτι βγαζει καταπληκτικες τουφεκιες ( για μενα ) και τα γουστα μου
φιλε μου !!! :)
 
Βαγγεληηηη ειδες τη κανει ο κονος .big smile. οταν τον εκανα στο ζαμπαλα με ειπαν υπερβοληκο.δεστα ρωρα.terror..terror.

Εσυ κουζουλε....εισαι αλλη μια εξαιρεση του κανονα.....Και καλό κωνο να ειχες.....παλι ''χερι'' θα του
εβαζες....!!!! .big smile.
 
Τακη μου , εαν ειναι να αγοραζουμε ενα οπλο ....και τρεχουμε να φτιαξουμε τον κωνο.....το ''χασαμε''
το παιχνιδι φιλε!!!
Να σου θυμησω....η Α390 beretta που εχω....εχει 18,3 αυλο...και κωνο....ουτε που ξερω....ουτε που με
νοιαζει.... Αυτο που νοιαζει....ειναι οτι βγαζει καταπληκτικες τουφεκιες ( για μενα ) και τα γουστα μου
φιλε μου !!! :)
Συμφωνώ μαζί σου κύριε Νίκο,όμως κάποιες κάννες με μια βελτίωση μεταμορφώνονται με διαφορα..
Σε δικά μου όπλα έτυχε εργοστασιακές κάννες σε benelli να βγάζουν κατανομές αλατιερας,όμως έτυχαν και καννες που χρειάστηκαν βελτίωση με την επιμήκυνση κωνου..
Εφόσον κάποιος έχει ένα όπλο και θέλει να το κρατήσει με την επιμήκυνση κωνου θα παρει άλλα δεδομένα...
Στην προκειμένη φάση με τον Βαγγέλη αξίζει πραγματικά...
 
Συμφωνώ μαζί σου κύριε Νίκο,όμως κάποιες κάννες με μια βελτίωση μεταμορφώνονται με διαφορα..
Σε δικά μου όπλα έτυχε εργοστασιακές κάννες σε benelli να βγάζουν κατανομές αλατιερας,όμως έτυχαν και καννες που χρειάστηκαν βελτίωση με την επιμήκυνση κωνου..
Εφόσον κάποιος έχει ένα όπλο και θέλει να το κρατήσει με την επιμήκυνση κωνου θα παρει άλλα δεδομένα...
Στην προκειμένη φάση με τον Βαγγέλη αξίζει πραγματικά...

Τακη μου , εχω δει τουφεκιες απο το οπλο σου...με τον φτιαγμενο κωνο.!!! Εαν πω οτι δεν μου
αρεσαν....θα ειναι ψεμα....Το θεμα ειναι αλλο ομως....Το θεμα ειναι οτι οταν αγοραζεις ενα οπλο εχεις
την απαιτηση να βγαζει σωστες τουφεκιες ετσι οπως ειναι κατασκευασμενο....και να μην τρεχεις σε οπλουργους
για να το κανεις οπλο. Εκει ειναι η ''διαφωνια μας'' φιλε!!! ;) :)
 
Last edited:
Τακη μου , εχω δει τουφεκιες απο το οπλο σου...με τον φτιαγμενο κωνο.!!! Εαν πω οτι δεν μου
αρεσαν....θα ειναι ψεμα....Το θεμα ειναι αλλο ομως....Το θεμα ειναι οτι οταν αγοραζεις ενα οπλο εχεις
την απαιτηση να βγαζει σωστες τουφεκιες ετσι οπως ειναι κατασκευασμενο....και να τρεχεις σε οπλουργους
για να το κανεις οπλο. Εκει ειναι η ''διαφωνια μας'' φιλε!!! ;) :)
Πάλι συμφωνώ μαζί σου κύριε Νίκο..
Πόσα όπλα παραγωγης πιστεύεις βγάζουν πυκνές και ομοιόμορφες κατανομές??
Εγώ που έχουν περάσει μην πω πόσα από τα χέρια μου, θα σου πω ελάχιστα...
Όπως λοιπόν κάνουμε σε ένα φυσίγγι ιδιογομωσης αναβάθμιση έτσι προβλέπεται και σε ένα όπλο να κάνουμε τις οποίες βελτιώσεις ώστε να το φέρουμε εκεί που θέλουμε..
Υπόψιν πως όλα σκοτώνουν φτάνει να ρίχνουν εκεί που πρέπει..
Ο καθένας λοιπόν βάζει κανόνες στην ζωή του και τα θέλω του...
 
Last edited:
Γιατί ωρέ παλικάρι;;;; :)
Δν τα βρήκες μαζί της;;;
Δεν έχω τρελαθεί κιόλας... Σε διάφορες παραλλαγές από 29 μέχρι 36 γρ ενώ παίρνω ωραίες τουφεκιές στον πίνακα, σωστές ταχύτητες, στο κυνήγι κάτι δεν μου ταιριάζει... βέβαια δεν μπορώ να πω ότι την έχω πιάσει κ ζεστά, έτσι από περιέργεια τη δοκίμασα....
 
Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω ίχνος αντιπαράθεσης δεν επιδιώκω να διαφημίσω η δυσφήμισω κάτι και ότι όλο αυτό προέκυψε επειδή γεμίζοντας φυσίγγια δυσκολεύουν πολύ να πάρω αξιοπρεπείς κατανομές με την benelli μου ενώ μετά την αγορά της teknys τα πράγματα άλλαξαν άρδην και ότι έφτιαχνα πήγαινε καλά!!!!! Ελπίζω να φανούν χρήσιμες οι δοκιμές μου σε κάποιους από εσάς και να μην σας κούρασα!!!! Ξαναλέω χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης στο γνωστό benelli - beretta! Εγώ τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα...........
Οπτιμα φιλε ...με διαφωρα...για να λεμε την αληθεια
 
Μπράβο φίλε για τις δοκιμές.
Ενδιαφέρουσες κατανομές.
Η beretta είναι σαφώς καλύτερη.
Ερωτήσεις.
1. Τσοκ μαμά και στα 3 όπλα;
2. Έχεις καμιά φωτό με κανένα αμερικάνικο φυσίγγι ;

Καλησπέρα παίδες! Έκανα μια συγκριτική δοκιμή η οποία έγινε στα 36,50 μετρα και με 3* τσοκ! Τα όπλα ήταν τα εξής: 1 benelli cryo comfort 66cm
2 benelli super sport 71cm
3 beretta al391 teknys optima 71cm!
Τα φυσίγγια ήταν τα εξής:
α lampro καφέ Νο 6
β mary arm No 7 36gr
η sipe cx 2000 1,60 x33 gt24 No 6
 
Μπράβο φίλε για τις δοκιμές.
Ενδιαφέρουσες κατανομές.
Η beretta είναι σαφώς καλύτερη.
Ερωτήσεις.
1. Τσοκ μαμά και στα 3 όπλα;
2. Έχεις καμιά φωτό με κανένα αμερικάνικο φυσίγγι ;
Ναι και στα 3 όπλα εργοστάσιακο 3*! Δεν έχω φωτό με Αμερικανικα.......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top