Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στον άξονα . Απο το 20,3 σε 5 χιλιοστά ο κωνος φτάνει στο 19.4 οσο και η εσωτερική διάμετρος του καλυκα και μετα συνεχίζει με πολυ πιο μικρή κλίση εως την διάμετρο του αυλού. Ακόμα και με καλυκα διαφορετικου μήκους συνδυάζεται καλά, είναι κατι σαν την χρυσή τομή.
 
Είναι και ενα βρετανικό ποζε, χοντροκομμένο με κανες παράλληλες , καμια σύγκριση με fabbri . Η διπλή κωνικοτητα σημαίνει αλλη γωνία στην αρχη , άλλη στην συνέχεια. Ιδιαίτερα στον κωνο κάνει το εξής: πχ σε 70αρα θαλαμη ο κωνος ξεκινά με την πιο απότομη κλιση που επιτρέπεται(10,5°}, και μετά απο 4 εως 6 χιλιοστά γίνεται πολύ ήπια ,2° ή και λιγότερο. Ετσι το βυσμα με τα σκάγια βγαίνοντας απο εναν 70αρη καλυκα περνάνε χωρίς διαστολή ( που συμβαίνει είτε αν ο καλυκας είναι πιο κοντός απο την θαλαμη , είτε αν ο κωνος εξαρχής έχει πολύ ήπια κλίση ), απο την θαλαμη στο τμήμα του κώνου με μικρή κλίση και ετσι έχουμε μικρότερη καταπόνηση των σκαγιων χωρίς απώλεια πιέσεων .

Ποση επι τοις % λιγοτερη καταπονηση εχουμε στα σκαγια.... ξερουμε ?? Υπαρχουν δοκιμες...η ειναι
θεωρια ολο αυτο Λευτερη μου ??
 
Είναι και ενα βρετανικό ποζε, χοντροκομμένο με κανες παράλληλες , καμια σύγκριση με fabbri . Η διπλή κωνικοτητα σημαίνει αλλη γωνία στην αρχη , άλλη στην συνέχεια. Ιδιαίτερα στον κωνο κάνει το εξής: πχ σε 70αρα θαλαμη ο κωνος ξεκινά με την πιο απότομη κλιση που επιτρέπεται(10,5°}, και μετά απο 4 εως 6 χιλιοστά γίνεται πολύ ήπια ,2° ή και λιγότερο. Ετσι το βυσμα με τα σκάγια βγαίνοντας απο εναν 70αρη καλυκα περνάνε χωρίς διαστολή ( που συμβαίνει είτε αν ο καλυκας είναι πιο κοντός απο την θαλαμη , είτε αν ο κωνος εξαρχής έχει πολύ ήπια κλίση ), απο την θαλαμη στο τμήμα του κώνου με μικρή κλίση και ετσι έχουμε μικρότερη καταπόνηση των σκαγιων χωρίς απώλεια πιέσεων .
Εντάξει με τον κώνο προσαρμογής.
Στην θαλάμη πως γίνεται η διπλή κωνικότητα και τι εξυπηρετεί.
Αυτό δεν έχω καταλάβει.
 
Καλημέρα. Νικο θεωρία είναι . Λευτέρη στην θαλαμη τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εκει οταν εμφανίστηκαν τα φυσιγγια μαγκνουμ 76 mm στα πρωτα αυτογεμη , οι θαλαμες έγιναν περισσότερο κυλινδρικες, διατηρηθηκαν οι παλιές διαμετροι (20,70 αρχη 20,35 τερμα θαλαμης), ενω το μήκος απο 65 ή 70 mm πηγε στα 76. Αυτη η αύξηση του όγκου της θαλαμης ειχε σαν αποτέλεσμα οταν ρίχνονται φυσιγγια με μικρότερο μήκος να πέφτει η απόδοση τους και στα πρώτα χρόνια και η αξιοπιστία των αυτογεμων. Η λυση που βρέθηκε ήταν να αυξήσουν την κωνικοτητα της θαλαμης στα 10 τελευταία εκατοστά , κατι σαν δεύτερο τσοκ. Στην εποχη μας ενω οι θαλαμες σχεδόν ολες είναι 76mm και τα φυσιγγια 69, σπάνια έχουμε θέματα αξιοπιστίας στα αυτογεμη γιατί τα σύγχρονα φυσίγγια παράγουν πολύ ψηλοτερες πιέσεις , αλλα και οι μηχανισμοί εχουν βελτιωθεί. Η μειωμένη απόδοση ενος φυσιγγιου οταν ρίχνεται σε μακρύτερη θαλαμη συνεχίζει βέβαια να υφίσταται
 
Λογικο να συνεχιζει να υφίσταται αφου οταν βγανει η γομωση απο τον καλυκα για 7 χιλιοστα μπροστα περναει κολυμπωντας .Γιαυτο σκεφτομαι και τη διαμορφωση του κωνου να την ξεκινησω ακριβως απο τα 76 χιλι με 19.5 και να την τρεξω με κατω απο 2 μοιρες και οπου σβησει τουλαχιστον να βοηθησω μπορω απο το κολυμπι των 6 τουλαχισυτον χιλ και μετα για να εχω κολυμπι και ομαλοτητα οχι κολυμπι και πνιξιμο μετα
 
Καλησπέρα παίδες! Έκανα μια συγκριτική δοκιμή η οποία έγινε στα 36,50 μετρα και με 3* τσοκ! Τα όπλα ήταν τα εξής: 1 benelli cryo comfort 66cm
2 benelli super sport 71cm
3 beretta al391 teknys optima 71cm!
Τα φυσίγγια ήταν τα εξής:
α lampro καφέ Νο 6
β mary arm No 7 36gr
η sipe cx 2000 1,60 x33 gt24 No 6Photo Marker_May132021_002415.jpgbenelli 66 cm lampro καφέ σκάγια 147 συγκέντρωση 48% ταχύτητα v1,5 400 m/sec
 
Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω ίχνος αντιπαράθεσης δεν επιδιώκω να διαφημίσω η δυσφήμισω κάτι και ότι όλο αυτό προέκυψε επειδή γεμίζοντας φυσίγγια δυσκολεύουν πολύ να πάρω αξιοπρεπείς κατανομές με την benelli μου ενώ μετά την αγορά της teknys τα πράγματα άλλαξαν άρδην και ότι έφτιαχνα πήγαινε καλά!!!!! Ελπίζω να φανούν χρήσιμες οι δοκιμές μου σε κάποιους από εσάς και να μην σας κούρασα!!!! Ξαναλέω χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης στο γνωστό benelli - beretta! Εγώ τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα...........
 
Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω ίχνος αντιπαράθεσης δεν επιδιώκω να διαφημίσω η δυσφήμισω κάτι και ότι όλο αυτό προέκυψε επειδή γεμίζοντας φυσίγγια δυσκολεύουν πολύ να πάρω αξιοπρεπείς κατανομές με την benelli μου ενώ μετά την αγορά της teknys τα πράγματα άλλαξαν άρδην και ότι έφτιαχνα πήγαινε καλά!!!!! Ελπίζω να φανούν χρήσιμες οι δοκιμές μου σε κάποιους από εσάς και να μην σας κούρασα!!!! Ξαναλέω χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης στο γνωστό benelli - beretta! Εγώ τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα...........
Λογικό είναι Βαγγέλη να περνεις καλυτερες και ποιο γεμάτες κατανομές με την optima,εφόσον έχει 18,6 αυλό σε αντίθεση με τις benelli που έχουν 18,3-4..
Επίσης η optima έχει εργοστασιακό μεγάλο κωνο και τέλεια λειασμενο σε σημείο που δεν διακρίνεται,μόνο από όσες έχουν δει αρκετούς κώνους επιμηκυμενους..
Αν λοιπόν κανεις επιμήκυνση κωνου στις benelli,στον κατάλληλο πάντα μάστορα θα δεις άλλα πράγματα σε σχέση με την optima..
Σε ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που διέθεσες και τα μοιράστηκες μαζί μας...
Υπόψιν αυτά που λέω τα έχω δει σε δικά μου όπλα πάντα...
 
Λογικό είναι Βαγγέλη να περνεις καλυτερες και ποιο γεμάτες κατανομές με την optima,εφόσον έχει 18,6 αυλό σε αντίθεση με τις benelli που έχουν 18,3-4..
Επίσης η optima έχει εργοστασιακό μεγάλο κωνο και τέλεια λειασμενο σε σημείο που δεν διακρίνεται,μόνο από όσες έχουν δει αρκετούς κώνους επιμηκυμενους..
Αν λοιπόν κανεις επιμήκυνση κωνου στις benelli,στον κατάλληλο πάντα μάστορα θα δεις άλλα πράγματα σε σχέση με την optima..
Σε ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που διέθεσες και τα μοιράστηκες μαζί μας...
Περίμενα διαφορές Τάκη αλλά όχι τόσο μεγάλες........... πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα!
 
Περίμενα διαφορές Τάκη αλλά όχι τόσο μεγάλες........... πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα!
Συμφωνώ μαζί σου Βαγγέλη και σου εξήγησα τον λόγο...
Αν σκεφτείς να κάνεις κώνο έλα σε προσωπικό μήνυμα και θα σε ενημερώσω...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top