Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είσαι ωραίος πατρίδα.
Δεν μπορώ αδερφε να μην εκραγω όταν βλέπω χαζούς πραγματικά ανθρώπους να λένε τέτοιες ηλιθιότητες. Φαε ρε καραγκιόζη ότι γουστάρει η ψυχη σου. Φάε τα μαρούλια σου και κουμπωσε χάπια με τις χούφτες γιατί η διατροφή που έχεις διαλέξει δεν καλύπτει τις ανάγκες του οργανισμού σου που να χτυπάς τον κωλο σου κάτω υποστηρίζοντας το αντιθετο. Μην προσπαθείς όμως να επιβάλλεις αυτή την μόδα στους αλλους δίνοντας ανθρωπομορφικα χαρακτηριστικά στα κατσίκια και τα αρνιά. Αυτοι έχουν μείνει στα καρτούν της παιδικής τους ηλικίας όπου τα ζωάκια μίλαγαν , πήγαιναν σχολείο και έκαναν παρέα όλα μαζί , οι αλουπες ( Μήτσο sorry!!!) με τους λαγούς και τα αρνιά με τους λύκους και έπαιζαν τσιγκολελετα! Άι σιχτίρ με τον κάθε ανισορροπο βλαμμένο.
 
Αυτοι έχουν μείνει στα καρτούν της παιδικής τους ηλικίας όπου τα ζωάκια μίλαγαν , πήγαιναν σχολείο και έκαναν παρέα όλα μαζί , οι αλουπες ( Μήτσο sorry!!!) με τους λαγούς και τα αρνιά με τους λύκους και έπαιζαν τσιγκολελετα! Άι σιχτίρ με τον κάθε ανισορροπο βλαμμένο.
:) :) :)

(εργάρα παρεπιπτόντως, του Τζωρτζ Όργουελ)
 
Εν καιρω πολεμου???Τιποτα το ιδιαιτερο δεν θα γινει.Θα "φανε λιγο μολυβι" απο "πασαν κατευθυνση" και πασης φυσεως κυνηγετικο ή μη οπλο,θα "στρωσουν" γρηγορα και ολα καλα .big smile.
Μακάρι φίλε μου , και συνονόματε να είναι τόσο εύκολο , μην έχουν όμως και αυτοί μολύβι .
 
40. (Επ.) ISLAM ή SEZMANI ή ABOVVAFA ή SALMANI ή SALAMANI (Ον.) ABDUL ή ISKAM ABOURABOU ή ALI ή ABOURABOU ή ISLAM του MOHAMED και της MARIAM ή MYRIAM, γεννηθείς την 14-01-1995 ή το έτος 1988 ή 1989 ή 1991 στο Πακιστάν ή Παλαιστίνη ή Συρία ή Αλγερία ή Τυνησία
41. (Επ.) NABO (Ον.) ROHLAT του MOHAMAD ή MOHAMMAD και της KLAI, γεννηθείς την 09-04-1979 στη Συρία,

42. (Επ.) BOUJMA ή MOHAMED (Ον.) FETHI ή AHMET του MOULOUD ή SALAM και της JAMILA ή HADIJA γεννηθείς την 29-11-1971 ή 1980 στην Αλγερία ή στο Αφγανιστάν

43. (Επ.) LAMIA (Ον.) MOHAMED του MENAOUAR και της KHADIJA γεννηθείς την 08-11-2001 στην Αλγερία
44. (Επ.) TOURCHI (Ον.) MOSTFA του SAMIR και της ABLLA γεννηθείς την 02-03-1997 στην Αλγερία
45. (Επ.) ATOUSSI (Ον.) HOUSSEM EDDINE του MOUHAMED και της SOAD γεννηθείς την 28-04-1999 στην Αλγερία
46. (Επ.) MOMENI (Ον.) DAVAT του KAINAL και της LEILA ή LEYLA ή CHANDI γεννηθείς την 01-01-1984 ή 01-01-1986 στο Αφγανιστάν
47. (Επ.) RIHEMANI ή RAHMANI ή RAHMAN (Ον.) HICHAM του MOSTAFA και της MOFIDA , γεννηθείς την 18-08-1998 στη Συρία
48. (Επ.) SABER (Ον.) OUSSAMA του ZOUHIA και της DJAMILA ή GHALEMN ή DJAMILA , γεννηθείς το έτος 1997 ή 2001 στη Συρία ή Αλγερία
49. (Επ.) HOSENI ή SADEKI ή SADEGI ή SADKO ή HOSEIN ή HOSSEINI ή AHMET ή AHMED ή AHMAT ή AHMAD ή ZAMANI ή SADEKU ή KOSEIN (Ον.) ALI ή HAMZA AHMAD ή HUSSAIM ή KHALED του SAID ή NAZIR ή SAEED ή HUSSEIN ή NASER ή OSMAN και της RANA ή ZINAB ή ZENAB ή RAHAEKA ή ZEINAP ή FATIMA , γεννηθείς το έτος 1986 ή 1988 ή 1989 ή 1991 ή 1992 ή 1995 στο Αφγανιστάν
50. (Επ.) MOHARARBI ή FAILE ή MICHEL ή SAROLI ή SARUL ή LOPEZ (Ον.) ARBI ή MARWANE ή ADAM ή LOPEZ ή SAROLI του MUSTAFA ή LIOSA ή AOSI ή MIDA ή SADR και της FADINA ή MATK ή AUA ή MORIN ή MORAN ή JTAS, γεννηθείς την 28-11-1980 ή 18-11-1983 ή 10-01-1985 ή 01-01-1987 ή το έτος 1987 στην Παλαιστίνη ή Αλγερία ή Γαλλία ή Βέλγιο, ήδη έγκλειστος Καταστήματος Κράτησης
51. (Επ.) ABDELLI ή NADIR (Ον.) ABDELLI ή NADIR του MOUFFAK και της SAADIA , γεννηθείς την 23-10-1968 στην Αλγερία
52. (Επ.) MOHAMEDI ή AHMED ή MOHAMMED ή MOHAMET ή AHMED MOHAMMED (Ον.) AHMET ή MOHAMMED ή AHMED ή AHMED MOHAMEDI MOHAMEΤ του MUSTAFA και της FATIMA, γεννηθείς την 01-09-1983 ή την 01-01-1983 ή το έτος 1983 στην Αλγερία ή το Αφγανιστάν
53. (Επ.) GHOUMAASSI ή ABDELHADI ή GOUMASSI GHOUMAASSI ABDELHADI (Ον.) ABDELHADI ή GHOUMAASSI ή OUSSAMA ABDELHADI GHOUMAASSI του MORAD ή ABDELMAJID MORAD και της HODA ή DEMIL HASSIBA HODA, γεννηθείς την 01-01-1998 ή 25-09-1992 ή 22-11-1998 ή το έτος 1998 στην Αλγερία
54. (Επ.) AHMED ή QUALI (Ον.) MOHAMED AMINE του ALI και της AZIZA, γεννηθείς την 02-10-1992 στην Αλγερία ή Συρία
55. (Επ.) RAFEQUL (Ον.) ISLAM του HASI JALAL AHMAD και της MLS ROKEYA BEGUM, γεννηθείς την 12-03-1971 στο Μπαγκλαντές
56. ( Επ .) NUSHERWAN ή NOSHERWAN ( Ον .) AMERI ή AMIRI του OBAID ULLHA ή OBAIDVLLAIT ή ABAID ULLAH και της MARIYAM ή MARIANA ή MARIAMA, γεννηθείς την 02-09-1993 ή το έτος 1989 στο Αφγανιστάν
57. (Επ.) MERZAI (Ον.) ESMATULA του MOHAMAD IBRAHIM και της Mina , γεννηθείς το έτος 1989 στο Αφγανιστάν
"οι μειοψηφιες, ταγματα ξυπολυτα
σκαρφαλωνουν μεσα , σε σκοταδια απολυτα"
Δ.Σαββοπουλος
 
Δικιο εχει.Η φυση του εδωσε 4 κυνοδοντες για να μπορει να ξεσκιζει μετα περισσης μανιας βρουβες και τα συναφη.Τις προαλλες ειδα ντοκυμαντερ με εσκιμωους εξω απο ιγκλου με δορυα,περιμενοντας να φυτρωσουν ραδικια και πικραλιθρες....
Περα απο την πλακα,θυμαμαι στις αρχες του survivor, που εκθειαζε τις ικανοτητες του ως vegan και διαλογιστης.Λογω ακριβως του βιγκανισμου,ηταν συνηθισμενος στην ελλειψη κρεατος και συνεπως πιο σκληραγωγημενος απο τους υπολοιπους που υποτιθεται θα ειχαν μεγαλυτερες αναγκες και προβληματα.
Αποτελεσμα?Μετα απο 1μιση-2 μηνες,να εχει καταρακωθει σωματικα και ψυχολογικα,να λιποθυμαει καθε τρεις και λιγο και να μην μπορει να συρει τα ποδια του.
Με μια διαφορά εκτός survivor θα κατέβαζε τις βιταμίνες με τις χούφτες για να μπορέσει να ισορροπήσει ,αν θα μπορούμε να γίνει αυτό.
 
Εγώ πάντως τον πιστεύω ότι δεν τρώει κρέας.Σαν τον Λάζαρο πριν το "Δευρο έξω" ειναι.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι μαρουλοφαγος. Τους βλέπεις έτσι χτικιαρηδες και χλωμους και να επιμένουν ότι είναι καλύτερα από ποτε. Ναι , με μια χούφτα χάπια κομπλέ ειναι. Μια παλιά μου συμμαθήτρια έγινε vegan για χάρη του συζύγου της που στα 35 έφαγε την φλασια! Όταν την είδα μετά από καιρό ηταν σαν τον Κασπερ το φαντασματακι. Είχα ένα βαζο με μέλι και θέλησα να της το χαρίσω και μου είπε όχι ο βιγκανισμος απαγορεύει και το μελι!!!!
 
Σήμερα πέρασα από Βαρβάκειο αγορά.
Τα αρνιά είχαν 8 ευρώ τα 20ακιλα και 10-11 τα 10κιλα περίπου.
Θα περίμενα φέτος τα supermarket,ο μόνος κλάδος που είχε την τελευταία χρονιά κερδοφορια να είχε τιμές που θα βοηθούσαν τον πελάτη του αλλά έχουν τιμές συνοικιακου κρεοπωλειου. Πέρυσι 5,50-6 ευρώ, φέτος 8 και πάνω. Κρίμα!!!.
 
Σήμερα πέρασα από Βαρβάκειο αγορά.
Τα αρνιά είχαν 8 ευρώ τα 20ακιλα και 10-11 τα 10κιλα περίπου.
Θα περίμενα φέτος τα supermarket,ο μόνος κλάδος που είχε την τελευταία χρονιά κερδοφορια να είχε τιμές που θα βοηθούσαν τον πελάτη του αλλά έχουν τιμές συνοικιακου κρεοπωλειου. Πέρυσι 5,50-6 ευρώ, φέτος 8 και πάνω. Κρίμα!!!.
Λοιπόν, εμείς φέτος θα παρουμε αρνί απ'ευθείας απο βοσκό/στάνη. Δεν ξέρω πόσο θα το πληρώσω, άλλα προτιμώ να πάνε τα λεφτά κατ'ευθείαν στον βοσκό και να κοπούν οι μεσάζωντες.
 
Σήμερα πέρασα από Βαρβάκειο αγορά.
Τα αρνιά είχαν 8 ευρώ τα 20ακιλα και 10-11 τα 10κιλα περίπου.
Θα περίμενα φέτος τα supermarket,ο μόνος κλάδος που είχε την τελευταία χρονιά κερδοφορια να είχε τιμές που θα βοηθούσαν τον πελάτη του αλλά έχουν τιμές συνοικιακου κρεοπωλειου. Πέρυσι 5,50-6 ευρώ, φέτος 8 και πάνω. Κρίμα!!!.
Ασχέτως αν αληθεύει ή οχι ,είπαν οτι δεν υπαρχει επάρκεια λογω πρόωρου καθολικού Πάσχα , οποτε φετος θα ειναι τσιμπημένο.
 
Ασχέτως αν αληθεύει ή οχι ,είπαν οτι δεν υπαρχει επάρκεια λογω πρόωρου καθολικού Πάσχα , οποτε φετος θα ειναι τσιμπημένο.
Φέτος θα είναι τσιμπημενο γιατί θα μείνει πολυς κόσμος στις πόλεις και δεν θα φάει στο χωριο απο τον μπαρμπα και τον παππου. Ευκαιρια βρηκαν. Πολλοί τσελιγκες εδώ διαμαρτύρονται γιατί τους τα ζητάνε 3 -4 €. Βάλτε κάτω πόσο πουλάνε σε εσας τώρα και δειτε ποσο κερδιζουν. Ο τσοπανης για να κάνει ένα κατσίκι 10 κιλά και να το δώσει 35-40 € μπαίνει μέσα εντελως.
 
Φέτος θα είναι τσιμπημενο γιατί θα μείνει πολυς κόσμος στις πόλεις και δεν θα φάει στο χωριο απο τον μπαρμπα και τον παππου. Ευκαιρια βρηκαν. Πολλοί τσελιγκες εδώ διαμαρτύρονται γιατί τους τα ζητάνε 3 -4 €. Βάλτε κάτω πόσο πουλάνε σε εσας τώρα και δειτε ποσο κερδιζουν. Ο τσοπανης για να κάνει ένα κατσίκι 10 κιλά και να το δώσει 35-40 € μπαίνει μέσα εντελως.
Αυτα που λες Δημήτρη ειναι γνωστό οτι γίνονται. Εγώ έχω ένα φιλαράκι που τα παράτησε όλα και ασχολήθηκε με κατσίκια και το παιδί μου λέει για 3,5 ευρώ μου τα παίρνουν.
Οσο για το οτι θα μείνει ο κόσμος παλι στις πόλεις κι εμενα εκει πηγε το μυαλι μου.
Ομως μην ξεχνάμε οτι και πέρσι μειναμε μεσα και οι τιμές ηταν πολυ χαμηλές. Βέβαιαω πέρσι δούλεψε φούρνος λόγω απαγόρευσης της σούβλας.
 
8-11 κιλά αρνί στην σούβλα είναι μιξα σκέτη.
Άμα δεν είναι ένα 14αρι καθαρό χωρίς την συκωταρια τι να το κάνεις...Βάλε 2 κιλά παιδάκια και 8 κιλά λουκάνικα να στουμπωσεις.Μην πεταχτεί κανένας και μου πει ποιός να το φάει...Το αρνί κρύο πάει και το πρωί με τον φραπέ.
 
8-11 κιλά αρνί στην σούβλα είναι μιξα σκέτη.
Άμα δεν είναι ένα 14αρι καθαρό χωρίς την συκωταρια τι να το κάνεις...Βάλε 2 κιλά παιδάκια και 8 κιλά λουκάνικα να στουμπωσεις.Μην πεταχτεί κανένας και μου πει ποιός να το φάει...Το αρνί κρύο πάει και το πρωί με τον φραπέ.
Ετσι ! Εμεις παίρναμε πάντα 15ακιλα. Αλλο πράμα και αν περίσσευε ,ξέραμε να το αντιμετωπίσουμε και κρύο αμα λαχει να ουμ !
Τα 8 και τα 11 ειναι να γλύψεις κόκαλα .Μ αρεσει που ενας χασάπης ελεγε σήμερα οτι με ένα 10κιλο τρώνε 10 άτομα .sarcastic.
 
Ετσι ! Εμεις παίρναμε πάντα 15ακιλα. Αλλο πράμα και αν περίσσευε ,ξέραμε να το αντιμετωπίσουμε και κρύο αμα λαχει να ουμ !
Τα 8 και τα 11 ειναι να γλύψεις κόκαλα .Μ αρεσει που ενας χασάπης ελεγε σήμερα οτι με ένα 10κιλο τρώνε 10 άτομα .sarcastic.
Δέκα κιλά αν το ψησεις μείον τα κόκαλα μην σου πω τρώει η μισή γειτονιά!!!! Αυτό που έχω κρατήσει για δικό μου φέτος θα παει απο 19-21 κιλά το υπολογιζω. Κατσίκι πάντα και λιώνει το ρημάδι στο στομα!!!!
 
Δέκα κιλά αν το ψησεις μείον τα κόκαλα μην σου πω τρώει η μισή γειτονιά!!!! Αυτό που έχω κρατήσει για δικό μου φέτος θα παει απο 19-21 κιλά το υπολογιζω. Κατσίκι πάντα και λιώνει το ρημάδι στο στομα!!!!
Όταν έφτιαξα την ψησταριά στο χωρίο ,ειχα μετρήσει πρώτα πόσο θελει ένα 16ακιλο και άφησα και περιθώριο .Ετσι φτάσαμε στο 1,90 ;)
Ομως να παω τη μαύρη αλήθεια ,οσο γουστάριζα όταν το έψηνα στο χώμα και με ξύλινη σουβλα ιδιοκατασκευή απο τον πατέρα αλλα και απο μενα μετά απο κυπαρίσσι , ψησταριές και μοτέρ δε μου λένε τίποτα.
Γύρναγα και δεν άφηνα άλλον .Ψηνόμουν κι εγω μαζί με το αρνί και ερχόταν οι μπύρες η μια πισω απ τη άλλη .
 
ενας χασάπης ελεγε σήμερα οτι με ένα 10κιλο τρώνε 10 άτομα .sarcastic.
Θα πάρω μαζί την Πατρίδα,τον Γιάννη και τον Κωστή να μας κάνει το τραπέζι να δει πόσα φίδια πιάνει ο σάκος.10 κιλά θα χάσει από το πηγαινελα μόνο από τις μπύρες που θα κουβαλάει .sarcastic.
 
Last edited:
Όταν έφτιαξα την ψησταριά στο χωρίο ,ειχα μετρήσει πρώτα πόσο θελει ένα 16ακιλο και άφησα και περιθώριο .Ετσι φτάσαμε στο 1,90 ;)
Ομως να παω τη μαύρη αλήθεια ,οσο γουστάριζα όταν το έψηνα στο χώμα και με ξύλινη σουβλα ιδιοκατασκευή απο τον πατέρα αλλα και απο μενα μετά απο κυπαρίσσι , ψησταριές και μοτέρ δε μου λένε τίποτα.
Γύρναγα και δεν άφηνα άλλον .Ψηνόμουν κι εγω μαζί με το αρνί και ερχόταν οι μπύρες η μια πισω απ τη άλλη .
Την πρόλαβα την ξύλινη σούβλα και το ψήσιμο στο χωμα. Ο παππους μου αρνουταν πεισματικα να σουβλισει σε μεταλλικη οσο βασταγαν τα χερια του! Υπέροχες εποχες!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top