Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ....να κρινεις την ποιοτητα και την αποδοση ενος φυσιγγιου.....ειτε εμποριου
ειτε ιδιογομωσης με εξτρα τσοκ!!
Ασχετα με την ονομασια του τσοκ anaconda η kick's η δεν ξερω τι αλλο , η εικονα που θα εχεις ειναι
πλασματικη!!!
Δεν γινεται να ριχνεις με xxf στα 50 -55-60 μετρα και να λες ωρε μανα μου τι φυσιγγαρα ειναι αυτο!!!
Οι ΣΩΣΤΕΣ μετρησεις γινονται ΠΑΝΤΑ με τσοκ μαμα . Μονο τοτε εχεις σωστη εικονα της αποδοσης
του φυσιγγιου που αγορασες ή που εφτιαξες.......αυτη ειναι η γνωμη μου.

ΥΓ.Εαν ριχνεις στα 50 μετρα με εξτρα τσοκ...και νομιζεις οτι εχεις καλο ποσοστο συγκεντρωσης κοιμασαι
ορθιος!!! Αν δοκιμασεις το ιδιο φυσιγγιο με τσοκ μαμα.....τοτε θα κλαις με μαυρο δακρυ !!!!
 
Θα ήθελα να δω να χάνει φουλ κικς από 3 αστέρια τσοκ, πολυ δυσκολο μου φαίνεται αυτό φιλε
Στο 725 το mid μου 5,5/10 βάζει παραπάνω σκάγια από από το smoke full 9/10 στα 40 κ 45 μέτρα... ένα 6-7-10 %...Κάθε κάνη είναι διαφορετική φίλε, το λέω συνέχεια, τα έχουμε ισοπεδώσει όλα γενικά εδώ μέσα...
 
Εγώ από αυτά τα λίγα που έχω δει το εκάστοτε σεταπ δουλεύει καλά με ένα τσοκ έχω δει σε δοκιμές που έχω κάνει ένα τσοκ που αποδίδει 3,5* να βγάζει καλύτερη συγκέντρωση στα 45 μέτρα πχ από ένα άλλο τσοκ με σύσφιξη 9/10 σχεδόν φουλ δλδ ο κάθε τύπος συγκεντρωτηρα δουλεύει διαφορετικά σε κάθε τσοκ πρέπει να βρεις τον τύπο του συγκεντρωτηρα που δουλεύει καλύτερα στο τσοκ σου,το να κανεις μια δοκιμή με ένα τσοκ αδικεί το σεταπ πρέπει να το δοκιμάσεις με 2-3 διαφορετικούς τύπους τσοκ και συσφίξης για να βρεις τι ταιριάζει καλύτερα!
Δεν είναι μόνο η τόσο θέμα τάπας αυτό που αναφέρεις, το πιο πιθανόν εάν στην δεύτερη τουφεκιά το ίδιο φυσίγγι το έριχνες σε πιο χοντρά σκάγια να σου έβγαζε καλες συγκεντρώσεις κατανομές, σε γινικες γραμμές το πολύ κλειστό τσοκ θεωρώ πως θέλει πιο λίγα σκάγια με την λογική ότι μιλάμε για εμπορικό φυσίγγι που η μόνη παράμετρος που μπορούμε να αλλάξουμε είναι η ποσότητα των σκαγιων και όχι την σκληρότητα σφαιρικοτητα αυτών.
 
Δεν είναι μόνο η τόσο θέμα τάπας αυτό που αναφέρεις, το πιο πιθανόν εάν στην δεύτερη τουφεκιά το ίδιο φυσίγγι το έριχνες σε πιο χοντρά σκάγια να σου έβγαζε καλες συγκεντρώσεις κατανομές, σε γινικες γραμμές το πολύ κλειστό τσοκ θεωρώ πως θέλει πιο λίγα σκάγια με την λογική ότι μιλάμε για εμπορικό φυσίγγι που η μόνη παράμετρος που μπορούμε να αλλάξουμε είναι η ποσότητα των σκαγιων και όχι την σκληρότητα σφαιρικοτητα αυτών.
Μιλάμε για δοκιμές σε νο3 -1 -ΒΒ
 
Στο 725 το mid μου 5,5/10 βάζει παραπάνω σκάγια από από το smoke full 9/10 στα 40 κ 45 μέτρα... ένα 6-7-10 %...Κάθε κάνη είναι διαφορετική φίλε, το λέω συνέχεια, τα έχουμε ισοπεδώσει όλα γενικά εδώ μέσα...
Στο 725 το mid μου 5,5/10 βάζει παραπάνω σκάγια από από το smoke full 9/10 στα 40 κ 45 μέτρα... ένα 6-7-10 %...Κάθε κάνη είναι διαφορετική φίλε, το λέω συνέχεια, τα έχουμε ισοπεδώσει όλα γενικά εδώ μέσα...
Αν δώσεις και μια εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό θα διαφωτίσεις όλους προσφέροντας στην κοινότητα .

Y.Γ Το σχόλιο σου είναι προσβλητικό γι'αυτούς όλους που συμμετέχουν περισσότερο δε για το forum .
Δυστυχώς απ'ότι βλέπω το επικρότησαν και mod.
Πές μας με επιστημονική βάση γιατί συμβαίνει αυτό που παρατήρησες άν συμβαίνει .
 
Last edited:
Δυστυχώς απ'ότι βλέπω το επικρότησαν και mod.
Για πιο λόγο βρε Λάμπη θεωρείς το like μου στν Άρη Καλαμάτα.. "επικρότηση"..;;;
Απαγορεύονται τα like στα ποστ;;; :rolleyes:

Υ.Γ. Δν στέκομαι στην τελευταία παραγραφό του,αλλά στο υπόλοιπο ποστ του απλά.
 
Για πιο λόγο βρε Λάμπη θεωρείς το like μου στν Άρη Καλαμάτα.. "επικρότηση"..;;;
Απαγορεύονται τα like στα ποστ;;; :rolleyes:

Υ.Γ. Δν στέκομαι στην τελευταία παραγραφό του,αλλά στο υπόλοιπο ποστ του απλά.
Θα σου απαντήσω λέγοντας σου : To forum και τα μάτια σας .
Mια παρείτσα τόθελε private .
 
Αν δώσεις και μια εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό θα διαφωτίσεις όλους προσφέροντας στην κοινότητα .

Y.Γ Το σχόλιο σου είναι προσβλητικό γι'αυτούς όλους που συμμετέχουν περισσότερο δε για το forum .
Δυστυχώς απ'ότι βλέπω το επικρότησαν και mod.
Πές μας με επιστημονική βάση γιατί συμβαίνει αυτό που παρατήρησες άν συμβαίνει .
Μην πιανεσαι από τις λέξεις κ μην δημιουργείς εντυπώσεις από το πουθενά...
Δεν έχω δώσει πολλά τέτοια δικαιώματα...

Στο ουσιαστικό θέμα η εξήγηση μου είναι ότι όλα τα στοιχεία που παρεμβάλλονται μέχρι να βγει η τουφεκιά από την κάνη μας έχουν αλληλεπίδραση, άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο... Σίγουρα διαφορετική σε ένα πλήθος όπλων... Για αυτό οταν δοκιμάζεις συνεχώς αναθεωρεις...
 
Καλησπέρα. Πρώτη μου δοκιμή με αλεύρι . 686. Sipe 1,60 x36gr nik ν6 με z2m24 και 1,4 gr αλεύρι. Ξεκινησα συντηρητικά με 1,60 , φαίνεται πως το αλεύρι δεν ανεβάζει πιέσεις γιατί έβγαλε περίπου την αρχική που θα περίμενα χωρίς. Στα 45 μετρα σε κυκλο 76 εκατοστά 124/ 334 περίπου 37% με καλη κατανομή. Έριξα 2 φυσίγγια στα 45 μέτρα και 4 στα 12. Στα 12 μετρα τα δύο με 4* έδωσαν κυκλο 30 εκατοστά και τα δύο σε 3* 33. Αν και είναι λιγα 6 φυσίγγια παρατήρησα πως το αλεύρι αυξάνει την συγκέντρωση οσο συμπιέζεται στο τσοκ, αυτη είναι και η ιδέα που ειχα , οτι αυξάνοντας ταχύτητα και τσοκαρισμα το αλεύρι γίνεται τσιμεντολιθος. Οι ταχύτητες στο1 μετρο απο366 εως 371.
 

Attachments

  • 20210328_121801.jpg
    20210328_121801.jpg
    78,8 KB · Προβολές: 23
  • 20210328_113102.jpg
    20210328_113102.jpg
    265,2 KB · Προβολές: 23
  • 20210328_111718.jpg
    20210328_111718.jpg
    319 KB · Προβολές: 23
Βλέποντας το μνμ του φίλου Άρη @Aris θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Υπάρχουν διαφορές αν μετρήσουμε το Χ σεταπ με τον Α ταχογράφο και το ίδιο σεταπ με τον Β ταχογράφο και από τι εξαρτώνται αυτές οι διαφορές;
Αυτό θα ήθελα να το μάθω και εγώ, αλλά για να γίνει πρέπει στο ίδιο σημείο την ίδια στιγμή
 
To forum και τα μάτια σας .
Αυτό κάνουμε,προσπαθούμε να το κρατήσουμε υγιείς,από την/τις παρεΐτσες που ίσως το θέλουν prive.....Το forum μοιράζεται απλόχερα σε όλους...για τυχόν εκμεταλεύοντες,στην πορεία, θα πάνε από εκεί που ήρθαν.....topic.
 
Βλέποντας το μνμ του φίλου Άρη @Aris θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Υπάρχουν διαφορές αν μετρήσουμε το Χ σεταπ με τον Α ταχογράφο και το ίδιο σεταπ με τον Β ταχογράφο και από τι εξαρτώνται αυτές οι διαφορές;
Αν είναι καλής ποιότητας οι χρονογράφοι, οι διαφορές είναι αμελητέες.
https://blog.ammolytics.com/2019-09-06/chrono-comparison.html
https://www.shootingsoftware.com/doppler.htm
 
Καλησπέρα. Πρώτη μου δοκιμή με αλεύρι . 686. Sipe 1,60 x36gr nik ν6 με z2m24 και 1,4 gr αλεύρι. Ξεκινησα συντηρητικά με 1,60 , φαίνεται πως το αλεύρι δεν ανεβάζει πιέσεις γιατί έβγαλε περίπου την αρχική που θα περίμενα χωρίς. Στα 45 μετρα σε κυκλο 76 εκατοστά 124/ 334 περίπου 37% με καλη κατανομή. Έριξα 2 φυσίγγια στα 45 μέτρα και 4 στα 12. Στα 12 μετρα τα δύο με 4* έδωσαν κυκλο 30 εκατοστά και τα δύο σε 3* 33. Αν και είναι λιγα 6 φυσίγγια παρατήρησα πως το αλεύρι αυξάνει την συγκέντρωση οσο συμπιέζεται στο τσοκ, αυτη είναι και η ιδέα που ειχα , οτι αυξάνοντας ταχύτητα και τσοκαρισμα το αλεύρι γίνεται τσιμεντολιθος. Οι ταχύτητες στο1 μετρο απο366 εως 371.
Λευτερη με τι κλεισιμο το εχεις το φυσιγγι?
 
Αυτό κάνουμε,προσπαθούμε να το κρατήσουμε υγιείς,από την/τις παρεΐτσες που ίσως το θέλουν prive.....Το forum μοιράζεται απλόχερα σε όλους...για τυχόν εκμεταλεύοντες,στην πορεία, θα πάνε από εκεί που ήρθαν.....topic.
Κωστή δεν είναι κακό να έχουμε ανοιχτά μυαλά και να "ακουμε" καμιά άποψη από ανθρώπους που ίσως έχουν ρίξει καραβιες φυσίγγια....
Προσωπικά στο φόρουμ δεν έχω να δώσω κάτι όσο αφορά την βλητικη (παρά μόνο να ανεβάσω καμια φωτό με θήραμα και να μοιραστώ την χαρά μου), αλλά έχω μάθει αρκετά!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top