Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλοριχτα Γιώργο!
Και περιμένουμε τις εντυπώσεις

Ρε παιδια τι συνταγη ειναι ται rio evo, και ποιες οι διαφορες με τα απλα σπορτινγκ rio?
Συνταγή δεν ξέρω, το σίγουρο είναι πως όλα τα υλικά είναι ισπανικά...
Τα evo έχουν σκάγια με 5% αντιμονιο, τα "απλά" που λες έχουν 2-3%...
Και φυσικά τσιμπαει κ η τιμή λόγο μεγαλυτερου υψους μετάλλου που είναι στα 25 mm ....
 
Last edited:
Καλοριχτα Γιώργο!
Και περιμένουμε τις εντυπώσεις


Συνταγή δεν ξέρω, το σίγουρο είναι πως όλα τα υλικά είναι ισπανικά...
Τα evo έχουν σκάγια με 5% αντιμονιο, τα "απλά" που λες έχουν 2-3%...
Και φυσικά τσιμπαει κ η τιμή λόγο μεγαλυτερου υψους μετάλλου που είναι στα 25 mm ....
Πάντως για 6€ που τα πηρα εγώ νιώθω μια χαρά.... Γιαν δοκιμή τα πηρα συνήθως χρησιμοποιώ τα Rio target load 28 με 5€...
 
Το θεμα φυσιγγι ειναι και θεμα προσωπικο. Ολα λιγο πολυ τη δουλεια τους θα την κανουν, ειδικα στο κομπακ που οι αποστασεις ειναι συγκεκριμενες, και ελαχιστες φορες μπορει να θες κατι παραπανω οποτε θες κατι εξειδικευμενο. Το βασικο ομως για μενα ειναι το φυσιγγι που ριχνεις να σου εμπνεει εμπιστοσυνη, τοση οση να μην το κατηγορεις στις αποτυχιες σου. Απο κει και υστερα, περι ορεξεως που λενε
 
Το θεμα φυσιγγι ειναι και θεμα προσωπικο. Ολα λιγο πολυ τη δουλεια τους θα την κανουν, ειδικα στο κομπακ που οι αποστασεις ειναι συγκεκριμενες, και ελαχιστες φορες μπορει να θες κατι παραπανω οποτε θες κατι εξειδικευμενο. Το βασικο ομως για μενα ειναι το φυσιγγι που ριχνεις να σου εμπνεει εμπιστοσυνη, τοση οση να μην το κατηγορεις στις αποτυχιες σου. Απο κει και υστερα, περι ορεξεως που λενε

Θα συμφωνήσω απόλυτα.. Επίσης με τα περισσότερα 28αρια αν παίζεις με γενναίες προσκοπεύσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.. Τι 380 τι 410 για μένα το μόνο που αλλάζει αισθητά είναι το λάκτισμα.. Και όπως εχώ πει έχω χωρίσει τις είκονες προσκόπευσης στο μυαλό μου σε 5 νούμερα.. Τα 3 χρησιμοποιώ στο compak και +2 στο Sporting..
 
Θα συμφωνήσω απόλυτα.. Επίσης με τα περισσότερα 28αρια αν παίζεις με γενναίες προσκοπεύσεις δεν θα έχεις πρόβλημα.. Τι 380 τι 410 για μένα το μόνο που αλλάζει αισθητά είναι το λάκτισμα.. Και όπως εχώ πει έχω χωρίσει τις είκονες προσκόπευσης στο μυαλό μου σε 5 νούμερα.. Τα 3 χρησιμοποιώ στο compak και +2 στο Sporting..
Εσυ εισαι ινδαλμα ρε φιλε, εγω μιλω για μας τους απλους και ταπεινους ;)
 
Πιστευω παντως οτι με μαλακο 28αρι σε νουμερο 8,5 με 4-3 τσοκ παιζεις ανετα το compak sporting στις δεδομενες αποστασεις του αθληματος. Ειναι ο καλυτερος συνδυασμος!
3-3 ,ίδια chokes πάντα για να μένεις προσηλωμένος μόνο στον δίσκο
Ίδια chokes -ίδιο φυσίγγι μέσα και στις 2
 
Τι γνωμη εχετε για 28αρια με piston skeet 9αρια για κοντινα πιατα με ανοιχτο τσοκ παντα? θα εχει αποτελεσμα? Λεω τωρα...
Ολα εχουν αποτελεσμα, αρκει να εισαι πανω στο στοχο. Απο την αλλη, γιατι να μπλεκεσαι με 9αρια για κοντινα, με 7μιση για μακρινα, με διαφορετικα βυσματα για το ενα πιατο ή διαφορετικα για το αλλο; Οσο πιο λιγους συνδυασμους κανεις την ωρα που ριχνεις, τοσο πιο ευκολα θα βρεις το στοχο, το να εισαι δηλαδη πανω στο πιατο.

Δε λεω οτι ειναι κακος ο πειραματισμος, απλα η υπαρξη πολλων τυπων φυσιγγιων ισως σε εγκλωβισει μακρια απο το ζητουμενο
 
Καλημερα.. Καλος ο καιρος σημερα.. Λεω να παω να δοκιμασω με το δικανακι δυο νεα για μενα φυσιγγια, ενα B&P 28gr no 8 και ενα RC 28gr no 8. Εχω στις καννες 2 3αρια τσοκ και θελω να δω την αποδοση τους. Ενα της BERETTA & ενα της FRANCHI.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top