Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ερώτηση προς όσους ασχολούνται με τη σκοποβολή:
Είναι η υψηλή ή η πολύ υψηλή ταχύτητα πλεονέκτημα ή μειονέκτημα στα σκοπευτικά φυσίγγια;
Διευκρίνιση:
Υψηλή = 1400-1600π/δ
Πολύ Υψηλή = 1600π/δ +
Λευτέρη τα ξέρεις,
Πολύ υψηλή ταχύτητα
1. Μεγαλύτερη ανάκρουση
2. Μεγαλύτερη αναπήδηση κάνης άρα καθυστέρηση για την δεύτερη βολή
3. Μεγαλύτερες παραμορφώσεις σκαγιών (άρα θέλεις σκάγια από το the good staff)
4. Σχετικά μικρότερη προσκόπευση
5. Κούραση στις πολλές βολές
6. Συχνότερα τρυπήματα δίσκου χωρίς να σπάσει σε κοντινές αποστάσεις και χτύπημα από λίγα σκάγια
7. Καλύτερες μένουσες σε πολύ μεγάλες αποστάσεις πχ ακούω τα παιδιά τουφεκάνε στα 70-80μ.
8. Αυξημένο κόστος γιατί χρειαζονται καλύτερα υλικά
9. Χρόνος να τα συνηθίσεις αν έχεις μάθει να ρίχνεις με κάτι άλλο
10. Μικρότερο drop

Αυτά εν ολίγοις ... ελπίζω να βοήθησα.
Διαλέγεις και παίρνεις.

Τον Λεό @leo ρώτα να πάρεις σωστές πληροφορίες.
Έχω χρόνια που παράτησα το σπόρ :)
 
Last edited:
Πέρσυ σε όλους σχεδόν τους αγώνες και τις προπονήσεις έριχνα NSI Japan 7,5 24gr και έμεινα όχι μόνο ευχαριστημένος αλλά θα μπορούσα να πω ενθουσιασμένος.. Φέτος μιας και όπως και να το κάνουμε τα 28gr μας προσφέρουν μια μεγαλύτερη σιγουριά και ψυχολογία λόγω περισσοτέρων σκαγιών θα ρίξω NSI due Sporting 8,5 και Fluo 7 1/4 για κάποια πιο απαιτητικά πιάτα.
Μην δοκιμάζεται συνέχεια φυσίγγια.. Βρείτε ένα που θα σας κάνει τα κέφια πάρτε μια τίμια ποσότητα και ρίξτε το μέχρι να το συνηθίσετε.. Μην ρίχνετε ούτε για δοκιμή άλλα φυσίγγια, δεν θα το μάθετε ποτέ. Λέω εγώ τώρα που λέει και ο φίλος μου ο @george s k !
 
Last edited:
πάρτε μια τίμια ποσότητα
1. δλδ ποιά είναι για σένα , ρε συ ROBO η τίμια ποσότητα ???
μήπως ήθελες να πεις μία .................. γενναία και άτιμη ποσότητα .................yel..yel..yel.

τα 28gr μας προσφέρουν μια μεγαλύτερη σιγουριά και ψυχολογία
2. ώπα της , έχουμε ανασφαλειούλες ????? ;););)
 
1. δλδ ποιά είναι για σένα , ρε συ ROBO η τίμια ποσότητα ???
μήπως ήθελες να πεις μία .................. γενναία και άτιμη ποσότητα .................yel..yel..yel.


2. ώπα της , έχουμε ανασφαλειούλες ????? ;););)
Καταρχάς μια τίμια ποσότητα εξαρτάται από το πόσες πουλες ρίχνουμε.. Πχ: Με μία ποσότητα 20 κούτες ένας μπορεί να περνάει τέσσερις μήνες ένας άλλος γκούχου γκούχου (συγγνώμη πνίγηκα) περνάει 2 βδομαδες! Οπότε είναι τελείως υποκειμενικό. Όσο για τις ανασφάλειες θα σου απαντήσω από κοντά.
 
Ωραιο ειναι, και οντως γρηγορο, αλλα θελει σχετικα βαρυ οπλο για την ανακρουση που ομολογουμενως ειναι καπως ψηλη για 28γρ
Βίκτορα εγώ με καραμπίνα που τό έριξα και ελαφριά μάλιστα δεν το κατάλαβα τώρα αυτό είναι υποκειμενικό πως το νιώθει ο καθένας οκ.
 
Βίκτορα εγώ με καραμπίνα που τό έριξα και ελαφριά μάλιστα δεν το κατάλαβα τώρα αυτό είναι υποκειμενικό πως το νιώθει ο καθένας οκ.
Καλημερα. Τα αυτογεμη ειναι εξ'ορισμου λιγοτερο "ευαισθητα" στις ανακρουσεις. Στο δικανο, ειδικα μεσα στη ζεστη του καλοκαιριου, ειναι πιο εντονο το λακτισμα. Οχι απαγορευτικο ομως, αλλα πολυ πιο εντονο απο πχ τα NSI DUE Europa ή τα Lambro Series 2
 
Καλημερα... Τα LAMBRO σειρα 3 και 5 σε 28γρ τα οποια τα ριχνω ειτε με σουπερ ποζε ειτε με καραμπινα, εχουν πολυ καλη αποδοση και οι κατανομες τους στον πινακα στα 32 μετρα ειναι πολυ καλες. Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα και δεν τα αλλαζω.
 
Καλημερα... Τα LAMBRO σειρα 3 και 5 σε 28γρ τα οποια τα ριχνω ειτε με σουπερ ποζε ειτε με καραμπινα, εχουν πολυ καλη αποδοση και οι κατανομες τους στον πινακα στα 32 μετρα ειναι πολυ καλες. Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα και δεν τα αλλαζω.
δοκίμασε και τα πράσινα sporting 28γρ σε 8 και σε 7 1/2 .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top