Σουγιάδες και Μαχαίρια

Ενδιαφέροντα όμως ...
Βρύα από σκανδιναβικό δάσος - στο τελευταίο ταξίδι κουβάλισα μισό τσουβάλι στο Βερολίνο, εκτός από φυσικό "χαρτί" υγείας είναι και ιδανικό για σάουνα ή ντους, όπως για παραδειγμα ο φυσικός σπόγγος. Πάνω αριστερα διάφορες "κορώνες" - λόγω επικαιρότητας;)
IMG_20210312_131127_brya.jpg
topic.
 
Βρύα από σκανδιναβικό δάσος - στο τελευταίο ταξίδι κουβάλισα μισό τσουβάλι στο Βερολίνο, εκτός από φυσικό "χαρτί" υγείας είναι και ιδανικό για σάουνα ή ντους, όπως για παραδειγμα ο φυσικός σπόγγος. Πάνω αριστερα διάφορες "κορώνες" - λόγω επικαιρότητας;)
View attachment 24256
topic.
Από κάτι φθηνά κωλοχαρτα που υπάρχουν στο εμπόριο κ είναι σκληρα σαν χαρτονια μια χαρά θα είναι αυτή η "στουβιά" χαχαχα.....
 
Από κάτι φθηνά κωλοχαρτα που υπάρχουν στο εμπόριο κ είναι σκληρα σαν χαρτονια μια χαρά θα είναι αυτή η "στουβιά" χαχαχα.....
Δεν είχα ποτέ ασχοληθεί σοβαρά με τα βρύα, αλλά με αφορμή αυτή την συζήτηση εδώ, κοίταξα για επιστημονικές έρευνες και βρήκα μερικές. Σε μία εξ αυτών (με συμμετοχή των Bayer και BASF) διάβασα:
  • Μια αφθονία δευτερογενών μεταβολιτών, μερικοί από τους οποίους έχουν σημαντικές βιολογικές δραστηριότητες, έχουν απομονωθεί από βρύα την τελευταία δεκαετία χρησιμοποιώντας σύγχρονες αναλυτικές μεθόδους και βιοτεχνολογικές διαδικασίες παραγωγής και στη συνέχεια συντίθενται στο εργαστήριο. Οι βιολογικές επιδράσεις κυμαίνονται από κυτταροτοξικά και καρδιοτονικά έως αντιφλεγμονώδη και μυκητοκτόνα. Το Marchantin A 1, ένα από τα φαινολικά συστατικά, για παράδειγμα, έχει αξιοσημείωτη αντιβακτηριακή δράση.
  • Τα βιοκτόνα, μυκητοκτόνα, ακαριοκτόνα, μαλακιοκτόνα και βακτηριοκτόνα αποτελέσματα των βρύων βασίζονται σε μεγάλο αριθμό χημικών ενώσεων.
Οι εταιρείες Bayer και BASF εφτιαξαν μεθόδους για φτηνή βιομηχανική παρασκευή των χημικών στοιχείων των βρύων, και γι αυτόν τον λόγο έπαψε το ενδιαφέρον για τα βρύα αυτά καθαυτά!

Βρύα και λειχήνες βρίσκουμε σε όλα τα δάση της Ελλάδας. Τα βρύα και οι λειχήνες που ζουν πάνω στα δένδρα χρησιμεύουν και σαν πυξίδα - αυτό το έμαθα στο δημοτικό!!

Τώρα όμως από μέρους μου topic., τελικά και αμετάκλητα!
 
Γεια σου Νικόλα μερακλή...
Ωραίοι οι victorinox....
Eγω είχα πάρει τον fisherman για το ψαρεμα αν κ δεν τον περνω συχνά μαζί μου....
Από κόψη δεν το συζητώ αλλά αυτό που μου έκανε εντυπωση ήταν το ψαλιδάκι του..
Το έχω τεστάρει σε ψιλό νημα ψαρέματος,πετονιες,ψιλη κλωστή ρεψίματος, και....τριχες κ τα κόβει σαν "χαρτί" χωρίς να μασάει η να ξεφτιζει.....
Κάτι που δεν γίνεται με τα ψαλιδάκια των φθηνών πολυεργαλειων....

IMG_20210312_211010.jpg
 
Last edited:
Γεια σου Νικόλα μερακλή...
Ωραίοι οι victorinox....
Eγω είχα πάρει τον fisherman για το ψαρεμα αν κ δεν τον περνω συχνά μαζί μου....
Από κόψη δεν το συζητώ αλλά αυτό που μου έκανε εντυπωση ήταν το ψαλιδάκι του..
Το έχω τεστάρει σε ψιλό νημα ψαρέματος,πετονιες,ψιλη κλωστή ρεψίματος, και....τριχες κ τα κόβει σαν "χαρτί" χωρίς να μασάει η να ξεφτιζει.....
Κάτι που δεν γίνεται με τα ψαλιδάκια των φθηνών πολυεργαλειων....

View attachment 24274
Καλα εργαλεια τα victorinox Eνας απο αυτους ειναι του πεθερου μου πανω απο 40 χρονων και τον χρησιμοποιω καθημερινα τον εχω στα κλειδια μου
 
Μίλτοο που είσαι ;
Ο φούρνος επιτέλους τελείωσε κα οι χρόνοι ειναι 44 λεπτά για τους 1050 βαθμους για τα ανωξείδωτα και 22 λεπτά για τους 850 βαθμους που χρειάζονται τα ανθρακούχα.
Η στέρηση απ το κυνήγι εδωσε χρόνο σε κατι που θα γινοταν μηνες αργότερα . ;)

list of long term goals examples
 
Last edited:
Μίλτο που είσαι ;
Ο φούρνος επιτέλους τελείωσε κα οι χρόνοι ειναι 44 λεπτά για τους 1050 βαθμους για τα ανωξείδωτα και 22 λεπτά για τους 850 βαθμους που χρειάζονται τα ανθρακούχα.
list of long term goals examples
5 &7όλα τα λεφτά‼️
 
Last edited:
Αλήθεια κ χωρις παρεξήγηση, υπάρχει πουθενά κάτι το αστείο στο σχόλιο μου❓χαίρομαι που χαίρεστε αλλά πρώτη μου φορά πουδεν πιάνω το αστειο
Προφανώς Γιάννη το έλεγες για τις λεπίδες που παρέθεσε ο Δημήτρης σε σειρά (5η και 7η κατά σειρά παρουσίασης)... Εγώ τουλάχιστον όπως το διαβασα γρήγορα που φάνηκε σαν σύνθημα για αυτό αντέδρασα έτσι καθώς κάνει ομοιοκαταληξία...
 
Αλήθεια κ χωρις παρεξήγηση, υπάρχει πουθενά κάτι το αστείο στο σχόλιο μου❓χαίρομαι που χαίρεστε αλλά πρώτη μου φορά πουδεν πιάνω το αστειο
Προς Θεού ρε φιλε , ήταν η πρωτη αντίδραση λόγω ομοικαταληξίας. Ακούστηκε πολύ ποιητικό.
.big smile.
 
Back
Top