Παλιά κυνηγετικά περιοδικά

Ωραία έντυπα και για το κυνήγι και για το ψάρεμα βγαίνανε παλιά. ...τώρα με το ίντερνετ χάθηκαν.
Γιάννη επειδή παρακολουθω τον κυνηγετικό κ αλιευτικο τυπο από μικρό παιδακι
θα συμφωνήσω αλλά κ θα διαφωνήσω ταυτόχρονα..
Πράγματι το ιντερνετ έκανε ζημιά γενικά σε κάθε περιοδικο...
Από την άλλη μεριά ομως, δεν έχει καμία σχέση η υλη των τότε περιοδικων με τα σημερινα, κ ουτε βλέπω να γίνεται κάποια προσπαθεια..
Όταν το 2013 κυκλοφόρησε το πρωτο τευχος του Hunter passion κ το ξεφυλλισα αμέσως είπα επιτελους να ένα ωραίο περιοδικο που αξίζει να βοηθήσουμε! !
Με ωραία θέματα που μου θυμιζε τα παλια....
Όμως κ αυτό "όνειρο ήτανε" όπως μας τραγουδησε κ ο Αλκίνοος Ιωαννίδης....

Τώρα θα μου πεις κ ποιος νεος θα κάτσει τώρα να διαβάσει το καθετί στα περιοδικα κ στα βιβλία ενώ παντου κυριαρχεί το ιντερνετ.......

Έπειτα, σήμερα είναι το ιντερνετ κ αυριο δεν ειναι, τα "χαρτιά" μένουν....
Πχ ανανεώθηκε η old kinigesia κ κατέβασε όλα τα άρθρα που είχε από παλια τευχη...
Όποιος έψαχνε να βρει κάτι, αντε να το βρει.......

Προσωπικά δεν θα πληρωνα ουτε 1€ για να κατεβάσω κάποιο περιοδικο η βιβλίο από το ιντερνετ, θα το πληρωνα παραπάνω φτάνει να το ειχα "ζωντανό" στα χέρια μου.......
 
Last edited:
Γιάννη επειδή παρακολουθω τον κυνηγετικό κ αλιευτικο τυπο από μικρό παιδακι
θα συμφωνήσω αλλά κ θα διαφωνήσω ταυτόχρονα..
Πράγματι το ιντερνετ έκανε ζημιά γενικά σε κάθε περιοδικο...
Από την άλλη μεριά ομως, δεν έχει καμία σχέση η υλη των τότε περιοδικων με τα σημερινα, κ ουτε βλέπω να γίνεται κάποια προσπαθεια..
Όταν το 2013 κυκλοφόρησε το πρωτο τευχος του Hunter passion κ το ξεφυλλισα αμέσως είπα επιτελους να ένα ωραίο περιοδικο που αξίζει να βοηθήσουμε! !
Με ωραία θέματα που μου θυμιζε τα παλια....
Όμως κ αυτό "όνειρο ήτανε" όπως μας τραγουδησε κ ο Αλκίνοος Ιωαννίδης....

Τώρα θα μου πεις κ ποιος νεος θα κάτσει τώρα να διαβάσει το καθετί στα περιοδικα κ στα βιβλία ενώ παντου κυριαρχεί το ιντερνετ.......

Έπειτα, σήμερα είναι το ιντερνετ κ αυριο δεν ειναι, τα "χαρτιά" μένουν....
Πχ ανανεώθηκε η old kinigesia κ κατέβασε όλα τα άρθρα που είχε από παλια τευχη...
Όποιος έψαχνε να βρει κάτι, αντε να το βρει.......

Προσωπικά δεν θα πληρωνα ουτε 1€ για να κατεβάσω κάποιο περιοδικο η βιβλίο από το ιντερνετ, θα το πληρωνα παραπάνω φτάνει να το ειχα "ζωντανό" στα χέρια μου.......
Ναι Τάσο σύμφωνο δεν μπορείς να συγκρίνεις την τεχνολογία με ένα άρθρο σε περιοδικό άλλα σου προσφέρει το ίντερνετ Και έχεις την δυνατότητα να συγκρίνεις Και αλλά ένα βιβλίο -περιοδικό ,είναι πιο ωραίο να κρατάς μια σελίδα από ένα ποντίκι ...Και εγω διάβαζα αρκετά περιοδικά για το κυνήγι και το ψάρεμα. ..θυμάμαι Κυριακές μπαλκόνι με καφέ να διαβάζω "υποβρύχιο κόσμο "οποίος μου μίλαγε γινόταν πόλεμος.
 
Θυμάμαι Κυριακές μπαλκόνι με καφέ να διαβάζω "υποβρύχιο κόσμο "οποίος μου μίλαγε γινόταν πόλεμος.
Αν κ δεν με κέρδισε το ψαροντουφεκο κ η κατάδυση, ήταν κ αυτο ένα ιστορικό περιοδικο όπως κ η "Ελληνική τριαινα"......
 
Ναι Τάσο σύμφωνο δεν μπορείς να συγκρίνεις την τεχνολογία με ένα άρθρο σε περιοδικό άλλα σου προσφέρει το ίντερνετ Και έχεις την δυνατότητα να συγκρίνεις Και αλλά ένα βιβλίο -περιοδικό ,είναι πιο ωραίο να κρατάς μια σελίδα από ένα ποντίκι ...Και εγω διάβαζα αρκετά περιοδικά για το κυνήγι και το ψάρεμα. ..θυμάμαι Κυριακές μπαλκόνι με καφέ να διαβάζω "υποβρύχιο κόσμο "οποίος μου μίλαγε γινόταν πόλεμος.
Περιμενα πως και πως να ερθη η Τεταρτη να παρω το περιοδικοκαι το ξεφιλιζα αμεσως ,Καποια στιγμη βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια και ολο διαφημησεις Εχω και καποια καλα DVD απο τοτε και απο εφημεριδες που αξιζουν
 
Ο πρωτος ετήσιος κατάλογος οπλων-οδηγος αγοράς που κυκλοφόρησε ήταν από της εκδόσεις Ακμον Δημοσθένης Βαρβέρης..

Και μια ενδεικτική φωτο απο το εσωτερικό του.....

....
... Υπάρχει πλήρης επάρκεια ανταλλακτικών...

και σήμερα;;; Ποιός αντιπρόσωπος θα έλεγε κάτι παρόμοιο;
 
Θυμάμαι πήγαινα σχολείο και έπαιρνα μαζί τα περιοδικά "Βυθός" και "Ψάρεμα". Όλοι μου οι φίλοι δεν ασχολούνταν με το κυνήγι οπότε την "κυνηγεσία και κυνοφιλία" την κρατούσα σπίτι. Καθόμασταν σε πολλά διαλείμματα και τα ξεφυλίζαμε ξανά και ξανά για να μάθουμε. Είχαμε απίστευτη όρεξη για τέτοια γνώση. Μετά τα απογεύματα που βγαίναμε στην γειτονιά πάλι το ίδιο. Και τέλος πολλές ιδέες και γνώσεις τις εφαρμόζαμε στο πεδίο αφού ήταν εύκολο να βρεθούμε στη θάλασσα. Όλα αυτά γινόντουσαν μεταξύ 1999 και 2004 που ήμουν γυμνάσιο και λύκειο. Ακόμα και τώρα προτιμώ ένα περιοδικό παρά να κάτσω να διαβάσω ένα άρθρο στο ιντερνετ ή να δω ένα βίντεο στο youtube. Αλλά τα περιοδικά τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει μισά σε σελίδες και διπλάσια στις διαφημίσεις και με χαλάνε πάρα πολύ!
 
"Ψάρεμα".
Eχω ένα σωρό από αυτά κ το πρωτο τευχος.....
Παρα πολυ ωραιο περιοδικο ήταν κ το sport fishing του Μανώλη Ευγενιτακη.....
Και τέλος πολλές ιδέες και γνώσεις τις εφαρμόζαμε στο πεδίο αφού ήταν εύκολο να βρεθούμε στη θάλασσα.
Οτι διάβαζα σε αυτά τα βρήκα μπροστά μου κ περνώντας τα χρόνια η εμπειρία μου έδειξε ότι όλοι αυτοί είχαν μεγάλο δίκιο σε ότι εγραφαν.......
 
Κυνηγετικός και όχι μόνο τύπος: τι είπες τώρα. Θα σας πάω πίσω, 1983 και έχω κανονίσει με τον περιπτερά απέναντι από το 1ο δημοτικό σχολείο Περιστερίου στον Άγιο Αντώνιο ( δεν υπάρχει το συγκεκριμένο τώρα) και μου κρατάει: υποβρύχιο κόσμο, κυνήγι και σκοποβολή και σιγά σιγά προσθέτω Πτήση, Αμυντικά θέματα, Κυνηγεσία, Βυθό.... Ατελείωτες ώρες διαβάσματος, πληροφορία συγκεντρωμένη και η φαντασία να καλπάζει. Τα είχα φυλάξει όλα στον Ωρωπό σε βιβλιοθήκη στο υπόγειο μέχρι που έσπασε το ρέμα στο γεφυράκι και γίναν όλα μούσκεμα. Δεν πειράζει. Μόνο που τώρα πια με το διαδίκτυο έχει χαθεί η μαγεία, άσε που τα έντυπα συνεχώς επαναλαμβάνονται. Και ναι το Hunters Passion ήταν μακράν το καλύτερο.
 
Κυνηγετικός και όχι μόνο τύπος: τι είπες τώρα. Θα σας πάω πίσω, 1983 και έχω κανονίσει με τον περιπτερά απέναντι από το 1ο δημοτικό σχολείο Περιστερίου στον Άγιο Αντώνιο ( δεν υπάρχει το συγκεκριμένο τώρα) και μου κρατάει: υποβρύχιο κόσμο, κυνήγι και σκοποβολή και σιγά σιγά προσθέτω Πτήση, Αμυντικά θέματα, Κυνηγεσία, Βυθό.... Ατελείωτες ώρες διαβάσματος, πληροφορία συγκεντρωμένη και η φαντασία να καλπάζει. Τα είχα φυλάξει όλα στον Ωρωπό σε βιβλιοθήκη στο υπόγειο μέχρι που έσπασε το ρέμα στο γεφυράκι και γίναν όλα μούσκεμα. Δεν πειράζει. Μόνο που τώρα πια με το διαδίκτυο έχει χαθεί η μαγεία, άσε που τα έντυπα συνεχώς επαναλαμβάνονται. Και ναι το Hunters Passion ήταν μακράν το καλύτερο.
Συνονόματε μια από τα ίδια και γώ , πιστεύω όμως ότι το έντυπο δεν χάνει ποτέ την αξία του σε σχέση με το διαδύκτιο , σε ένα περιοδικό ένα βιβλίο εχεις κάτι χειροπιαστό και ανά καιρούς ανατρέχεις αν θες να διαβάσεις και να ξαναδιαβασεις η να βρεις κάτι . Στο διαδύκτιο αυτό δεν είναι πάντα σίγουρο κάποια άρθρα θα χαθούν όπως και φωτό και μετά μένει μόνο η ανάμνηση . Υπάρχει και ο ρομαντισμός της ανάγνωσης και του εντύπου που δεν υπάρχει στην ηλεκτρονική του μορφή . Χρόνια συνδρομητής σε γνωστό κυνηγετικό περιοδικό , ακόμα και όταν ξενιτεύτηκα έπρεπε να κάνω ένα ταξίδι σχεδόν δυο ωρών με λεωφορείο και τρένο για να ψάξω σε ελληνικό κατάστημα που έφερνε μόνο δυο έντυπα κάθε μήνα μπας και το προλάβω .
Το πρόβλημα για μένα δεν είναι ο ηλεκτρονικός τύπος μόνο , αλλά όπως έχω ξαναγράψει κάπου ο κυνηγετικός τύπος έχασε την ΑΙΓΛΗ του , συχνά τα ίδια αναμασημένα άρθρα που τα είχαμε ξαναδιαβάσει κάποτε , αλλά και οι αρθρογράφοι κάπου είχαν χάσει την μπαλα και δεν υπήρχε η όρεξη όπως παλιά και έβρισκες τα άρθρα τους ανιαρά .
Με εξιτάραν πάντα τα κυνοφιλικα θέματα αλλά και το θέμα φυσιγγι , για μένα οι ποιο ωραίες παρουσιασεις φυσιγγίων ήταν την εποχή 90 στο Κ&Φ , τώρα σε οποιοδήποτε περιοδικό να διαβάσεις βλέπεις μια επιδερμική παρουσίαση σαν να πας στο σάιτ του κατασκευαστή και διαβάζεις για ένα συγκεκριμένο φυσιγγι . Αυτά και αλλά πολλα έκαναν τον κόσμο να σταματήσει να αγοράζει τον έντυπο τύπο .
 
Back
Top