Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γι'αυτό το ΚΕΚ πάτωσε στις εκλογες ούτε οι κυνηγοί δεν το ψηφίζουν .Ενώ ψεφτοοικολογοι κατακλύζουν όλα τα κόμματα .Και καθόμαστε και βρίζουμε .Άσε που πολλοί πήγαιναν κάθε μέρα για κυνήγι , αυτοί τράβηξαν κανένα ζόρι ; Και τον Χαρδαλιά θα ψηφίσουν αν κατέβει υποψήφιος.Με τις υγείες μας.
 
Να τονίσω επίσης ότι τό κόμμα μάς δεν αναιρεί την υγεία που πρεπει νά υπάρξει στην ΚΣΕ ουτως η άλλος η ΚΣΕ είναι συνδικαλιστικό όργανο και πρεπει να προχωρήσει στην επόμενη ημέρα, ήδη τά γεγονότα την ξεπέρασαν και η ιστορία έγραψε την πιο σκοτεινή χρόνια τόν τελευταίο αιώνα.Γνωμη μου λοιπόν ειναι η άμεση παραίτηση της ηγεσίας, γιατί κυρίως δεν μπορεί να σταθεί στα μάτια μας ,έχει χαθεί πλεον η εμπιστοσύνη και πρωτα από όλων στο πρόσωπο του προεδρου μας και εκλογές οπωσδήποτε από την βάση (έστω και αν πρόκειται για μερική αλλαγή του καταστατικού) και από εκεί και περα να έχουμε φωνή όλοι και προσβασιμότητα για την ενδυνάμωση της. Όπως και να έχει δεν περισσευει κανεις
Πάνω από όλα συσπείρωση και ενότητα για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τήν κρίση του αιώνα για το κυνήγι όπως το ξέρουμε και το αγαπάμε.
 
Ρε Παναγή εσύ εν έτη 2021 ήσουν κατά δήλωση σου μέλος με κομματική ταυτότητα στη ΝΔ και μετά τις εκλογές ήσουν παρασυρμένος επειδή σου έκοψαν το κυνήγι, άντε κάνε μας τη χάρη που θα κουνήσεις και το δάχτυλο για τα κόμματα....
Και κάτι άλλο φίλε μου. Δεν ήμουν παρασυρμένος επειδή μου έκοψαν το κυνήγι. Εμένα προτεραιότητα στη ζωή μου εχει η οικογένεια μου και μετά είναι το κυνήγι. Όλα τα άλλα ότι και να είναι αυτό έρχεται τρίτο τέταρτο. Κυνηγάω 38 χρόνια τώρα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Ευτυχώς υπάρχει και το εξωτερικό γιατί με τη νοοτροπία που υπάρχει εδώ μη θίξουμε τους άριστους και καλούς πολιτικούς σε λίγο καιρός το κυνήγι θα γίνεται μόνο σε φάρμες. Ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αναγνωρίζει το λάθος του. Και εγώ έκανα λάθος που τους ψήφισα και τους στήριξα και ξανά ζήτω δημόσια συγνώμη. Τα πολιτικά κόμματα για το σόι το δικό μας ΤΕΛΟΣ.
 
Γι'αυτό το ΚΕΚ πάτωσε στις εκλογες ούτε οι κυνηγοί δεν το ψηφίζουν .Ενώ ψεφτοοικολογοι κατακλύζουν όλα τα κόμματα .Και καθόμαστε και βρίζουμε .Άσε που πολλοί πήγαιναν κάθε μέρα για κυνήγι , αυτοί τράβηξαν κανένα ζόρι ; Και τον Χαρδαλιά θα ψηφίσουν αν κατέβει υποψήφιος.Με τις υγείες μας.
Μπράβο φίλε και λεβέντη.....αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι θα κυνηγουσαμε και το τρυγονι τον Απρίλιο όπως στη Μάλτα. Και πάλι μπράβο...
 
Καμμία απάντηση μέχρι τώρα! Η παλιά ιστοσελίδα νεκρή (η wikipedia την ονομάζει επίσημο διαδικτυακό τόπο του ΚΕΚ), τα web-αρχεία άδεια, μόνο κάτι φατσαμπουκ αποκαΐδια με αποτυχημένες προσπάθειες σε ευρωεκλογές.

Κι όμως πολλοί συνάδελφοι εδώ στο φόρουμ κόπτονται για το ΚΕΚ. Με ποιά κριτήρια να υποστηρίξω ένα - κατά την γνώμη μου - συντεχνιακό κόμμα; Από την μιά πολλοί από εμάς (στο καφενείο ή στον καναπέ) είμαστε ενάντια στις πελατιακές σχέσεις κομμάτων με ψηφοφόρους, από την άλλη θέλουμε να δημιουργηθεί ακριβώς αυτό που καταστρέφει την δημοκρατία: ένα συντεχνιακό κόμμα!

Και με ποιά κριτήρια θα το ψηφίσω; Επειδή κάποιος μου λέει θα σας φτιάξω γέφυρες και επειδή δεν έχετε ποτάμια για τις γέφυρες θα σας φτιάξω και ποτάμια;
Ή επειδή περιμένω κάποιο ρουσφετάκι, αν εκλεγεί ο γνωστός μου και αν, αφου εκλεγεί, θυμηθεί την υπόσχεσή του;

Με αυτό το σκεπτικό της συντεχνίας και της πελατιακής σχέσης των πολιτικών έχει καταστραφεί η Ελλάδα.

Νομίζω υπάρχουν πολύ καλύτεροι και αποδοτικότεροι τρόποι να ακουστούν και ικανοποιηθούν τα θέματα των κυνηγών από την δημιουργία κόμματος.

Το ερώτημά μου παραμένει: Πού είναι το καταστατικό ίδρυσης και το προγραμμα του ΚΕΚ;
Mηπως εχουμε μπερδεψει λιγο το ΚΕΚ με την παρουσα πολιτικη ηγεσια
που κυβερνησε γυρω στα 42 χρονια και βαλε
και περιλαμβανει Δεξια-Αριστερα-γιαλαντζι Αριστερα -ΣΛΜ και απανω τουρλα ? ;)
Ζηταμε απο το ΚΕΚ να μας προβαλλει προγραμμα οικονομικο-κοινωνικο-θρησκευτικο επανιδρυσης του κρατους οικονομιας
μειωσης των φορων φπα ρευμα νερο τηλεφωνο καταργηση διοδιων
δωρεαν ιατρικη εξεταση και ασφαλτοστρωση κατσικοδρομων ?
Τι σχεση εχουν ολα αυτα και ποιος δηλωσε οτι το ΚΕΚ θα τραβηξει το αυτι των δανειστων και της πλουτοκρατιας ?
Το ΚΕΚ θα στηριχτει απο μια μεριδα της κοινωνιας που εδω και πολλες δεκαετιες
ζει εναν εφιαλτη απο καθε λογης συκοφαντη που εχει βαλθει να καταστρεψει την κυνηγετικη οικογενεια
Δεν ζηταμε ουτε δανεικα ουτε επιδοτησεις ουτε χρηματοδοτηση
να μας αφησουν ησυχους να απολαυσουμε την υπαιθρο και τις εικονες που μας προσφερει
κουραστηκαμε να ειμαστε στημενοι στον τοιχο και να μας κατηγορουν δεκαδες Λερες
που το μονο που προσφερουν στην φυση εδω και πολλα χρονια
ειναι η κοπρια τους σε μονοπατια
και οι παρατημενες καλτσοδετες τους σε χωραφια και υδροβιοτοπους
 
Mηπως εχουμε μπερδεψει λιγο το ΚΕΚ με την παρουσα πολιτικη ηγεσια
που κυβερνησε γυρω στα 42 χρονια και βαλε
και περιλαμβανει Δεξια-Αριστερα-γιαλαντζι Αριστερα -ΣΛΜ και απανω τουρλα ? ;)
Ζηταμε απο το ΚΕΚ να μας προβαλλει προγραμμα οικονομικο-κοινωνικο-θρησκευτικο επανιδρυσης του κρατους οικονομιας
μειωσης των φορων φπα ρευμα νερο τηλεφωνο καταργηση διοδιων
δωρεαν ιατρικη εξεταση και ασφαλτοστρωση κατσικοδρομων ?
Τι σχεση εχουν ολα αυτα και ποιος δηλωσε οτι το ΚΕΚ θα τραβηξει το αυτι των δανειστων και της πλουτοκρατιας ?
Το ΚΕΚ θα στηριχτει απο μια μεριδα της κοινωνιας που εδω και πολλες δεκαετιες
ζει εναν εφιαλτη απο καθε λογης συκοφαντη που εχει βαλθει να καταστρεψει την κυνηγετικη οικογενεια
Δεν ζηταμε ουτε δανεικα ουτε επιδοτησεις ουτε χρηματοδοτηση
να μας αφησουν ησυχους να απολαυσουμε την υπαιθρο και τις εικονες που μας προσφερει
κουραστηκαμε να ειμαστε στημενοι στον τοιχο και να μας κατηγορουν δεκαδες Λερες
που το μονο που προσφερουν στην φυση εδω και πολλα χρονια
ειναι η κοπρια τους σε μονοπατια
και οι παρατημενες καλτσοδετες τους σε χωραφια και υδροβιοτοπους
+1000
 
Γεια σου Άγγελε. Ελπίζω να είσαι καλά. Άσε φέτος τα κρεμάσαμε...πιστεύω φέτος αν ανοίξουν το τρυγονι να βρεθούμε και από κοντά πάνω να τα πούμε. Με το Μπενελι το μ2 δεν άλλαξα τελικά φλάντζες γιατί άλλαξα φυσίγγια και με τα ροτβαιλ νο7 πήρα πολλά τρυγονια τον Σεπτέμβρη σε πολύ μακρινές αποστάσεις. Θα σε πάρω κάποια στιγμή τηλ. Να είσαι καλά ..
Ωραίος
Το Μ2 είναι δύναμη.
Αφού το βρήκες το θέμα του θα σε ευχαρίστηση.
Υγεία να έχουμε και θα ανταμώσουμε.
 
Συνάδελφοι δεν είναι δυνατόν να έχουμε τόσο σοβαρά πράγματα να μας ταλανιζουν για την αγαπημένη μας δραστηριότητα, να βρισκόμαστε σε τόσο ιστορική και κρίσιμη καμπή και η συζήτηση και τα επιχειρήματα να ξεπεφτουν πραγματικά σε επίπεδο προσωπικών επιθέσεων και αστοχων τοποθέτησεων για το τι κάνει ο ένας και αλλος...

Αν θέλετε να πείσετε και να βοηθήσετε το χώρο και τους άλλους, υψωστε το επίπεδο της συζήτησης και των επιχειρήματων σας, όχι τους τόνους και την ένταση...

Σεβαστείτε τους συνομιλητες σας και το φόρουμ με τους κανόνες του.
 
Δεν καταλαβες τιποτα απο αυτα που εγραψα.
Λοιπον,το ΚΕΚ,σαν ενα μονοδιαστατο κομμα που ειναι,δεν θα μπορεσει να προσφερει ιδιαιτερα στο κοινοβουλιο οσο αναφορα το κυνηγι και το ψαρεμα.Το χειροτερο θα ειναι,αν παρεΙ μισο εκατομμυριο ψηφους και μπουν καμποσοι βουλευτες μεσα.Για να επιβιωσουν σαν κομμα,θα πρεπει να κανουν συμπραξη με καποιον και αυτος ο καποιος που θα μας πλησιασει θα ειναι η τοτε κυβερνηση.Αρα αναγκαστηκα,θα παμε με τα νερα της.Οπως ΑΚΡΙΒΩΣ πανε ΤΩΡΑ τα κομματοσκυλα της ΚΣΕ,απο τους οποιους οι μισοι ειναι πολιτικοποιημενοι με τη ΝΔ,αποδεδειγμενα σε διαφορες θεσεις(εχουν ανεβασει αρθρα και φωτο παιδια απο εδω μεσα,που τους βλεπεις διπλα διπλα με φορεις της ΝΔ σε εκδηλωσεις ασχετες με το κυνηγι).Ειτε βγαλουμε πολλους,ειτε λιγους,δεν θα πρεπει να αναμενουμε κατι.Ειπαμε,οποιος κατσει στο τραπεζι και γευτει την πιτα,αλλαζει τα δεδομενα.Η πολιτικη κωλοτουμπα παει συννεφο.Εχχει αποδειχτει και στην πραξη τοσα χρονια.Μικρα κομματα δεν κανουν σεφτε.Ερχονται και παρερχονται.Στην Ελλαδα μια ζωη,θα εχουμε δικομματισμο οπως φαινεται.Απλα εφυγαν πολλοι απο το τιμιο λαϊκο και ορθοδοξο ΠΑΣΟΚ λογο πεινας και το γυρισαν σε ΣΥΡΙΖΑ.Αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως.(ειπαμε κομματι απο την πιτα).Εξαιρεση στα μικρα κομματα αποτελει η ΧΑ που καταπολεμηθηκε για τους λογους που ολοι ειδαμε τοσα χρονια και γνωριζουμε.

ΥΓ:Επαναλαμβανω.Δεν κανω προεκλογικη εκστρατεια υπερ του ΣΥΡΙΖΑ.Οπω ειπα,για να δουμε ασπρη μερα,θα πρεπει να φυγει η ΝΔ.( ή εστω αν ξανακυβερνηση με αλλο αρχηγο).Για να γινει αυτο,θα πρεπει να υποστηριχτει το εκαστοτε κομμα που θα ειναι αντιπολιτευση.Τα στοιχεια καλως ή κακως θα ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ με τον οποιο οντως δεν ειχαμε κανενα θεμα ουτε με ρυθμιοστικες ουτε με παρεμβασεις μεσουσης της κυνηγετικης περιοδου απο "Αγγελετους" κλπ.Αυτη ειναι η αληθεια δυστηχως.Οσο νωριτερα το καταλαβουμε τοσο το καλυτερο.Εγω προσωπικα , δεν θα ψηφισω ΚΕΚ,γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν "εχω λαμβανειν" κατι απο αυτο.
Η λυση ειναι να μην ξαναψηφισει κανεις τα τρια κόμματα που εχουν κυβερνησει αλλα ουτε και και το συστημικο κκε ο συριζα βαφτησε τα σκοπια μακεδονια αυτος ειναι αντικυνηγος και θα μοιρασει το αιγαιο οτι ελεγε ο πατερας του το πασοκ εκανε νεοτεοπια του καθενος οτι αμα εχει λεφτα κανει οτι θελει και γεμισε δημ υπαλ τη χωρα και το κκε εχει γραψει ενα ποιημα που διαβαζουν καμια 40χρονια το ιδιο εγω ετσι το βλεπω και ετσι θα πραξω οποιοσδηποτε αλλος εκτος τους παραπανω ειναι πιο δημοκρατικο ας φαει στη τελικη και κανας αλλος ρε αδερφε όλο η ιδιοι μπορει να τρωει λιγοτερα και να ναι λογικοτερος
 
Δεν καταλαβες τιποτα απο αυτα που εγραψα.
Λοιπον,το ΚΕΚ,σαν ενα μονοδιαστατο κομμα που ειναι,δεν θα μπορεσει να προσφερει ιδιαιτερα στο κοινοβουλιο οσο αναφορα το κυνηγι και το ψαρεμα.Το χειροτερο θα ειναι,αν παρεΙ μισο εκατομμυριο ψηφους και μπουν καμποσοι βουλευτες μεσα.Για να επιβιωσουν σαν κομμα,θα πρεπει να κανουν συμπραξη με καποιον και αυτος ο καποιος που θα μας πλησιασει θα ειναι η τοτε κυβερνηση.Αρα αναγκαστηκα,θα παμε με τα νερα της.Οπως ΑΚΡΙΒΩΣ πανε ΤΩΡΑ τα κομματοσκυλα της ΚΣΕ,απο τους οποιους οι μισοι ειναι πολιτικοποιημενοι με τη ΝΔ,αποδεδειγμενα σε διαφορες θεσεις(εχουν ανεβασει αρθρα και φωτο παιδια απο εδω μεσα,που τους βλεπεις διπλα διπλα με φορεις της ΝΔ σε εκδηλωσεις ασχετες με το κυνηγι).Ειτε βγαλουμε πολλους,ειτε λιγους,δεν θα πρεπει να αναμενουμε κατι.Ειπαμε,οποιος κατσει στο τραπεζι και γευτει την πιτα,αλλαζει τα δεδομενα.Η πολιτικη κωλοτουμπα παει συννεφο.Εχχει αποδειχτει και στην πραξη τοσα χρονια.Μικρα κομματα δεν κανουν σεφτε.Ερχονται και παρερχονται.Στην Ελλαδα μια ζωη,θα εχουμε δικομματισμο οπως φαινεται.Απλα εφυγαν πολλοι απο το τιμιο λαϊκο και ορθοδοξο ΠΑΣΟΚ λογο πεινας και το γυρισαν σε ΣΥΡΙΖΑ.Αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως.(ειπαμε κομματι απο την πιτα).Εξαιρεση στα μικρα κομματα αποτελει η ΧΑ που καταπολεμηθηκε για τους λογους που ολοι ειδαμε τοσα χρονια και γνωριζουμε.

ΥΓ:Επαναλαμβανω.Δεν κανω προεκλογικη εκστρατεια υπερ του ΣΥΡΙΖΑ.Οπω ειπα,για να δουμε ασπρη μερα,θα πρεπει να φυγει η ΝΔ.( ή εστω αν ξανακυβερνηση με αλλο αρχηγο).Για να γινει αυτο,θα πρεπει να υποστηριχτει το εκαστοτε κομμα που θα ειναι αντιπολιτευση.Τα στοιχεια καλως ή κακως θα ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ με τον οποιο οντως δεν ειχαμε κανενα θεμα ουτε με ρυθμιοστικες ουτε με παρεμβασεις μεσουσης της κυνηγετικης περιοδου απο "Αγγελετους" κλπ.Αυτη ειναι η αληθεια δυστηχως.Οσο νωριτερα το καταλαβουμε τοσο το καλυτερο.Εγω προσωπικα , δεν θα ψηφισω ΚΕΚ,γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν "εχω λαμβανειν" κατι απο αυτο.
Συγγνώμη για την αφέλεια μου, αλλά πάλι το ίδιο κατάλαβα. Ότι και το ΚΕΚ να κατέβει , εσυ θα ψηφίσεις ΣΥΡΙΖΑ
 

Το ΝΕΟ Σχέδιο Νόμου - ΚΟΛΑΦΟΣ Για Την "Ευζωία Των Ζώων Συντροφιάς"!​

Το μίσος για το κυνήγι αποτυπωμένο στο νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς
Άκρως ρατσιστικό για τους κυνηγούς αλλά και τα σκυλιά τους είναι το σχέδιο νόμου που ετοίμασε το Μέγαρο Μαξίμου, σε αγαστή συνεργασία με φιλοζωικές οργανώσεις, καθώς αποτελεί ταφόπλακα για την κυνοφιλία ενώ στιγματίζει τους ιδιοκτήτες σκύλων για τη θήρα.
Ούτε ο πιο άρρωστος νους δεν θα μπορούσε να σκεφτεί όσα οι φιλόζωοι και η ίδια η κυβέρνηση, έχουν συμπεριλάβει σε αυτό το σχέδιο νόμου και τα οποία το μόνο που κάνουν είναι να φέρουν σε εξαιρετικά δυσχερή θέση τους κυνηγούς.
Οι τελευταίοι θα είναι πλέον στοχοποιημένοι ενώ με τα πρόστιμα που θα «πέφτουν» στα κεφάλια τους, μόνο και μόνο επειδή είναι κυνηγοί, το μόνο που θα έχουν να κάνουν είναι να σταματήσουν να κατέχουν σκυλιά ή να «κόψουν» το κυνήγι.
Μερικά από τα τρελά του νέου σχεδίου νόμου, στόχος του οποίου είναι, ουσιαστικά, ο περιορισμός της κυνηγετικής δραστηριότητας, είναι τα εξής:
Στο Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς (ΕΜΖΣ) που θα δημιουργηθεί, οι κυνηγετικοί σκύλοι και οι ιδιοκτήτες τους θα σημανθούν με διαφορετικό τρόπο από ότι οι υπόλοιποι σκύλοι και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες.
-Επιβάλλεται να υπάρχει και ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ και ΕΝΔΕΙΞΗ ότι το ζώο είναι κυνηγετικό. Φυσικά, ονοματεπώνυμο ιδιοκτήτη, διεύθυνση, ΑΦΜ, Αριθμός ταυτότητας, τηλέφωνο κλπ…
-Επίσης, όταν κυκλοφορεί ο κυνηγετικός σκύλος εκτός σπιτιού, πρέπει να φέρει στο περιλαίμιο και ξεχωριστή ένδειξη. Πώς θα είναι αυτή η ένδειξη, θα το καθορίσει υπουργική απόφαση που θα εκδοθεί αργότερα
Αφαιρείται η άδεια κυνηγίου από κάθε κυνηγό, του οποίου ο σκύλος δεν έχει εγγραφεί στο ΕΜΖΣ, ή δεν φοράει τη διακριτική σήμανση.
Τα κλουβιά μεταφοράς κυνηγετικών σκύλων, απαγορεύονται, πλέον, ρητώς και κατηγορηματικώς, όπως και κάθε άλλου είδους κατασκευής ή «κλωβού» μεταφοράς, που τοποθετείται πίσω από τον πίσω προφυλαχτήρα του οχήματος (ακριβής διατύπωση).
Παράλληλα, είναι υποχρεωτική η στείρωση όλων των σκυλιών, εντός τριών μηνών από την απόκτησή τους, ενώ αν ένας ιδιοκτήτης που θέλει να ζευγαρώσει το ζώο του, μπορεί να το κάνει… μόνο μία φορά στη ζωή του ζώου, και εφόσον λάβει άδεια από Ειδική Επιτροπή.
 
Οι πιο παλιοί θα θυμούνται τον Θ Κατσίκη που βγήκε βουλευτής με τη Δηανα το1990 και στήριξε τη κυβέρνηση Κ Μητσοτάκη , αυτός ο άνθρωπος λέγανε τότε ότι είχε τη μεγαλύτερη δύναμη να διορίζει ακόμα και από δελφινους της ΝΔ.
Ισχύει και είναι λογικό.....εκτός απ' την προσωπική σχέση που είχε με τον τότε Πρωθυπουργό......μπορούσε να εκβιάζει και μια κυβέρνηση μόνος του!
 
Ισχύει και είναι λογικό.....εκτός απ' την προσωπική σχέση που είχε με τον τότε Πρωθυπουργό......μπορούσε να εκβιάζει και μια κυβέρνηση μόνος του!
Είχε φτιάξει ένα εκλογικό νόμο ο Κουτσόγιωργας νομίζω ,και με 48% έβγαλε ο Μητσοτάκης 150 βουλευτές και ο Κατσίκης τον στήριξε αλλά με ανταλλάγματα.
 
Είχε φτιάξει ένα εκλογικό νόμο ο Κουτσόγιωργας νομίζω ,και με 48% έβγαλε ο Μητσοτάκης 150 βουλευτές και ο Κατσίκης τον στήριξε αλλά με ανταλλάγματα.
Έτσι ακριβώς.... Δεν φαντάζεσαι πόσους έμπασε στο ΙΚΑ τότε.....και αρκετούς στην αστυνομία. Ειδικά στο ΙΚΑ τότε κουμάντο στους διορισμούς...έκανε ο Κατσίκης και ο Βαρδινογιάννης (καπετάνιος).
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top