Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτό - Αρχείο

Status
Not open for further replies.

Αγαπητέ Βαγγέλη, η φώτο που ανέβασες προέρχεται μάλλον από το νεαkeratsini-blog, όπου χρησιμοποιείται για δημιουργία εντυπώσεων και λαϊκίστικης προπαγάνδας: http://neakeratsiniou.blogspot.com/2021/02/blog-post_803.html

Η αρχική δημοσίευση της φωτογραφίας έγινε στο Health-Report που ανέβασε την φωτογραφία και έχει από κάτω λεζάντα που γράφει:
1614605493791.png

Δηλαδή λέει ξεκάθαρα πως η φωτογραφία είναι παλιά - με ένα απλό τηλεφώνημα στο Health Report θα μάθεις ότι η φωτό είναι από τον Αυγουστο 2020!

Η φωτογραφία του Health Report με την λεζάντα της:

1614605559908.png


Επειδή οι περισσότεροι σχολιαστές του φόρουμ νομίζω δεν είναι επαγγελματίες δημοσιογράφοι, οι οποίοι έχουν κάποια δεοντολογία και κάποια μεθοδολογία για την συλλογή, προετοιμασία και παρουσίαση πληροφοριών, θα ήθελα να παρακαλέσω - ως απλός αναγνώστης του φόρουμ - όταν κάποιος παρουσιάζει υλικό άλλων δημοσιεύσεων, να αναφέρει από που προέρχεται, δηλ. πηγές. Ο αναγνώστης μετά μπορεί να δεχθεί την πηγή ως αξιόπιστη ή όχι.

Αλλο είναι βέβαια το να κάνουμε πλάκα ή να βρίζουμε απευθείας κάποιον ή κάτι, και άλλο είναι να παρουσιάζουμε ελλιπή ή αναληθή στοιχεία μόνο και μόνο για την δημιουργία εντυπώσεων ή την χειραγώγηση του αναγνώστη, όπως π.χ. κάνει το παραπάνω blog.

Ελπίζω πως είμαστε όλοι μας πολιτικοποιημένα άτομα με σκέψη, αλλά η δημιουργία εντυπώσεων με την μέθοδο της προπαγάνδας είναι δηλητήριο για την Ελλάδα.
Ευχαριστώ.
 

Η Παγώνη στο… αντάρτικο: «Δεν έχει νόημα το lockdown – Να ανοίξουν σχολεία, καταστήματα και εστίαση» Σήμερα​

Παγώνη: Τσικνοπέμπτη θα ψήσουμε στο μπαλκόνι -Το φετινό Πάσχα δεν θα είναι σαν το περσινό
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/pagoni-tsiknopempti-tha-psisoyme-sto-mpalkoni
«Με βάση τα δεδομένα να δούμε αν από τις 15 Μαρτίου, θα μπορούμε να εισηγηθούμε κάποιο άνοιγμα. Να ξεκινήσουν τα σχολεία να πηγαίνουν τα παιδιά, και να μπορεί και ο κόσμος να πάει σε ένα κατάστημα με ειδικές συνθήκες να ψωνίσει. Δε θα πετάξουμε χαρταετό. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα, δεν μπορούμε να βγούμε όλοι έξω και να δημιουργηθεί συνωστισμός. Προσπαθούμε να προχωρήσουμε τους εμβολιασμούς. Όσο πιο γρήγορα γίνει αυτό, τόσο τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Ας δούμε πώς θα πάνε και αυτές οι 15 ημέρες. Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι δίνεται ένας αγώνας, προσπαθούμε να βγούμε από ένα πόλεμο, και δεν πρέπει να χάσουμε ούτε μία μάχη»,
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/pagoni-tsiknopempti-tha-psisoyme-sto-mpalkoni
Εγώ δεν κάνω καμμία προπαγάνδα και δεν με ενδιαφέρει το τι θέλει να ψηφίσει ο οποιοσδήποτε. Έχω νου και συνείδηση και κρίνω. Δεν φάσκω και αντιφάσκω.
 
Η
Αγαπητέ Βαγγέλη, η φώτο που ανέβασες προέρχεται μάλλον από το νεαkeratsini-blog, όπου χρησιμοποιείται για δημιουργία εντυπώσεων και λαϊκίστικης προπαγάνδας: http://neakeratsiniou.blogspot.com/2021/02/blog-post_803.html

Η αρχική δημοσίευση της φωτογραφίας έγινε στο Health-Report που ανέβασε την φωτογραφία και έχει από κάτω λεζάντα που γράφει:
View attachment 23619

Δηλαδή λέει ξεκάθαρα πως η φωτογραφία είναι παλιά - με ένα απλό τηλεφώνημα στο Health Report θα μάθεις ότι η φωτό είναι από τον Αυγουστο 2020!

Η φωτογραφία του Health Report με την λεζάντα της:

View attachment 23620


Επειδή οι περισσότεροι σχολιαστές του φόρουμ νομίζω δεν είναι επαγγελματίες δημοσιογράφοι, οι οποίοι έχουν κάποια δεοντολογία και κάποια μεθοδολογία για την συλλογή, προετοιμασία και παρουσίαση πληροφοριών, θα ήθελα να παρακαλέσω - ως απλός αναγνώστης του φόρουμ - όταν κάποιος παρουσιάζει υλικό άλλων δημοσιεύσεων, να αναφέρει από που προέρχεται, δηλ. πηγές. Ο αναγνώστης μετά μπορεί να δεχθεί την πηγή ως αξιόπιστη ή όχι.

Αλλο είναι βέβαια το να κάνουμε πλάκα ή να βρίζουμε απευθείας κάποιον ή κάτι, και άλλο είναι να παρουσιάζουμε ελλιπή ή αναληθή στοιχεία μόνο και μόνο για την δημιουργία εντυπώσεων ή την χειραγώγηση του αναγνώστη, όπως π.χ. κάνει το παραπάνω blog.

Ελπίζω πως είμαστε όλοι μας πολιτικοποιημένα άτομα με σκέψη, αλλά η δημιουργία εντυπώσεων με την μέθοδο της προπαγάνδας είναι δηλητήριο για την Ελλάδα.
Ευχαριστώ.
Η ανάρτηση μου έγινε στα αστεια- περιέργα ..... και όχι στο σημαδεύοντας την επικαιρότητα, έχοντας μια αστεία λεζάντα απο πάνω. Καμία προπαγάνδα.
 
Η

Η ανάρτηση μου έγινε στα αστεια- περιέργα ..... και όχι στο σημαδεύοντας την επικαιρότητα, έχοντας μια αστεία λεζάντα απο πάνω. Καμία προπαγάνδα.
Αγαπητέ Βαγγέλη, δεν είπα ότι κάνεις εκούσια προπαγάνδα, αλλά ακόμα και στα αστεία μπορει κάποιος να αφήσει εντυπώσεις - το χιούμορ είναι φοβερό όπλο! Περαν αυτού, το σχόλιό μου αναφερόταν σε όλους μας, εγώ προσωπικά θέλω να βλέπω παντα "πηγές", αλλοιώς νομίζω οτι αυτά που διαβάζω είναι διανοητική ιδιοκτησία του γράφοντος.

Θεωρώ σωστό να ασχολούμεθα με τα πολιτικά, και καλά κάνεις με αυτά που γράφεις - μόνο μην ξεχνάς και τις πηγές. Ιδιαίτερα τώρα που με την όλη κατάσταση είμαστε όλοι είτε λίγο είτε πολύ "στρεσαρισμένοι"

Φιλικά πάντα!
 
Βρωμιζει τοίχους με μορφές της Ελληνικής Επανάστασης, ε;;; Ρε το τσογλανι! Να συλληφθεί και να αναγκαστεί να ζωγραφίζει μόνο γκραφίτι υπέρ της ΛΟΑΤΚΙ κοινότητας και γενικότερα της ανθελληνικής σκατοθολουρας που θέλουν να μας επιβάλλουν κάποιοι. Πείτε με ρατσιστη τωρα και φασίστα γιατί αυτοί που γράφουν το κείμενο αυτό δεν ειναι καθόλου.
 
Ο πραγματικός και πιο επικινδυνος φασισμός σε όλο του το μεγαλείο...
Αυτο προσπαθω να καταλαβω και εγω τοσα χρονια.Ποιος ειναι ο μεγαλυτερος φασιστας εν τελη.Ή αλλιως "ειπε ο γαϊδαρος τον πετεινο κεφαλα".
 
Βρωμιζει τοίχους με μορφές της Ελληνικής Επανάστασης, ε;;; Ρε το τσογλανι! Να συλληφθεί και να αναγκαστεί να ζωγραφίζει μόνο γκραφίτι υπέρ της ΛΟΑΤΚΙ κοινότητας και γενικότερα της ανθελληνικής σκατοθολουρας που θέλουν να μας επιβάλλουν κάποιοι. Πείτε με ρατσιστη τωρα και φασίστα γιατί αυτοί που γράφουν το κείμενο αυτό δεν ειναι καθόλου.
Δημήτρη, αυτοί που δεν έχουν πατρίδα και που θέλουν το Αιγαίο να ανήκει μόνο στα ψάρια του ή στη "γαλάζια πατρίδα", μπορούν να σε/μας λεν όπως γουστάρουν. Εμείς είμαστε αυτό που είμαστε και φτάνει που το ξέρουμε εμείς. Είμαστε απλά Ελληνες Πατριώτες.
 
Έτσι όπως πανε τα πραγματα ήξερα πως θα ερχόταν κάποτε η στιγμή που θα κυκλοφορουσαν γυμνές οι γυναίκες στον δρόμο αλλά δεν το περιμενα τόσο γρήγορα.......
Λίγο ακόμα να κρατήσει η καραντίνα κ θα χάσει η μάνα το παιδι κ το παιδί την μάνα.....

 
Status
Not open for further replies.
Back
Top