Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οταν βλέπω αναρτημένα κουτια που κουβαλάνε σκύλους όσο καλά και να είναι, όπως επίσης τζιπάκια με αυτοσχέδιες σιδεριές θεωρώ ότι με απειλούν, μιας και ακυρώνει την παθητική ασφάλεια που μου προσφέρει το αυτοκίνητο σε περίπτωση εμπλοκής σε ατύχημα με κατι τέτοιες κατασκευές. Αν εσείς αδιαφορείτε μία φορά για την ασφάλεια του σκύλου σας εγω τον γραφω 10. Αν δεν έχετε αυτοκινητα με καρότσα ή βαν για να μπουν κλουβιά μην παίρνεται σκύλο απλά πράγματα. Σε μερικά χρονια οι πιτσιρικάδες που θα έχουν μεγαλώσει θα ανεβάζουν φωτο απο τετοιες κατασκευες και θα λένε "κοιτα ρε μ@λ@κ@ τι κανανε τότε" και θα γελάνε.
Εσύ απλά δεν κυνηγάς και τα λες αυτά ή απλά ΔΕΝ έχεις σκύλο.
 
Πώς καταφέρνουμε καθε φορά να γυρνάμε τις ενοχές επάνω μας.
Δεν είναι το κουτί ούτε το σκυλι.
Και Smart να αγοράσετε στον σκύλο
το ίδιο κάνει.Το κυνήγι ενοχλεί .Δεν το θελουν.Πώς να το κάνουμε .
Αααα μπράβο όπως το είπες το κυνήγι ενοχλει!!
 
Εσύ απλά δεν κυνηγάς και τα λες αυτά ή απλά ΔΕΝ έχεις σκύλο.
σκύλο είχα από πάντα όπως και πολλα αλλα ζώα, και τα 2 τελευταια χρόνια κάνω τον σκύλο στον μεγάλο μου γιο, αλλά το θεμα δεν ειναι τι κανω εγώ ή εσύ. δεν τα γράφω πρώτη φορά αυτά

https://www.hunterslife.gr/forums/t...ίωση-ασφαλιστικής-εταιρείας.2815/#post-435669
 

Προσποιείται «κώφωση» το Υπουργείο Εσωτερικών. Από νωρίς και αμέσως μόλις είχε τις πρώτες πληροφορίες η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος απέστειλε κατεπείγουσα επιστολή στον Υπουργό Εσωτερικών κ. Βορίδη, με την οποία στηλίτευσε σε αυστηρό τόνο όλη τη διαδικασία που είχε ακολουθηθεί στο Νομοσχέδιο για τα ζώα, ζητώντας και άμεσο ραντεβού μαζί του.​

Η επιστολή αυτή δεν απαντήθηκε ποτέ ούτε προφορικά ούτε γραπτά, επιβεβαιώνοντας ότι το Υπουργείο Εσωτερικών, ίσως και η Κυβέρνηση συνολικά, συνεχίζουν να ορθώνουν ένα «τείχος» απέναντι στις Κυνηγετικές Οργανώσεις.

Παρόμοια επιστολή με αίτημα, που δεν έχει απαντήθει ακόμα, εστάλη στις 26-02-2021 και στον Αναπληρωτή Υπουργό Εσωτερικών κ. Πέτσα.

Παραθέτουμε αυτούσια την επιστολή που έχουμε αποστείλει από τις 25-01-2021 στον Υπουργό Εσωτερικών κ. Βορίδη.
 

Ψηφίζουμε όχι στην υποχρεωτική στείρωση των σκύλων μας. Στο e artemis εχει ψήφισμα διαμαρτυρίας η ΚΣΕ για την στείρωση.​


εδώ λέμε ΟΧΙ στο αερογάμι

(θα μου κάνει εντύπωση εάν μαζευτούν πάνω από 20000 ψήφοι )
 
Παντως βλεπω οτι και να γινει (απαγορευση μετακινησης για κυνηγι, υποχρεωτικη στειρωση, απαγόρευση ζευγαρωματος, απαγόρευση χρησης μολυβδινων, καταργηση σκυλοκουτων κτλ κτλ), πρωτα θα αρχισουμε να τρωγομαστε μεταξυ μας! Ουτε το ΚΕΚ μας σωζει, ουτε ο θεος ο ιδιος .very funny.
+10000
 
Είπαμε να κουβεντιάσουμε κ να πούμε ΤΟ ΛΟΓΟ της απαγόρευσης του αιορούμενου σκυλόκουτου μεταφοράς σκύλου....κ όχι να μιλήσουμε για ατζαμίδες....
Το λόγο της απαγόρευσης του σκυλόκουτου πάντος,τν βρίσκω ακραία απαγόρευση Κωστή....πως θα μεταφέρουμε το σκύλο μας στν κυνηγότοπο αφού στο πορτπαγκάζ απογορεύεται η μετακίνησή του;;;;
Με καρότσι οικοδομής θα τν πάμε για μπεκάτσα;;;
Επειδή μάλλον δεν έγινα κατανοητός και επιπλέον δεν μου αρέσουν οι κενές αντιπαραθέσεις γιατί μας φέρνουν εδώ που είμαστε παραθέτω μια φωτογραφία για την μεταφορά του δικού μου συντρόφου, στον ίδιο χώρο με εμένα.
 

Attachments

  • 16144549246773339388684641530416.jpg
    16144549246773339388684641530416.jpg
    398,2 KB · Προβολές: 42
Εδω διαβασα καπου οτι απο οκτωβρη θα εχει δικη του αδει το καθε ρυμουλκουμενο μπαγαζιερα τρειλερ κτλ αντε και μετα τελη κυκλοφοριας στο προσκηνιο αναγκαστικα αφου εδωσα το τζιπ εχω κουρσα εγω τη σκυλα τη βαζω πορτ ριννοντας καθισμα σκεψου να ειναι το σκυλι γεματο λασπη μουσκεμα εχω και κουβερτουλα κατω οπως το πανε θα επιτρεπεται μονο μεσα στη καμπινα και θα πρεπει να μπανιαρουμε το σκυλι για να μπει ειπαμε αμα γαμιουνται το κανουν καλα οπως παει θα εχουν περισσοτερα δικαιωματα τα ζωα απο εμας ενα μικρο δειγματακι ειναι ενας λογος για να βγεις εξω εχε κατοικιδιο στη γερμανια μου ελεγε ενας φιλος εχουν ασφαλεια και οι σκυλοι ενα μικρο πόσο βεβαια κοιταξτε οτι υπαρχει μεγαλο χαλι στη μεταφορα ζωων υπαρχει ολοι το εχουμε δει αλλά ενα σκυλοκουτο ωραιο με σωστη διασταση για το σκυλι επρεπε να επιτρεπεται και να ελενχεται τον σκυλο που ειχα και πεθανε απο γηρατια τον ειχα τσιπαρει απο το 2004 δεν με ελενξε ποτε κανεις πανελαδικα οτι γινεται με ολα σε αυτη τη χωρα οτι δεν μπορει να ελεχνει η δεν θελουμε κοβεται δειτε ειμαστε σε αυστηρα μετρα ενω βγηκε και εμβολιο και υπαρχουν και θεραπιες γιατι δεν έχουμε κλινες λες και ειχαμε ποτέ θελουμε να μαζεψουμε τους κυνηγους και τα αδεσποτα απαγορευουμε δεν μπορει η εταιρια να καθαρισει το οδοστωμα απο το χιονι που ειναι υποχρεωση της κλεινουμε την εθνικη μπορει να εχουμε επεισοδια κλεινουμε το μετρο αυτη ειναι η νεα λογικη προληψης ποναει ποδι κοβω πόδι πρέπει να φύγουν χθες αυτοί οι άνθρωποι δεν κοιτω το προβλημα να το λύσω με μέση λύση συμφερουσα προς τους περισσοτερους το καταργω μια και έξω θελουν καταργηση όλοι δηλ αμα το καλοκαιρι εχει 7μποφορ και 38βαθμους θα λεει προτεινω μην πατε στα εξοχικα οσοι εχετε κοντα δενδρα ρε τι μπουρδελα ειναι αυτα το ξερα οτι ηταν μπουρδελα αλλα τοσο .
 
Επειδή μάλλον δεν έγινα κατανοητός και επιπλέον δεν μου αρέσουν οι κενές αντιπαραθέσεις γιατί μας φέρνουν εδώ που είμαστε παραθέτω μια φωτογραφία για την μεταφορά του δικού μου συντρόφου, στον ίδιο χώρο με εμένα.
Κατάλαβα ρε συ Κωστή ότι εννοούσες αυτό τν κλωβό σκύλου,απλά σου λέω κ εγώ με τη σειρά μου πως είναι παντελώς άδικο κ παράλογο να απαγορεύουν το αιορούμενο σκυλόκουτο,διότι ο περισσότερος αριθμός κυνηγών,έτσι κινητοποιείται στον κυνηγότοπο.....
Κ δν υπάρχει φυσικά λόγος αντιπαράθεσης.... :)

Υ.Γ Άντε μπας κ μας αμολίσουν κ έρθω κανά καλοκαίρι εκεί στο Χαλκούτσι για μπάνιο κ μάσα σε καμιά ψαροταβέρνα.......;)
 
Έχετε ενημερωθεί για τον νέο νόμο έκτρωμα για τα δεσποζομενα ζώα: υποχρεωτική στείρωση μετά το πρώτο έτος της ζωής του σκύλου, ερασιτεχνική εκτροφή, μια σε όλη την ζωή του σκύλου, κατόπιν αδείας και εφόσον έχεις καταθέσει ονόματα 6-8 ιδιωτών που θα πάρουν τα κουτάβια της γέννας......... Τι θα δούμε ακόμα. Είναι προϊόν του υπουργείου, των περιφερειών και των φιλοζωικών οργανώσεων κατά δήλωση Πέτσα. Εμείς στο πηγάδι κατουρησαμε και μας έχουν χεσμενους; Και ρητή απαγόρευση των σκυλοκουτων μεταφοράς ( δικαιολογημένα).
Ειπαμε αυτα θα ισχυουν για τα μεγαλα αστικα κεντρα ως επι τω πλειστον..Τωρα οσο αμαφορα την καλπη,δεν εχω μεγαλη πιστη στο ΚΕΚ.Ενα μονοδιαστατο μικροκομμα θα ειναι,χωρις τη δυνατοτητα πολυπολιτικης που θα αναγκαστει,σε περιπτωση που το ψηφισουμε και βγει,να συμπραξει με καποιο αλλο για να επιβιωσει.Αυτο το αλλο κομμα βλεπω να ειναι η οποια κυβερνηση εκλεχθει αφου το ΚΕΚ δεν εχει πολιτικη ταυτοτητα οπως προειπα,κοινως,οπου φυσηξει ο ανεμος.
Κατα τη γνωμη μου,αν θελουμε να δουμε ασπρη μερα,θα πρεπει να πεσει η συγκεκριμενη κυβερνηση ή αν ξανακυβερνησουν,να μην εχουν τον Κουλη,αλλα στη χειροτερη τον Σαμαρα.
Για να παμε ομως στο πρωτο σεναριο και να "πεσει",πρεπει να στηριξουμε την αντιπολιτευση που θα εχουμε τοτε,η οποια οπως φαινεται,καλως ή κακως,θα ειναι το Συριζα.Δεν ειμαι Συριζαιος ουτε κανω προπαγανδα υπερ τους,αλλα τη βλεπω ως τη μονη λυση που θα ανατρεψει πολιτικα τη ΝΔ.
Το να ριξουμε μισο εκατομμυριο ψηφους,κυνηγοι και ψαραδες στο ΚΕΚ,θα ειναι μια εκλαμψη η οποια δεν θεωρω οτι θα μας βοηθησει ιδιαιτερα.Για να σταθει στο κοινοβουλιο,υποχρεωτικα θα αλλαξει τακτικες και θα συμμετασχει σε συμμαχιες.Οποτε ξεχναμε αυτοματα και την επισημη/δυναμικη εκπροσωπιση κυνηγιου/ψαρεματος.Θα καταντησει ενα απλο φιλοκυνηγετικοψαρευτικο κομμα,το οποιο θα "θελει" μεν,αλλα τελικα "δεν θα μπορει" γιατι "το ενα,το αλλο,το παραλλο,αναγκαια μετρα,καταστασεις που δεν βοηθουν,προσπαθουμε" κλπ κλπ.Κλασικες πολιτικες κωλοτουμπες και συνιστωσες...

Απ΄εξω,πολλα λογια λεγονται...
Οταν καθεσαι στο τραπεζι και αρχιζεις να τρως απο την πιτα αλλαζουν ολα...
Μακαρι να βγω λαθος,αλλα ειμαι απαισιοδοξος στο θεμα αυτο...
 
Last edited:
Κατάλαβα ρε συ Κωστή ότι εννοούσες αυτό τν κλωβό σκύλου,απλά σου λέω κ εγώ με τη σειρά μου πως είναι παντελώς άδικο κ παράλογο να απαγορεύουν το αιορούμενο σκυλόκουτο,διότι ο περισσότερος αριθμός κυνηγών,έτσι κινητοποιείται στον κυνηγότοπο.....
Κ δν υπάρχει φυσικά λόγος αντιπαράθεσης.... :)

Υ.Γ Άντε μπας κ μας αμολίσουν κ έρθω κανά καλοκαίρι εκεί στο Χαλκούτσι για μπάνιο κ μάσα σε καμιά ψαροταβέρνα.......;)
Οπότε θέλεις κερνάω.
 
Ειπαμε αυτα θα ισχυουν για τα μεγαλα αστικα κεντρα ως επι τω πλειστον..Τωρα οσο αμαφορα την καλπη,δεν εχω μεγαλη πιστη στο ΚΕΚ.Ενα μονοδιαστατο μικροκομμα θα ειναι,χωρις τη δυνατοτητα πολυπολιτικης που θα αναγκαστει,σε περιπτωση που το ψηφισουμε και βγει,να συμπραξει με καποιο αλλο για να επιβιωσει.Αυτο το αλλο κομμα βλεπω να ειναι η οποια κυβερνηση εκλεχθει αφου το ΚΕΚ δεν εχει πολιτικη ταυτοτητα οπως προειπα,κοινως,οπου φυσηξει ο ανεμος.
Κατα τη γνωμη μου,αν θελουμε να δουμε ασπρη μερα,θα πρεπει να πεσει η συγκεκριμενη κυβερνηση ή αν ξανακυβερνησουν,να μην εχουν τον Κουλη,αλλα στη χειροτερη τον Σαμαρα.
Για να παμε ομως στο πρωτο σεναριο και να "πεσει",πρεπει να στηριξουμε την αντιπολιτευση που θα εχουμε τοτε,η οποια οπως φαινεται,καλως ή κακως,θα ειναι το Συριζα.Δεν ειμαι Συριζαιος ουτε κανω προπαγανδα υπερ τους,αλλα τη βλεπω ως τη μονη λυση που θα ανατρεψει πολιτικα τη ΝΔ.
Το να ριξουμε μισο εκατομμυριο ψηφους,κυνηγοι και ψαραδες στο ΚΕΚ,θα ειναι μια εκλαμψη η οποια δεν θεωρω οτι θα μας βοηθησει ιδιαιτερα.Για να σταθει στο κοινοβουλιο,υποχρεωτικα θα αλλαξει τακτικες και θα συμμετασχει σε συμμαχιες.Οποτε ξεχναμε αυτοματα και την επισημη/δυναμικης εκπροσωπιση κυνηγιου/ψαρεματος.Θα καταντησει ενα απλο φιλοκυνηγετικοψαρευτικο κομμα,το οποιο θα "θελει" μεν,αλλα τελικα "δεν θα μπορει" γιατι "το ενα,το αλλο,το παραλλο,αναγκαια μετρα,καταστασεις που δεν βοηθουν,προσπαθουμε" κλπ κλπ.Κλασικες πολιτικες κωλοτουμπες και συνιστωσες...

Απ΄εξω,πολλα λογια λεγονται...
Οταν καθεσαι στο τραπεζι και αρχιζεις να τρως απο την πιτα αλλαζουν ολα...
Μακαρι να βγω λαθος,αλλα ειμαι απαισιοδοξος στο θεμα αυτο...
+1000
 
Εγω το κομα θα το στηριξωαλλα κόμμα που θα μιλάει μόνο για κυνηγι και για ψαρεμα δεν στεκεται πρεπει να εχεις αποψη και προτασεις για ολα και να βγαζεις φωνη για το οτιδηποτε για να σε ακουει ο κοσμος τι προτεινεις και τι υποστηριζεις αλιως θα γινεις ερμαιο του παρε δωσε και θα κταληξεις χαλι θα σου λει το μεγαλο ψηφιστε αυτο για να σας βοηθησω και εγω αν πας ετσι καλύτερα να μην πας χρειαζεται φωνη και αποψεις για τα παντα που αφορουν τη χωρα σου για να ακουγεσαι αλιως αν μιλας μονο για οτι σε αφορα καληνύχτα γαυτο θελει στελεχη ισχυρα και με γνωσεις απο ολους τους κλαδους θα ειναι ετσι η δε θελει κανεις να χαλασει τη σουπα και θα ναι τριτο ποδι αλλων οπ ς τωρα και οτι κερδιζει θα ειναι απο γλείψιμο.
 
Μάγκες τόσα χρόνια υπήρξαν και υπάρχουν πολλά κόμματα που δεν έχουν κυβερνήσει, ένα από αυτά θα είναι και το ΚΕΚ αλλά δεν έχει σημασία, το θέμα είναι να υπάρχει μια φωνή με δημόσιο λόγο που να απαντά κάθε φορά σε κάθε αντικυνηγετικη ηλιθιότητα που προβάλλεται στα κανάλια αλλά να προβάλει και το έργο των κυνηγών. Στο κάτω κάτω πως θα δείξουμε τη δύναμή μας, τώρα είναι η ευκαιρία.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top