Παρουσίαση Φυσιγγίων

Να ξέρεις πως ο γείτονας σου δεν είναι ο μοναδικος, υπάρχουν παρα πολλοί τέτοιοι που ουτε κ ποσα γραμμαρια ριχνουν δεν ξέρουν κ καλα κάνουν γιατί πολύ απλά δεν θελουν να ασχοληθουν με αυτό γιατί δεν τους ενδιαφέρει φτάνει το τάδε φυσίγγι την δουλειά του,τώρα αν αυτό θα συμβαινει παντα αυτο είναι άλλο θέμα.......

Αρκετά χρόνια πισω, δεν υπήρχε ουτε ιντερνετ, ουτε φόρουμ ,ουτε σελίδες Ιδιογομωσης, ότι μάθεναι κανεις ήταν μέσα από περιοδικα κ βιβλία κ φυσικά αυτό δεν ήταν καθόλου αρκετό.......

Ένας πχ που δεν γέμιζε κ έριχνε μια συγκεκριμένη μάρκα που του πηγενε καλά κ ξαφνικά ήταν για πεταμα, πως μπορουσε να αναζητήσει την αιτία?
Ήξερε αν έφταιγε η πυριτιδα, το βυσμα κλπ?
και πως ακριβώς μπορουσε να το περιγραψει σε έναν γνωστη για να του πει?
Εκεί που βρήκα γκρι πυριτιδα ξαφνικά βρήκα καφέ?
η θα του έστελνε φωτο?
Για αυτό κ άφηνε στην άκρη αυτό το φυσιγγι κ αγόραζε κάποιο άλλο ελπίζοντας να σταθεί πιο τυχερος.....

Ξαφνικά ήρθε το ιντερνετ κ τα φορουμ,
Και άνοιξαν τα μάτια πολλων, ενώ ταυτόχρονα έγινε ο φόβος κ ο τρόμος κάθε κατασκευαστή φυσιγγιων που κάνει αλχημείες.......
Και να είστε βέβαια ότι πολλοί από αυτους δεν το χαρηκαν καθόλου..................

Έμαθαν όσοι δεν ήξεραν ότι όταν ένα φυσίγγι "χαλάει" ο κυριος λόγος είναι η αλλαγή των υλικών κ ότι το κάθε υλικο πρεπει να συνδυάζεται σωστά για να αποδιδει....

Έμαθαν ότι φυσίγγια με φθηνοτερα υλικά πωλουνται πανακριβα,αλλα κ ποια πωλουνται σε λογικές τιμες....

Εμαθαν ότι όταν ένα κουτί απέξω αναγράφει την τάδε(ξακουστή) πυριτιδα δεν σημαίνει ότι θα την έχει κ μέσα του.........

Εντέλει ολοένα κ περισσοτεροι μπήκαν στο κόπο να σφαζουν τα φυσιγγια τους(και ιδιαίτερα αν διαπιστωσαν κάποια μεγάλη αλλαγή) κ να τα αξιολογούν,βλέποντας αν οι μεταξωτές κορδέλες έγιναν ξαφνικα φυκια.........
Κ να μην ξέρουν κάποιος θα βρεθεί να τους πει.....Φωτο πανε, φωτο ερχονται.......




Αυτό πιστευω κ εγώ.....
Το καφέ δεν την πληρωσε γιατί είχε μεγαλυτερη ιστορία από το Βεργίνα συν ότι στα χοντρά γέμιζε με διαφορετική πυριτιδα........
Τάσο αν δεν κάνω λάθος και το βεργίνα με S4 ήταν στα χοντρά από 6 και κάτω και C7 στα ψιλότερα νούμερα.
 
Να ξέρεις πως ο γείτονας σου δεν είναι ο μοναδικος, υπάρχουν παρα πολλοί τέτοιοι που ουτε κ ποσα γραμμαρια ριχνουν δεν ξέρουν κ καλα κάνουν γιατί πολύ απλά δεν θελουν να ασχοληθουν με αυτό γιατί δεν τους ενδιαφέρει φτάνει το τάδε φυσίγγι την δουλειά του,τώρα αν αυτό θα συμβαινει παντα αυτο είναι άλλο θέμα.......

Αρκετά χρόνια πισω, δεν υπήρχε ουτε ιντερνετ, ουτε φόρουμ ,ουτε σελίδες Ιδιογομωσης, ότι μάθεναι κανεις ήταν μέσα από περιοδικα κ βιβλία κ φυσικά αυτό δεν ήταν καθόλου αρκετό.......

Ένας πχ που δεν γέμιζε κ έριχνε μια συγκεκριμένη μάρκα που του πηγενε καλά κ ξαφνικά ήταν για πεταμα, πως μπορουσε να αναζητήσει την αιτία?
Ήξερε αν έφταιγε η πυριτιδα, το βυσμα κλπ?
και πως ακριβώς μπορουσε να το περιγραψει σε έναν γνωστη για να του πει?
Εκεί που βρήκα γκρι πυριτιδα ξαφνικά βρήκα καφέ?
η θα του έστελνε φωτο?
Για αυτό κ άφηνε στην άκρη αυτό το φυσιγγι κ αγόραζε κάποιο άλλο ελπίζοντας να σταθεί πιο τυχερος.....

Ξαφνικά ήρθε το ιντερνετ κ τα φορουμ,
Και άνοιξαν τα μάτια πολλων, ενώ ταυτόχρονα έγινε ο φόβος κ ο τρόμος κάθε κατασκευαστή φυσιγγιων που κάνει αλχημείες.......
Και να είστε βέβαια ότι πολλοί από αυτους δεν το χαρηκαν καθόλου..................

Έμαθαν όσοι δεν ήξεραν ότι όταν ένα φυσίγγι "χαλάει" ο κυριος λόγος είναι η αλλαγή των υλικών κ ότι το κάθε υλικο πρεπει να συνδυάζεται σωστά για να αποδιδει....

Έμαθαν ότι φυσίγγια με φθηνοτερα υλικά πωλουνται πανακριβα,αλλα κ ποια πωλουνται σε λογικές τιμες....

Εμαθαν ότι όταν ένα κουτί απέξω αναγράφει την τάδε(ξακουστή) πυριτιδα δεν σημαίνει ότι θα την έχει κ μέσα του.........

Εντέλει ολοένα κ περισσοτεροι μπήκαν στο κόπο να σφαζουν τα φυσιγγια τους(και ιδιαίτερα αν διαπιστωσαν κάποια μεγάλη αλλαγή) κ να τα αξιολογούν,βλέποντας αν οι μεταξωτές κορδέλες έγιναν ξαφνικα φυκια.........
Κ να μην ξέρουν κάποιος θα βρεθεί να τους πει.....Φωτο πανε, φωτο ερχονται.......




Αυτό πιστευω κ εγώ.....
Το καφέ δεν την πληρωσε γιατί είχε μεγαλυτερη ιστορία από το Βεργίνα συν ότι στα χοντρά γέμιζε με διαφορετική πυριτιδα........
Έτσι ακριβώς.
Το καφέ την γλύτωσε,γιατί έχει ΟΝΟΜΑ.
 
Τάσο αν δεν κάνω λάθος και το βεργίνα με S4 ήταν στα χοντρά από 6 και κάτω και C7 στα ψιλότερα νούμερα.
Σωστά Γιάννη.
Κ μάλιστα το Βεργίνα το παλιό,με την κίτρινη ρίγα στο πάνω μέρος του κουτιού, την είχε την S4 1.70 αλλά όχι στα 33....σχεδόν 32gr με Ν5...κρίμα.
 
Θα ρχομαι ρε στηπου να σου βαράω τα κουδούνια μεσάνυχτα και να φωνάζω στο θυροτηλεφωνο "ΝΑΥΠΛΙΏΤΗΣ"
Eλα...Εχω και ωραια μαντρα!!
Και τουφεκιες με lambro skeet
Ναι,θα μας κανει την φατσα ξοβεργα με τις φυσσιγαρες και τις εμπλοκες του.
 
Οταν πρωτοβγηκε το καφε του λαμπρου ειχε καλυκα οπως του 3α για οσους θυμουνται το επαιρνε ο πατερας μου αμεσως μετά το πρωτο η τον δευτερο μαλλον χρονο αλαξε καλυκα και δεν ξερω και τι αλλο ημουν μικρος με αποτελεσμα παραγγελια 1500 φυσιγγιων τοτε μολις εριξε ενα κουτι να τα παει πισω και να τα αλαξει με αλλα μιλαω για πολυ πριν το 1990
 
Eλα...Εχω και ωραια μαντρα!!

Ναι,θα μας κανει την φατσα ξοβεργα με τις φυσσιγαρες και τις εμπλοκες του.
Μπρε αφορεσμενε αφού η Αφφινιτυ δε μπορεί να εξολκευσει ούτε τσόφλι από πασατεμπο τα Λάμπρο τη μαρανανε.yel..yel..yel..yel..yel.
 
Τάσο αν δεν κάνω λάθος και το βεργίνα με S4 ήταν στα χοντρά από 6 και κάτω και C7 στα ψιλότερα νούμερα.
Οχι δεν κάνεις λάθος, το ειχα ξεχάσει εντελώς......
Οταν πρωτοβγηκε το καφε του λαμπρου ειχε καλυκα οπως του 3α
Σωστος 16mm κ γεμίζονταν κ στα 33 κ στα 36γρ(τοτε δεν υπήρχε biturbo) ανάλογα το νουμερο...
 
Μπρε αφορεσμενε αφού η Αφφινιτυ δε μπορεί να εξολκευσει ούτε τσόφλι από πασατεμπο τα Λάμπρο τη μαρανανε.yel..yel..yel..yel..yel.
Μα την Affinity δεν την πηρα για κυνηγι.Για πασσαλο στην λεμονια την πηρα και με πλαστικα
για μην φουσκωσει.Αμα θελω να κανω την δουλεια μου βγαζω το f3.Εσυ με 20 τζουφιες στο
κουτι νομιζεις οτι φταιει η βελονα?Οχι οτι εχει γινει σαμαλι ο μηχανισμος απο τις φυσιγγαρες?
Σε ζαχαροπλαστη να το πας το "δικανο" οχι σε οπλουργο.
 
Μα την Affinity δεν την πηρα για κυνηγι.Για πασσαλο στην λεμονια την πηρα και με πλαστικα
για μην φουσκωσει.Αμα θελω να κανω την δουλεια μου βγαζω το f3.Εσυ με 20 τζουφιες στο
κουτι νομιζεις οτι φταιει η βελονα?Οχι οτι εχει γινει σαμαλι ο μηχανισμος απο τις φυσιγγαρες?
Σε ζαχαροπλαστη να το πας το "δικανο" οχι σε οπλουργο.
Το ταΐζω γλυκό κυδώνι για να σκοτώνει το τρυγόνι
Το καθαρίζω απ' τη μπιχλα να σκοτώνει καμιά τσίχλα
Το γεμίζω Ρουμελιώτη κι όχι φυσίγγια ό,τι κι ό,τι!!
 
Ναι,θα μας κανει την φατσα ξοβεργα με τις φυσσιγαρες και τις εμπλοκες του.
Αφου σου αρέσει ο χαβαλές εδώ σε έχω...yel.

Εδώ βλέπουμε τον Γιαννη πριν 19 χρόνια να γεμιζει κ να ρίχνει με το εμπροσθογεμες pedersoli που εισήγαγε ο πατερας του....

Μην μου πεις πως από τοτε δεν είχε εμπειρία στην γομωση φυσιγγιων???.yelling.


IMG_20210223_215731.jpg

IMG_20210223_215917.jpg
 
Last edited:
Αφου σου αρέσει ο χαβαλές εδώ σε έχω...yel.

Εδώ βλέπουμε τον Γιαννη πριν 19 χρόνια να γεμιζει κ να ρίχνει με το εμπροσθογεμες pedersoli που εισήγαγε ο πατερας του....

Μην μου πεις πως από τοτε δεν είχε εμπειρία στην γομωση φυσιγγιων???.yelling.


View attachment 23328

View attachment 23330
Νά'ξερες πόσο ήθελα ένα τέτοιο !!! Θυμάμαι που τα έβλεπα στο About και τρέχανε τα σάλια μου ... Αν δεν απαγόρευαν εντωμεταξύ τη μαύρη πυρίτιδα (... άλλη μια πανηλίθια ελληνική πρωτοτυπία !!!!), ίσως και να είχα πάρει κανένα, έστω και μονόκαννο !!! Αλλά μέχρι να το αποφασίσω, δεν πρόλαβα ...
Όταν ήμουν μικρός στο χωριό, ένας μπάρμπας γείτονάς μας είχε ένα τέτοιο δίκαννο (παλιό βέβαια, όχι Pedersoli), 16άρι νομίζω ήταν, και δε μπορείς να φανταστείς πόσους λαγούς είχε σκοτώσει !!! Είχε κι ένα μονόκαννο Μαρτίνι Στάγιερ μετατροπή σε Cal.24 για τα τσιχλοκότσυφα (κυρίως στα καθιστά).
 
Αμα θελω να κανω την δουλεια μου βγαζω το f3.
Αφου σου αρέσει ο χαβαλές εδώ σε έχω...yel.

Εδώ βλέπουμε τον Γιαννη πριν 19 χρόνια να γεμιζει κ να ρίχνει με το εμπροσθογεμες pedersoli που εισήγαγε ο πατερας του....

Μην μου πεις πως από τοτε δεν είχε εμπειρία στην γομωση φυσιγγιων???.yelling.


View attachment 23328

View attachment 23330
Έχουν και τα ίδια γούστα στα όπλα άστον να λέει Τάσο .sarcastic. .yel.
 
Νά'ξερες πόσο ήθελα ένα τέτοιο !!! Θυμάμαι που τα έβλεπα στο About και τρέχανε τα σάλια μου ... Αν δεν απαγόρευαν εντωμεταξύ τη μαύρη πυρίτιδα (... άλλη μια πανηλίθια ελληνική πρωτοτυπία !!!!), ίσως και να είχα πάρει κανένα, έστω και μονόκαννο !!! Αλλά μέχρι να το αποφασίσω, δεν πρόλαβα ...
Όταν ήμουν μικρός στο χωριό, ένας μπάρμπας γείτονάς μας είχε ένα τέτοιο δίκαννο (παλιό βέβαια, όχι Pedersoli), 16άρι νομίζω ήταν, και δε μπορείς να φανταστείς πόσους λαγούς είχε σκοτώσει !!! Είχε κι ένα μονόκαννο Μαρτίνι Στάγιερ μετατροπή σε Cal.24 για τα τσιχλοκότσυφα (κυρίως στα καθιστά).
Θα βγω παλι εκτος θέματος αλλα νομιζω αξίζει..
Με εμπροσθογεμες δικαννο 16αρι ξεκίνησε κ ο παππους μου κ μου είχε πει πολλες ιστορίες...
Τοτε ο Ναυπλιωτης κυνήγησε με επιτυχία φασιανους στην φερμα με γομωση 30γρ ν7 κ 4γρ μαυρης πυριτιδας χρησιμοποιώντας το μοντέλο L241 που διέθετε 71εκ κάννη κ τσοκ 5-3...
Kαι είχα διαβάσει καπου αλλου ότι στο εργοστάσιο της pedersoli στο Gardone o δοκιμαστής των όπλων αυτων piedrino θεωρούταν ένας από καλυτερους σκοπευτές στο είδος αυτό..
Δοκίμαζε τα όπλα σε σήραγγα σκοποβολής 50 μέτρων, με συστημα απαγωγής αερίων, για δοκιμή κ διόρθωση των σκοπευτικων...
Mε ένα Αμερικανικο μακρυκαννο Kentucky με εξαγωνη κάννη, διαμέτρημα 50 ,σταθερο κλεισιοσκοπιο κ πυροδοτηση με τσακμακοπετρα,ηταν απόλυτα εύστοχος σε βολές στα 50μ με βολι σε ομοκεντρο στόχο διαμέτρου 30εκ......

Σε αγώνες σκοποβολής παρεχεται στους αθλητές χρόνος 10 λεπτών για 10 βολές..
Ιστορικές πηγες λένε ότι η επιτρεπτη ταχυβολια για τους Άγγλους στρατιωτες της εποχής ηταν 4 βολές το λεπτό!


ΥΓ Αν σου πω ότι δεν θα ήθελα ένα τέτοιο κυνηγετικό οπλο θα ήταν ψέμα....
Αλλά..........
 
Xρονια θελω ενα τετοιο στον οπλοβαστο Τασο.
Έχω 1 εμπροσθιογεμές από τν προπάππου μου.
Ήμουν κάπου 13 ετών που το είδα 1η φορά στα μάτια μου,εγκαταλειμμένο στην παλιά αποθήκη,κρεμασμένο στν τοίχο.
Κάννες 81cm έχει...αλλά ούτε κ ξέρω τη εθνικότητας είναι....
 
Καλημέρα σας ,
Σημερα είπα να ανοιξω μερικα απο τα φυσιγγια που εχω μαζι μου στο κυνήγι . Την ζυγαριά μην την υπολογιζεται και πολύ γιατι δεν γνωριζω αν τα λεει σωστα . Απλα λιγο τα απο μεσα να δουμε
 

Attachments

  • 158635466_173507484408854_8057996588595011789_n.jpg
    158635466_173507484408854_8057996588595011789_n.jpg
    115,2 KB · Προβολές: 63
  • 158331797_187759299447328_6202848182613956254_n.jpg
    158331797_187759299447328_6202848182613956254_n.jpg
    149,2 KB · Προβολές: 63
  • 158471220_1178180169270382_3251963006673235539_n.jpg
    158471220_1178180169270382_3251963006673235539_n.jpg
    179,8 KB · Προβολές: 63
Back
Top