Baikal Team

Πανεμορφο...βαλε μας και μια "ολοκληρη" φωτογραφια ντε
IMG_20210220_001658.jpgIMG_20210220_001722.jpg
IMG_20210220_001730.jpg

Καλορίζικο Γρηγόρη, να το χαρείς !!! Βλέπω ότι έχει τις ίδιες ακριβώς σφραγίδες με το μονόκαννό μου !!! Δηλ. 70αρα θαλάμη, αυλό 18,4 πίεση καθημ. χρήσης 65 Mpa (~650 bar), και τη σφραγίδα της Τράπεζας δοκιμών του Klimovsk (τα αντικρυστά Σ με το βελάκι ανάμεσα). Και έτος κατασκευής το 1998, δηλ. μετά τη διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης ... Made in Russia !!! .shake hands.

Καλορίζικο Γρηγόρη, να το χαρείς!!!
Κ@#@λα τα πλαγια διμουτσουνα......
Kριμα για τον Θείο αλλά κ μπράβο του που σε σκέφτηκε κ στο έδωσε....
Δεν είναι όλοι οι συγγενείς έτσι.........
Καλορίζικο κ καλές τουφεκιες!
Ότι έγραψε κ παρακατω ο Στέλιος ισχυουν όλα!

Αν εννοεις για τα πλαστικα μέρη γράψε baikal set plastic κ δες στις φωτο..
υπάρχουν σε διάφορα καταστήματα στο εξωτερικό...
Καλορίζικο Γρηγορη
Καλόριχτο, εύχομαι να συνεχίσεις το έργο του!
Καλά κυνήγια Γρηγόρη
Κρίμα για τον θείο σου
Καλοτοφεκο και μπραβο στον θειο για την κινηση!
Γρηγορη λυπαμαι για την ατυχια του θειου σου ναναι καλα ο ανθρωπος και η καλοπροεραιτη χειρονομια του δειχνει την κυνηγετικη του ευαισθησια ,καλοριζικο και απο μενα και καλα μπουκωματα.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
 
Με εκπλησει η εικονα του οπλου διοτι δεν μου θυμιζει καθολου ενα οπλο ρωσικης κατασκευης ,οπως μας εχουν συνιθησει τουλαχιστον με την απλη μουντη συνηθισμενη εικονα στις πεζες σειρες τουλαχιστον παραγωγες τους και θα ελεγα περισσοτερο σε παραπεμπει σε εικονα ισπανικων πλαγιων οπλων .Χαιρομαι ειναι πανεμορφο και σε αριστη κατασταση απο οτι τουλαχιστον διακρινω να το χαιρεσαι για αλλη μια φορα.
 
Με εκπλησει η εικονα του οπλου διοτι δεν μου θυμιζει καθολου ενα οπλο ρωσικης κατασκευης ,οπως μας εχουν συνιθησει τουλαχιστον με την απλη μουντη συνηθισμενη εικονα στις πεζες σειρες τουλαχιστον παραγωγες τους και θα ελεγα περισσοτερο σε παραπεμπει σε εικονα ισπανικων πλαγιων οπλων .Χαιρομαι ειναι πανεμορφο και σε αριστη κατασταση απο οτι τουλαχιστον διακρινω να το χαιρεσαι για αλλη μια φορα.
Έτσι είναι τα έχουν βελτιώσει σε σχέση με παλιά που τα ξύλα ήταν κιτρινωπά.Το καλό είναι ότι λόγο τιμής τα περισσότερα οπλοπωλεια τα έχουν στοκ και ψάχνοντας μπορείς να βρεις πολύ όμορφο οπλακι
 
Το οπλο παιδια το κυνηγησα το 1982 σαν super pose και περα απο τα κοψιματα που εκανε ,εκανε και αγρια κτυπηματα στο μαγουλο καθως επισης και πονοκεφαλους τουλαχιστον σε μενα και οχι μονο ,την εποχη εκεινη σε σημειο μια μερα σε εντονο κυνηγι τρυγονιου στον Φενεο με εφερε σε σημειο να το κτυπησω πανω στον κορμο μιας καρυδιας.Βεβαια δεν εφταιγε το οπλακι αλλα η αγνωσια μου την εποχη εκεινη διοτι δεν ειχα ασχοληθει με οσα σημερα συζηταμε και κανουμε πρωτιστως οταν αγοραζουμε ενα οπλο και εχει να κανει με την προσαρμογη του οπλου πανω μας.Για τον λογο αυτο εχω μια προσωπικη αποψη και εμπειρια που την θυμαμαι ακομα χωρις να αφοριζω την Baikal που ομολογω και αυτη στα σημερινα της οπλα εχει εξελιχθει αρκετα.
 
το όπλο αν κατασκευής '98 δεν πρεπει να σας κάνουν καμία εντυπωση τα ξυλα του......
Όπως είπα κ τις προαλλες υπήρχαν διάφορες αποχρώσεις....
Και τα σοβιετικά το ίδιο...
Πχ το ij 58 είχε μια σχετικά έντονη "ξανθια-κιτρινωπη" απόχρωση η καρυδιας..
Όπως είχαν έρθει κ κάποιες παρτιδες απο αυτο με αγγλε κοντάκι....
 
Να έκανε 20 χιλιάδες δραχμές;
Τόσο ακριβώς είχα πάρει καινούριο το 1989 το μονόκανο μου baical.
Το πρώτο δικό μου όπλο.
Ολο με του παππού μου κυνηγούσα.Πλάγιο 1-2
Masqulier.Το βγάζω 2-3 φορές το χρόνο φορώντας και την τραγιάσκα του ...
Ωραίες αναμνήσεις αν κ βγήκα εκτός θέματος.
 
View attachment 23124View attachment 23125
View attachment 23126











Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
Καλοτούφεκο και να το χαρείς όσο μπορείς!
Μπράβο στον θείο για την πράξη του, είναι κρίμα να κάθονται αυτά τα όπλα. Είμαι σίγουρος ότι θα χαίρεται πολύ όταν θα του διηγείσαι τις κυνηγετικές σου επιτυχίες με αυτό το όπλο.
 
Να έκανε 20 χιλιάδες δραχμές;
Δεν ξέρω ακριβώς αλλά με τιποτα,
αν κρίνουμε από τις τότε τιμές καποιων όπλων παρακατω..

το 1970 που υπήρχε το ij26 στην χώρα μας η τιμή των "κυνηγετικων νέων" ήταν 8δρχ, ένα κουτί οικονομικά φυσίγγια κόστιζε 3 δρχ..
Η αντιπροσωπεία της Beretta έδινε της εξής τιμές:
πλαγιοκαννο 425 7.390δρχ-426Ε 8.390δρχ..
ποζε S55 6.590 δρχ- S57 12.150δρχ...
καραμπινα Α300 7.800δρχ
Και το υψιστης ποιοτητας SO3 EE 50.000δρχ...
 
.
Δεν ξέρω ακριβώς αλλά με τιποτα,
αν κρίνουμε από τις τότε τιμές καποιων όπλων παρακατω..

το 1970 που υπήρχε το ij26 στην χώρα μας η τιμή των "κυνηγετικων νέων" ήταν 8δρχ, ένα κουτί οικονομικά φυσίγγια κόστιζε 3 δρχ..
Η αντιπροσωπεία της Beretta έδινε της εξής τιμές:
πλαγιοκαννο 425 7.390δρχ-426Ε 8.390δρχ..
ποζε S55 6.590 δρχ- S57 12.150δρχ...
καραμπινα Α300 7.800δρχ
Και το υψιστης ποιοτητας SO3 EE 50.000δρχ...
Τάσο υπήρχε μεγάλος πληθωρισμός απ' το 80 και μετά, κάπου στα τέλη του 80 το πήρε καινούριο ο πατέρας μου το πλάγιο Μπαικαλ 20χιλ δρχ και μετά από δύο χρόνια το πούλησε μεταχειρισμένο 40χιλ!!
 
.

Τάσο υπήρχε μεγάλος πληθωρισμός απ' το 80 και μετά, κάπου στα τέλη του 80 το πήρε καινούριο ο πατέρας μου το πλάγιο Μπαικαλ 20χιλ δρχ και μετά από δύο χρόνια το πούλησε μεταχειρισμένο 40χιλ!!
Όντως στη δεκαετία 80-90 ακόμα και αυτοκίνητο ,το πουλουσες μεταχειρισμένο και όχι μόνο δεν έχανες αλλά έβγαζες και κέρδος.
 
View attachment 23124View attachment 23125
View attachment 23126











Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
Μιας και εχει και πολυ ωραια ξυλα(ελπιζω και η παπια)με μια αναβαθμιση και φινιρισμα λινελαιου θα δωσει ενα παρα πολυ ωραιο αποτελεσμα.!!!!
Προσθετο στην λαβη η μετατροπη σε αγγλαι και καινουργιες ψαθες θα δωσουν αλλον αερα στο οπλακι αυτο!!!
 
.

Τάσο υπήρχε μεγάλος πληθωρισμός απ' το 80 και μετά, κάπου στα τέλη του 80 το πήρε καινούριο ο πατέρας μου το πλάγιο Μπαικαλ 20χιλ δρχ και μετά από δύο χρόνια το πούλησε μεταχειρισμένο 40χιλ!!

Αναφέρθηκα πιο πισω απο το 80 γιατί τότε κυκλοφόρησε αυτό το μοντέλο..

Σε πειραζε τώρα να είχες και ένα baikal oυουουουουου ρεεεεεεε... .yelling.
 
Δεν ξέρω ακριβώς αλλά με τιποτα,
αν κρίνουμε από τις τότε τιμές καποιων όπλων παρακατω..

το 1970 που υπήρχε το ij26 στην χώρα μας η τιμή των "κυνηγετικων νέων" ήταν 8δρχ, ένα κουτί οικονομικά φυσίγγια κόστιζε 3 δρχ..
Η αντιπροσωπεία της Beretta έδινε της εξής τιμές:
πλαγιοκαννο 425 7.390δρχ-426Ε 8.390δρχ..
ποζε S55 6.590 δρχ- S57 12.150δρχ...
καραμπινα Α300 7.800δρχ
Και το υψιστης ποιοτητας SO3 EE 50.000δρχ...
Το μεροκάματο στην οικοδομή θα ήταν 50 δραχμές;
 
Back
Top