Baikal Team

Το μεροκάματο στην οικοδομή θα ήταν 50 δραχμές;
Βρήκα τα παρακατω:

το 1960 ο εργατοτεχνίτης έπαιρνε μεροκάματο από 140 έως 150 δραχμές. Και 80 δραχμές ο ανειδίκευτος εργάτης. Μία απότομη αύξηση σημειώνεται το 1970, όταν τα μεροκάματα κυμαίνονταν από 500 έως 700 δραχμές και από 300 έως 350 δραχμές στον ανειδίκευτο εργάτη.

Και το 1980 το μεροκάματο διαμορφώνεται στις 1.500 δραχμές στον εργατοτεχνίτη και 1.000 δραχμές στον ανειδίκευτο εργάτη. Από το 1985 και μετά έχουμε αύξηση του μεροκάματου μέχρι και το 1995 γύρω στις 15.000 δραχμές με τριετίες για τον εργατοτεχνίτη και γύρω στις 10.000 δραχμές στον ανειδίκευτο εργάτη.
 
Βρήκα τα παρακατω:

το 1960 ο εργατοτεχνίτης έπαιρνε μεροκάματο από 140 έως 150 δραχμές. Και 80 δραχμές ο ανειδίκευτος εργάτης. Μία απότομη αύξηση σημειώνεται το 1970, όταν τα μεροκάματα κυμαίνονταν από 500 έως 700 δραχμές και από 300 έως 350 δραχμές στον ανειδίκευτο εργάτη.

Και το 1980 το μεροκάματο διαμορφώνεται στις 1.500 δραχμές στον εργατοτεχνίτη και 1.000 δραχμές στον ανειδίκευτο εργάτη. Από το 1985 και μετά έχουμε αύξηση του μεροκάματου μέχρι και το 1995 γύρω στις 15.000 δραχμές με τριετίες για τον εργατοτεχνίτη και γύρω στις 10.000 δραχμές στον ανειδίκευτο εργάτη.
500-700 μεροκάματο είχαν τα beretta 8000;
 
500-700 μεροκάματο είχαν τα beretta 8000;
Ναι και εμενα δεν μου κάθεται καλά γιατί είναι μεγάλη η διαφορά..
Πάντως το έχω τσεκάρει σε διάφορα έντυπα......
Μπορεί εκείνες τις εποχές να υπήρχαν μεγάλα "σκαμπανεβάσματα" στην αξία της δραχμής κλπ...
 
Έχω στην κατοχή μου ένα Baikal σούπερ ποζε και ένα πλάγιο του πατέρα μου...το αλληλεπιθετο το αγόρασα το 1998 μεταχειρισμένο....το έκοψα κάποια στιγμή στα 61εκατοστα και έκανα κι άλλα.... πέλμα, κόψιμο ελατηρίων εξολκεων και αφαίρεση αυτόματης ασφάλειας... και ένα βάψιμο σε φίλο βαφέα επίπλων.... είναι το όπλο που κυνηγάω μπεκάτσα κυρίως...το πλάγιο είναι μοντέλο του 1963 cccp ... περαστο κλειδί, δείκτες όπλισης,δισκανδαλο....με αυτό έμαθα να ρίχνω. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφίες... τα Baikal είναι τίμια εργαλεία....με λίγα χρήματα μπορείς να τα αναβαθμίσεις και να τα κάνεις προσωπικά εργαλεία... χρηστικά και αξιόπιστα . Και κυρίως δεν τα λυπάσαι....IMG_20201226_113053.jpg
 
Να τα χαίρεσαι Βασίλη...!
Και περιμένω φωτο απο το πλαγιοκαννο...!

το αλληλεπιθετο το αγόρασα το 1998 μεταχειρισμένο....
Μια που είπαμε για τις τιμές στα baikal..
Το 1998 το ij27 κόστιζε από αντιπροσωπεία
115.000* δρχ...
Τιμή κοντακιου:14.000δρχ
Τιμή παπιας :10.000δρχ
Τιμή επικρουστηρα:1000δρχ

*Και μπορεί να λεμε οτι τα baikal ήταν οικονομικά όπλα όμως όπως καταλαβαίνεται το να σκάσει τοτε κάποιος μεροκαματιαρης κλπ 115.000 δρχ δεν ήταν κ κάτι τοσο ευκολο..
Πόσο μάλλον για μια καραμπίνα πχ η benelli centro είχε 300.000δρχ....
 
Το αγόρασα 80.000 δραχμές. Το κόψιμο και η τοποθέτηση του πέλματος κόστισε 90 ευρώ, το βάψιμο 20 ευρώ...τα υπόλοιπα τα έκανα μόνος μου.... Το επαναλαμβάνω και το πιστεύω ακράδαντα....η τιμή πώλησης του είναι σήμερα 100 ευρώ βαριά....στα χέρια μου όμως είναι ένα απίστευτο εργαλειο... αθάνατο και ταυτόχρονα θανατηφόρο...
 
Last edited:
Το αγόρασα 80.000 δραχμές. Το κόψιμο και η τοποθέτηση του πέλματος κόστισε 90 ευρώ, το βάψιμο 50 ευρώ...τα υπόλοιπα τα έκανα μόνος μου.... Το επαναλαμβάνω και το πιστεύω ακράδαντα....η τιμή πώλησης του είναι σήμερα 100 ευρώ βαριά....στα χέρια μου όμως είναι ένα απίστευτο εργαλειο... αθάνατο και ταυτόχρονα θανατηφόρο...
Εκτός από μπεκάτσα(που φυσικά το έχεις φτιάξει για αυτό τον λόγο) τι αλλα κυνήγια έχεις κάνει με αυτο?
 
Πριν το κόψιμο όλα τα κυνήγια... τσίχλες και κοτσύφια κυρίως μέχρι να πάρω το πρώτο μου σκυλί... αλλά και ορτύκια και τρυγόνια και φάσες. Φαρμακερές τουφεκιές όπως και το πλάγιο του πατέρα μου... εκείνος κυνηγούσε μόνο λαγό και πέρδικες.... στο λαγό έριχνε λες και τουφεκουσε τενεκέ.... ακόμα θυμάμαι απίστευτες τουφεκιές με την αριστερή κάνη...
 
Καλησπέρα στην παρέα...

Διάβασα σε ένα άρθρο ότι υπάρχει τρόπος μείωσης του όγκου της πάπιας στην 155 (Ένα διαφορετικό σύστημα αντί για τα δύο πλαστικά που μπαίνουν στην σωλήνα της αποθήκης & εφάπτονται με την βάση ώστε να δίνεται η δυνατότητα πάπιας (Ξύλινης προφανώς) να κουμπώνει ακριβώς στην βάση (Στυλ Beretta) .

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται (Η ΠΑΤΕΝΤΑ) ???
 
Και πολυ ωραια ξυλα
Με εκπλησει η εικονα του οπλου διοτι δεν μου θυμιζει καθολου ενα οπλο ρωσικης κατασκευης ,οπως μας εχουν συνιθησει τουλαχιστον με την απλη μουντη συνηθισμενη εικονα στις πεζες σειρες τουλαχιστον παραγωγες τους και θα ελεγα περισσοτερο σε παραπεμπει σε εικονα ισπανικων πλαγιων οπλων .Χαιρομαι ειναι πανεμορφο και σε αριστη κατασταση απο οτι τουλαχιστον διακρινω να το χαιρεσαι για αλλη μια φορα.
Πολύ ωραία νερα εχουν τα ξύλα!
Να το χαρεις!
Καλορίζικο φίλε μου να το χαρείς σου εύχομαι. Ωραία ξύλα έχει
Μιας και εχει και πολυ ωραια ξυλα(ελπιζω και η παπια)με μια αναβαθμιση και φινιρισμα λινελαιου θα δωσει ενα παρα πολυ ωραιο αποτελεσμα.!!!!
Προσθετο στην λαβη η μετατροπη σε αγγλαι και καινουργιες ψαθες θα δωσουν αλλον αερα στο οπλακι αυτο!!!
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις ευχές σας, τις επισημάνσεις σας και τις συμβουλές. Το όπλο είναι όντως σε υπεράριστη κατάσταση και πανέμορφο. Θα συντηρηθεί και θα φρεσκαριστεί με την επιστροφή στη βάση κάποια στιγμή.
 
Τα gemini φαίνονται καλά , σε αρκετά ρώσικα σάιτ τα δουλεύουν .
Έχω gemini +5cm σε 3 και 4 άστρα και το gemini με πορτινγκ σε φουλ... όλα πολύ καλά.
Ήθελα να δω αν αξίζουν τα patternmaster και αν κανουν αυτα που λένε..αλλά για να το λέει ο Θοδωρής κάτι ξέρει.... Σε φουλ οποίος έχει δοκιμάσει κάποιο ας γράψει την γνώμη του ( carlsons,brain...)
 
Να τα χαίρεσαι Βασίλη...!
Και περιμένω φωτο απο το πλαγιοκαννο....
]
Καλησπέρα σας. Μπήκα στον πειρασμό σήμερα να πιάσω το πλαγιοκαννο του πατέρα μου και να βγάλω τις φωτογραφίες που υποσχεθηκα....με την ευκαιρία έμαθα πράγματα που δεν θυμόμουν... είπα ψέματα για την ημερομηνία....1961 το έτος κατασκευής... και έχει αυλό 18,5 .... εξεπλάγην....IMG_20210222_175526.jpgIMG_20210222_175530.jpgIMG_20210222_175447.jpgIMG_20210222_175215.jpgIMG_20210222_175127.jpg
 
Να το χαίρεσαι Βασίλη κ να το βγάζεις που κ που καμμια έξοδο για να θυμάσαι-ται τα ένδοξα περασμενα...!
Ένα φρεσκαρισματακι θα το ήθελε κάποια στιγμή... Αλλά κ ετσι να το αφήσεις ίσως είναι καλυτερα....................
Από ότι ξερω τα πρωτα baikal ήρθαν μετά το '60 στην χώρα μας κ σε μεγάλους αριθμους
Ναξιαδης, Παπαδοπουλος, Ροδης κ.α εισαγωγείς.......
 
Back
Top