Παλιά κουτιά πυρίτιδας

Δεν ξέρω αδερφε μου παλιά μαύρη πυρίτιδα αυτή που είναι σαν σκόνη δεν ξέρω ονόματα απλά θέλει συγκεκριμένα αυτή την παλιά γιατί ότι αλλο και να βάλεις δεν γίνεται δουλεια
Από που είσαι. .που μένεις.
 
ΜΒ36 κανει?
Απλά η γιαγιά κάνει άλλο κόλπο συγουρο όσους έχει κάνει έχουν βγάλει μαλλί και πολλοί περισσότερα από πριν από τα 20 το κάνει και δεν έχει πάρει ποτέ λεφτά έχουν έρθει από Γερμανία Αυστρία από όπου θες...από Αρτα ειμαι
 
Δεν ξέρω αδερφε μου παλιά μαύρη πυρίτιδα αυτή που είναι σαν σκόνη δεν ξέρω ονόματα απλά θέλει συγκεκριμένα αυτή την παλιά γιατί ότι αλλο και να βάλεις δεν γίνεται δουλεια
Πρωτη φορα το ακουω αλλα καταλαβα.Δυσκολο πολυ να θυμασαι.
Πας σηκωτος για πλακα με μαυρη πυριτιδα.
 
upload photos online
Η μπεκάτσα της Πυρκαλ ήταν μια πυρίτιδα..
Αλλα εχει αρκετές συσκευασίες που έχουν συλλεκτικές διάφορες.. αυτες ειναι 3 υπάρχει και με χάρτινη επικάλυψη..η ποιο παλια είναι αριστερά που δεν γράφει λεωφόρο Αμαλίας 20 που είναι το ίδρυμα Μποδοσάκη..τα κουτιά πυρίτιδα της πυρκαλ είναι πάνω από 30 κουτιά πυρίτιδας διαφορετικά σε λεπτομέρειες..το έμαθα πρόσφατα.
 

Αυτο το κουτί το έκανα ανταλλαγή με συλλέκτη Ολλανδό του έστειλα χάρτινα ελληνικα φυσίγγια..ταξίδεψε πριν πολλες 10ετιες στην Ολλανδία και ξανα ηρθε Ελλάδα στα χέρια μ για να συμπλήρωση την συλλογή μου.. δυστυχώς και αυτος εχει πέσει θύμα του κυκλώματος με τα συλλεκτικα... πάντως.. με εμπιστευτικε και κάναμε την ανταλλαγή.. το κουτί αυτο κάποιοι λένε ανήκει στην κατηγορία Δημητσανιτικα.. και κάποιοι σε ιδιώτη έμπορο οπός ο Θεοχάρης..βραχνος..μπούσουλας που συσκευασαν αρκετά κουτιά. Στην ΕΛΣΑ.
 
Last edited:
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.....καινούργιος εδώ, και έντιμος, ομοιοπαθής με κάποιους σαν εσάς!!
Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά γίνονται κάποιες ανταλλαγές εδώ με αντικείμενο παλιά κουτιά πυρίτιδας; η κάλυκες, κάψουλια... Και ότι έχει να κάνει με vintage αντικειμενα;
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.....καινούργιος εδώ, και έντιμος, ομοιοπαθής με κάποιους σαν εσάς!!
Συγνώμη για την ερώτηση, αλλά γίνονται κάποιες ανταλλαγές εδώ με αντικείμενο παλιά κουτιά πυρίτιδας; η κάλυκες, κάψουλια... Και ότι έχει να κάνει με vintage αντικειμενα;
Σας ευχαριστώ πολύ!!
Καλησπέρα συνάδελφε. Πέρνα από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλυτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-511
 
how to split up workouts
Η ΒΙΟΜΑΠΥΡ ήταν εταιρία με έδρα στην Δημητσανα.. υπάρχουν κουτιά.. κόκκινο πράσινο μπλε χρώμα και αναγράφεται το FFF AAA η ποιότητα της πυρίτιδας με ένα λαγο στάμπα μερικά κουτιά έχουν χάρτινη επικάλυψη στο πάνω μέρος και αναγράφεται το επίθετο του Χαραλαμποπουλος και κάποια άλλα Παρασκευοπουλος.. ίσως εξαγοράστηκε εναν από άλλον και άλλαξε επωνυμία.. θα μάθω από ντόπιους το χωριού.
 
Last edited:

ΠΥΡΙΤΙΣ SUPER απο το ΠΥΡΙΤΙΔΟΠΟΙΕΊΟΝ..Ν.ΜΑΛΕΒΙΤΗ.
Το ειδα σε ανάρτηση στο φεις μπουκ εκανα 3 ψηφία προσφορά και βρέθηκε στην συλλογή μου..άγνωστο εως τωρα για πόλους συλλέκτες το συγκεκριμένο.. υπάρχει και σε μπλε χρώμα μικρό κουτι. Πάλι καλά που το πρόλαβα.
 
Last edited:
IMG_20210228_162311.jpgΒΡΈΘΗΚΕ ΤΥΧΑΊΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΉ ΜΟΥ....ανέλπιστα, δώρο από έναν καλό φίλο!
Δεν γράφει τίποτα από δοσολογίες, μόνο ότι εισαγωγέας ήταν ο "Μπούσουλας"
Κάποιους που ρώτησα μου είπαν πως δεν το έχουν δει ποτέ....
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για την ιστορια του.....
Ευχαριστώ!!
 
Καλησπέρα... Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να δούμε και να μάθουμε, γιατί εγώ δεν το ήξερα ως σήμερα ότι υπήρχε και αυτός ο μπαρουτομυλος..... Και όχι μόνο η γνωστή σε όλους Δημητσάνα!! Το συγκεκριμενο στοιχείο είναι από τον Μπαρουτομυλο του "Μαυριλου" Screenshot_20210307_193705.jpgScreenshot_20210307_193743.jpg
 
Back
Top