Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συνάδελφοι σάς το έγραψα και προχθες, ο πολεμος μας έχει κηρυχθεί, κυνηγόσκυλα, όπλα, κυνηγετικα καταστήματα,ουσιαστικά το ίδιο το κυνήγι, είμαστε οι τελευταίοι ελεύθεροι άνθρωποι, τα μάτια και τά αυτιά τής ελληνικής υπαίθρου, το μοναδικο κοινωνικό οργανωμένο συνολο ανθρώπων που είμαστε εμπόδιο στην ιδιωτικοποιήσει της ελληνικής δημόσιας γης δασικής και μη.Μην αυτομαστιγωνομαστε για τις προηγουμενες κομματικές επιλογές μας πολλοί Ξεγελαστηκαμε από τους σημερινούς πολιτικάντηδες από εδώ καί περα, για τον κυνηγό που το κυνήγι είναι τρόπος ζωής, είναι μέσα στην καθημερινότητα του για αυτόν που κυνήγησε με τους προγονους του καί θέλει να κυνηγήσει καί μέ τα παιδιά του πρεπει η καθημερινότητα του νά είναι η πτωση αυτής τής κυβέρνησης. Συσπειρώσει στις οργανώσεις μας για νά ξεπεράσουμε την κρίση του αιώνα γιά το κυνήγι μας, όσο για τους ηγέτες των οργανώσεων μας όταν θά έρθει η ώρα θα λογοδοτήσουν για τά οποια λάθη τους όχι τώρα. ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΚΥΝΗΓΙ, μην αφήσουμε το κυνήγι νά γίνει όπως γίνανε τα περισσοτερα πραγματα στην ζωή μας για τους λίγους πλουσιους.
Για νά προλαβω τυχόν υποπτες σκέψεις από συναδέλφους ότι κάνω μικροπολιτική προπαγανδα υπέρ κάποιου άλλου κόμματος,εγώ είμαι από τους πρώτους που Ξεγελαστικαν από τήν Ν. Δ του κουλη,με βαριά καρδιά βέβαια γιατί η οικογένεια αυτή μόνο δεινά έχει φέρει σε αυτό τον τόπο, και έτσι για την ιστορία μετά την 7 Νοεμβρίου παρεδωσα κομματική ταυτότητα και ζήτησα και την διαγραφή μου από τήν ΔΑΚΕ του οργανισμού που εργάζομαι,γιατί την αγάπη μου για το κυνήγι δεν την διαπραγματεύομαι με κανέναν και για τίποτα, δεν κρύβω την αισιοδοξία μου γιατί βλέπω πολλους σαν και μένα όσο περναει ο καιρός. ΚΑΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΚΥΝΗΓΟΥ ΣΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΤΗΝ Ν. Δ
 
Δεν θέλουμε πίσω τά λεφτά να μπορούμε να κυνηγάμε ελεύθερα τώρα και πάντα.
Φέτος όμως δεν μας άφησαν. Δεν μας περισσεύουν 160€ για το τίποτα. Ξέρω μεροκαματιάρηδες που έβγαλαν άδεια και δεν μπόρεσαν να πάνε ούτε μια φορά για κυνήγι. Δεν θα έπρεπε να αποζημιωθούν;
Επιστροφή χρημάτων θα τους πονούσε. Θα ήταν τρόπος πίεσης.
 
Στεφ σού τα δίνει τώρα και σου κόβει το κυνήγι τι προτιμάς? το ξέρω σε κανέναν δεν περισσεύουν φαντάσου νά έχουν και σκυλιά νά ταισουν αλλά δεν είναι λύση αυτή .
Ακριβώς πολύ εύκολα μπορεί να βρει από κάπου ένα κονδύλι και να σου πουν παρτα και σκασε πλέον και δεν ξαναβγαίνεις ποτέ η με ο, τι περιορισμό μου έρχεται στο μυαλο.. Αν γίνει κάτι τέτοιο τι επιχείρημα θα έχουμε πια;

Η επιχειρηματολογια πρέπει να είναι απέναντι στο παράλογο βάσει των υπολοίπων δικών τους αποφάσεων, της έλλειψης τεκμηρίωσης και της ασυνέπειας σε σχέση με όλο τον υπόλοιπο πολιτισμένο και απόλιτιστο κόσμο!

Παμε να κερδίσουμε κάτι για τις επόμενες φορές, εδώ τώρα χάσαμε ανοίξουμε δεν ανοίξουμε...
 
Χωρίς αντίδραση τι θα τον σταματήσει και του χρόνου να στα πάρει και να βρει μια δικαιολογία να στο κοψει; βλεπεις πουθενά καμία αντιδραση; και κεραταδες και δαρμενοι..;
Συνάδελφε δεν διαφωνούμε για την ανάγκη αντίδρασης, αλλά για το τι τους ζητάμε. Και κατά τη γνώμη μου το οικονομικό είναι ειλικρινά το ευκολότερο που μπορούν να μας ικανοποιησουν με βάση το τι φαίνεται πως θέλουν να κάνουν στο μέλλον.
 
Επιστροφή χρημάτων θα τους πονούσε. Θα ήταν τρόπος πίεσης.
Πίστεψε με....δεν θα τους πονέσει καθόλου!
1δις στοιχίζει...το lockdown τον μήνα στο κράτος!
Με χρήματοδότηση που έρχεται και από την ΕΕ...πίστεψε με δεν θα τους ένοιαζε να μας δώσουν πίσω 8εκ! (τόσα κρατάει το δημόσιο από τις άδειες)

Ίσα ίσα....αν μας έδιναν πίσω....θα μας έλεγαν....βγάλτε και τον σκασμό τώρα.

Δεν είναι η λύση το να μας επιστρέψουν χρήματα πίσω! Η λύση είναι να σεβαστούν ότι το κυνήγι είναι μια δραστηριότητα απόλυτα νόμιμη και αειφόρος.

Αυτά περι...συνταγματικών δικαιωμάτων....τα ακουω βερεσέ....γιατί σε μια αναθεώρηση του Συντάγματος.....τα βγάζουν έξω....και άντε γεία! Βλέπε Αλβανία.....σου βγάζει μια 5ετής απαγόρευση....και μετά έλα να μου πείς για φυσίγγια και τσόκ!

Το κυνήγι πρέπει να σταματήσει να έχει εσωστρέφεια.... πρέπει με κάθε τρόπο να γίνει γνωστό ότι δεν συμβάλει στην καταστροφή του περιβάλλοντος...αλλα το αντίθετο....και πως είναι μια αειφόρος δραστηριότητα που ασκείται από συνειδητοποιημένους ενήλικες.

Ενήλικες που βγαίνουν να κυνηγίσουν για την ψυχική τους υγεία και τα αρχέγονα ένστικτα που έχουν....και όχι για τα νούμερα και τα Like στο facebook!

Μέχρι να γίνει αυτό....άποψη μου είναι ότι θα κυνηγάμε μονάχα την ουρά μας!
 
Μάγκες και γω στην αρχή έλεγα να μην μας δώσουν χρήματα.....αλλά πλέον άλλαξα γνώμη για πολλούς λόγους. Τα χρήματα δικαίως πρέπει να μας τα γυρίσουν πίσω...εφάπαξ όμως!!! Πράγμα το οποίο δεν έχουν την δυνατότητα να το κάνουν. Το να σου απαγορεύουν το κυνήγι του χρόνου ή στο μέλλον δεν έχει καμία σχέση με την επιστροφή χρημάτων!!! Υπάρχουν κάποιες παγίδες όμως...όπως εάν σου επιστρέψουν χρήματα θα σου πληρώσουν μόνο τις κυνηγ. άδειες και όχι όσα πάνε υπέρ δημοσίου, γιατί λεφτά δεν υπαρχουν γι'αυτό άνοιξε και την αγορά 3δις τους κόστισε η ζημιά κάθε μήνα, τα χρήματα που πήρε για να ρίξε στην αγορά....γίνανε αεροπλανακια.(αυτά από κουβέντα με υφυπουργό απ' τον τόπο καταγωγής μου). Ότι και να γίνει αν δεν υπάρξουν δυναμικές αντιδράσεις για να πάρουν το μύνημα η κατάσταση δεν αλλάζει και του χρόνου μια απ' τα ίδια θα περάσουμε να το θυμάστε!!! Η συγκεκριμένη κυβέρνηση είναι άκρως αλλαζονικη και αυταρχική.....εάν βγει ξανά να δείτε τι θα πάθουμε!!!
 
Πίστεψε με....δεν θα τους πονέσει καθόλου!
1δις στοιχίζει...το lockdown τον μήνα στο κράτος!
Με χρήματοδότηση που έρχεται και από την ΕΕ...πίστεψε με δεν θα τους ένοιαζε να μας δώσουν πίσω 8εκ! (τόσα κρατάει το δημόσιο από τις άδειες)

Ίσα ίσα....αν μας έδιναν πίσω....θα μας έλεγαν....βγάλτε και τον σκασμό τώρα.

Δεν είναι η λύση το να μας επιστρέψουν χρήματα πίσω! Η λύση είναι να σεβαστούν ότι το κυνήγι είναι μια δραστηριότητα απόλυτα νόμιμη και αειφόρος.

Αυτά περι...συνταγματικών δικαιωμάτων....τα ακουω βερεσέ....γιατί σε μια αναθεώρηση του Συντάγματος.....τα βγάζουν έξω....και άντε γεία! Βλέπε Αλβανία.....σου βγάζει μια 5ετής απαγόρευση....και μετά έλα να μου πείς για φυσίγγια και τσόκ!

Το κυνήγι πρέπει να σταματήσει να έχει εσωστρέφεια.... πρέπει με κάθε τρόπο να γίνει γνωστό ότι δεν συμβάλει στην καταστροφή του περιβάλλοντος...αλλα το αντίθετο....και πως είναι μια αειφόρος δραστηριότητα που ασκείται από συνειδητοποιημένους ενήλικες.

Ενήλικες που βγαίνουν να κυνηγίσουν για την ψυχική τους υγεία και τα αρχέγονα ένστικτα που έχουν....και όχι για τα νούμερα και τα Like στο facebook!

Μέχρι να γίνει αυτό....άποψη μου είναι ότι θα κυνηγάμε μονάχα την ουρά μας!
Απόλυτα ευστοχος.
 
Να ειναι καλα το παλικαρι....αλλα χεστηκαν.......το μονο που θα τους ταρακουνηση ειναι οτι παμε για 3 λοκ.νταουν...και οι εμποροι επαναστατουν στο ενδεχωμενο κλησημο για τριτη φορα προβλεπω μεγαλες αναταραξης μεχρει το πασχα
 
Φέτος όμως δεν μας άφησαν. Δεν μας περισσεύουν 160€ για το τίποτα. Ξέρω μεροκαματιάρηδες που έβγαλαν άδεια και δεν μπόρεσαν να πάνε ούτε μια φορά για κυνήγι. Δεν θα έπρεπε να αποζημιωθούν;
Επιστροφή χρημάτων θα τους πονούσε. Θα ήταν τρόπος πίεσης.
Αδελφέ μου. Ξέρεις τι σημαίνει δωρεάν άδεια για τού χρόνου; Απλά θα σου πω,μηδέν έσοδα για συλλόγους, ομοσπονδία, συνομοσπονδία,ΚΟΚ............. Να έχουμε υπόψιν μας,ότι είμαστε ίσως η δεύτερη πιο δυνατή κλαδική της Ελλάδας. Με αυτήν την δύναμη προσπερνάμε χρόνια τώρα τις τρικλοποδιές. Χωρίς επίσημη εκπροσώπηση είμαστε τελειωμένοι,με συνοπτικές διαδικασίες. Τώρα....το αν είχαμε πιο ικανούς ηγέτες , είναι μια άλλη συζήτηση
 
Αν πάνε σε εκλογές, με τον εκφοβισμό που θα παίξει από όλα τα συστημικα ΜΜΕ και με την ανυπαρξία αντιπολίτευσης θα βγουν και πάλι. Ένας στους τρεις, ακόμα και από εδώ μέσα, ακόμα και από ιατρικό προσωπικό, ακόμα και από όσους έχουν πληγεί από τα μέτρα, θα πάει και θα τους ξαναψηφισει. Δυστυχώς προσωπικά έχω απογοητευτεί με όσα βλέπω και κυρίως με εμάς, το λαό.
 
Λογικό να απογοητευτείς όταν ακούς σήμερα και λένε κάποιοι και τι να ψηφίσω γαμησετα εναν αλλο βρε κέρατα ελληναρα να κλέψει και κανας άλλος μπορεί να κλέβει λιγότερο κερδισμένοι θα είμαστε όλο τους ίδιους και όμως το μυαλό των περισσοτέρων κάνει για πηχτή μόνο.
 
Αν πάνε σε εκλογές, με τον εκφοβισμό που θα παίξει από όλα τα συστημικα ΜΜΕ και με την ανυπαρξία αντιπολίτευσης θα βγουν και πάλι.
Ναι θα βγούν και πάλι....αλλά αυτήν την φορά με απλή αναλογική δεν θα πρέπει να πάρουν αυτοδυναμία.

Πρέπει να ανακατευτεί η τράπουλα! Είμαι από αυτούς θέλουν να περάσουν το μήνυμα.....ότι δεν μπορούν να παίζουν μαζί μας....αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό θα το καταφέρουμε με το ΚΕΚ.

Η αποχή σίγουρα δεν με εκφράζει...ούτε και το άκυρο. Θα επιλέξω ένα κόμμα της σημερινής αντιπολίτευσης (μάλλον της μειοψηφούσας αντιπολίτευσης)...και θα πορευτώ ανάλογα!

Μπορεί να είμαι παραδοσιακός δεξιός....αλλά όχι με κάθε κόστος!

Είμαι πεπεισμένος ότι τα κόμματα της αντιπολίτευσης δεν θα παίξουν και αυτά με την καψούρα μας!
 
Από ΚΣΕ δεν πρόκειται να γίνει γιατι θα πρέπει και αυτή να επιστρέψει χρήματα.
Αυτά τα ζωντά ζώα πρώτα της Κ.Σ.Ε. να επιστρέψουν τα φράγκα που πήραν από το ΜητσοΚούλη για να κάνουν τουμπεκί,και έπειτα τα δικά μας...τα οποία χρήματά μου ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ πίσω.....το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΟΥ θέλω.
 
Last edited:
Καλλιτέχνης: Ζαμπέτας Γιώργος
Άλμπουμ: Το διάταγμα...και άλλα
Συνθέτης: Ζαμπέτας Γιώργος
Στιχουργός: Μπακογιάννης Νίκος
Είδος μουσικής: Ελληνικό λαικό
Θεματολογία: Νόημα Ζωής
Έτος Κυκλοφορίας: 1980


Διάταγμα πρώτον.
Παράγραφος 100.

Εβγάλανε διάταγμα
να κλείνουμε στις δύο
Ελλάδα μου σε σάξανε
σωστό γεροκομείο.

Διάταγμα δεύτερον.
Παράγραφος 1122.

Το διάταγμα το έβγαλε
ο Μήτσος και ο Τάκης
ο μπρόκολας ο σέσουλας
ο μπάμιας κι ο σπανάκης.

Διάταγμα τρίτον.
Κάθετος 4, παράγραφος 8.

Πολλά τα διατάγματα
μα τίποτα δεν έχει
και όσο να φωνάζουμε
για κείνους πέρα βρέχει.

Διάταγμα τέταρτον.
Εδάφιον 1623.

Μα ο καιρός πλησίασε
και θα μας θυμηθούνε
εδώ δεν έπρεπε ποτέ
έτσι να ξηγηθούνε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top