Άρβυλα ( Αγορά )

'κει που καθάριζα την αποθηκούλα, βρίσκω μια πλαστική σακούλα που κρέμονταν στο χερούλι του παράθυρου, πίσω από άλλες σακούλες. Την ανοίγω και τι να δω! Οι μπότες που φορούσα το 1979-1981 όταν οδηγούσα τριακόσιες οκάδες μαντέμι (BSA M200, 500cc, 13PS, mod. 1940/41) στην Ελλάδα και άλλα τόσα μέχρι 1986 στην Γερμανία (Duo Glide, mod 1963). Από το 1986/87 δεν τις είχα ξαναδεί, 33 ολόκληρα χρόνια στον ήλιο (παράθυρο μόνο με τζάμι) και το κρύο (η αποθήκη δεν θερμαίνεται).

Οι μπότες είναι φτιαγμένες στο χέρι από μάστορα στην Κρήτη το 1978 για έναν φίλο που μου τις πούλησε μαζί με την BSA. Τις δοκίμασα σήμερα, το δεξί πόδι είναι ΟΚ, το αριστερό δυστυχώς "πάχυνε" λίγο:( και πάνω στην προσπάθειά μου να τις φορέσω σκίστηκε η μία θηλιά στην αριστερή μπότα.
Ιδού και δύο φώτο για τους νεότερους, δεξιά η BSA (φώτο από διαδικτυο, οι δικές μου δείχνουν και ανθρώπους που δεν μπορώ να τους ρωτήσω πλέον αν μου επιτρέπουν...)

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν ακόμα τσαγκάρηδες στη Κρήτη ή σε άλλο μέρος που να φτιάχνουν παρόμοιες μπότες; Ξέρω πως στην Κάρπαθο υπάρχει κάποιος, που φτιάχνει στιβάνια για τους ντόπιους στον Όλυμπο (Καρπάθου), αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω εγώ.
Φίλε εχει ένα μέρος στην αγορά των Χανίων στη παλιά πόλη που λέγεται στιβαναδικα. Είναι γεμάτο με μαγαζιά με στιβανια(κρητική παραδοσιακή μπότα) αν πας εκεί όλο κ κάποιος θα σου βρει ένα καλό μάστορα να στα ψτιαξει
 
Φίλε εχει ένα μέρος στην αγορά των Χανίων στη παλιά πόλη που λέγεται στιβαναδικα. Είναι γεμάτο με μαγαζιά με στιβανια(κρητική παραδοσιακή μπότα) αν πας εκεί όλο κ κάποιος θα σου βρει ένα καλό μάστορα να στα ψτιαξει
Παναγιώτη σε ευχαριστώ, και ότι σκεφτόμουν να κάνω κανα ταξιδάκι στην λεβεντομάνα πριν το Πάσχα
 
Παναγιώτη σε ευχαριστώ, και ότι σκεφτόμουν να κάνω κανα ταξιδάκι στην λεβεντομάνα πριν το Πάσχα
Τίποτα αδερφέ,να πας να πιεις κ τις ρακες σου στο παλιό λιμάνι. Αξία ανεκτίμητη! Αν καταφέρουμε να κυνηγήσουμε θα κατέβω κ γω να κάνω κανένα λαγοκυνηγι με τα ξαδέρφια!
 
έχω 3 χρόνια το Lytos Vermio που είναι πιο απλό από αυτό που έχεις βρει και 3 χρόνια είναι το αποκλειστικό μου άρβυλο σε κυνήγι και αγροτικές εργασίες χωρίς να έχει πάρει νερά ή να έχει κρυώσει ή σκάσει το πόδι μου, ενώ είναι και πολύ ελαφρύ. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

στα μείον του είναι ότι η καταπονείται εύκολα το δέρμα σε βάτα και κλαριά και η σόλα σε πολύ κοφτερές πέτρες, αλλά δεν γλιστράει. Σε πορείες και μέσα σε χωράφια με χορτάρια, νερά και λάσπες απλα δεν καταλαβαίνει τίποτα. αυτό που έχεις βρει είναι ίσως το καλύτερο της εταιρίας. Δεν το έχω καν φορέσει και όσες φορές έχω βρεθεί σε κυνηγομάγαζο και έχω ζητήσει να το δοκιμάσω, πάντα είναι σε έλλειψη το 45 που φοράω...
Φίλε αφού το , έχεις να σε ρωτήσω για τη φόρμα του ; Είναι φαρδιά ή στενή ; Επειδή δεν έχει μισά νούμερα και είμαι μεταξύ 44 και 45 . Εγώ σε φαρδιά παπούτσια πχ Reebok φοράω 44 , σε Μeindl 44.5 . Γι' αυτό σκέφτομαι
https://www.skroutz.gr/s/24882674/Lytos-Saggias-Mont-LTS34-00061.html
 
συνάδελφε τα lytos μιας και έχω και εγώ και ο αδερφός μου και ο πατέρας μου σε διαφορετικά μοντέλα έχουν ακριβώς τη φόρμα που φοράμε και σε αθλητικό για τρέξιμο. Αυτό δεν το ξέρω που δείχνεις, αλλά φαίνεται να είναι στην ανωτερη ποιοτική κατηγορια της εταιρίας και πολύ όμορφο με το περιμετρικό λάστιχο να του δίνει μεγάλη ανθεκτικοτητα.
 
το μποτακι παιδεςςς ειναιιι μεγαληηηη ιστοριααααα και εαν δεν τα ακουμπιισσηςςςς με 150 και 200 ευρω βγαζης κανα δυο χρονακιααα αναλωγα τι κυνηγι κανηςςς ;) ;) το περπατιτο θελη ευρουλακιαααα και στο καρτερι με ενα 150αρι εισαι οκ οκ ;)περασανε απο τα ποδιαμου πωλα μποτακια σε περπατιτο παντα μπεκατσαςςς αλα ακωμη δεν με γεμησε κανενααα απα bereta και εως στιγμης τα lyhos που πηρα περσυ τα δωκιμαζω ακωμη
;)
 
Παντελή το συγκεκριμένο "σύστημα" κορδονιών είναι σχετικά νέο αλλά δεν ξέρω τι αντοχές έχει. Πάντως η εταιρεία έχει ακριβά προϊόντα οπότε φαντάζομαι θα είναι και ποιοτικά.
Αυτό το σύστημα στα κορδόνια με δελεάζει, η ευκολία στο λύσε-δέσε. Αλλά πρέπει να είναι και στα υπόλοιπα σωστό, γιατί αλλοιώς είναι άχρηστο...
Και φυσικά να είναι και αξιόπιστο γιατί αν χαλάσει δεν παίρνει συμβατικά κορδόνια, άρα πάει για πέταμα...
 
Αυτό το σύστημα στα κορδόνια με δελεάζει, η ευκολία στο λύσε-δέσε. Αλλά πρέπει να είναι και στα υπόλοιπα σωστό, γιατί αλλοιώς είναι άχρηστο...
Και φυσικά να είναι και αξιόπιστο γιατί αν χαλάσει δεν παίρνει συμβατικά κορδόνια, άρα πάει για πέταμα...
Έτσι ακριβώς το σκέφτηκα και εγώ και όταν έψαχνα άρβυλο τελικά τα προσπέρασα και κατέληξα στα ΑΚU.
 
Παντελή το συγκεκριμένο "σύστημα" κορδονιών είναι σχετικά νέο αλλά δεν ξέρω τι αντοχές έχει. Πάντως η εταιρεία έχει ακριβά προϊόντα οπότε φαντάζομαι θα είναι και ποιοτικά.
Μπα είναι δοκιμασμένο Βασίλη παλιότερα από την ισπανική tuckland στα chiruca δοκιμασμένο δυο χρονιές στην περδικα, από φίλο .
 
το μποτακι παιδεςςς ειναιιι μεγαληηηη ιστοριααααα και εαν δεν τα ακουμπιισσηςςςς με 150 και 200 ευρω βγαζης κανα δυο χρονακιααα αναλωγα τι κυνηγι κανηςςς ;) ;) το περπατιτο θελη ευρουλακιαααα και στο καρτερι με ενα 150αρι εισαι οκ οκ ;)περασανε απο τα ποδιαμου πωλα μποτακια σε περπατιτο παντα μπεκατσαςςς αλα ακωμη δεν με γεμησε κανενααα απα bereta και εως στιγμης τα lyhos που πηρα περσυ τα δωκιμαζω ακωμη
;)
Δλδ αυτή την στιγμή τί θα αγόραζες? Σάκη
 
Τα fitwell τι λένε;
Από στεγανότητα πάρα πολύ καλό δεν έχω δει ποτέ υγρασία στις κάλτσες μου!Πολύ στιβαρή κατασκευή...Δεν γρατζουνιεται εύκολα λόγο του ανθρακονίματος. Ιδανικό για πολύ ορείνο και πετρώδη έδαφος.
 
Back
Top