Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Γεια σου Μαικ μου!!!! :) Παντα δικιο εχεις φιλε!!!! Τα 400 m/s τα θελω στους μηδεν βαθμους και πιστευω
οτι θα τα εχω......το πολυ ''κλαμα''.....θα πεσει στους μειον 10 - 15 βαθμους.....εκει θα κλαψουν οι χηρες....
θα κλαψουν και οι λευτερες........θα κλαψει και ο Τελης μας.......
Βρειτε εναν τροπο να δοκιμασω ''φορτωμενα'' σεταπ με 684 και 615 καψουλι....στους + 15 βαθμους
που εχουμε στην Σαμο.!!!
ΥΓ. Εδω σε θελω καβουρα , να περπατας στα καρβουνα!!! ;) :)
Βάλτα στον καταψύκτη -25
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Κυνηγάω μια φορά το χρόνο χήνες στην Εσθονια, μήνα Οκτώβρη και σε θερμοκρασίες μηδέν με δέκα βαθμούς. 3 είδη χηνων, ένα εξ αυτών η ασπρομετωπη που έρχεται και Ελλάδα. Τα φυσίγγια που ρίχνουμε είναι ατσάλινα Ν1 εγώ, ΒΒ μερικοί φιλοι μου 36 γρ. Αρχικές γύρω στα 410. Τα σκοτωματα είναι παρά πολύ καλά ακόμη και σε μακρινές έως πολύ μακρινές αποστάσεις. Προσωπική μου άποψη ένα φυσιγγι που να έχει 70 με 100 σκάγια είναι ιδανικό, καθότι οι χήνες που κυνηγάμε Ελλάδα είναι μεσαίου μεγέθους.
 
Καλησπερα και απο εδω παιδες !!!!
Τελη μου ....για σενα τα λεω φιλε.....εκανα τις πρωτες δοκιμες με βολια 50βολο 5/0 με MG2....Πολυ καλο!!!!

60βολο - 5/0 με ΤΕΚΝΑ....επισεις πολυ καλο !!!!!

80βολο 4/0....επισεις καλο....θελω να του βγαλω λιγη ταχυτητα περισσοτερη........

Στα γραφω....γιατι ειχα χρονια να πιασω τα βολια στα χερια μου....και σε ρωταω....τι τα θελεις τα
40βολα βρε αδελφε ???
Τι κερδιζεις απο αυτα ?? Ταχυτητες ?? Τι στο καλο τους ζηλεψες ??
Το 50βολο 5/0 με MG2 εβγαλε V1,5- 430m/s ταχυτητα και το 90% απο τα βολια μεσα στις δυο παλαμες μου.
Το 80βολο σφηγκοφωλια.....μην το υποτιμας...το 4/0 βολι εχει 4,4 χιλιοστα διαμετρο φιλε.....στα 70 μετρα
100 μετρα ταχυτητα να εχει.... σκοτωνει γαιδαρο...οχι χηνα...
Αν κανω λαθος διορθωσε με....Αυτο που θελω να σου πω....και θελω και την γνωμη σου...δεν νομιζω
οτι αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε με 40 βολα φιλε....τσαμπα κοπος..... ;) :)
 
Καλησπερα και απο εδω παιδες !!!!
Τελη μου ....για σενα τα λεω φιλε.....εκανα τις πρωτες δοκιμες με βολια 50βολο 5/0 με MG2....Πολυ καλο!!!!

60βολο - 5/0 με ΤΕΚΝΑ....επισεις πολυ καλο !!!!!

80βολο 4/0....επισεις καλο....θελω να του βγαλω λιγη ταχυτητα περισσοτερη........

Στα γραφω....γιατι ειχα χρονια να πιασω τα βολια στα χερια μου....και σε ρωταω....τι τα θελεις τα
40βολα βρε αδελφε ???
Τι κερδιζεις απο αυτα ?? Ταχυτητες ?? Τι στο καλο τους ζηλεψες ??
Το 50βολο 5/0 με MG2 εβγαλε V1,5- 430m/s ταχυτητα και το 90% απο τα βολια μεσα στις δυο παλαμες μου.
Το 80βολο σφηγκοφωλια.....μην το υποτιμας...το 4/0 βολι εχει 4,4 χιλιοστα διαμετρο φιλε.....στα 70 μετρα
100 μετρα ταχυτητα να εχει.... σκοτωνει γαιδαρο...οχι χηνα...
Αν κανω λαθος διορθωσε με....Αυτο που θελω να σου πω....και θελω και την γνωμη σου...δεν νομιζω
οτι αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε με 40 βολα φιλε....τσαμπα κοπος..... ;) :)
Δεν είπα ότι δεν είναι καλά φίλε απλά σε πολυ μακρινές αποστάσεις δεν είδαμε καλά αποτελέσματα από 66 Βόλο και πάνω δηλ 4/0 και 3/0 δεν ξέρω τι έφταιγε πάντως εκεί την δουλειά την έκανε το 41 Βόλο πολύ καλύτερα...... Τα αποτελέσματα είναι αυτά που είχα πει χεχεχε ?
 
Καλησπερα και απο εδω παιδες !!!!
Τελη μου ....για σενα τα λεω φιλε.....εκανα τις πρωτες δοκιμες με βολια 50βολο 5/0 με MG2....Πολυ καλο!!!!

60βολο - 5/0 με ΤΕΚΝΑ....επισεις πολυ καλο !!!!!

80βολο 4/0....επισεις καλο....θελω να του βγαλω λιγη ταχυτητα περισσοτερη........

Στα γραφω....γιατι ειχα χρονια να πιασω τα βολια στα χερια μου....και σε ρωταω....τι τα θελεις τα
40βολα βρε αδελφε ???
Τι κερδιζεις απο αυτα ?? Ταχυτητες ?? Τι στο καλο τους ζηλεψες ??
Το 50βολο 5/0 με MG2 εβγαλε V1,5- 430m/s ταχυτητα και το 90% απο τα βολια μεσα στις δυο παλαμες μου.
Το 80βολο σφηγκοφωλια.....μην το υποτιμας...το 4/0 βολι εχει 4,4 χιλιοστα διαμετρο φιλε.....στα 70 μετρα
100 μετρα ταχυτητα να εχει.... σκοτωνει γαιδαρο...οχι χηνα...
Αν κανω λαθος διορθωσε με....Αυτο που θελω να σου πω....και θελω και την γνωμη σου...δεν νομιζω
οτι αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε με 40 βολα φιλε....τσαμπα κοπος..... ;) :)
50/60 Βόλο για 90+ μέτρα και το 80 Βόλο για 50-90 μέτρα πιστεύω θα ήταν καλά για χήνες...
Το 50 Βόλο σε τι απόσταση σου έβγαλε τέτοια συγκέντρωση και με τι τσοκ?
 
50/60 Βόλο για 90+ μέτρα και το 80 Βόλο για 50-90 μέτρα πιστεύω θα ήταν καλά για χήνες...
Το 50 Βόλο σε τι απόσταση σου έβγαλε τέτοια συγκέντρωση και με τι τσοκ?

Τελη μου....ακου αδελφε....γιατι δεν εχουμε χρονο....μας εφαγαν την μιση σεζον ....οι γραβατογιακαδες...αν
ειναι να φαμε την αλλη μιση σε δοκιμες...δεν λεει...Λοιπον ασε με τι τσοκ και στα ποσα μετρα εριξα εγω...
στα μετρα που ριχνω και το τσοκ....βγαζω τα συμπερασματα μου.....αυτο που θελω απο εσενα ειναι να μιλαμε
για πραγματικα μετρα....τι εννοεις 90+ μετρα...ρωταω γιατι δεν ξερω....αυτο το 90+ το εννοεις ?? Ειναι
πραγματικο...η πλασματικο....και στο περιπου......πες μου ποιο εμπορικο να παρω και το ριξω στα 90+ μετρα
για να εχω μετρο συγκρισης...και στα 90 μετρα τι στοχο να βαλω.. 1,5χ1,5 - 2Χ2...ποσο μεγαλος να ειναι ??
Συγκεκριμενα πραγματα θελω....ωστε να εχω μετρο συγκρισης...και να μπορεσω...αν μπορεσω να βγαλω ενα
φυσεκι με αξιοπρεπεια.
Το αλλο που θελω να σου πω....ο Κωστης ( ο κοντρα δοση ) εχει δικιο....οσο περισσοτερα βολια εχει το
φυσεκι τοσο το καλυτερο.... δεν θα εχουν ΟΛΑ παραμορφωση....θα ''γλυτωσουν'' αρκετα για τον στοχο.
Δεν βρηκα πουθενα επινικελωμενα που ηθελα...σε κανενα νουμερο απο ''μικρα'' εννοω 3-4 -5/0...και θα το
''παλεψουμε'' με μολυβδινα και αλευρι....και οπως ασφαλως γνωριζεις....η καλη συγκεντρωση παει παει χερακι
χερακι με την καλη ποιοτητα των βολιδων.....
Ολα τα βολια οπως και να ειναι...και εξαγωνα να ειναι....μεχρι τα 50 μετρα πανε ''μπαλα'' γιατι κρατανε ταχυτητες
μετα τα 50 μετρα αρχιζουν τα ζορια....οταν αρχιζουν και χανουν ταχυτητα....γι'αυτο σε ρωταω....ποια ειναι
αυτα τα εμπορικα των 90+ μετρων ??
60 βολια 5/0 εχουν βαρος 47,5 γραμμαρια +2,5 αλευρι = 50 γραμμ. σε 12/76 καλυκα ειμαστε στο οριο....
για σουπερ μαγκνουμ.....ξεχασε το...δεν ειπαρχει περιπτωση να κλεισω...
Λοιπον αυριο το πρωι θα παω για δοκιμες.... απο σενα θελω πραγματικα μετρα...μεγεθος στοχου...και αν
μπορεις να μου πεις ποιο εμπορικο να παρω...ωστε να εχω μετρο συγκρισης.

ΥΓ. Οτι σου γραφω και οτι λεω....το λεω καλοπροαιερετα....ευχομαι να μην με παρεξηγησης...ρωταω γιατι
εχω αγνοια απο κυνηγι χηνας....μετρα....φυσεκια...κτλ κτλ... θα τα πουμε οταν γυρισω απο τις δοκιμες φιλε!!! :)
 
Τελη μου....ακου αδελφε....γιατι δεν εχουμε χρονο....μας εφαγαν την μιση σεζον ....οι γραβατογιακαδες...αν
ειναι να φαμε την αλλη μιση σε δοκιμες...δεν λεει...Λοιπον ασε με τι τσοκ και στα ποσα μετρα εριξα εγω...
στα μετρα που ριχνω και το τσοκ....βγαζω τα συμπερασματα μου.....αυτο που θελω απο εσενα ειναι να μιλαμε
για πραγματικα μετρα....τι εννοεις 90+ μετρα...ρωταω γιατι δεν ξερω....αυτο το 90+ το εννοεις ?? Ειναι
πραγματικο...η πλασματικο....και στο περιπου......πες μου ποιο εμπορικο να παρω και το ριξω στα 90+ μετρα
για να εχω μετρο συγκρισης...και στα 90 μετρα τι στοχο να βαλω.. 1,5χ1,5 - 2Χ2...ποσο μεγαλος να ειναι ??
Συγκεκριμενα πραγματα θελω....ωστε να εχω μετρο συγκρισης...και να μπορεσω...αν μπορεσω να βγαλω ενα
φυσεκι με αξιοπρεπεια.
Το αλλο που θελω να σου πω....ο Κωστης ( ο κοντρα δοση ) εχει δικιο....οσο περισσοτερα βολια εχει το
φυσεκι τοσο το καλυτερο.... δεν θα εχουν ΟΛΑ παραμορφωση....θα ''γλυτωσουν'' αρκετα για τον στοχο.
Δεν βρηκα πουθενα επινικελωμενα που ηθελα...σε κανενα νουμερο απο ''μικρα'' εννοω 3-4 -5/0...και θα το
''παλεψουμε'' με μολυβδινα και αλευρι....και οπως ασφαλως γνωριζεις....η καλη συγκεντρωση παει παει χερακι
χερακι με την καλη ποιοτητα των βολιδων.....
Ολα τα βολια οπως και να ειναι...και εξαγωνα να ειναι....μεχρι τα 50 μετρα πανε ''μπαλα'' γιατι κρατανε ταχυτητες
μετα τα 50 μετρα αρχιζουν τα ζορια....οταν αρχιζουν και χανουν ταχυτητα....γι'αυτο σε ρωταω....ποια ειναι
αυτα τα εμπορικα των 90+ μετρων ??
60 βολια 5/0 εχουν βαρος 47,5 γραμμαρια +2,5 αλευρι = 50 γραμμ. σε 12/76 καλυκα ειμαστε στο οριο....
για σουπερ μαγκνουμ.....ξεχασε το...δεν ειπαρχει περιπτωση να κλεισω...
Λοιπον αυριο το πρωι θα παω για δοκιμες.... απο σενα θελω πραγματικα μετρα...μεγεθος στοχου...και αν
μπορεις να μου πεις ποιο εμπορικο να παρω...ωστε να εχω μετρο συγκρισης.

ΥΓ. Οτι σου γραφω και οτι λεω....το λεω καλοπροαιερετα....ευχομαι να μην με παρεξηγησης...ρωταω γιατι
εχω αγνοια απο κυνηγι χηνας....μετρα....φυσεκια...κτλ κτλ... θα τα πουμε οταν γυρισω απο τις δοκιμες φιλε!!! :)
Καλημέρα φίλε μου για εμπορικό αν βρεις wolf νουλές η fiochi η club αυτά ρίχναμε σε 4/0 και συνήθως σε αποστάσεις 80-120 μέτρα πραγματικά ( δεν ήταν στάνταρ αναλόγως πόσο θα μπορούσαμε να τις πλησιάσουμε ) .... μέγεθος στόχου 2χ2 θα ήταν καλά και να έμπαιναν όλα μέσα ( πράγμα δύσκολο νομίζω αν κρίνω από του εμπορίου αλλά όπως έχεις πει δεν συγκρίνονται με ιδιογομωση)......
 
Καλημέρα φίλε μου για εμπορικό αν βρεις wolf νουλές η fiochi η club αυτά ρίχναμε σε 4/0 και συνήθως σε αποστάσεις 80-120 μέτρα πραγματικά ( δεν ήταν στάνταρ αναλόγως πόσο θα μπορούσαμε να τις πλησιάσουμε ) .... μέγεθος στόχου 2χ2 θα ήταν καλά και να έμπαιναν όλα μέσα ( πράγμα δύσκολο νομίζω αν κρίνω από του εμπορίου αλλά όπως έχεις πει δεν συγκρίνονται με ιδιογομωση)......
Καλημερα Τελη.....τις αποστασεις πως τις υπολογιζεται?
 
Καλημερα Τελη.....τις αποστασεις πως τις υπολογιζεται?
Οταν ριξεις απο κει που εισαι ξεκινας να μετρας εως εκει που ηταν τα πουλια η θα χει χτυπιμενο πουλι η θα εχει σηγουρα κουτσιλιες αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Οταν ριξεις απο κει που εισαι ξεκινας να μετρας εως εκει που ηταν τα πουλια η θα χει χτυπιμενο πουλι η θα εχει σηγουρα κουτσιλιες αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ναι....αλλα μετρας με βηματα? με μετροταινια κλπ?
Κανονικα θες μετροταινια καπιοι εχουν range finder ψαγμενοι
 
Ευχαριστω!
Τα δεύτερα έχουν περιορισμό στην απόσταση. Πχ 60μ max

Επίσης είναι πιο δύσχρηστα από τα πρώτα.
Πρέπει να τοποθετήσεις την κουκίδα laser στον στόχο και να πατήσεις ένα κουμπί για να μετρήσεις απόσταση.
Αν ο στόχος είναι πχ δέντρο ή χώμα ή άλλο μη ανακλαστικό υλικό μπορεί και να μην μετρήσουν. Χρειάζονται και σχετικά σταθερό χέρι σε μεγάλες αποστάσεις.

Αυτά ....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top