Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδες...εριξα και ακομα μια στα 45 μετρα με Ζ2Μ15....με εκανε καβαλα ο διαολος...και αστοχησα...
μου εφυγε η μιση τουφεκια εκτος στοχου...κριμα...γιατι αν και η μιση αποτυπωση εδειξε οτι ηταν
καλη τουφεκια και αυτη....

ΥΓ. Παναγιωτη....Χιλια ευχαριστω φιλε!!! :)
 
Παιδες...εριξα και ακομα μια στα 45 μετρα με Ζ2Μ15....με εκανε καβαλα ο διαολος...και αστοχησα...
μου εφυγε η μιση τουφεκια εκτος στοχου...κριμα...γιατι αν και η μιση αποτυπωση εδειξε οτι ηταν
καλη τουφεκια και αυτη....

ΥΓ. Παναγιωτη....Χιλια ευχαριστω φιλε!!! :)
Μπράβο κ ευχαριστώ ρε φίλε‼️
 
Φυσίγγια εμπορίου 32γραμ., 70χιλ κάλυκας. Δοκιμή 10 φυσιγγίων σε κάθε όπλο.

1. Pressure gun. 425μ/δ, 662bar. (Θαλάμη 70χιλ, μήκος 76εκατ, φουλ τσοκ).
2. Δικό μου όπλο. 385μ/δ, 637bar. (Θαλάμη 89χιλ, μήκος 61εκατ, κύλινδρος).
Την δοκιμή την έκανα για να "πιστοποιήσω" την αξιοπιστία του Pressure Trace.
Αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι οι διαστάσεις της κάννης του Pressure Gun είναι στο ελάχιστο ενώ αυτές μιας κάννης παραγωγής κατά τι μεγαλύτερες νομίζω ότι οι πιέσεις είναι ενδεικτικές της αξιοπιστίας των μετρήσεων του Pressure Trace.
Όσο για τις ταχύτητες λογικό είναι να υπάρχουν αφού υπάρχουν διαφορές στις διαστάσεις των καννών (που επηρεάζουν τις πιέσεις και κατά συνέπεια τις ταχύτητες) και στα συστήματα μέτρησης ταχυτήτων (coil system - ερασιτεχνικός χρονογράφος).
 
Ποια ειναι η δική σου γνώμη ;τι αποτέλεσμα θα είχαμε ;
70χιλ θαλάμη 61εκ και κύλινδρος VS 89χιλ θαλάμη 76εκ και φουλ τσοκ
Θα εξαλειφοταν η διαφορά, πιστεύω σε ταχύτητες η δεύτερη θα ήταν καλύτερη και αρχική και "μενουσες".
 
70χιλ θαλάμη 61εκ και κύλινδρος VS 89χιλ θαλάμη 76εκ και φουλ τσοκ
Θα εξαλειφοταν η διαφορά, πιστεύω σε ταχύτητες η δεύτερη θα ήταν καλύτερη και αρχική και "μενουσες".
δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό που λες αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να κάνουμε εικασίες
αλλά ξεφύγαμε υποτίθεται το θέμα είναι πυρίτιδεςtopic.
 
δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό που λες αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να κάνουμε εικασίες
αλλά ξεφύγαμε υποτίθεται το θέμα είναι πυρίτιδεςtopic.
Δεν είχε ποτε ελπίδα Μαριε η 89 θαλαμη να περασει την 70 χιλ σε ταχυτητες
 
Δεν είχε ποτε ελπίδα Μαριε η 89 θαλαμη να περασει την 70 χιλ σε ταχυτητες
Δημήτρη θα παίξουν πιο πολύ ρόλο τα 2εκ. μεγαλύτερης θαλάμης και μάλιστα αρνητικά τόσο ώστε να υπερκεράσουν σε απόδοση διάφορα 15 πόντων μήκος κάννης και ένα ολόκληρο χιλιοστό τελικής σύσφιξης??????

Μάριε σόρρυ για το οφτοπικ :)
 
Δημήτρη θα παίξουν πιο πολύ ρόλο τα 2εκ. μεγαλύτερης θαλάμης και μάλιστα αρνητικά τόσο ώστε να υπερκεράσουν σε απόδοση διάφορα 15 πόντων μήκος κάννης και ένα ολόκληρο χιλιοστό τελικής σύσφιξης??????

Μάριε σόρρυ για το οφτοπικ :)
Φυσικά, το όπλο του Elvas την Nova το έχω κ ξέρω ακριβώς τι γίνεται φίλε, λες να γράφω ερημη παράσταση ;
 
Δημήτρη θα παίξουν πιο πολύ ρόλο τα 2εκ. μεγαλύτερης θαλάμης και μάλιστα αρνητικά τόσο ώστε να υπερκεράσουν σε απόδοση διάφορα 15 πόντων μήκος κάννης και ένα ολόκληρο χιλιοστό τελικής σύσφιξης??????

Μάριε σόρρυ για το οφτοπικ :)
άλλος ΜΕΓΑΣ ΜΥΘΟΣ η μακρυά κάννη: και 35 πόντοι κάννης δεν θα δώσουν τέτοιες ταχύτητες... η διαφορά στις αρχικές ταχύτητες μεταξύ κάννης 61 εκ και 81 εκ είναι μικρότερη από τις διαφορές σε ταχύτητες στα φυσίγγια του ίδιου κουτιού
η σύσφιξη ΝΑΙ είναι παράγοντας αύξησης ταχύτητας...
πάλι εκτός φύγαμε topic.
 
η διαφορά στις αρχικές ταχύτητες μεταξύ κάννης 61 εκ και 81 εκ είναι μικρότερη από τις διαφορές σε ταχύτητες στα φυσίγγια του ίδιου κουτιού
η σύσφιξη ΝΑΙ είναι παράγοντας αύξησης ταχύτητας.
Πολύ ενδιαφέρον όσα εχετε γράψει και συμφωνώ σε πάρα πολλά.
Θα κάνω μία ένσταση για όσον αφορά τις ταχύτητες μεταξύ των 61 με 81εκ. κάννης. Όταν όλα είναι ίδια μέσα στην καννη και το μόνο που αλλάζει είναι το μήκος της, κάθε εκατοστό κάννης προσθέτει και 1 μ/δ μεγαλύτερη ταχύτητα. Δηλαδή αν έχουμε ταχύτητα εξόδου στην 61εκ. κάννη 400 μ/δ στην 81εκ κάννη θα έχουμε 420 μ/δ. Πάντα με το ίδιο φυσίγγιο. Ναι το φουλ τσοκ αυξάνει τις ταχύτητες. Ναι η 89χιλ θαλάμη σε σχεση με την 70χιλ. μειώνει τις πιέσεις λόγο μεγαλύτερων κυβικών εκατοστών και συνέπεια αυτών αυξάνει την συγκέντρωση. Η 81εκ κάννη σε σχέση με την 61εκ. μειώνει την έκριξη στομίου, λόγο μεγαλυτερων πάλι κυβ.εκατ. και συνέπεια αυτών αύξηση της συγκέντρωσης.
Κατά πολλών δοκιμών μου, η μεγαλύτερου μήκους θαλάμη σε σχέση με το μήκος του κάλυκα όπου χρισημοποιούμε, με βισματώσεις παραδοσιακές, δηλαδή χαρτάκι πάνω από την πυρίτιδα αντί πλαστικού εμφρακτήρα και μάλλινη ή τύπου μάλλινης τάπας, έχουμε μεγάλη πτώση των αρχικών ταχυτήτων μέχρι καο επικίνδυνα λόγο συσωματώσεων φυσίγγια.
 
Benelli raffaello crio comfort 66cm
 

Attachments

  • 5D6ABA78-04E2-4D06-BCA7-5F8EC801A53E.jpeg
    5D6ABA78-04E2-4D06-BCA7-5F8EC801A53E.jpeg
    307,4 KB · Προβολές: 79
  • 5A43CDD0-8975-48D3-8C79-BA97C8211278.jpeg
    5A43CDD0-8975-48D3-8C79-BA97C8211278.jpeg
    340,5 KB · Προβολές: 81
  • 3CBA0029-5919-43A8-AC25-23FCC5530438.jpeg
    3CBA0029-5919-43A8-AC25-23FCC5530438.jpeg
    386,7 KB · Προβολές: 81
  • E24597DC-658F-4C3B-9E15-85022C97BD48.jpeg
    E24597DC-658F-4C3B-9E15-85022C97BD48.jpeg
    352,1 KB · Προβολές: 75
  • 50CAB8DD-F1DA-424C-8EC7-47FE635F5C10.jpeg
    50CAB8DD-F1DA-424C-8EC7-47FE635F5C10.jpeg
    369 KB · Προβολές: 88
άλλος ΜΕΓΑΣ ΜΥΘΟΣ η μακρυά κάννη: και 35 πόντοι κάννης δεν θα δώσουν τέτοιες ταχύτητες... η διαφορά στις αρχικές ταχύτητες μεταξύ κάννης 61 εκ και 81 εκ είναι μικρότερη από τις διαφορές σε ταχύτητες στα φυσίγγια του ίδιου κουτιού
η σύσφιξη ΝΑΙ είναι παράγοντας αύξησης ταχύτητας...
πάλι εκτός φύγαμε topic.
5 μέτρα το μήκος κ 5 μέτρα το φουλ θα δώσει Μαριε, μέχρι τα 40 μ έχουμε αλλά 30 υπολοιπο , κ ξαναγράφω η 70 χιλ θαλαμη δίνει παραπάνω ταχυτητες κ φυσικά πιεσεις κ διάτρηση σε σχέση με την 76 η την 89 , η άμεση συνεπεια είναι ότι χάνει σε ποσοστα συγκεντρωσης, τι έκανε λοιπόν η Beretta στην Greystone κ έφτιαξε μια κανη δηλητήριο ;;
 
5 μέτρα το μήκος κ 5 μέτρα το φουλ θα δώσει Μαριε, μέχρι τα 40 μ έχουμε αλλά 30 υπολοιπο , κ ξαναγράφω η 70 χιλ θαλαμη δίνει παραπάνω ταχυτητες κ φυσικά πιεσεις κ διάτρηση σε σχέση με την 76 η την 89 , η άμεση συνεπεια είναι ότι χάνει σε ποσοστα συγκεντρωσης, τι έκανε λοιπόν η Beretta στην Greystone κ έφτιαξε μια κανη δηλητήριο ;;
18,2 αυλό...και αν δε κάνω λάθος 66 εκατοστά δεν ήταν αυτή;
 
Στις απαντήσεις που ζητάς μπορούν ΜΟΝΟ, και με ΣΙΓΟΥΡΙΑ, να σου απαντήσουν οι κατασκευαστές των πυρίτιδων.
Μόνο αυτοί έχουν κάνει ενδελεχή έλεγχο και δοκιμές των προιόντων που παράγουν και τα πραγματικά αποτελέσματα τα διαφυλάσουν σαν επτασφράγιστα μυστικά.
Μη περιμένεις απαντήσεις από το μέσο Έλληνα κυνηγό που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι "αγράμματος" σ' αυτά τα θέματα, εμού συμπεριλαμβανομένου.
Και το χειρότερό μας, το έγραψες και εσύ πιο πριν, είναι ότι είμαστε μιμητές (για να μην πω κακέκτυπα αντίγραφα) των Ιταλικών δοξασιών.
Κάποτε ήμασταν πρώτοι και μας ακολουθούσαν και μας αντέγραφαν.
Σήμερα είμαστε τελευταίοι, και με διαφορά, και κανείς δεν μας γουστάρει.
Άραγε να φταίει κάποιος άλλος για αυτό εκτός από ΕΜΑΣ;
Νομίζω ξεκαθαρίστηκε αυτό.
Η υγρασία ΔΕΝ επηρεάζει την εσωτερική βλητική.
Επηρεάζει την πυρίτιδα κατά την αποθήκευση, όταν αυτή δεν είναι σωστή.
την ερώτηση την απεύθυνα σ΄αυτούς που πιστεύουν πως η υγρασία επηρεάζει την απόδοση της πυρίτιδας, τι μου απαντάτε εσείς οι δύο;;; .yelling.

οι διαχειριστές - εάν μπορούν και θέλουν- ας μεταφέρουν τα άλλα μηνύματα, αλλού ή οποίος θέλει ας ανοίξει άλλο θέμα συζήτησης, ο κόσμος εδώ μπαίνει να διαβάσει για πυρίτιδες. topic.
 
Από κατανομές είμαι ευχαριστημένος πολύ ,από διάτρηση πως να δω που βρισκόμαστε ;οι πιο έμπειροι ας πουν αν βάλω τενεκέ λαδιού ας πούμε στα 40 μέτρα με τι νούμερο σκάγια πρπει να ρίξω και τι πρέπει να δω για ένα καλο αποτέλεσμα ;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top