Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Και τα 2 πολύ καλά όπλα, και τα 2 απροβληματιστα,το Μπερέτα σε θέμα ανάκρουσης είναι αεροβόλο και δεν βγαίνει με κικ οφ έχει μόνο το πέλμα το microcore , πουλιέται με 2 τσοκ άμα το προτίμησης για γενικό Κυνηγι πάρτο με 66 εκ.κανη.λιγο παραπάνω καθάρισμα από την μπενελι απλώς μόνο στο πιστόνι αερίου.βγαινει η με 18,3 η 18,4 αυλό .η μπενελι με 18,4 .παντως οποίο διαλέξεις και τα 2 είναι εξαιρετικά.
Με 66 κανη σωνετε η α300 γτ ειναι μπρωστοβαρη
 
Γιωργο θα σου εξηγησω με ποια σκεψη κατεληξα σε αυτα τα οπλα.Οντως εχω την 302 κ ολα αυτα τα χρονια ημουνα απολυτα ικανοποιημενος.Κ για τον λογο αυτο κατεληξα στην Α300 που ουσιαστικα ειναι μια συγχρονη εξελιξη της 302.Η302 που εχω ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα δυστυχως οπως για ολα τα πραγματα ετσι κ για την συγκεκριμενη ερχεται το πληρωμα του χρονου.Επισης ενα μειονεκτημα της ειναι η φουλ τσοκ καννη που δυστυχως με περιοριζε σε πολλα πραγματα.Κ επειδη δεν θελησα να κανω επεμβαση στην καννη με κοψιμο κ τσοκαρισμα κ επειδη δεν βρηκα καποια μεταχειρισμενη καννη με το σωστο τσοκαρισμα,θα την πουλησω δυστυχως με κρυα καρδια.Τωρα οσον αφορα την montefeltro κατεληξα εκει γτ ηθελα ενα αδρανειας οπλο κ οπως ειπες σωστα κ συ θα εχει λιγοτερο καθαρισμα.Οταν ομως κυνηγησα καποια στιγμη με ενα οπλο αδρανειας κ συγκεκριμενα με την belmonte παρατηρησα ενα σοβαρο λακτισμα.κ οπως μ ειπε κ ενα φιλος που εχει την montefeltro μου ειπε κ η δικη του το ιδιο κανει.Βεβαια οπως ειπαμε κ παραπανω το λακτισμα επηρεαζεται απτην σωστη κλιση του κοντακιου οποτε διορθωνεται.Αλλα οπως φαινεται ειμαι σε μεγαλο διλλημα για αυτα τα 2 οπλα κ λιγο μπερδεμενος:) ;) :rolleyes:
Η καινούργια α300 είναι μια 391 με το πιστόνι της α400.
 
Η καινούργια α300 είναι μια 391 με το πιστόνι της α400.
Με mobil τσοκ βγαίνει σωστά? Μια σύγκριση με την bellmonte 2 ποια θα έβγαζε νικήτρια συνολικά??? Η bellmonte 2 έχει απίστευτο ζύγισμα τουλάχιστον για τα στάνταρ τα δικά μου
 
Με mobil τσοκ βγαίνει σωστά? Μια σύγκριση με την bellmonte 2 ποια θα έβγαζε νικήτρια συνολικά??? Η bellmonte 2 έχει απίστευτο ζύγισμα τουλάχιστον για τα στάνταρ τα δικά μου
Η μια είναι αδράνειας και η άλλη είναι αερίου τι σύγκριση να κάνεις,, είναι τι θέλει ο καθένας.( Ναι η α300 είναι με mobile choke)
 
Με mobil τσοκ βγαίνει σωστά? Μια σύγκριση με την bellmonte 2 ποια θα έβγαζε νικήτρια συνολικά??? Η bellmonte 2 έχει απίστευτο ζύγισμα τουλάχιστον για τα στάνταρ τα δικά μου
Τις έχω δει από κοντά και τις δύο, τις έχω λύσει, επωμίσει κλπ η Α300 σου δίνει την αίσθηση ότι είναι όπλο, η Μπελμοντε δυστυχώς βγάζει κάτι το ψεύτικο, κακή βαφή - φινίρισμα, ψεύτικα νερά, κακές διαστάσεις κοντακιου...
Βλητικά δε νομίζω να έχουν κάποια σοβαρή και μετρήσιμη διαφορά
 
Η μια είναι αδράνειας και η άλλη είναι αερίου τι σύγκριση να κάνεις,, είναι τι θέλει ο καθένας.( Ναι η α300 είναι με mobile choke)
Σαν οπλα γενικότερα όχι σαν σύστημα λειτουργίας. Η bellmonte 2 φοράει και οπτιμα τσοκ αν δεν κάνω λάθος. Μανιτζεβελο όπλο στο χέρι σαν να κρατάς benelli. Και πρέπει να είναι και πιο ελαφριά από την α300. Αν έπρεπε να διαλέξω σε αυτήν την κατηγορία αυτογεμες θα προβληματιζομουν αρκετά για το πιο να πάρω
 
Τις έχω δει από κοντά και τις δύο, τις έχω λύσει, επωμίσει κλπ η Α300 σου δίνει την αίσθηση ότι είναι όπλο, η Μπελμοντε δυστυχώς βγάζει κάτι το ψεύτικο, κακή βαφή - φινίρισμα, ψεύτικα νερά, κακές διαστάσεις κοντακιου...
Βλητικά δε νομίζω να έχουν κάποια σοβαρή και μετρήσιμη διαφορά
Οποίος μπορεί να βρει την γριά την βιτορια δεν θα χάσει πιστεύω όσο πάνε τα κάνουν και ποιο ευτελη μου φαίνεται .
 
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας.Ειδα οτι πολλα ατομα εχετε απιστευτες γνωσεις πανω στα οπλα και γιαυτο θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.Θελω να αγορασω καινουργιο οπλο και ειμαι αναμεσα σε δύο.Στην BENELLI MONTEFELTRO SYNTHETIC κ στην BERETTA A300 SYNTHETIC OUTLANDER.Να αναφερω οτι το κυνηγι μ ειναι κυριως περπατητο(τσιχλα και κατα διαστηματα ορτυκι,περδικα).Ετσι θα ηθελα ενα ελαφρυ οπλο για το περπατητο χωρις ομως να ειναι απαγορευτικο κ για το καρτερι.Εχω ακουσει οτι η MONTEFELTRO δεν ειναι ειναι κ τοσο σταθερη μετα την πρωτη τουφεκια μιας κ η καννη σηκωνεται ιδιαιτερα σε βαρυτερες γομωσεις.Αντιθετα η Α300 ειναι πιο στυβαρο οπλο κ πιο σταθερο.Θα ηθελα την γνωμη σας για αυτα τα 2 οπλα κ ιδιαιτερα απο ατομα που τα εχουν.Επισης δεν γνωριζω χαρακτηριστικα οπως αυλό κάννης κ μήκος κώνου για τα συγκεκριμενα οπλα.Επισης ηθελα να ρωτησω αν η Α300 η συγκεκριμενη εχει το συστημα kick off στο κοντακι κατι για το οποιο δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα λογια.Τελος ενα προτερημα της BENELLI οσον αφορα την αγορα ειναι οτι δινεται με 3 εργοστασιακα τσοκ ενω αντιθετα η beretta με ενα τσοκ.κατι που σημαινει παραπανω εξοδα με την αγορα μιας που θα χρειαστω σιγουρα αλλα 2 τσοκ(4 αστρα κ 2 αστρα).Περιμενω τις αποψεις σας;).Ευχαριστω............:)
Εγώ φίλε μου στην χρηματική κατηγορία που θες θα κοίταζα την fabarm l4s initial
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας.Ειδα οτι πολλα ατομα εχετε απιστευτες γνωσεις πανω στα οπλα και γιαυτο θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.Θελω να αγορασω καινουργιο οπλο και ειμαι αναμεσα σε δύο.Στην BENELLI MONTEFELTRO SYNTHETIC κ στην BERETTA A300 SYNTHETIC OUTLANDER.Να αναφερω οτι το κυνηγι μ ειναι κυριως περπατητο(τσιχλα και κατα διαστηματα ορτυκι,περδικα).Ετσι θα ηθελα ενα ελαφρυ οπλο για το περπατητο χωρις ομως να ειναι απαγορευτικο κ για το καρτερι.Εχω ακουσει οτι η MONTEFELTRO δεν ειναι ειναι κ τοσο σταθερη μετα την πρωτη τουφεκια μιας κ η καννη σηκωνεται ιδιαιτερα σε βαρυτερες γομωσεις.Αντιθετα η Α300 ειναι πιο στυβαρο οπλο κ πιο σταθερο.Θα ηθελα την γνωμη σας για αυτα τα 2 οπλα κ ιδιαιτερα απο ατομα που τα εχουν.Επισης δεν γνωριζω χαρακτηριστικα οπως αυλό κάννης κ μήκος κώνου για τα συγκεκριμενα οπλα.Επισης ηθελα να ρωτησω αν η Α300 η συγκεκριμενη εχει το συστημα kick off στο κοντακι κατι για το οποιο δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα λογια.Τελος ενα προτερημα της BENELLI οσον αφορα την αγορα ειναι οτι δινεται με 3 εργοστασιακα τσοκ ενω αντιθετα η beretta με ενα τσοκ.κατι που σημαινει παραπανω εξοδα με την αγορα μιας που θα χρειαστω σιγουρα αλλα 2 τσοκ(4 αστρα κ 2 αστρα).Περιμενω τις αποψεις σας;).Ευχαριστω............:)
Εγώ θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στην fabarm l4s initial hunter .Συγνώμη εάν σου βάζω και άλλα στο μυαλό σου αλλά σε σχέση με τα όπλα που αναφέρεις νομίζω υπερτερεί .
 
Εγώ φίλε μου στην χρηματική κατηγορία που θες θα κοίταζα την fabarm l4s initial

Εγώ θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στην fabarm l4s initial hunter .Συγνώμη εάν σου βάζω και άλλα στο μυαλό σου αλλά σε σχέση με τα όπλα που αναφέρεις νομίζω υπερτερεί .
Φιλε μ το σκεφτηκα στην αρχη κ για το συγκεκριμενο οπλο γτ το χω κρατησει και το εχω επωμισει και μ αφησε πολυ καλες εντυπωσεις αλλα ειναι πολυ ελαφρυ κ δεν θα με βολεψει οταν χρειαστει να κανω καρτερι.για περπατητο ειναι απτα πλεον καταλληλα πιστευω οπλα γιατι το βαρος του ειναι αμελητεο αλλα στο καρτερι δεν θα με βολευε .γιαυτο ψαχνω ενα οπλο που να συνδιασζει κ τα 2ειδη κυνηγιου
 
Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας.Ειδα οτι πολλα ατομα εχετε απιστευτες γνωσεις πανω στα οπλα και γιαυτο θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.Θελω να αγορασω καινουργιο οπλο και ειμαι αναμεσα σε δύο.Στην BENELLI MONTEFELTRO SYNTHETIC κ στην BERETTA A300 SYNTHETIC OUTLANDER.Να αναφερω οτι το κυνηγι μ ειναι κυριως περπατητο(τσιχλα και κατα διαστηματα ορτυκι,περδικα).Ετσι θα ηθελα ενα ελαφρυ οπλο για το περπατητο χωρις ομως να ειναι απαγορευτικο κ για το καρτερι.Εχω ακουσει οτι η MONTEFELTRO δεν ειναι ειναι κ τοσο σταθερη μετα την πρωτη τουφεκια μιας κ η καννη σηκωνεται ιδιαιτερα σε βαρυτερες γομωσεις.Αντιθετα η Α300 ειναι πιο στυβαρο οπλο κ πιο σταθερο.Θα ηθελα την γνωμη σας για αυτα τα 2 οπλα κ ιδιαιτερα απο ατομα που τα εχουν.Επισης δεν γνωριζω χαρακτηριστικα οπως αυλό κάννης κ μήκος κώνου για τα συγκεκριμενα οπλα.Επισης ηθελα να ρωτησω αν η Α300 η συγκεκριμενη εχει το συστημα kick off στο κοντακι κατι για το οποιο δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα λογια.Τελος ενα προτερημα της BENELLI οσον αφορα την αγορα ειναι οτι δινεται με 3 εργοστασιακα τσοκ ενω αντιθετα η beretta με ενα τσοκ.κατι που σημαινει παραπανω εξοδα με την αγορα μιας που θα χρειαστω σιγουρα αλλα 2 τσοκ(4 αστρα κ 2 αστρα).Περιμενω τις αποψεις σας;).Ευχαριστω............:)
Μ2 comfort
 
Παιδιά καλησπερα κ καλές γιορτές!Θελω την βοήθεια σας για μια αγορα που θέλω να κάνω. Έχω βρει μια Beretta a 391 Urica 2 66 cm κ μια beretta 391 Urica gold 66 cm optima! Ποια είναι καλύτερη από τις διο κ γιατί !!! Η Urica η gold έχει πιο φυσικά ξιλα ενώ η Urica 2 φιλμ το οποίο είναι σαν ψεύτικο!!! Επίσης η Urica η gold έχει ματ κανη ... Όσοι γνωρίζουν ας πουν τις απόψεις του . Ευχαριστω κ πάλι περιμενω τα σχόλια σας!
 
Παιδιά καλησπερα κ καλές γιορτές!Θελω την βοήθεια σας για μια αγορα που θέλω να κάνω. Έχω βρει μια Beretta a 391 Urica 2 66 cm κ μια beretta 391 Urica gold 66 cm optima! Ποια είναι καλύτερη από τις διο κ γιατί !!! Η Urica η gold έχει πιο φυσικά ξιλα ενώ η Urica 2 φιλμ το οποίο είναι σαν ψεύτικο!!! Επίσης η Urica η gold έχει ματ κανη ... Όσοι γνωρίζουν ας πουν τις απόψεις του . Ευχαριστω κ πάλι περιμενω τα σχόλια σας!
Και τα δύο όπλα όπως γράφεις έχουν κάννη optima..
Οπότε εγώ θα επέλεγα την gold για τον μόνο λόγο που έχει φυσικά ξύλα σε σχέση με την urica 2 που ναι όντως έχει φιλμ..
Κατά τα άλλα δεν διαφέρουν κάπου εφόσον έχουν και ίδιο μήκος κάννης και ίδιο αυλό 18,6
 
Last edited by a moderator:
Και τα δύο όπλα όπως γράφεις έχουν κάννη optima..
Οπότε εγώ θα επέλεγα την gold για τον μόνο λόγο που έχει φυσικά ξύλα σε σχέση με την urica 2 που ναι όντως έχει φιλμ..
Κατά τα άλλα δεν διαφέρουν κάπου εφόσον έχουν και ίδιο μήκος κάννης και ίδιο αυλό 18,6
Η μονη διαφορα οπως ειπες ειναι τα ξυλα και το πιστονι στη 2 ειναι με δωντακια και καλα αυτοκαθαριζομενο
 
Παιδιά καλησπερα κ καλές γιορτές!Θελω την βοήθεια σας για μια αγορα που θέλω να κάνω. Έχω βρει μια Beretta a 391 Urica 2 66 cm κ μια beretta 391 Urica gold 66 cm optima! Ποια είναι καλύτερη από τις διο κ γιατί !!! Η Urica η gold έχει πιο φυσικά ξιλα ενώ η Urica 2 φιλμ το οποίο είναι σαν ψεύτικο!!! Επίσης η Urica η gold έχει ματ κανη ... Όσοι γνωρίζουν ας πουν τις απόψεις του . Ευχαριστω κ πάλι περιμενω τα σχόλια σας!
Και τα δύο όπλα έχουν αυλό 18,6 οπότε από άποψη βλητικής είναι ίδια ,η gold πιθανόν να είναι λίγο πιο βαριά ,λογικά στα μάτια των περισσότερων είναι και πιο όμορφη πιο καλά ξύλα και χρυσές παραστάσεις και κλείστρο λογικά σφυρήλατο .Εγώ θα αγόραζα την gold ,παρόλα αυτά τα δύο όπλα λειτουργικά και βλητικα είναι τα ίδια .
 
Και τα δύο όπλα έχουν αυλό 18,6 οπότε από άποψη βλητικής είναι ίδια ,η gold πιθανόν να είναι λίγο πιο βαριά ,λογικά στα μάτια των περισσότερων είναι και πιο όμορφη πιο καλά ξύλα και χρυσές παραστάσεις και κλείστρο λογικά σφυρήλατο .Εγώ θα αγόραζα την gold ,παρόλα αυτά τα δύο όπλα λειτουργικά και βλητικα είναι τα ίδια .
Χρηματικά τι διαφορά έχουν ;
 
Και τα δύο όπλα έχουν αυλό 18,6 οπότε από άποψη βλητικής είναι ίδια ,η gold πιθανόν να είναι λίγο πιο βαριά ,λογικά στα μάτια των περισσότερων είναι και πιο όμορφη πιο καλά ξύλα και χρυσές παραστάσεις και κλείστρο λογικά σφυρήλατο .Εγώ θα αγόραζα την gold ,παρόλα αυτά τα δύο όπλα λειτουργικά και βλητικα είναι τα ίδια .
Εάν είναι σε καλή κατάσταση θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα αυτογεμη της beretta ,το έχω ξαναγράψει πως η urika 2 σαν όπλο είναι απλά εκπληκτικό ,τα θετικά που ακόμα λέμε για την σειρά 300 μπροστά σε αυτά που θα λέμε για της urika δεν θα είναι τίποτα .
 
Η μονη διαφορα οπως ειπες ειναι τα ξυλα και το πιστονι στη 2 ειναι με δωντακια και καλα αυτοκαθαριζομενο
Και στην gold με δοντακια είναι το πιστόνι..
Η μόνη διαφορά που έχουν είναι τα πραγματικά ξύλα(καρυδια η gold),καπλαμας η urica 2..
Και το σφυριλατο πιστόνι η gold,αν δεν είναι βαφή...
 
Εάν είναι σε καλή κατάσταση θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα αυτογεμη της beretta ,το έχω ξαναγράψει πως η urika 2 σαν όπλο είναι απλά εκπληκτικό ,τα θετικά που ακόμα λέμε για την σειρά 300 μπροστά σε αυτά που θα λέμε για της urika δεν θα είναι τίποτα .
Εγώ πάλι που πιστεύω σε ποιότητα μετάλλων η σειρά Α300-302 δεν ξανάγινε από τα υπόλοιπα αυτογεμη της beretta...
Συν την απλότητα μηχανισμού με ένα μόνο πιστόνι...
 
Και στην gold με δοντακια είναι το πιστόνι..
Η μόνη διαφορά που έχουν είναι τα πραγματικά ξύλα(καρυδια η gold),καπλαμας η urica 2..
Και το σφυριλατο πιστόνι η gold,αν δεν είναι βαφή...
Urica gold ειπε οχι urica 2 gold η δικια μου ειναι σαν αυτη που λεει urica gold optima plus εχει και ,urica 2 gold
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top