Λύκος

Αυτο που λενε ειναι οτι το ενα παει μπροστα να τραβηξει το σκυλο στο πυκνο και εκει περιμενουνε τα υπολοιπα και μολις ο σκυλος μπει στο πυκνο του την πεφτουν ολα μαζι ... κατι τετοιο μαλλον προσπαθουν να κανουν με το ντοπερμαν .
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα σκυλί που να μπορεί να τα βάλει με λύκο. Ο λύκος είναι αγρίμι και πολύ ποιο δυνατός και ποιο έξυπνος απ' τα σκυλιά. Περιπτώσεις που σκυλιά έχουν σκοτώσει λύκο συνήθως πρόκειται είτε για κάνα έφηβο λυκόπουλο είτε τραυματισμένο από σκάγια κτλ. Και σε όλες τις περιπτώσεις μιλάμε για 5-6 σκυλιά εναντίον ενός λύκου.
Φίλε ο παππούς μου που είχε ζώα στα βουνά είχε ένα σκύλο ο οποίος μόνος του είχε πνίξει 2-3 και μεγάλους λύκους στα βουνά Σερρών και Δράμας υπάρχουν σκύλια που στο ένα με ένα τους βάζουν κάτω άνετα......
 
Φίλε ο παππούς μου που είχε ζώα στα βουνά είχε ένα σκύλο ο οποίος μόνος του είχε πνίξει 2-3 και μεγάλους λύκους στα βουνά Σερρών και Δράμας υπάρχουν σκύλια που στο ένα με ένα τους βάζουν κάτω άνετα......
Οντως φιλε υπαρχουν μερικα που ειναι ολοκληρα γαιδουρια...ειδα ενα φετος σε ενα χωριο της Οιτης και μου κοπηκε το αιμα...το κεφαλι ηταν σχεδον στο παραθυρο του Vitara...
 
Οντως φιλε υπαρχουν μερικα που ειναι ολοκληρα γαιδουρια...ειδα ενα φετος σε ενα χωριο της Οιτης και μου κοπηκε το αιμα...το κεφαλι ηταν σχεδον στο παραθυρο του Vitara...
Ειδικά φίλε φέρανε τώρα κάτι κανγκαλ εδώ και λίγα χρόνια στην περιοχή έχουν πνίξει και πόσα γουρούνια....... αλλά και παλιά ένα σκηνικό που μου είπε ο παππούς μου ήταν ότι αυτός ο σκύλος ένα συγκεκριμένο ήταν δεν λογάριαζε τίποτα έπνιξε μια Λυκαινα και τα μικρά μετά ούρλιαζαν όλο το βράδυ
Οι μεγάλοι έχουν πολλές εμπειρίες με λύκους το βλέπω όταν κοιμούνται ακόμα πετάγονται καμιά φορά γιατί βλέπανε ότι έχουν ζήσει με αυτά τα αγρίμια στα βουνά.....
 
Ειδικά φίλε φέρανε τώρα κάτι κανγκαλ εδώ και λίγα χρόνια στην περιοχή έχουν πνίξει και πόσα γουρούνια....... αλλά και παλιά ένα σκηνικό που μου είπε ο παππούς μου ήταν ότι αυτός ο σκύλος ένα συγκεκριμένο ήταν δεν λογάριαζε τίποτα έπνιξε μια Λυκαινα και τα μικρά μετά ούρλιαζαν όλο το βράδυ
Οι μεγάλοι έχουν πολλές εμπειρίες με λύκους το βλέπω όταν κοιμούνται ακόμα πετάγονται καμιά φορά γιατί βλέπανε ότι έχουν ζήσει με αυτά τα αγρίμια στα βουνά.....
Κι αυτο που ειδα με κανγκαλ εμοιαζε, μιλαμε για θεριο ανημερο...
 
Αυτός ο άγριος θηρευτης δεν λογαριαζει τίποτα όταν πρέπει να σκοτώσει... Ούτε καρφιά, ούτε μέγεθος, ούτε αριθμό ποιμενικων... Εννοείται πως υπήρξαν κ υπάρχουν παλικάρια σκυλιά που, ναι, κάποιες φορές θα τα βάλουν στα ίσα μαζί του... Ο λύκος όμως σπάνια πατα σάπια σανίδα...! Ο αριθμός τους πράγματι αυξήθηκε κ εκεί οφείλεται κ η συχνοτερη παρουσία του σε πιο "ανθρώπινες" περιοχές... Στην περιοχή μου υπήρχαν κ υπάρχουν απο τους μεγαλύτερους πληθυσμους των Βαλκανίων κ ανέκαθεν σκοτωναν κ έτρωγαν σκύλους κυνηγετικους αλλά κ ποιμενικους... Μια μεγάλη αγελη 13 ατόμων που συνάντησα πέρυσι τον χειμώνα εξαφάνισε την ερχόμενη άνοιξη αρκετά ποιμενικα...
 
Σεπτεμβρης 1956(αλλα και για πολλά χρόνια μεταεπειτα) ο λυκος ανήκε στα επιβλαβή κ τον κυνηγουσαν με καθε μέσο..
Το μικρό αυτό κείμενο μας μεταφέρει ποσο πολυ είχε δεινοπαθησει η τριγυρω περιοχη από το μεγάλο αυτό ζώο που κατασπαραζε κυνας και ονους!

IMG_20201215_121025.jpg
 
Εαν τα κυνηγοσκυλα δεν εμπαιναν στο φυσικο περιβαλον του λυκου δεν θα γινοτανε τιποτα!
Αυτη την απαντηση πηρα απο υπαλληλο του Παρνωνα.Ηταν ο ιδιος "συλλογος" που σταματησε
τους δυτες στην ερευνα εξαφανισης μιας ηλικιωμενης γυναικας,οταν ετοιμαζονταν να πεσουν
στον Μουστο με την δικαιολογια οτι θα ξυπνησουν τα χελια.
 
Εαν τα κυνηγοσκυλα δεν εμπαιναν στο φυσικο περιβαλον του λυκου δεν θα γινοτανε τιποτα!
Αυτη την απαντηση πηρα απο υπαλληλο του Παρνωνα.Ηταν ο ιδιος "συλλογος" που σταματησε
τους δυτες στην ερευνα εξαφανισης μιας ηλικιωμενης γυναικας,οταν ετοιμαζονταν να πεσουν
στον Μουστο με την δικαιολογια οτι θα ξυπνησουν τα χελια.
Ότι νά'ναι:mad:
 
Σεπτεμβρης 1956(αλλα και για πολλά χρόνια μεταεπειτα) ο λυκος ανήκε στα επιβλαβή κ τον κυνηγουσαν με καθε μέσο..
Το μικρό αυτό κείμενο μας μεταφέρει ποσο πολυ είχε δεινοπαθησει η τριγυρω περιοχη από το μεγάλο αυτό ζώο που κατασπαραζε κυνας και ονους!

View attachment 20071
Πιο πολύ μου κάνει εντύπωση στο κείμενο πόσο μάγκες φαίνονται οι κυνηγοί. Πλέον κάποιοι φοβούνται ακόμα και να αναφέρουν ότι κάτι έκαναν κυνηγοί.
 
Πιο πολύ μου κάνει εντύπωση στο κείμενο πόσο μάγκες φαίνονται οι κυνηγοί. Πλέον κάποιοι φοβούνται ακόμα και να αναφέρουν ότι κάτι έκαναν κυνηγοί.
Τώρα ψάχνουν αφορμή να μας διασυρουν για να υπάρχει λόγος ύπαρξης και επιδότησης της κάθε ψευδό οικολογικής οργανωσης.
 
Ειναι πριν 5 μήνες αλλά αξιζει.
Τι να πει ο άνθρωπος! έχει δίκιο βουνό , αλλά που να το βρει!!!.....
Από τότε που το περιβάλλον έφυγε από το Γεωργίας και πήγε στο Ανάπτυξης, έχει αλλάξει τελείως και ο τρόπος που "βλέπει" το Δημόσιο την πρωτογενή παραγωγή όταν σχετίζεται με θέματα περιβάλλοντος.
Ο Πρόεδρος αναρωτιέται αν είναι επικυρηγμένοι οι λύκοι ... τυπικός πρόεδρος (δεν έχει φροντίσει ποτέ να μάθει τι συμβαίνει)
 
Τι να πει ο άνθρωπος! έχει δίκιο βουνό , αλλά που να το βρει!!!.....
Από τότε που το περιβάλλον έφυγε από το Γεωργίας και πήγε στο Ανάπτυξης, έχει αλλάξει τελείως και ο τρόπος που "βλέπει" το Δημόσιο την πρωτογενή παραγωγή όταν σχετίζεται με θέματα περιβάλλοντος.
Ο Πρόεδρος αναρωτιέται αν είναι επικυρηγμένοι οι λύκοι ... τυπικός πρόεδρος (δεν έχει φροντίσει ποτέ να μάθει τι συμβαίνει)
" η μονιμη λύση που ειναι..."
Αν την δείτε, δώστε της χαιρετίσματα!
 
Από έναν άνθρωπο που φυλάει πρόβατα και πολύ πιθανόν να μην έχει πάει και σχολείο ακούσαμε με τον πιο ωραίο τρόπο τι πράγματι συμβαίνει στη ελληνική ύπαιθρο και πόσο μόνοι νιώθουν αυτοί οι άνθρωποι. Κρίμα για όλους αυτούς που μας κυβερνούν.
Δεν είδα κανένα κανάλι να δείξει όμως τον πόνο και το παράπονο αυτού του ανθρώπου. Αχ
 
Back
Top