Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ποιο παράξενο ρε παιδιά είναι ότι ενώ η κυβέρνηση βρίσκεται σε πανικό (τσίρκο πραγματικό) απίστευτη καταπίεση στους πολίτες και τα ποσοστά της ΝΔ να μην πέφτουν. Και τα καραγκιοζακια - υπουργοί , βουλευτές να βγενουν και να λένε ότι να ναι!! Ο καθένας να τραβάει δικιά του γραμμή αλλά λένε το πρωί αλλά το βράδυ......και πολλοι από εμάς να τους δικαιολογούμε!!!!
 
Last edited:
Ερε κρεατοβεργα που θέλουν .
Δεν μιλας πολιτισμενα συναδελφε.Του προεδρου η σουφρα
εχει γινει σαν 2ευρο και στο ρελαντι απο τα ζορια που τραβαει
για εμας και εσεις κανεντε χαβαλε?Το λιγοτερο που μπορω να
πω ειναι τροπη σας!!!Λιγος σεβασμος δεν βλαπτει...
 
Θα μπορουσε να οργανωσει η ΚΣΕ μια πανελλαδικη κυνηγετικη κινητοποιηση, ωστε την ερχομενη Κυριακη, ολοι οι κυνηγοι, σε ολοκληρη την χωρα, να κινηθουν, ο καθενας με το αυτοκινητο του - και λαμβανοντας ολες τις απαιτουμενες προφυλαξεις εναντι του ιου-, προς κυνηγετικους προορισμους, ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΟ, ωστε να καταδειχθει το αστειο της απαγορευσης του κυνηγιου ως μετρο προφυλαξης αφ' ενος, και αφ' ετερου να γινει απολυτως κατανοητο, οτι στοχος ειναι το κυνηγι σαν δραστηριοτητα και μονον. Η δε νομικη ομαδα της ΚΣΕ, να αναλαβει την υπερασπιση καποιων συναδελφων εαν χρειασθει. Το αποτελεσμα θα ηταν ενα τεραστιο μπλοκαρισμα στα διοδια λογω των ελεγχων, αλλα ειναι και ο μοναδικος τροπος να καταλαβουν ολοι ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΗΓΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΚΟΡΟΝΟΙΟΥ, ΟΙ ΔΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, ΜΟΝΟ ΥΓΕΙΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ.
 
Ποιόν να νοιάζει και να επαναστατήσει ξέρετε ότι οσοι δούλευαν με ημιαπασχοληση που είναι και πολλοί η τούς έχουν έτσι δηλωμένους οτι παίρνουν περισσότερα από όσα πριν γι'αυτό δίνει 800άρια και να κάθεσαι για να μην γαυγιζεις τι νομίζετε οτι έχουμε κοινωνικό κράτος για όλα υπάρχει. Λόγος.και δεν έχει εκραγεί αυτός ο. Τόπος εδω και μια δεκαετία όπως με την ανεργία Ποιός ασχολούνταν. σοβαρά προ κρίσης ούτε οι άνεργοι αφού έπαιρναν επίδομα σαν μισθό και θέλετε να εκραγούμε εμείς με τη συνοχή εδώ δεν υπάρχει ούτε σεβασμός μεταξύ μας αν πας σε πολυσύχναστο κυνηγοτοπο το πιο πιθανό είναι να τσακωθεις ο κάθε ένας θέλει να κάνει ότι του καυλωσει να κάτσει όπου τον βολεύει κτλ η μήπως έχω άδικο έτσι και τώρα η επαρχία κυνηγά και καλά κάνει και περιμένουμε από τους κυνηγούς των πόλεων με χιλιάδες προβλήματα που έχει ο καθένας μας να ξεσηκωθούμε ενώ οι πρόεδροι και αντί να βγουν μπροστά στέλνουν επιστολές λες και είναι βασιλιάδες που κάθονται και κοιτάνε να σκοτώνονται οι άλλοι και παίρνουν αυτοί τα παράσημα στο τέλος μόνο που τώρα έχουμε δημοκρατία όχι βασιλεία αν και δεν ξέρω τελικά τι θα ταν καλύτερο να χουμε και οι εχοντες καρέκλα αν είχαν και κακαλα θα πρεπε να ναι στο δρόμο πρώτοι και δεν ακολουθούσαμε θα χαν όλα τα δίκαια και εμείς θα ειμασταν άξιοι της τύχης μας που τελικά αφού αυτούς έχουμε καλά να πάθουμε
 
Το ποιο παράξενο ρε παιδιά είναι ότι ενώ η κυβέρνηση βρίσκεται σε πανικό (τσίρκο πραγματικό) απίστευτη καταπίεση στους πολίτες και τα ποσοστά της ΝΔ να μην πέφτουν. Και τα καραγκιοζακια - υπουργοί , βουλευτές να βγενουν και να λένε ότι να ναι!! Ο καθένας να τραβάει δικιά του γραμμή αλλά λένε το πρωί αλλά το βράδυ......και πολλοι από εμάς να τους δικαιολογούμε!!!!
Ποιος λέει ότι δεν πέφτουν; Οι εταιρείες δημοσκοπήσεων; Αυτοί είναι πιο ξεπουλημενοι και από τα ΜΜΕ. Εγώ μιλάω με πολύ κόσμο που έχει ψηφίσει ΝΔ και δεν πρόκειται να ξαναψηφίσει. Αυτό κάτι λέει.
 
Γιατί στην τελική εάν πάω μόνος με το σκυλιά μου στο βουνό θα επιβαρυνθεί η καμπύλη της επιδημίας η θα ενισχυθεί η αγορά εκεί έπρεπε να πατάμε ολοι και κυρίως οι έμποροι του κλάδο γιατί δυστυχώς όλα είναι χρήμα
 
1) Εγώ σας είπα πότε θα επιτραπεί ξανά το κυνήγι (αν και έχω επιφυλάξεις ΚΑΙ για εκείνη την ημερομηνία) και δεν έκανα πλάκα ... Ας το πάρουμε απόφαση. Όσο συνεχίζουμε να ελπίζουμε από βδομάδα σε βδομάδα ... από βδομάδα σε βδομάδα θα έρχεται και νέα απογοήτευση, ξανά και ξανά !!!
2) Ανοίγουν λέει από Δευτέρα 7/12 οι "επιχειρήσεις λιανικής πώλησης αμιγώς εποχικών χριστουγεννιάτικων ειδών" ... ενώ το γενικό lockdown παρατείνεται μέχρι 14/12 ... Δηλαδή, ανοίγουν κάποια μαγαζιά, ενώ παράλληλα απαγορεύεται η μετακίνηση για μετάβαση σε αυτά !!! Ναι έτσι ακριβώς !!! Ο κωδικός 2 αφορά μετάβαση αποκλειστικά σε καταστήματα προμηθειών ΑΓΑΘΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ... !!!
Παράλληλα θα επιτρέπεται η πώληση των παραπάνω (εποχικών ειδών) και από τα σούπερ μάρκετ (όπου ούτως ή άλλως επιτρέπεται και τώρα η μετάβαση) !!! ... ... ... ...
.hair.
 
Τωρα θα δοκιμαζουν τα φουστανια και τα σουτιεν στο πεζοδρομιο με το click away.
Επιτελους ρε!Μια σοβαρη προταση για τους επαγγελματιες και μπανιστηρτζηδες!
Τοσο δυσκολο ηταν να το σκεφτουν τοσο καιρο?Απλα τα πραγματα...
 
Δεν περιμέναμε και κάτι άλλο... Τι να πούμε και μερικοί από εμάς που θέλουμε να είμαστε με την οικογένεια μας για τα Χριστούγεννα και δεν μπορούμε...
90χλμ δρόμος 1ας νομός διαφορά!
Πόσο μάλλον να κυνηγήσω με τον πατέρα μου φέτος.
Του χρόνου και άμα, καλό Αύγουστο!
 
Διάβασα την επιστολή των ΚΣ της Χαλκιδικής.
Που ωραία ενέργεια.
Θα συμπλήρωνα μόνο ότι οι σύλλογοι να αποσύρουν τις ομάδες και τα οχήματα που έχουν από την πολιτική προστασία και θα ενημέρωνα τον hard-αλια.
Ας ψάξει εθελοντές και πρόθυμους στα δύσκολα και στις φωτιές στα φιλοζωικά σωματεία και στις φιλοζωες της Εκάλης και της Φιλοθέης.
 
Δεν χρειάζεται να γίνει εξαίρεση μετακίνησης ούτε να βγει νέος κωδικός.....απλά να πουν ότι στο 6 θα επιτρέπεται και το κυνήγι. Απλά πράγματα.
Aυτό εννοούσα εγώ Θοδωρή, ότι είναι πολύ δύσκολο να συμβεί ακόμη κι έτσι...
Με άλλα λόγια, κατά τη γνώμη μου, για να ξαναβγούμε νόμιμα για κυνήγι, θα πρέπει να καταργηθούν εντελώς όλα τα sms...
Mακάρι βέβαια, να με διαψεύσει η ίδια η πραγματικότητα στο προσεχές μέλλον, αλλά δεν το βλέπω (τουλάχιστο μέχρι το τέλος του έτους), έτσι όπως πάει η κορωνοϊοκατάσταση κατά διαόλου...
 
Last edited:
Στις δηλώσεις του Πρωθυπουργού, Κ. Μητσοτάκη την Παρασκευή 4/12/20 και στις διευκρινίσεις που θα ακολουθήσουν από τους συναρμόδιους υπουργούς και τα κυβερνητικά στελέχη, περιμένουμε οι κυνηγοί και οι ερασιτέχνες αλιείς σε ολόκληρη τη χώρα να διευκρινιστεί η κατάσταση με το κυνήγι και να δηλωθεί επισήμως πως μπορούμε να μετακινούμαστε κανονικά, για κυνήγι και ψάρεμα! Βέβαια κρατάμε μικρό καλάθι...
Μέχρι σήμερα η ερμηνεία των νόμων, οδηγεί στο συμπέρασμα πως στην επαρχία, η θήρα μπορεί να συνεχιστεί κανονικά σε κυνηγότοπους, κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας μας.
Αυτό όμως δε σημαίνει, ότι δεν εξακολουθούν να υπάρχουν προβλήματα και παρεξηγήσεις.
Αυτά καταγράφονται και από την Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος, που σε ανακοίνωσή της τη Δευτέρα, εκφράζει την πλήρης απογοήτευση της από την πολιτική ηγεσία του υπ. Περιβάλλοντος, η οποία δεν έκανε την παραμικρή παρέμβαση όλο το διάστημα του Νοεμβρίου ώστε να αρθεί η απαγόρευση της μετακίνησης προς τους κυνηγότοπους.
 
Μία άλλη, εφικτή παράμετρος του όλου προβλήματος είναι και η εξής:
Εάν οι αρμόδιοι κι αυτοί που λαμβάνουν τις αποφάσεις, δουν το όλο θέμα πιο τοπικά, σε επίπεδο περιφέρειας ή ακόμα και νομού, τότε, σίγουρα σε κάποιες συγκεκριμένες/μεμονωμένες περιοχές της Ελλάδας θα μπορούσαν να χαλαρώσουν μερικά μέτρα, συμπεριλαμβανομένου και του κυνηγίου, αλλά κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να απασχολεί "ζεστά" τη κυβέρνηση και τους ειδικούς, τουλάχιστο κατά ώρας...
Π.χ. δεν είναι καθόλου ίδια τα νούμερα στη βόρεια Ελλάδα σε σύγκριση με τη Στερεά, την Πελοπόννησο ή τη νησιωτική χώρα, οπότε θα μπορούσαν οι ιθύνοντες να αποφασίσουν και να πράξουν αναλόγως... Με άλλα λόγια, να "σπάσουν" τα οριζόντια και απολύτως γενικευμένα μέτρα, εξετάζοντας την κατάσταση με πιο τοπικά κριτήρια... Είναι κάτι που κάλλιστα μπορεί να γίνει και είναι και δίκαιο, δεδομένου ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...
 
Last edited:
Στην απόφαση να προχωρήσουν στη «διερεύνηση ενδεχόμενου μηνυτήριας αναφοράς εναντίον κάθε πιθανού υπεύθυνου κυβερνητικού αρμόδιου» προχωρούν οι νοσοκομειακοί γιατροί, σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ομοσπονδίας.
Πρόκειται για ομόφωνη απόφαση της ΟΕΝΓΕ, όπως αναφέρει ο γενικός γραμματέας της Ομοσπονδίας Πάνος Παπανικολάου σε ανάρτηση του στο twitter.
 
Τι είναι για μένα ο Κούλης...
Είναι αυτός που με έβγαλε από το αδιέξοδο του Τσίπρα....
Αυτός, που μου έδωσε ελπίδα....
Που μου άνοιξε δρόμους...στις Πάρνηθες...
Που με έμαθε το mountain bike....το σπινάρισμα... τη χρήση μάσκας... το τρόπο να γίνεις από ηλίθιος, υπουργός του...
Είναι η ατραξιόν της blue black ζωής μου... το καθημερινό μου χαμόγελο... η ερωτική μου φαντασίωση... το όνομα βαρύ σαν ιστορία... η συνέχεια μιας παράδοσης εβδομήντα και βάλε ετών...
Ο Κούλης είναι τα πάντα...
Είναι η ζωντανή απόδειξη πως όσο υπάρχει Ελλάδα θα υπάρχουν οι ανάλογοι μαλάκες που θα τοποθετούν έναν "Κούλη" στου Μαξίμου....
Και να σκεφτείς ότι πήραμε παράταση για τις 14 κράτα καμία ατάκα ακόμη και για τον καινούργιο χρόνο μη στερεψουμε
 
Το ποιο παράξενο ρε παιδιά είναι ότι ενώ η κυβέρνηση βρίσκεται σε πανικό (τσίρκο πραγματικό) απίστευτη καταπίεση στους πολίτες και τα ποσοστά της ΝΔ να μην πέφτουν. Και τα καραγκιοζακια - υπουργοί , βουλευτές να βγενουν και να λένε ότι να ναι!! Ο καθένας να τραβάει δικιά του γραμμή αλλά λένε το πρωί αλλά το βράδυ......και πολλοι από εμάς να τους δικαιολογούμε!!!!
Ρε Θοδωρή τα στατιστικά και αυτά φτιάχνονται η AGB να είναι καλά μόλις είναι για εκλογές τότε θα πέσουν.
 
Στις δηλώσεις του Πρωθυπουργού, Κ. Μητσοτάκη την Παρασκευή 4/12/20 και στις διευκρινίσεις που θα ακολουθήσουν από τους συναρμόδιους υπουργούς και τα κυβερνητικά στελέχη, περιμένουμε οι κυνηγοί και οι ερασιτέχνες αλιείς σε ολόκληρη τη χώρα να διευκρινιστεί η κατάσταση ......
Καλά ... καλά .... Περιμένετε ... Ήδη είπαν ότι οι αναμενόμενες δηλώσεις του πρωθυπουργού δεν θα γίνουν αύριο ... αλλά μετατίθενται μάλλον για την άλλη Παρασκευή (για να έχει πιο ξεκάθαρα επιδημιολογικά στοιχεία ) .... .sarcastic. .hair.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top