Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Ο καλκατζακος έφερε ωραίους κωδικούς

RC 24 Kai 28 παρά πολύ καλά και τα 2 τα έχω ρίξει μου τα είχε δώσει δώρο ο κύριος που πήρα το ραφαελο που τότε τα είχε φέρει από Ιταλία

εφερε και της πελαγκρι το Τρικολόρ μάλλινο

και διασποράς το short range στα 32 γραμμάρια
Μεγαλωσε η γκαμα βλεπω Νικο ωραια , εφερε και τα ριο πολυ καλο φυσιγγι και αυτό
 
Το γραφω στο καταλληλο topic..
οπλο κλεισαμε...φυσσιγια δεν εχουμε! .hair.
...γεμιζει στα 30γρ(πολλα μου φανηκαν) με Α1, στα 1.60 και ρέλι(ισως γιάυτο) και θα φτιαξει να μου στειλει 5 κουτιά ....
Διονύση τώρα είδα αυτό το μήνυμα ... Πολλά είναι όντως τα 30γρ για την Α1, αλλά κυρίως το 1,60 είναι πάρα πολύ, κι ας είναι με ρέλι, ακόμη και με μάλλινη τάπα και χωρίς πλαστικό couvette !!! Πολύ είναι ακόμη και για την A1 speciale ή την Α36 ... Πιο πολύ ταιριάζει στην Α0 αυτή η δοσολογία, κατά τη γνώμη μου ... Δοκίμασε τα, δεν λέω ότι θα σκάσουν οι κάννες, αλλά αν ρίχνεις πολλά φοβάμαι μήπως σε λίγα χρόνια αρχίσουν να κουνάνε τα κλειδιά του όπλου. ...
 
Διονύση τώρα είδα αυτό το μήνυμα ... Πολλά είναι όντως τα 30γρ για την Α1, αλλά κυρίως το 1,60 είναι πάρα πολύ, κι ας είναι με ρέλι, ακόμη και με μάλλινη τάπα και χωρίς πλαστικό couvette !!! Πολύ είναι ακόμη και για την A1 speciale ή την Α36 ... Πιο πολύ ταιριάζει στην Α0 αυτή η δοσολογία, κατά τη γνώμη μου ... Δοκίμασε τα, δεν λέω ότι θα σκάσουν οι κάννες, αλλά αν ρίχνεις πολλά φοβάμαι μήπως σε λίγα χρόνια αρχίσουν να κουνάνε τα κλειδιά του όπλου. ...
Και εγώ τώρα είδα το μήνυμα :)
Τελικά σήμερα τον πήρα τηλ, να δω τι έκανε, μου είπε μου γεμισε μερικά κουτιά Ν.9 και Ν.8 σε Fiocchi 16mm, με 615, και psb1, με 1.55Χ30 με ρελι,να τα δοκιμάσω, και να του πω...
Θα τα δούμε στην πράξη ;) όοοοοοταν κυνηγησουμε...
 
Last edited:
Και εγώ τώρα είδα το μήνυμα :)
Τελικά σήμερα τον πήρα τηλ, να δω τι έκανε, μου είπε μου γεμισε μερικά κουτιά Ν.9 και Ν.8 σε Fiocchi 16mm, με 615, και psb1, με 1.55Χ30 με ρελι,να τα δοκιμάσω, και να του πω...
Θα τα δούμε στην πράξη ;) όοοοοοταν κυνηγησουμε...
Αρκετά καλό μου φαίνεται αυτό το σεταπ Διονύση!
Τα 16αρια Rottweil της ΔΟΡΚΑΣ (τώρα R16) ήταν με PSB1 στο 1,50-1,55 x 28 με Cheddite Cx1000 και αστέρι κλείσιμο. Ήταν πολύ καλά, αν και αρκετά δυνατά για 16αρια. Έχω ρίξει πάρα πολλά χωρίς πρόβλημα, αφού ήταν σχεδόν τα μόνα 16αρια που εύρισκα παντού και πάντα εδώ κάτω για πολλά χρόνια!
Εξάλλου δεν έχω κρύψει ποτέ την ιδιαίτερη εκτίμηση που έχω για τις ισπανικές πυρίτιδες ...
 
Σημερα παρελαβα 10 κουτια για δοκιμη (ας ελπισουμε να ριξουμε λιγα φετος) απο τον Ανδερα...
Ωραιο ρελι, μου ειπε οτι εχει διαφορα το Ν.9 απο το Ν.8 και σε δοδολογια πυριτιδος, και σε συγκεντρωτηρα...
Αυριο θα <σφαξω> δύο να δουμε...
 
Σήμερα εσφαξα ένα Ρουμελιώτη με ρελι.
IMG_20201202_121609.jpgIMG_20201202_123009.jpg
Ωραίο ρελι,κάλυκας Fiocchi T2, συγκεντρωτηρας sg21IMG_20201202_122225.jpgIMG_20201202_122614.jpg
Exω μια ζυγαριά αλλά δεν έχω βσρυδι να την καλιμπραρω...ζύγισα 2 φορές την πυρίτιδα.....είναι η PSB1 ? Oπως μου είπε? Τι λέτε για το set up?
 
Last edited:
Σήμερα εσφαξα ένα Ρουμελιώτη με ρελι.
View attachment 19368View attachment 19369
Ωραίο ρελι,κάλυκας Fiocchi T2, συγκεντρωτηρας sg21View attachment 19370View attachment 19371
Exω μια ζυγαριά αλλά δεν έχω βσρυδι να την καλιμπραρω...ζύγισα 2 φορές την πυρίτιδα.....είναι η PSB1 ? Oπως μου είπε? Τι λέτε για το set up?
PSB1 είναι. Καλό είναι, μάλλον αρκετά μαλακό, θα περίμενα λίγη παραπάνω πυρίτιδα. Επειδή είναι και ρελιαστό, κάπου στο 1,55. Δεν δείχνεις και το καψούλι, 616 να φανταστώ, ή 615 ;;;
 
PSB1 είναι. Καλό είναι, μάλλον αρκετά μαλακό, θα περίμενα λίγη παραπάνω πυρίτιδα. Επειδή είναι και ρελιαστό, κάπου στο 1,55. Δεν δείχνεις και το καψούλι, 616 να φανταστώ, ή 615 ;;;
IMG_20201202_132336.jpg
Μπορεί και η ζυγαριά μου να έχει κάποια 0.002-3 απόκλιση...
Μου είπε ότι αλλάζει λίγο το setup στο Ν.8... θα σφάξω ένα αύριο...
 
View attachment 19374
Μπορεί και η ζυγαριά μου να έχει κάποια 0.002-3 απόκλιση...
Μου είπε ότι αλλάζει λίγο το setup στο Ν.8... θα σφάξω ένα αύριο...
Από μέσα πρέπει να το δούμε για να καταλάβουμε ποιο είναι. Στην τρυπούλα, άσπρο 616, κόκκινο 615. Αλλά ξαναείδα στο προχθεσινό σου ποστ, ότι σου είπε 615 με 1,55 Χ 30 ... ;)
 
Νομίζω πως καπου είχα διαβασει πως ακουγεται σαν φλομπερ...βεβαια με επιφυλαξη αυτο....

Έτσι κ αλλιώς το 410 είναι ένα διαμετρημα που δεν ενοχλεί τα αυτιά του κυνηγου....

Η πραγματικη του χρήση όπως βλέπουμε κ στην απεικόνιση των κουτιων είναι το κυνήγι από καλυβα στην Ιταλία με ζωντανους κραχτες κ βολες παντοτε σε καθιστα θηράματα της οικογένειας των κιχλιδων.....

Όποτε ένας μικρότερος ήχος δεν θα τρομάζει τα γυρω πουλια που ενδεχομένως θα ερχοντουσαν κ αυτα με την σειρά τους στα γυρω δέντρα......

Πολυ φοβάμαι όμως πως ίσως θα έχουμε να κάνουμε με ένα φυσίγγι magnum 410 που θα έχει περιορισμενες δυνατότητες σε σχέση με τα υπόλοιπα.....
 
Καλησπέρα σας.
Εχει κάποιος αποψη για αυτα τα φυσηγγια; τα εχει ριξει κάποιος;
Ποσο λιγότερο ακούγεται η τουφεκιά;
Ευχαριστώ
View attachment 24010View attachment 24011
Υπάρχει στην Ελλάδα αυτό το φυσίγγι; αν ναι, πού;
 
Back
Top