Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα Γιάννη. Συμφωνώ με όλα όσα λες παραπάνω. Κι εγώ αφού μένω εκτός πόλης και έχω τη φύση κοντά μου παίρνω κάθε απόγευμα το σκυλάκι μου και πάμε μια βόλτα (χωρίς όπλο). Αλλά πες ότι παίρνω όπλο και αυτοκίνητο για να πάω για κυνήγι και στη επιστροφή με σταματάνε οι ειδικοί φρουροί...θα μου ψάξουν το αυτοκίνητο θα βρουν όπλο,θήραμα κτλ. τι θα γίνει;
Θα με πάνε μέσα κατευθείαν .Σίγουρα θα τα κατασχέσουν εφόσον το κυνήγι "απαγορεύεται" για αυτό το διαστημα (άρα ειμαι παράνομος κυνηγός)και μετά τρέχα να πληρώνεις δικηγόρους για να αποδείξεις τι;;;
Είμαστε λοιπόν στα χέρια του κάθε ελεγκτικού οργάνου που θα μας σταματήσει..κι ας είμαστε νομιμοι!!!
Η ολη φάση που περνάμε τώρα δεν έχει καμία λογική και τα κενά που υπάρχουν ειναι τεραστια όπως και οι αδικίες...
Υπομονή λοιπόν και υγεία να έχουμε και όλα καλά θα πάνε...
[Έστω και καθυστερημένα] Καλησπέρα Στράτο!

Είμαι ο τελευταίος που θα σου ζητήσει να γίνεις ήρωας και μάρτυρας, αν δεν νιώσεις μέσα σου την ανάγκη να το κάνεις. Όμως, με τη στάση της υπομονής και της ανοχής, φτάσαμε σε μια εποχή για την οποία ο Ιονέσκο θα είχε γράψει το μεγαλύτερο έργο της ζωής του, ενώ, τα έργα του Όργουελ και του Σαραμάγκου μοιάζουνε πια με Άρλεκιν.

Κάθε επανάσταση πληγώνει και πονάει, όμως, αν αυτό που σε πλακώνει δεν σε αφήνει πια να ζήσεις, είναι προτιμότερο και να πεθάνεις στην προσπάθεια να το ανατρέψεις. Όσο όμως το υπομένεις, τόσο αυτό εδραιώνεται σαν απαραίτητο για την ύπαρξή σου. Ας μην περιμένουμε όμως η επόμενη επανάσταση να έρθει με κάλεσμα από το facebook. Είναι διαδικασία καθημερινή, ατομική, μ’ ένα "Όχι" σε κάθε παράλογη, ανήθικη και άδικη πρόταση ή απόφαση, ακόμα κι αν φαίνεται αρχικά ότι μας ζημιώνει ή δεν μας ωφελεί, μέχρι η λογική, η ηθική και η δικαιοσύνη να ανακτήσουν τη θέση τους σε τούτη τη ζωή. Αν το αφήσουμε κι αυτό για τις επόμενες γενιές, αυτές θα έχουν μάθει δια της μιμήσεως να υπομένουν, να δέχονται και να υπερασπίζονται το παράλογο σαν λογικό.

Αυτά, δε στα λέω εκ του ασφαλούς πίσω από κάποια βολεμένη θέση. Το 2007 γύρισα την πλάτη μου στο μέλλον τους και από το 2011 ζω αυτοεξόριστος στην άκρη της Ευρωπαϊκής Αυτοκρατορίας, δίχως εισόδημα, δίχως κανένα επίδομα κι ανασφάλιστος –όχι όμως κι αναξιοπρεπής κι ανασφαλής–, διαπράττοντας καθημερινά το έγκλημα της ελεύθερης σκέψης.

Έμεινα δίχως μποτάκια φέτος για να ανανεώσω την άδειά μου· δε θα τους χαρίσω ούτε μια μέρα παίζοντας τον κομπάρσο ή κάνοντας το θεατή σ’ αυτό το θέατρο του παραλόγου. Η άσκηση του φυσικού μου δικαιώματος, Νοέμβρη μήνα, δε θέτει επ’ ουδενί σε κίνδυνο την υγεία, ούτε τη δική μου, ούτε τη δημόσια, ούτε και του περιβάλλοντος, μέρος του οποίου νιώθω.

Επισημαίνω κι επαναλαμβάνω: Τα πρόστιμα και οι τιμωρίες δεν αφορούν τη διασπορά του κορονοϊού αλλά την ανυπακοή μας στον αυταρχισμό τους, τον οποίο θέλουν και να εγκαθιδρύσουν υπό το γενικό κλίμα του φόβου. Λαμβάνοντας υπόψη τη σύνθεση αυτού του κυβερνητικού σχήματος, όταν μας μιλούσαν για Νέα Δημοκρατία, κυριολεκτούσαν τα παιδιά!

Μην ακούτε τα παπαγαλάκια τους που σας προτείνουν να κάνετε υπομονή και σας λένε "ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι". Είναι οι ίδιοι που χόρτασαν στα προηγούμενά τους φαγοπότια και περιμένουν με λαχτάρα τα επόμενα, στα οποία δεν είστε όλοι καλεσμένοι. Όσο καλά και φρόνιμα παιδιά και να ‘στε, στο τέλος θα σας επιπλήξουν με μια καρπαζιά που δεν φοράτε κράνος.

Την υποτέλεια όλοι την αγάπησαν, τον υποτελή ουδείς!
 
[Έστω και καθυστερημένα] Καλησπέρα Στράτο!

Είμαι ο τελευταίος που θα σου ζητήσει να γίνεις ήρωας και μάρτυρας, αν δεν νιώσεις μέσα σου την ανάγκη να το κάνεις. Όμως, με τη στάση της υπομονής και της ανοχής, φτάσαμε σε μια εποχή για την οποία ο Ιονέσκο θα είχε γράψει το μεγαλύτερο έργο της ζωής του, ενώ, τα έργα του Όργουελ και του Σαραμάγκου μοιάζουνε πια με Άρλεκιν.

Κάθε επανάσταση πληγώνει και πονάει, όμως, αν αυτό που σε πλακώνει δεν σε αφήνει πια να ζήσεις, είναι προτιμότερο και να πεθάνεις στην προσπάθεια να το ανατρέψεις. Όσο όμως το υπομένεις, τόσο αυτό εδραιώνεται σαν απαραίτητο για την ύπαρξή σου. Ας μην περιμένουμε όμως η επόμενη επανάσταση να έρθει με κάλεσμα από το facebook. Είναι διαδικασία καθημερινή, ατομική, μ’ ένα "Όχι" σε κάθε παράλογη, ανήθικη και άδικη πρόταση ή απόφαση, ακόμα κι αν φαίνεται αρχικά ότι μας ζημιώνει ή δεν μας ωφελεί, μέχρι η λογική, η ηθική και η δικαιοσύνη να ανακτήσουν τη θέση τους σε τούτη τη ζωή. Αν το αφήσουμε κι αυτό για τις επόμενες γενιές, αυτές θα έχουν μάθει δια της μιμήσεως να υπομένουν, να δέχονται και να υπερασπίζονται το παράλογο σαν λογικό.

Αυτά, δε στα λέω εκ του ασφαλούς πίσω από κάποια βολεμένη θέση. Το 2007 γύρισα την πλάτη μου στο μέλλον τους και από το 2011 ζω αυτοεξόριστος στην άκρη της Ευρωπαϊκής Αυτοκρατορίας, δίχως εισόδημα, δίχως κανένα επίδομα κι ανασφάλιστος –όχι όμως κι αναξιοπρεπής κι ανασφαλής–, διαπράττοντας καθημερινά το έγκλημα της ελεύθερης σκέψης.

Έμεινα δίχως μποτάκια φέτος για να ανανεώσω την άδειά μου· δε θα τους χαρίσω ούτε μια μέρα παίζοντας τον κομπάρσο ή κάνοντας το θεατή σ’ αυτό το θέατρο του παραλόγου. Η άσκηση του φυσικού μου δικαιώματος, Νοέμβρη μήνα, δε θέτει επ’ ουδενί σε κίνδυνο την υγεία, ούτε τη δική μου, ούτε τη δημόσια, ούτε και του περιβάλλοντος, μέρος του οποίου νιώθω.

Επισημαίνω κι επαναλαμβάνω: Τα πρόστιμα και οι τιμωρίες δεν αφορούν τη διασπορά του κορονοϊού αλλά την ανυπακοή μας στον αυταρχισμό τους, τον οποίο θέλουν και να εγκαθιδρύσουν υπό το γενικό κλίμα του φόβου. Λαμβάνοντας υπόψη τη σύνθεση αυτού του κυβερνητικού σχήματος, όταν μας μιλούσαν για Νέα Δημοκρατία, κυριολεκτούσαν τα παιδιά!

Μην ακούτε τα παπαγαλάκια τους που σας προτείνουν να κάνετε υπομονή και σας λένε "ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι". Είναι οι ίδιοι που χόρτασαν στα προηγούμενά τους φαγοπότια και περιμένουν με λαχτάρα τα επόμενα, στα οποία δεν είστε όλοι καλεσμένοι. Όσο καλά και φρόνιμα παιδιά και να ‘στε, στο τέλος θα σας επιπλήξουν με μια καρπαζιά που δεν φοράτε κράνος.

Την υποτέλεια όλοι την αγάπησαν, τον υποτελή ουδείς!
respect .............

απλά να προσθέσω , ότι τις επαναστάσεις τις κάνουν αυτοί που δεν έχουν να χάσουν τίποτα .
εμείς να σου θυμίσω ( το εμείς πάει σε όλους εμάς τους καλοβολεμένους και καλοαναθρεμένους πολίτες αυτής της χώρας ) έχουμε να χάσουμε πάρα πολλά.

άρα φίλε μου αγαπητέ μην περιμένεις και πολλά.................. δυστυχώς.

λέω εγώ τώρα ..................
 
Έχω βρει αυτό στις πλαγιές της Διρφης πολλές φορες. Λες να είναι από τα καλα??????
Βρες ενα που συμπαθεις και δωσε του ενα.Ρωτα τον μετα απο μια ωρα
ποσο κανει 1+1 και αμα σου πει μπλε μαζεψε ολη την πλαγια!!
 
Τις επαναστάσεις τις ξεκινούσαν πάντα φωτισμένα και καλλιεργημένα μυαλά.
Btw επανάσταση δεν είναι να παίζεις ξύλο και κυνηγητό με την αστυνομία μια στο τόσο...
H τραγωδία της μεγάλης πλειοψηφίας αυτών (πλήν αετονύχηδων) είναι ότι δεν γνωρίζουν
ότι εκτελούν εντολές αυτών που υποτίθεται αντιπαλεύουν -πολεμούν .......
 
Έχω βρει αυτό στις πλαγιές της Διρφης πολλές φορες. Λες να είναι από τα καλα??????
βρήκες το στρουμφοχωριό!!!???? :)
μετά από σχετική έρευνα είδα ότι καποιος είχε ψαξει σταλήθεια που κατοικούσαν (δεν πάμε καλά) και ότι τα σπίτια τους ήταν "Αμανίτες"
«Τα σπίτια τους ήταν μανιτάρια του γένους Amanites (που είναι συνήθως παραισθησιογόνα και δηλητηριώδη) ενώ παλεύουν με διάφορα στοιχεία της φύσης (χιονιά, νερό, κάνουν φράγματα) που γενικά θυμίζουν αρκετά την ελληνική μυθολογία» υπογραμμίζεται στη πτυχιακή του κ. Μπαλά.

με απλά λόγια είναι κάπως "περίεργα" αλλά οι σύμφωνα με αυτό μπορείς να εξουδετερώσεις τις παρενέργειες του βράζοντάς τα +70
για τα παραπάνω ΔΕΝ παίρνω καμία ευθύνη.
Παιδάκια έχεις? Εάν ναι, πόσο χρονών είναι το μεγάλο? (Σε περίπτωση που χρειαστεί να δουλέψει για να μεγαλώσουν τα υπόλοιπα) :p
 
βρήκες το στρουμφοχωριό!!!???? :)
μετά από σχετική έρευνα είδα ότι καποιος είχε ψαξει σταλήθεια που κατοικούσαν (δεν πάμε καλά) και ότι τα σπίτια τους ήταν "Αμανίτες"


με απλά λόγια είναι κάπως "περίεργα" αλλά οι σύμφωνα με αυτό μπορείς να εξουδετερώσεις τις παρενέργειες του βράζοντάς τα +70
για τα παραπάνω ΔΕΝ παίρνω καμία ευθύνη.
Παιδάκια έχεις? Εάν ναι, πόσο χρονών είναι το μεγάλο? (Σε περίπτωση που χρειαστεί να δουλέψει για να μεγαλώσουν τα υπόλοιπα) :p
Αυτο ακριβώς φώναξα στον φιλο μου όταν τα βρηκα! Έλα μλκα βρήκα το στρουμφοχωριο!!! Δεν μαζεύω ότι βρίσκω φιλε μου. 5-6 είδη που έχω μάθει καλά από τους παππούδες μου και ούτε μπαίνω στον πειρασμό να συλλεξω κάτι άγνωστο.

Alex παραισθησιογονο λέει ρε!!!!!!

Όσο για αυτό που ποσταρε ο τζιμης πιο πάνω προσυπογραφω. Ειμαστε όντως άξιοι της μοίρας μας δυστυχώς.
 
[Έστω και καθυστερημένα] Καλησπέρα Στράτο!

Είμαι ο τελευταίος που θα σου ζητήσει να γίνεις ήρωας και μάρτυρας, αν δεν νιώσεις μέσα σου την ανάγκη να το κάνεις. Όμως, με τη στάση της υπομονής και της ανοχής, φτάσαμε σε μια εποχή για την οποία ο Ιονέσκο θα είχε γράψει το μεγαλύτερο έργο της ζωής του, ενώ, τα έργα του Όργουελ και του Σαραμάγκου μοιάζουνε πια με Άρλεκιν.

Κάθε επανάσταση πληγώνει και πονάει, όμως, αν αυτό που σε πλακώνει δεν σε αφήνει πια να ζήσεις, είναι προτιμότερο και να πεθάνεις στην προσπάθεια να το ανατρέψεις. Όσο όμως το υπομένεις, τόσο αυτό εδραιώνεται σαν απαραίτητο για την ύπαρξή σου. Ας μην περιμένουμε όμως η επόμενη επανάσταση να έρθει με κάλεσμα από το facebook. Είναι διαδικασία καθημερινή, ατομική, μ’ ένα "Όχι" σε κάθε παράλογη, ανήθικη και άδικη πρόταση ή απόφαση, ακόμα κι αν φαίνεται αρχικά ότι μας ζημιώνει ή δεν μας ωφελεί, μέχρι η λογική, η ηθική και η δικαιοσύνη να ανακτήσουν τη θέση τους σε τούτη τη ζωή. Αν το αφήσουμε κι αυτό για τις επόμενες γενιές, αυτές θα έχουν μάθει δια της μιμήσεως να υπομένουν, να δέχονται και να υπερασπίζονται το παράλογο σαν λογικό.

Αυτά, δε στα λέω εκ του ασφαλούς πίσω από κάποια βολεμένη θέση. Το 2007 γύρισα την πλάτη μου στο μέλλον τους και από το 2011 ζω αυτοεξόριστος στην άκρη της Ευρωπαϊκής Αυτοκρατορίας, δίχως εισόδημα, δίχως κανένα επίδομα κι ανασφάλιστος –όχι όμως κι αναξιοπρεπής κι ανασφαλής–, διαπράττοντας καθημερινά το έγκλημα της ελεύθερης σκέψης.

Έμεινα δίχως μποτάκια φέτος για να ανανεώσω την άδειά μου· δε θα τους χαρίσω ούτε μια μέρα παίζοντας τον κομπάρσο ή κάνοντας το θεατή σ’ αυτό το θέατρο του παραλόγου. Η άσκηση του φυσικού μου δικαιώματος, Νοέμβρη μήνα, δε θέτει επ’ ουδενί σε κίνδυνο την υγεία, ούτε τη δική μου, ούτε τη δημόσια, ούτε και του περιβάλλοντος, μέρος του οποίου νιώθω.

Επισημαίνω κι επαναλαμβάνω: Τα πρόστιμα και οι τιμωρίες δεν αφορούν τη διασπορά του κορονοϊού αλλά την ανυπακοή μας στον αυταρχισμό τους, τον οποίο θέλουν και να εγκαθιδρύσουν υπό το γενικό κλίμα του φόβου. Λαμβάνοντας υπόψη τη σύνθεση αυτού του κυβερνητικού σχήματος, όταν μας μιλούσαν για Νέα Δημοκρατία, κυριολεκτούσαν τα παιδιά!

Μην ακούτε τα παπαγαλάκια τους που σας προτείνουν να κάνετε υπομονή και σας λένε "ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι". Είναι οι ίδιοι που χόρτασαν στα προηγούμενά τους φαγοπότια και περιμένουν με λαχτάρα τα επόμενα, στα οποία δεν είστε όλοι καλεσμένοι. Όσο καλά και φρόνιμα παιδιά και να ‘στε, στο τέλος θα σας επιπλήξουν με μια καρπαζιά που δεν φοράτε κράνος.

Την υποτέλεια όλοι την αγάπησαν, τον υποτελή ουδείς!
μην ελπιζεις και πολυ. ειναι θεμα οπτικης γωνιας. απο κει που στεκεσαι , ετσι φαινονται
 
View attachment 18790View attachment 18791 Αφήνω αυτό εδώ..Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
Και εν μέσω απαγόρευσης φροντίζουμε να ανοίξουμε λογαριασμό με νεκρούς
Καλό παράδεισο στο παλικάρι και κουράγιο στους δικούς του
Το χειρότερο όμως είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι η κακία η ώρα που φταίει αλλά η νοοτροπία
 
View attachment 18790View attachment 18791 Αφήνω αυτό εδώ..Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
Είμαστε ναι και μαζί με αυτους μας παιρνει και εμάς η μπάλα! Καλο παραδεισο στον χριστιανό και καλο κουράγιο στην οικογένεια του!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top