Μάλλινη τάπα

φονικοτατο πολυ καλο για περδικα ,για μπεκατσα για τα μετρα που το θες καλο ειναι για πιο κοντα οχι ,πας σε λαμπρο φελτρο μετα ,ηταν με τεκνα γεμισμενο ,πιστευω ειναι ακομα χωρις να ειμαι σιγουρος.
Δν πρέπει να είναι με τέκνα το 34αρι γιατί βγάζει άλλο σε 10αδα στα 35γρ που το λέει tecna edition άρα θα είναι εκείνο με τέκνα. Πιθανολογώ να έχει c7 όπως και το συγκεντρωτικο 34αρι που βγάζει. Απότι κατάλαβα είναι αρκετά συγκεντρωτικο για μαλλινοταπο σωστά?
 
Δν πρέπει να είναι με τέκνα το 34αρι γιατί βγάζει άλλο σε 10αδα στα 35γρ που το λέει tecna edition άρα θα είναι εκείνο με τέκνα. Πιθανολογώ να έχει c7 όπως και το συγκεντρωτικο 34αρι που βγάζει. Απότι κατάλαβα είναι αρκετά συγκεντρωτικο για μαλλινοταπο σωστά?
Στο τέλος λέει για εκτελέσεις - τουφεκιές μεταξύ 20 και 35 μέτρων.
 
Για δείτε αυτό το φυσίγγι

SUPER CACCIA BIOR HP​

https://www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/plumbum-hp/item/419-super-caccia-bior-hp

Additional Info​

  • Gauge:12
  • Head Brass:23
  • Shell:70
  • Tube Colour:fluo green
  • Weight oz:1 1/3
  • Loading:lead
  • Type or Lead Colour:tempered
  • Shot Size:5/7 mix - 6/8 mix
  • Powder:TECNAn
  • Wad:BIOR
  • Box / Case:25/250
  • m/s:420
  • fps:1378
  • Suggested Game:Wood-pigeon, Rock Partridge, Phaesant, Grey Partridge, Pigeon
  • Description:
    New Super Caccia Bior, for very high performance between 20mt and 35mt
ρε παιδιά τώρα που καθόμαστε μέσα
πως θα γίνει να φέρουμε φυσίγγια από κυνηγομάγαζο της Ιταλίας?
το έχει κάνει κάποιος?
 
ΕΙσαγωγη φυσιγγιων λογικα γινεται, αλλα μονο τα παραβολα και τα χαρτοσημα και τα μεταφορικα δε θα καθιστουν συμφερουσα στην διαδικασια
δε μιλάω για εισαγωγή
μιλάω για να αγοράσουμε ένα δυο κουτιά
όπως παραγγέλνω από Αθήνα και μου τα στέλνουν στο Ηράκλειο
να μου τα στείλουν από ιταλία στο ηράκλειο
 
Έχει δοκιμάσει κανείς τα gorilla con bora 34γρ σε μπεκάτσα να πει εντυπώσεις από διασπορα/φονικοτητα? Το σκέφτομαι για την 2η τουφεκιά στο ποζε με 4 ή 5 αστρα για βολές στα 25-30 μέτρα. Αν έχει κανείς και καμιά κατανομή σε χαρτί ακόμα καλύτερα.. Επίσης μήπως έχει γνώση κάποιος με τι πυριτιδα είναι γεμισμένα?
Δεν το δοκίμασα ο ίδιος αλλά ακούω καλά σχόλια κυρίως από πέρδικα δες που το χρησιμοποιούν.......σε φονικοτητα είναι καλό τη διασπορά θα τη δεις με δοκιμές στο δικό σου όπλο. Είναι γεμισμένα με 206s formula
 
Έχει δοκιμάσει κανείς τα gorilla con bora 34γρ σε μπεκάτσα να πει εντυπώσεις από διασπορα/φονικοτητα? Το σκέφτομαι για την 2η τουφεκιά στο ποζε με 4 ή 5 αστρα για βολές στα 25-30 μέτρα. Αν έχει κανείς και καμιά κατανομή σε χαρτί ακόμα καλύτερα.. Επίσης μήπως έχει γνώση κάποιος με τι πυριτιδα είναι γεμισμένα?
Νομίζω ότι είναι με 206formula.
 
Καλημέρα. Αν μιλάμε για τέτοια απόσταση, γιατί να επιλέξει κάποιος μάλλινη τάπα; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω φυσικά.
Καλημερα Γιωργο, αν ειναι καλα στημενο ενα μαλλινο μπορει να αποδωσει καλυτερα απο συγκεντρωτηρα αναλογα παντα το τσοκ...τη δοκιμη βασικα την εκανα απλα για να δω τι μπορει να δωσει σε τετοια αποσταση...ειχα κανει αλλη μια στα 71 μετρα
20200210_090534.jpg
 
Καλημερα Γιωργο, αν ειναι καλα στημενο ενα μαλλινο μπορει να αποδωσει καλυτερα απο συγκεντρωτηρα αναλογα παντα το τσοκ...τη δοκιμη βασικα την εκανα απλα για να δω τι μπορει να δωσει σε τετοια αποσταση...ειχα κανει αλλη μια στα 71 μετρα
View attachment 18957

Φιλε μου καλέ ....ωραια η τουφεκια......ασχετα με συγκεντρωση και κατανομη....στα 70 μετρα με Ν4 σκαγια
μονο τρομαρα...και αερα κανεις στον λαγο....αν θελεις...μετρησε διατρηση Αλεξ!!! ;)
 
Φιλε μου καλέ ....ωραια η τουφεκια......ασχετα με συγκεντρωση και κατανομη....στα 70 μετρα με Ν4 σκαγια
μονο τρομαρα...και αερα κανεις στον λαγο....αν θελεις...μετρησε διατρηση Αλεξ!!! ;)
Καλημερα κυρ Νικο!
Ποσες κολλες Α4 πρεπει να περασει το νο4 για να περασει και τον λαγο?
 
Καλημερα κυρ Νικο!
Ποσες κολλες Α4 πρεπει να περασει το νο4 για να περασει και τον λαγο?

Η γουνα του λαγου....''σηκωνει'' σκαγια φιλε....αυτο το ξερουν ολοι. Δεν εχω κανω δοκιμη ποτε σε αυτα μετρα
αλλα στα 50 μετρα...για να κρατησεις λαγο ....το Ν4 πρεπει να εχει 40 φυλλα ( 80 σελιδες ) πυκνοτητας
80 g/m2 . Για να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ . Να στο μετατρεψω σε χιλιοστα...4χιλιοστα παχος το χαρτι....προσεξε παιζει
μεγαλο ρολο η πυκνοτητα του....και παντα μετρηση ( οι δικες μου ) με στεγνο χαρτι.
Με 30 φυλλα στον λαγο σε αυτα τα μετρα ειναι ρωσικη ρουλετα....τον κρατας δεν τον κρατας....την φασσα
ομως την κρατας ανετα!!!
ΥΓ. Μονο απο λαθος εκτιμηση σηκωνω οπλο στα 50 μετρα σε ολα μου τα κυνηγια φιλε. Τα 70 μετρα....
ουτε στον υπνο μου!!!!
ΥΓ,2 Για Ν4 σκαγια ....
 
Η γουνα του λαγου....''σηκωνει'' σκαγια φιλε....αυτο το ξερουν ολοι. Δεν εχω κανω δοκιμη ποτε σε αυτα μετρα
αλλα στα 50 μετρα...για να κρατησεις λαγο ....το Ν4 πρεπει να εχει 40 φυλλα ( 80 σελιδες ) πυκνοτητας
80 g/m2 . Για να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ . Να στο μετατρεψω σε χιλιοστα...4χιλιοστα παχος το χαρτι....προσεξε παιζει
μεγαλο ρολο η πυκνοτητα του....και παντα μετρηση ( οι δικες μου ) με στεγνο χαρτι.
Με 30 φυλλα στον λαγο σε αυτα τα μετρα ειναι ρωσικη ρουλετα....τον κρατας δεν τον κρατας....την φασσα
ομως την κρατας ανετα!!!
ΥΓ. Μονο απο λαθος εκτιμηση σηκωνω οπλο στα 50 μετρα σε ολα μου τα κυνηγια φιλε. Τα 70 μετρα....
ουτε στον υπνο μου!!!!
ΥΓ,2 Για Ν4 σκαγια ....
Θα κανω δοκιμη καποια στιγμη στα 50 μετρα τοτε να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε...
 
Back
Top