Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άκου τωρα και την άλλη πλευρά.
Οι 2 καλύτεροι κυνηγοί γουρουνιών που γνωρίζω ο ένας ρίχνει με vinci slug και ο άλλος με beretta 302 75cm κάνη full σταθερό.
Βγάλε συμπέρασμα.

Τώρα
Τα γουρούνια χτυπιούνται στην στάμπα στα 0-20μ και στο καρτέρι σε αποστάσεις 20-50μ.
Χοντρικά όλα.
Οι γουρουνοκυνηγοί δεν είναι sniper για να τουφεκάνε στα 100-150μ με διόπτρα, ρυθμιζόμενα σκοπευτικά κτλ.
Αν τα γουρούνια σου περνάνε πάντα σε τέτοιες αποστάσεις κάτι κάνεις λάθος!!!
Αν σου περάσουν κάποια μέσα στον χρόνο πάνω από τα 50-60μ ... Άφησέ τα.

Βρές ένα όπλο που να το γνωρίζεις.
Αυτή είναι η δική μου αποψη.

Φαντάσου τώρα να σηκώνεις το όπλο σε γουρούνι στα 80μ και να σκέφτεσαι σε τι απόσταση είχες μηδενίσει τα σκοπευτικά και ποιό το drop του μονόβολου @80μ.
Χάθηκες.
 
Πίστεψέ με το πιο πιθανό είναι να φταίει η κατοχή 3 διαφορετικών όπλων.

Αστοχίες όλοι έχουν. Άλλοι λιγότερες και άλλοι περισσότερες και ανάλογα πως θα ξυπνήσεις το πρωί.

Το όπλο μέχρι τα 40μ στο γουρούνι με δοκιμασμένο φυσίγγι δεν φταίει.

Δική μου άποψη.
 
Άκου τωρα και την άλλη πλευρά.
Οι 2 καλύτεροι κυνηγοί γουρουνιών που γνωρίζω ο ένας ρίχνει με vinci slug και ο άλλος με beretta 302 75cm κάνη full σταθερό.
Βγάλε συμπέρασμα.

Τώρα
Τα γουρούνια χτυπιούνται στην στάμπα στα 0-20μ και στο καρτέρι σε αποστάσεις 20-50μ.
Χοντρικά όλα.
Οι γουρουνοκυνηγοί δεν είναι sniper για να τουφεκάνε στα 100-150μ με διόπτρα, ρυθμιζόμενα σκοπευτικά κτλ.
Αν τα γουρούνια σου περνάνε πάντα σε τέτοιες αποστάσεις κάτι κάνεις λάθος!!!
Αν σου περάσουν κάποια μέσα στον χρόνο πάνω από τα 50-60μ ... Άφησέ τα.

Βρές ένα όπλο που να το γνωρίζεις.
Αυτή είναι η δική μου αποψη.

Φαντάσου τώρα να σηκώνεις το όπλο σε γουρούνι στα 80μ και να σκέφτεσαι σε τι απόσταση είχες μηδενίσει τα σκοπευτικά και ποιό το drop του μονόβολου @80μ.
Χάθηκες.
80 μέτρα με μονοβολο μπορείς να πετύχεις γουρούνι αν πετυχαίνεις στα 20 μέτρα ,τσίχλα με αεροβόλο
 
Θα μιλησω για προσωπικη αποψη....πολλες φορες πριν ξεκινησω να δοκιμαζω φυσιγγια (διατρησεις, κατανομες) και να συνειδητοποιω τις αποστασεις (ποσα ειναι τα 40μ) τουφεκαγα οπου εβλεπα μην εχοντας την εμπειρια της αποστασης, της δυναμης του οπλου - φυσιγγιου και αντιστοιχα την αντοχη του αγριογουρουνου στα δραμια σε μεγαλες αποστασεις και ιδιαιτερα σε αντιξοες καιρικες συνθηκες......! Θυμαμαι μια φορα σε ενα καρτερι μου φανηκε κοντινη αποσταση.....του ριχνω 3 και εφευγε....εμεινα με το στομα ανοιχτο......λεω αν ειναι δυνατον.....δυστυχως ειχε τραυματιστει (ευτυχως ελαφρα)....εκραζα φυσιγγια, οπλο κλπ (εκτος απο μενα .big smile. )......λοιπον πηγαινω μετραω με βηματα και ηταν πανω απο 50βηματα......τουφεκια για μονοβολο και οχι για εμπορικα δραμια......! Προσωπικη εμπειρια....μην παρεξηγηθω!
 
Αυτό είναι το σημαντικότερο Τόλη.
Άλλο όπλο μπορείς να αγοράσεις ανα πασα στιγμή.
Έναν "άγνωστο” που θα σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημά σου χωρίς να ζητήσει αντίτιμο για την συμβουλή του είναι πολύ δύσκολο να βρείς.

@Dimitris87
Η πρώτη δοκιμή που εκανα με την Μ2 είναι να δω αν βαράει κέντρο.
Την θεωρώ τόσο βασική για κάποιον που αγοράζει νέο όπλο και ιδίως benelli που θεώρησα ότι την έχεις κάνει. Κάνε ότι σου πει ο Τόλης.
Το σημαντικοτερο ειναι να μπωρεις να πςτυχενεις ενα ορτυκι στα 15 μετρα το οπιο απομακρυνετε σε ευθεια πορια το δικο μου δεν ειταν ικανο ν κανει κατι τετιο
 
Επίσης αυτοί που είναι καλοί σε ένα θήραμα είναι αυτοί που κυνηγούν συνέχεια το ίδιο θήραμα.

Ο εγκέφαλος έχει αποτυπώσει τις kill images και τραβάνε την σκανδάλη σύμφωνα με αυτές.
Καμία άλλη σκέψη.
Ψυχροί εκτελεστές.

Αν το όπλο τους είναι 50-50 και τους δώσεις ένα ίδιο 70-30 χωρίς να το γνωρίζουν θα έχουν τα ίδια ποσοστά;

Μετά από 5-6 αποτυχημένες προσπάθειες θα τα χάσουν και θα τους φταίνε τα πάντα.
 
Αυτό είναι το σημαντικότερο Τόλη.
Άλλο όπλο μπορείς να αγοράσεις ανα πασα στιγμή.
Έναν "άγνωστο” που θα σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημά σου χωρίς να ζητήσει αντίτιμο για την συμβουλή του είναι πολύ δύσκολο να βρείς.

@Dimitris87
Η πρώτη δοκιμή που εκανα με την Μ2 είναι να δω αν βαράει κέντρο.
Την θεωρώ τόσο βασική για κάποιον που αγοράζει νέο όπλο και ιδίως benelli που θεώρησα ότι την έχεις κάνει. Κάνε ότι σου πει ο Τόλης.
Εγω διευκρινιζω οτι δεν ειταν καπιο οπλο στραβο απλα καπια τσοκ ειταν εκτως κεντρου και μαλιστα δυο εταιριων κορυφης του χωρου η μερεντα και η νεροσωλινα αχαχαχαχαχα οπως και απεδειξα με φοτο με παρακεντρο τσοκ απλα λεω δεν υπαρχει λογος να τρελενομαστε γτ υπαρχει λυση απλη γτ εγω θελω να βαραει καντρο αριστερα δεξια πανω κατω οπιος θελει βαραει ως εχει εγω προχθες παντως αν και δεν φευγω εκτως δρομου εκανα ευθηγραμιση στο αμαξι γτ τραβαγε δεξια
 
Επίσης αυτοί που είναι καλοί σε ένα θήραμα είναι αυτοί που κυνηγούν συνέχεια το ίδιο θήραμα.

Ο εγκέφαλος έχει αποτυπώσει τις kill images και τραβάνε την σκανδάλη σύμφωνα με αυτές.
Καμία άλλη σκέψη.
Ψυχροί εκτελεστές.

Αν το όπλο τους είναι 50-50 και τους δώσεις ένα ίδιο 70-30 χωρίς να το γνωρίζουν θα έχουν τα ίδια ποσοστά;

Μετά από 5-6 αποτυχημένες προσπάθειες θα τα χάσουν και θα τους φταίνε τα πάντα.
Έτσι είναι άσε που κάποιο θήραμα μπορεί να μη σου (πηγαίνει) καθόλου
 
Εγω διευκρινιζω οτι δεν ειταν καπιο οπλο στραβο απλα καπια τσοκ ειταν εκτως κεντρου και μαλιστα δυο εταιριων κορυφης του χωρου η μερεντα και η νεροσωλινα αχαχαχαχαχα οπως και απεδειξα με φοτο με παρακεντρο τσοκ απλα λεω δεν υπαρχει λογος να τρελενομαστε γτ υπαρχει λυση απλη γτ εγω θελω να βαραει καντρο αριστερα δεξια πανω κατω οπιος θελει βαραει ως εχει εγω προχθες παντως αν και δεν φευγω εκτως δρομου εκανα ευθηγραμιση στο αμαξι γτ τραβαγε δεξια
Τόλη το είχα διαβασει το ποστ σου και άνοιξα αμέσως την θήκη να τσεκάρω τα δικά μου, μιας και είχα δοκιμάσει μόνο τα 3*.
Ευτυχώς όλα κομμένα σωστά.
.RESPECT.
 
Δεν ισχύει.
Βρες χρόνο, χρήματα, φυσίγγια και 10.000 θηράματα να τουφεκισεις και θα γίνεις αστέρι στο συγκεκριμένο θήραμα.
Η λέξη κλειδί είναι η επανάληψη.

Εδώ η Danka αν δεν κουνήσει τον κώλο της 3 φορές δεξιά αριστερά, δεν βαράει δίσκο!!!!
Ρε κουφαλα σηνιθως κοιταμε την επωμηση και τη βολη εσυ εκει καρφωσες αχαχαχαχα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top