Franchi Team

Ο πατέρας μου είναι κάτοχος μιας 712. Πολύ αξιόλογο όπλο, βγάζει ωραίες τουφεκιές και είναι μια καλή λύση για φτηνό όπλο με καλή σχέση τιμής-ποιότητας (γενικότερα η Franchi λέω).
 
Το πρώτο μου όπλο ήταν μία Franchi 520 Eldorado. Μεγάλος έρωτας. Το έριξα μέχρι που το έλιωσα. Μία 712 Raptor που είχα για 2-3 χρόνια ήταν επίσης πολύ καλό όπλο. Έχω κι ένα Falconet 68 εκ 4/2 που το χρησιμοποιώ συνήθως για μαθήματα για παιδιά και γυναίκες. Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε πρόσφατα και το νεο super pose "Feeling" που δοκίμασα για το περιοδικό. Κατ' εμέ το καλύτερο νέο κυνηγετικό όπλο που παρουσιάστηκε τώρα τελευταία!
 
Τα πάθη και τα λάθη πληρώνουμε σ’ αυτή τη ζήση , εγώ είμαι χαρούμενος να πληρώνω μόνο τα πάθη.:D

Εσύ έχεις την τύχη να κατέχεις ένα παλιό εκθεσιακού τύπου μοντέλο...;)
 
εχω καταευχαριστηθει στα ορτυκια ενα falconet super luxe 62 εκ και mobile τσοκακια.
πολυ ωραια μετρα το κοντακι και πανεμορφο.
3 κιλα ακριβως και με καλες κατανομες.
ο δε μηχανισμος του τυπου browning, καμμια σχεση με τα καινουργια.
 
Το πρώτο μου όπλο ήταν μία Franchi 520 Eldorado. Μεγάλος έρωτας. Το έριξα μέχρι που το έλιωσα. Μία 712 Raptor που είχα για 2-3 χρόνια ήταν επίσης πολύ καλό όπλο. Έχω κι ένα Falconet 68 εκ 4/2 που το χρησιμοποιώ συνήθως για μαθήματα για παιδιά και γυναίκες. Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε πρόσφατα και το νεο super pose "Feeling" που δοκίμασα για το περιοδικό. Κατ' εμέ το καλύτερο νέο κυνηγετικό όπλο που παρουσιάστηκε τώρα τελευταία!


H κατασκευή στιβαρή Λεω;; Στην ατσάλινη εκδοχή του;;;
Από λάκτισμα- ζύγισμα ποιά η γνώμη σου;;;
 
  • Like
Reactions: jnp
H κατασκευή στιβαρή Λεω;; Στην ατσάλινη εκδοχή του;;;
Από λάκτισμα- ζύγισμα ποιά η γνώμη σου;;;
Άριστο παντού φίλε! Ότι έγραψα στο άρθρο είναι αλήθεια, όπως πάντα άλλωστε. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 
Προσωπική άποψη για τα μοντέλα που αναφέρετε δεν έχω. Έφαγα, όμως, μεγάλη ήττα όταν παρέλαβα την AFFINITY (20 cal). Έκπτωση ποιότητας γενικώς... ειδικά στην σκανδαλοθήκη και κάννη. Σαφώς, δεν είμαι ο καλύτερος κριτής μια που εκ προοιμίου δεν συμπαθώ τα αυτογεμή και οι "αξίες" μου για τα όπλα είναι παλιομοδίτικες. Την πήρα "για λόγους υγείας" πιστεύοντας πως θα την "καταπιώ" σαν φάρμακο, αρκεί να κυνηγούσα. Έφαγα όμως και δεύτερη ήττα όταν διαπίστωσα πως η τιμή της δεν ήταν αυτή που αναφερόταν στις διαφημίσεις της. Προφανώς με επηρέασαν αυτά, τόσο, που τα μόνα κυνήγια ήταν ένα απογευματινό καρτέρι (3/3) και ένα πρωϊνό (0/23) σε ψιλωμένα πουλιά συν δύο γερές μπούφλες στο ζυγωματικό σε ρουαγιάλ. Καθαρίστηκε και αποθηκεύτηκε μέχρι να ρυθμιστεί το κοντάκι. Με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα να πάρω ένα δίκαννο 20αράκι (δεύτερο χέρι) σύμφωνα με τα γούστα μου, αλλά αυτό που ζητούσα ήταν "μηδενική" ανάκρουση με χαμηλό βάρος. Για μένα η Franchi σε συνδυασμό με την πολιτική τιμών της εδώ αντιπροσωπείας είναι ένα από τα λάθη που δεν θα επαναλάβω.
 
Κάνετε μεγάλο λάθος αν την ξεγράφετε έτσι απλά την Franchi παίδες... Ξαναλέω, το Feeling είναι η έκπληξη της χρονιάς!;)
Η franchi Λεωνίδα είναι ξεγραμμενη από χρόνια.
Το καινούργιο feeling της franchi φτιάχνεται από την bettinsoli και προσωπικά μου φαίνεται φθηνοκατασκευη που δεν θα
τουδινα πάνω από 900euro.Μου θυμίζει Kia με αστέρι της μερσεντες στο καπό.
Δεν σημαίνει ότι δεν έχει καλά μέτρα ή μακριους κωνους η βάρος σκανδαλης όπως έγραψες,αλλά εμένα η δουλειά που
έχουν κάνει στην bettinsoli δεν θυμιζει σε τίποτα τα παλιά καλά όπλα της franchi, το falkonet και το alcione.
Προσωπικά με ενοχλεί η επιχειρουμενη κοροιδια,δηλαδή να εκμεταλλευονται το ιστορικό όνομα μιας σοβαρης οπλοβιομηχανιας
για να μας δουλεύουν και να μας τα παίρνουν.
 
Last edited:
Γιάννη συμφωνώ ότι τα franchi δεν έχουν την παλιά κατασκευή και έχω ξενερώσει ως προς την ποιότητα και στιβαρότητα τους
όλες όμως οι εταιρείες στο βωμό του ανταγωνισμού κόβουν από ποιότητα
υ.σ. το pegasus ήταν μοντέλο της breda και ήταν όντως antonio zoli ίδιο ακριβώς με το μοντέλο columbus αλλά είναι πολύ καλό τουφέκι λίγο υπερτιμημένο ίσως
το είχα κάποια εποχή με άριστες εντυπώσεις
 
Ο πατέρας μου έχει την 48AL ελατηρίου.
Τι οπλάρα ρε παιδιά...
Αλλά με μεγάλη ανάκρουση.Η οποία εν μέρη έχει γίνει πιο υποφερτή με ένα πέλμα σιλικόνης που βάλαμε.
 
Γιάννη συμφωνώ ότι τα franchi δεν έχουν την παλιά κατασκευή και έχω ξενερώσει ως προς την ποιότητα και στιβαρότητα τους
όλες όμως οι εταιρείες στο βωμό του ανταγωνισμού κόβουν από ποιότητα
υ.σ. το pegasus ήταν μοντέλο της breda και ήταν όντως antonio zoli ίδιο ακριβώς με το μοντέλο columbus αλλά είναι πολύ καλό τουφέκι λίγο υπερτιμημένο ίσως
το είχα κάποια εποχή με άριστες εντυπώσεις
Μάκη είναι όπως τα λες.
Δεν μου αρέσει όμως να χρησιμοποιούν εν αγνοια του καταναλωτή το όνομα άλλων αντί άλλων εταιρειών,
ώστε να ανεβάζουν την τιμή του προϊόντος παραπάνω από ότι πρέπει.
Η beretta όμως δεν δίνει τα δικά της όπλα στην bettinsoli για φτιαξιμο όπως έκανε με την Franchi.
Γιαυτό έγραψα ότι η franchi είναι τελειωμένη και την χρησιμοποιούν για βιτρίνα.
 
Randy Wakeman. Αναφέρεται στο franchi instict L που είναι η ακριβή του έκδοση για USA.
Επίσης σε άλλο άρθρο λέει ότι η affinity συναρμολογειται στη benelli, κάτι που εγώ θεωρώ πλεονέκτημα.
 
Last edited:
Back
Top