Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το nitro είναι συγκεντρωτικό φυσιγγι αρκετά θα έλεγα .Το μέχρι πέρυσι black diamond με την granular ήταν ωραίο φυσιγγακι μαλακό νομίζω ότι άλλαξε πυρίτιδα δεν το έχω δοκιμάσει το καινούργιο.
Το black diamond πλεον το γεμιζει με gm3 και αν εχει ζεστη την ακους λιγο..συγκεντρωτηρας eco trap ποτηρακι χωρις πτερυγια
 
Το red fire με Α πυρίτιδα εξαιρετικό αλλά σκληρό φυσιγγι σε μαλακούς καιρούς με ηλιοφάνεια .Το θήραμα θα πέσει αλλά με ζεστή στις πολλές τουφεκιές θα σε κουδουνισει άσχημα ,νομίζω ότι είναι στα 33gr και όχι στα 32 .
Λευτέρη εμένα το red fire σε ν.7 μου φάνηκε μαλακό και πολύ συγκεντρωτικό και το έχω ρίξει μόνο με δικάννα.
 
Λευτέρη εμένα το red fire σε ν.7 μου φάνηκε μαλακό και πολύ συγκεντρωτικό και το έχω ρίξει μόνο με δικάννα.
Φώτη το έχεις ρίξει με χαμηλές θερμοκρασίες η και τώρα ;το δικαννο είναι βαρύ; Ίσως και να το άλλαξε ,πάντως το εριχνα αυτό το φυσιγγι πολλά χρόνια σου μιλάω για μια 15 ετια είναι τρομερό φυσιγγι απλά με ζεστες ήταν πολύ σκληρό .
 
ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ CSB-1 (1.70 ΜΕ 32 GR.) ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ - ΤΙΜΗΣ (5.40 ΤΟ ΚΟΥΤΙ). ΜΑΚΡΑΝ.....
Χρηστάρα μου, στα post σου, γράφε με μικρά γράμματα φιλάρα... :)

Όντος το 32άρι του Ρουμελιώτη είναι αποδοτικό για τα λεφτά του όπως ακούγεται από πολλούς!!
 
Φώτη το έχεις ρίξει με χαμηλές θερμοκρασίες η και τώρα ;το δικαννο είναι βαρύ; Ίσως και να το άλλαξε ,πάντως το εριχνα αυτό το φυσιγγι πολλά χρόνια σου μιλάω για μια 15 ετια είναι τρομερό φυσιγγι απλά με ζεστες ήταν πολύ σκληρό .
Λευτέρη το έχω ρίξει και με ζεστό καιρό θερμοκρασία γύρω στους 25 βαθμούς ,τα δικαννά μου είναι βαριά sporting 3620 και 3700γρ. αντίστοιχα.Αυτό που μου φάνηκε ιδιαίτερα σκληρό φυσίγγι με ζέστη είναι το nitro του ίδιου κατασκευαστή.
 
Το red fire με Α πυρίτιδα εξαιρετικό αλλά σκληρό φυσιγγι σε μαλακούς καιρούς με ηλιοφάνεια .Το θήραμα θα πέσει αλλά με ζεστή στις πολλές τουφεκιές θα σε κουδουνισει άσχημα ,νομίζω ότι είναι στα 33gr και όχι στα 32 .
Καλημέρα φίλε μου. Στα 32gr με Α1 είναι, σίγουρα! Τα κυνηγάω όλη τη σεζόν από το 2016. Δεν συμφωνώ στο κουδούνισμα,περισσότερο με κουδουναγαν το nitro με d20.
 
Εχει κανεις αποψη για το tordo clever mirage; Τρωγομαι! Μην μου πειτε που θα τα ριξω, αλλο αυτο!
Έριξα ένα κουτάκι για δοκιμή πέρσι σε Νο9 με πλαγιοκαννο και μου άρεσαν, πήγαν καλά σε δύσκολες συνθήκες. Παρόλα αυτά το δείγμα είναι μικρό.
6€ αν θυμάμαι καλά το είχα αγοράσει απ' το Ρουμελιώτη πέρσι.
 
Καλημέρα φίλε μου. Στα 32gr με Α1 είναι, σίγουρα! Τα κυνηγάω όλη τη σεζόν από το 2016. Δεν συμφωνώ στο κουδούνισμα,περισσότερο με κουδουναγαν το nitro με d20.
Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω και έχω να τα πάρω αρκετά χρόνια η αλήθεια είναι ,θα τα ξαναπάρω να τα δοκιμάσω όμως τώρα που μου το λες ,τα είχα σταματήσει και έπαιρνα τα μαύρα του γιατί ήταν πιο μαλακά ,και τα nitro σκληρά μου είχαν φανεί και εμένα .
 
Παίδες, για το "Classica" της Νobelsport τι γνώμη έχετε...; www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/traditional (Το δεύτερο στη στήλη.)

Δεν το έχω ρίξει ακόμη, αλλά επειδή έχει πολύ κλειστόν (πολύ συγκεντρωτικόν) συγκεντρωτήρα, τον "2 pieces" της ίδιας της Nobelsport, εικάζω ότι θα είναι "ταμάμ" στις μεγάλες αποστάσεις, όπως στις κυριαρίνες (δεντρότσιχλες ή ελατότσιχλες) οι οποίες, καθότι καχύποπτες, συνηθίζουν να πετούν αρκετά έως πολύ ψηλά... Σε νούμερο 7μισό στο συγκεκριμένο κυνήγι θα είναι ό,τι πρέπει πιστεύω... Έχει και την πολύ καλή μονοβασική μπαρούτη "C7" της Nsi...

Εσείς τι λέτε...;
 
Last edited:
Παίδες, για το "Classica" της Νobelsport τι γνώμη έχετε...; www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/traditional (Το δεύτερο στη στήλη.)

Δεν το έχω ρίξει ακόμη, αλλά επειδή έχει πολύ κλειστόν (πολύ συγκεντρωτικόν) συγκεντρωτήρα, τον "2 pieces" της ίδιας της Nobelsport, εικάζω ότι θα είναι "ταμάμ" στις μεγάλες αποστάσεις, όπως στις κυριαρίνες (δεντρότσιχλες ή ελατότσιχλες) οι οποίες, καθότι καχύποπτες, συνηθίζουν να πετούν αρκετά έως πολύ ψηλά... Σε νούμερο 7μισό στο συγκεκριμένο κυνήγι θα είναι ό,τι πρέπει πιστεύω...

Εσείς τι λέτε...;
πολυ καλο, πολυ γρηγορο, συγκεντρωτικο. Σημερα εριξα 7 φυσ ν8 στην Ασωπια υπο βροχη. Το βαζω σε ν 7,5 στα περασματα τσιχλας εδω και τρια χρονια. Στις κυριαρινες δεν το εριξα ακομι εχω κολλησει με το Α1 speciale 34 n8, ή ν7 αν περιμενω και φασες εκει. Δεν το εριξα με τσοκ κατω απο 3 γιατι φοβαμαι την υπερσυγκεντρωση , ειμαι μετριος σκοπευτης και τα μακρυνα δεν μπορω να τα βρω.
 
Παίδες, για το "Classica" της Νobelsport τι γνώμη έχετε...; www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/traditional (Το δεύτερο στη στήλη.)

Δεν το έχω ρίξει ακόμη, αλλά επειδή έχει πολύ κλειστόν (πολύ συγκεντρωτικόν) συγκεντρωτήρα, τον "2 pieces" της ίδιας της Nobelsport, εικάζω ότι θα είναι "ταμάμ" στις μεγάλες αποστάσεις, όπως στις κυριαρίνες (δεντρότσιχλες ή ελατότσιχλες) οι οποίες, καθότι καχύποπτες, συνηθίζουν να πετούν αρκετά έως πολύ ψηλά... Σε νούμερο 7μισό στο συγκεκριμένο κυνήγι θα είναι ό,τι πρέπει πιστεύω...

Εσείς τι λέτε...;
Για μένα από τα καλύτερα 32άρια...από την έναρξη μέχρι και τώρα και σε τρυγόνι και σε φάσσα στο νούμερο που αναφέρεις.
 
Νικόλαε είναι εγγύηση το συγκεκριμένο φυσίγγι. Φέτος είχα κάποια αίματα αλλά μιλάω για 5 τουφεκιές και δεν μπορώ να το κρίνω σωστά. Μέχρι πρότινος πάντως ήταν από τα καλύτερα φυσίγγια που έχω βάλει στο όπλο μου.
 
Νικόλαε είναι εγγύηση το συγκεκριμένο φυσίγγι. Φέτος είχα κάποια αίματα αλλά μιλάω για 5 τουφεκιές και δεν μπορώ να το κρίνω σωστά. Μέχρι πρότινος πάντως ήταν από τα καλύτερα φυσίγγια που έχω βάλει στο όπλο μου.
Τα αίματα είναι σε πολύ ζέστη που είναι ο μόνος καιρός που θα κάνει νερά το συγκεκριμένο . Κατά τα αλλά δύναμη ακόμα και Φασιανό έχω βαρέσει
 
Τι καινούργια φυσιγγάρα είν' τούτη ωρέ παιδιά...;(!)

www.nobelsport.it/en/products-en/shooting/all-1oz-specialties (Το exclusiva 28.)

Kαι πάρα πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) και υπερσυγκεντρωτικό κυάθιο και παραδοσιακός φελλός και εξαιρετική μπαρούτη C7...!!! Oυάου!!! Μόνο σε 7μισό νουμεράκι σκαγιών όμως... Περί τα 350 "μαγικά" σκαγάκια ανά φυσίγγιο δηλαδή... (Αρκετά θαρρώ για τις κυριαρινούλες μου...!)
 
Τι καινούργια φυσιγγάρα είν' τούτη ωρέ παιδιά...;(!)

www.nobelsport.it/en/products-en/shooting/all-1oz-specialties (Το exclusiva 28.)

Kαι πάρα πολύ σκληρά σκάγια (5% αντιμόνιο) και υπερσυγκεντρωτικό κυάθιο και παραδοσιακός φελλός και εξαιρετική μπαρούτη C7...!!! Oυάου!!! Μόνο σε 7μισό νουμεράκι σκαγιών όμως... Περί τα 350 "μαγικά" σκαγάκια ανά φυσίγγιο δηλαδή... (Αρκετά θαρρώ για τις κυριαρινούλες μου...!)
τραποφυσιγγο, για σκοπευταραδες. δεν νομιζω να εχει περιφεριακα σκαγια η τουφεκια του
 
Παίδες, για το "Classica" της Νobelsport τι γνώμη έχετε...; www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/traditional (Το δεύτερο στη στήλη.)

Δεν το έχω ρίξει ακόμη, αλλά επειδή έχει πολύ κλειστόν (πολύ συγκεντρωτικόν) συγκεντρωτήρα, τον "2 pieces" της ίδιας της Nobelsport, εικάζω ότι θα είναι "ταμάμ" στις μεγάλες αποστάσεις, όπως στις κυριαρίνες (δεντρότσιχλες ή ελατότσιχλες) οι οποίες, καθότι καχύποπτες, συνηθίζουν να πετούν αρκετά έως πολύ ψηλά... Σε νούμερο 7μισό στο συγκεκριμένο κυνήγι θα είναι ό,τι πρέπει πιστεύω... Έχει και την πολύ καλή μονοβασική μπαρούτη "C7" της Nsi...

Εσείς τι λέτε...;
Καλημερα,πολυ καλο οντως με μια επιφυλαξη στο κρυο που κανει στα ψηλα μερη της δεντροτσιχλας...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top