Baikal Team

Ελπιζω να βρεις συντομα την ακρη και να συνεχισεις με την οπλαρα σου! Μην αγχωνεσαι τα εχουμε δει αυτα και στις καλύτερες οικογενειες (Benelli κτλ κτλ)..
Στον καθαρισμο επιμένω οχι γιατι είμαι ψυχαναγκαστικος (αντιθετως την 155 δεν την εχω καθαρισει εναμιση χρόνο, βαρεθηκα την μαυρίλα των αεριων!!!), αλλα γτ συνηθως λυνει πολλα προβληματα απο οσα εχω δει σε σκοπευτηρια κτλ...
 
Γεια σας συντροφοι και απο μενα.Ειμαι κατοχος Baikal MP155(εδω και 4 χρονια) δυστυχως εκανα τη μ@λ@κια και πειραξα τη ρυθμιση στο πιστονι των αεριων και απο τοτε με εχει ταραξει στις εμπλοκες.Συγκεκριμενα ενω πεταει τον αδειο καλυκα κανονικα δεν βγαζει φυσιγγιο απο την αποθηκη με αποτελεσμα να πατας σκανδαλη και και να ακους το χαρακτηστικο κλικ γιατι δεν υπαρχει φυσιγγιο στην θαλαμη.Το γυριζω απο εδω το γυριζω απο εκει(το πιστονι) παλι τα ιδια.Να υπαρχει καποιο προβλημα στην σκανδαλοθηκη η καπου αλλου και να μην φταιει η ρυθμιση?Καθε βοηθεια και προταση ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.Ελεγα να παρω τον Κυργια κανα τηλ μπας και υπαρχει καμμια λυση.
ειχα και εγω μεχρι πριν 3 χρονια την 155,μου εκανε σχεδον το ιδιο σταλθηκε στον κυργια και διορθωθηκε,το προβλημα ηταν στο ασημι λαμακι της σκανδαλοθηκης που ηταν φτιαγμενο στραβα απο την αρχη μολις φτιαχτηκε το οπλο κελαιδαγε και στις ελαφρες και τις βαριες γομωσεις
 
ειχα και εγω μεχρι πριν 3 χρονια την 155,μου εκανε σχεδον το ιδιο σταλθηκε στον κυργια και διορθωθηκε,το προβλημα ηταν στο ασημι λαμακι της σκανδαλοθηκης που ηταν φτιαγμενο στραβα απο την αρχη μολις φτιαχτηκε το οπλο κελαιδαγε και στις ελαφρες και τις βαριες γομωσεις
Λογικα εκει ειναι το πρβλημα διοτι πεταει τον αδειο καλυκα αλλα δεν απελευθερωνει αλλο φυσιγγι οποτε μαλων ειχε εξ αρχης θεμα και χειροτερεψε με τον καιρο
 
Γεια σας συντροφοι και απο μενα.Ειμαι κατοχος Baikal MP155(εδω και 4 χρονια) δυστυχως εκανα τη μ@λ@κια και πειραξα τη ρυθμιση στο πιστονι των αεριων και απο τοτε με εχει ταραξει στις εμπλοκες.Συγκεκριμενα ενω πεταει τον αδειο καλυκα κανονικα δεν βγαζει φυσιγγιο απο την αποθηκη με αποτελεσμα να πατας σκανδαλη και και να ακους το χαρακτηστικο κλικ γιατι δεν υπαρχει φυσιγγιο στην θαλαμη.Το γυριζω απο εδω το γυριζω απο εκει(το πιστονι) παλι τα ιδια.Να υπαρχει καποιο προβλημα στην σκανδαλοθηκη η καπου αλλου και να μην φταιει η ρυθμιση?Καθε βοηθεια και προταση ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.Ελεγα να παρω τον Κυργια κανα τηλ μπας και υπαρχει καμμια λυση.
Μήπως αδειάζεις το όπλο από κάτω πατώντας το λαμάκι πού κρατά τα φυσίγγια στην αποθήκη?
 
Μήπως αδειάζεις το όπλο από κάτω πατώντας το λαμάκι πού κρατά τα φυσίγγια στην αποθήκη?
αυτο το λαμακι εννοω και εγω, ειχε στραβωσει και αλλαζε ολο τον συχρονισμο στην τροφοδοσια φυσιγγιων απο την αποθηκη γιαυτο εκανε εμπλοκες,μολις αλλαχτηκε προβλημα κανενα
 
αυτο το λαμακι εννοω και εγω, ειχε στραβωσει και αλλαζε ολο τον συχρονισμο στην τροφοδοσια φυσιγγιων απο την αποθηκη γιαυτο εκανε εμπλοκες,μολις αλλαχτηκε προβλημα κανενα
Όλες οι καραμπίνες αργά η γρήγορα παθαίνουν αυτή την βλάβη αν τις αδειάζεις πατώντας το λαμάκι και όχι πατώντας τον απελευθερωτή και τραβοντας το κλείστρο.Και να σκεφτείς το άδειασμα με το λαμάκι το έχει το εγχειρίδιο της benelli ως τρόπο.
 
Φιλε στα παλια οπλα οπως η 48al δεν υπηρχε κουμπι διπλα στην σκανδαλη...μονο με το λαμακι αδειαζες....
Εγω τα οπλα μου απο το λαμακι τα αδειαζω και οχι παντωντας το κουμπι για να πεταξει το φυσίγγι πανω στην γλωσσα...
Σωστο ή λαθος δεν ξερω αλλα νομιζω ετσι γινεται συνηθως....
 
Μήπως αδειάζεις το όπλο από κάτω πατώντας το λαμάκι πού κρατά τα φυσίγγια στην αποθήκη?
Ναι με αυτον το τροπο αδειαζω παταω το λαμακι και πεταει το φυσιγγιο απο κατω το ιδιο κανω σε ολες τις καραμπινες που εχω ολα τα χρονια που κυνηγαω.
 
αυτο το λαμακι εννοω και εγω, ειχε στραβωσει και αλλαζε ολο τον συχρονισμο στην τροφοδοσια φυσιγγιων απο την αποθηκη γιαυτο εκανε εμπλοκες,μολις αλλαχτηκε προβλημα κανενα
Σε MP155 ειχε στραβωσει το λαμακι η σε καποιο αλλο οπλο?
 
Όλες οι καραμπίνες αργά η γρήγορα παθαίνουν αυτή την βλάβη αν τις αδειάζεις πατώντας το λαμάκι και όχι πατώντας τον απελευθερωτή και τραβοντας το κλείστρο.Και να σκεφτείς το άδειασμα με το λαμάκι το έχει το εγχειρίδιο της benelli ως τρόπο.
Και στην benelli που εχω ετσι αδειαζω και σε δυο τουρκικες το ιδιο και σε μια Mossberg(επαναληπτικη) το ιδιο...
 
Φιλε στα παλια οπλα οπως η 48al δεν υπηρχε κουμπι διπλα στην σκανδαλη...μονο με το λαμακι αδειαζες....
Εγω τα οπλα μου απο το λαμακι τα αδειαζω και οχι παντωντας το κουμπι για να πεταξει το φυσίγγι πανω στην γλωσσα...
Σωστο ή λαθος δεν ξερω αλλα νομιζω ετσι γινεται συνηθως....
Και εγω το ιδιο νομιζω...Απλως σε καποιες beretta ειχα ακουσει οτι ραγιζε και προκαλουσε εμπλοκες αλλα αλλο αυτο...
 
Δηλαδη ρε παιδια εσεις για να αδειασετε ανοιγοκλεινετε το κλειστρο?Αυτο πρωτη φορα το ακουω..
Έχεις την καραμπίνα γεμάτη , πατάς απελευθερωτή τραβάς δύο φορές το κλείστρο πατάς απελευθερωτή τραβάς δύο φορές το κλείστρο και αδειάζει το όπλο.Οποιος θέλει το κάνει
 
Έχεις την καραμπίνα γεμάτη , πατάς απελευθερωτή τραβάς δύο φορές το κλείστρο πατάς απελευθερωτή τραβάς δύο φορές το κλείστρο και αδειάζει το όπλο.Οποιος θέλει το κάνει
Αφού πρώτα βάλεις ασφάλεια
 
αυτο το λαμακι εννοω και εγω, ειχε στραβωσει και αλλαζε ολο τον συχρονισμο στην τροφοδοσια φυσιγγιων απο την αποθηκη γιαυτο εκανε εμπλοκες,μολις αλλαχτηκε προβλημα κανενα
Σταυρο με εχεις μπερδεψει εννοεις το λαμακι που ειναι πανω στην σκανδαλοθηκη και οταν το κανεις προς τα πισω απελευθερωνεται φυσιγγιο απο την αποθηκη ή το λαμακι που ειναι πανω στη βαση και ειναι το στοπ των φυσιγγιων της αποθηκης.Γιατι αν ειναι το πρωτο και εμενα κατι δεν μου αρεσει σε αυτο και πιστευω οτι προκαλει το προβλημα.
 
ειχα και εγω μεχρι πριν 3 χρονια την 155,μου εκανε σχεδον το ιδιο σταλθηκε στον κυργια και διορθωθηκε,το προβλημα ηταν στο ασημι λαμακι της σκανδαλοθηκης που ηταν φτιαγμενο στραβα απο την αρχη μολις φτιαχτηκε το οπλο κελαιδαγε και στις ελαφρες και τις βαριες γομωσεις
Γιατι ο Παναγιωτης μου φαινεται δεν εννοει το ασημι λαμακι της σκανδαλοθηκης αλλα το λαμακι στοπ των φυσιγγιων της αποθηκης που το βλεπεις οταν σηκωσεις την γλωσσα
 
εννοεις το λαμακι που ειναι πανω στην σκανδαλοθηκη και οταν το κανεις προς τα πισω απελευθερωνεται φυσιγγιο απο την αποθηκη
Αυτο ειναι "κουμπι" η κατι σαν κουμπι τελοσπαντων...στα 155 φαινεται λιγο φτηνο αλλα σαν "μηχανισμος" ειναι τοσο απλος που δε θελει κατι παραπάνω...ενα ελατηριακι ειναι ολο κ ολο απο μεσα ουσιαστικά...
Το αλλο ειναι το στοπ της αποθηκης το οποίο το λεμε και λαμακι οκ ..
 
Back
Top