Baikal Team

το οπλο ειναι το toz 34 r πουλιοταν καινουριο 450 eyro ,τωρα αναλογα με την κατασταση του οπλου νομιζω 350+ eyro ειναι καλη τιμη για να το δωσει ο φιλος σου
Γύρω στα 300€
Ειναι το γνωστο και πολυ καλο ΤΟΖ 34....η τιμη του εξαρταται κυριως απο την κατασταση του η οποια δεν μπορει να φανει απο
μερικες φωτο και μαλιστα οχι καθαρες και σε σημεια που πρεπει....
Αν μιλαμε για ενα οπλο σε πολυ καλη κατασταση ετσι οπως αναφερεις τοτε τα 300 ευρω τα αξιζει και με το παραπανω!!!
Παντως παιδια εχει πολυ καλα ξυλα κ ειναι αρκετα ελαφρυ σε σχεση με ενα baikal που ειχα εγω!Ευχαριστω για τις απαντησεις κ θα του το μεταφερω
 
Γεια σας συντροφοι και απο μενα.Ειμαι κατοχος Baikal MP155(εδω και 4 χρονια) δυστυχως εκανα τη μ@λ@κια και πειραξα τη ρυθμιση στο πιστονι των αεριων και απο τοτε με εχει ταραξει στις εμπλοκες.Συγκεκριμενα ενω πεταει τον αδειο καλυκα κανονικα δεν βγαζει φυσιγγιο απο την αποθηκη με αποτελεσμα να πατας σκανδαλη και και να ακους το χαρακτηστικο κλικ γιατι δεν υπαρχει φυσιγγιο στην θαλαμη.Το γυριζω απο εδω το γυριζω απο εκει(το πιστονι) παλι τα ιδια.Να υπαρχει καποιο προβλημα στην σκανδαλοθηκη η καπου αλλου και να μην φταιει η ρυθμιση?Καθε βοηθεια και προταση ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.Ελεγα να παρω τον Κυργια κανα τηλ μπας και υπαρχει καμμια λυση.
 
Φιλε μου μπορει και να μην φταιει το πιστονι.....
Κοιτα επειδη πολλα μπορει να φταινε και με δεδομενο οτι τα χεις κάνει ροιδο με το πιστονι, θα σου ελεγα να λυσεις αρχικα ολο το οπλο..καλο καθαρισμα και λιπανση παντου..
Επισης έλεγξε την κατασταση του ελατηριου στην αποθηκη του οπλου, αλλα και του ελατηριου επαναφορας (γυρω απο την αποθηκη..)
Επισης καθαρισματακι στο πιστονι και μετα το γυρνας τερμα προς τις ελαφριες γομωσεις...
Δενεις το οπλο, παιρνεις ενα κουτι 32γραμμαρια και το ριχνεις...
Αν δεν κανει εμπλοκη, γυρνας το πιστονι τερμα προς τις βαριες γομωσεις, και επειτα μια ολοκληρη στροφη πισω προς τις ελαφριές...
Παιρνεις αλλο κουτι 32γραμμ το ριχνεις ολο και αν δεν κανει εμπλοκη εισαι αρχοντας..
Αν κανει εμπλοκη το ψαχνεις για ελατήριο....
 
Γεια σας συντροφοι και απο μενα.Ειμαι κατοχος Baikal MP155(εδω και 4 χρονια) δυστυχως εκανα τη μ@λ@κια και πειραξα τη ρυθμιση στο πιστονι των αεριων και απο τοτε με εχει ταραξει στις εμπλοκες.Συγκεκριμενα ενω πεταει τον αδειο καλυκα κανονικα δεν βγαζει φυσιγγιο απο την αποθηκη με αποτελεσμα να πατας σκανδαλη και και να ακους το χαρακτηστικο κλικ γιατι δεν υπαρχει φυσιγγιο στην θαλαμη.Το γυριζω απο εδω το γυριζω απο εκει(το πιστονι) παλι τα ιδια.Να υπαρχει καποιο προβλημα στην σκανδαλοθηκη η καπου αλλου και να μην φταιει η ρυθμιση?Καθε βοηθεια και προταση ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.Ελεγα να παρω τον Κυργια κανα τηλ μπας και υπαρχει καμμια λυση.
Στο κάνει με διάφορα φυσίγγια ελαφριά-βαρια , διαφορετικές μάρκες ίδιας γόμωσης;
 
Γεια σας συντροφοι και απο μενα.Ειμαι κατοχος Baikal MP155(εδω και 4 χρονια) δυστυχως εκανα τη μ@λ@κια και πειραξα τη ρυθμιση στο πιστονι των αεριων και απο τοτε με εχει ταραξει στις εμπλοκες.Συγκεκριμενα ενω πεταει τον αδειο καλυκα κανονικα δεν βγαζει φυσιγγιο απο την αποθηκη με αποτελεσμα να πατας σκανδαλη και και να ακους το χαρακτηστικο κλικ γιατι δεν υπαρχει φυσιγγιο στην θαλαμη.Το γυριζω απο εδω το γυριζω απο εκει(το πιστονι) παλι τα ιδια.Να υπαρχει καποιο προβλημα στην σκανδαλοθηκη η καπου αλλου και να μην φταιει η ρυθμιση?Καθε βοηθεια και προταση ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.Ελεγα να παρω τον Κυργια κανα τηλ μπας και υπαρχει καμμια λυση.
Το πιστόνι τον κάνει τον κύκλο του. Το κλείστρο πάει πίσω και το άδειο πετάγεται. Εφόσον δεν βγάζει φυσίγγιο η αποθήκη εκεί πρέπει να ψαχτείς.
 
Γεια σας συντροφοι και απο μενα.Ειμαι κατοχος Baikal MP155(εδω και 4 χρονια) δυστυχως εκανα τη μ@λ@κια και πειραξα τη ρυθμιση στο πιστονι των αεριων και απο τοτε με εχει ταραξει στις εμπλοκες.Συγκεκριμενα ενω πεταει τον αδειο καλυκα κανονικα δεν βγαζει φυσιγγιο απο την αποθηκη με αποτελεσμα να πατας σκανδαλη και και να ακους το χαρακτηστικο κλικ γιατι δεν υπαρχει φυσιγγιο στην θαλαμη.Το γυριζω απο εδω το γυριζω απο εκει(το πιστονι) παλι τα ιδια.Να υπαρχει καποιο προβλημα στην σκανδαλοθηκη η καπου αλλου και να μην φταιει η ρυθμιση?Καθε βοηθεια και προταση ευπροσδεκτη.Ευχαριστω.Ελεγα να παρω τον Κυργια κανα τηλ μπας και υπαρχει καμμια λυση.
Ότι σου λένε τα παιδιά παραπάνω. Η αποθήκη μαζεύει μπόλικο πράμα μέσα και θέλει καθαρισμό. Το πιστόνι το γύρισα κι εγώ 2 κλικ μετά από 150 φυσίγγια...εμπλοκες δεν έχω.
Υ.Γ. Μη κάνεις το λάθος και λυσεις το πιστονι...
 
Ότι σου λένε τα παιδιά παραπάνω. Η αποθήκη μαζεύει μπόλικο πράμα μέσα και θέλει καθαρισμό. Το πιστόνι το γύρισα κι εγώ 2 κλικ μετά από 150 φυσίγγια...εμπλοκες δεν έχω.
Υ.Γ. Μη κάνεις το λάθος και λυσεις το πιστονι...
Α ναι ξεχασα...οταν σου ειπα να καθαρισεις το πιστονι δεν εννοουσα να το λυσεις...εξωτερικα μονο τα χοντρα να παρεις....μην το λυσεις θα τα μαμησεις ολα μετα!!!!!
 
Α ναι ξεχασα...οταν σου ειπα να καθαρισεις το πιστονι δεν εννοουσα να το λυσεις...εξωτερικα μονο τα χοντρα να παρεις....μην το λυσεις θα τα μαμησεις ολα μετα!!!!!
Εκανα την κουταμαρα και το ελυσα σε 153.....παλευα απο το μεσημερι μεχρι και το βραδι οπου καταφερα και το εβαλα....! Δεν νομιζω οτι χρειαζεται λυσιμο.....μονο καθαρισμα!!
 
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις.Ε οχι και ροιδο φιλε μου Στεφανε(με πληγωνεις...) αφου το πιστονι ειναι κατι το οποιο ρυθμιζεται(απλως ειπα οτι εκανα μαλακια επειδη εκ του αποτελεσματος ειδα οτι ειναι δυσκολο μετα να το ρυθμισεις). Μου εκανε κατι λιγες εμπλοκες το προηγουμενο χειμωνα και για αυτο το λογο το πειραξα το λαθος που εκανα ειναι οτι δεν εβαλα ενα σημαδι με μαρκαδορο στην εργοστασιακη ρυθμιση για να εχω ενα μπουσουλα μετα. Τα φυσιγγια που ριχνω ειναι απο 28γρ(σπανια καλοκαιρι) εως 36γρ.(σπανια χειμωνα).Τωρα ειμαι σε αυτην την διαδικασια ριχνω 32γρ και γυριζω ενα κλικ τη φορα σημερα μου πεταγε το φυσιγγιο απο την αποθηκη αλλα η γλωσσα δεν το ανεβαζε εμενε κατω(εννοειται πως το αδειο το πεταγε κανονικα.Την αποθηκη την εχω ανοιξει και εχω καθαρισει και το ελατηριο και το ποτηρακι(δεν ξερω πως λεγεται στην οπλουργικη ορολογια).Το manual λεει οτιι μετα τις πρωτες 150 ντουφεκιες να το γυρισεις δυο στροφες(στα αγγλικα two turns...) προς τις βαριες γομωσεις (δυο στροφες δεξιοστροφα οπως κοιταμε απο την μπροστα μερια της καννης clockwise when viewing from the muzzle)αλλα μαλλον εννοει δυο κλικ.Το οπλο ειναι πολυ καλα καθαρισμενο φιλε Στρατο και η αποθηκη.Ελπιζω μεχρι να τελειωσουν τα μπασιματα με τις κιχλες να το εχω ρυθμισει (ηδη εχω χασει δυο φασες απο κλικ...) ή θα το εχω ρυθμισει ή θα το εχω σπασει....Αν ειναι παντως απο ρυθμιση πιστονιου πιστευω πως θα το βρω αν ειναι απο κατι αλλο σκουρα τα πραγματα.Σας ευχαριστω και παλι ολους για την αμεση ανταποκριση και τις συμβουλες για οτι νεωτερο θα ενημερωνω.
 
Ναι ρε φιλε Λεωνιδα πολυ μεγαλη σπασααρχ@δια και ειναι κριμα γιατι το οπλο βγαζει ωραιες ντουφεκιες...
To χε ο μπατζανακης μου και το ξερω...καλες τουφεκιες,βαρυ οπλο και λιγο χοντροκομμενο αλλά για τα λεφτα του καλο ειναι....ομως αυτο με το πιστονι...ασχολιαστο.Ξεχασα....εκανε εμπλοκες με τα ελαφρια φυσιγγια αν θυμαμαι καλα.
 
οχι και ροιδο φιλε μου Στεφανε(με πληγωνεις...)
Δεν το ειπα για να σε προσβαλλω φιλε μου, το ειπα χαριτολογώντας...
Κανε εναν κοπο να καθαρισεις καλα και ολο τον μηχανισμο σκανδαλη-γλωσσα...
Το οπλο το εχω ενάμισι χρονο και εριχνα μονο 28γραμμ χωρις μιση εμπλοκη...εχω ριξει και 24 μια 6αδα χωρίς προβλημα...
 
Ολα ενταξει Στεφανε και εγω πλακα κανω η καλοπροαιρετη κριτικη ειναι παντα ευπροσδεκτη.Θα ηθελα να σε ρωτησω το εχεις στην εργοστασιακη ρυθμιση ή μετα το στρωσιμο το εχεις γυρισει δυο κλικ(δυο στροφες λεει αλλα τελος παντων λαθος διατυπωση ή ισως μεταφραση απο τα ρωσικα στα αγγλικα) προς τις βαριες οπως λεει το manual?Τον μηχανισμο τον εχω καθαρισει οσο καλυτερα γινεται αλλα αυριο θα επαναλαβω και βλεπουμε
 
Αναλυτικα: το πήρα εριξα 150 28γραμμαριων, και πήγα να το γυρισω δυο στροφες προς τις βαριες...ολοκληρες στροφες και οχι κλικ...
Πριν απο αυτο σημαδεψα "χαράζοντας" το σημειο της αρχικης ας πουμε θεσης (ας πουμε εργοστασιακη θεση...)
Παω λοιπον να το γυρισω δυο στροφες, και διαπιστωνω οτι τερματίζει λιγο πριν κλειδωσει σε δυο στροφές...αρα το αφησα σε 1.5 στροφη προς τις βαριες.....
Απο τοτε συνεχιζω να ριχνω 28 γράμμ για κανα μηνα (απροβληματιστα με τερμα σφιγμενο πιστονι ουσιαστικα), και τελικα αποφασιζω να το γυρισω πισω κοντα στην αρχικη ρυθμιση (οποτε μιαμιση στροφη πίσω αντι μιαμισης που το ειχα παει..)
Σοβαρα τωρα λυστο λαδωσε καλα και δεστο το οπλο...
 
Λεωνιδα ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι και για τα δικα μου κριτηρια,λιγο βαρυ και μπροστοβαρο, λιγο χοντροκομμενο(εχει το επανατατικο γυρω απο την αποθηκη) και το ρυθιζομενο πιστονι μαλλον δυσχρηστο.Αντικειμενικα βεβαια 3200γρ 71cm καννη δεν το λες και βαρυ,οσο γιατο πιστονι δεν ειχα ποτε αλλο αυτογεμες με ρυθμιζομενο για να συγκρινω.Απο οτι καταλαβαινω αποto nickname σου εχεις benelli και το συγκρινεις με αυτο.Εχω και εγω benelli φοβερα πιασιματα καλο ζυγισμα μηχανισμος απαιχτος (το κλειστρο της benelli για μενα εναι μηχανολογικο κοσμημα) αλλα για την αποδοση της καννης της πιστευω υπαρχουν και καλυτερα (διαλεγει πολυ φυσιγγια και δεν παει και πολυ τις βαριες γομωσεις) α και το αλλο που ξεχασα πολυ κλωτσημα ρε παιδι μου....
 
Back
Top