Οι κήποι μας..

Αφού μας έπρηξαν πως έρχεται ο Ιανός ο Καταστροφικός, δεν μπορούσαμε να κάνουμε αλλιώς... Αρχίσαμε να μαζεύουμε τα πάντα...

Ντομάτες...



Σταφύλια αητονύχια





Μήλα





Αχλάδια



Σύκα για τσαπέλες...



Τώρα που είναι στο υπόγειο, άντε να δούμε τι θα κατεβάσει...
 
Αφού μας έπρηξαν πως έρχεται ο Ιανός ο Καταστροφικός, δεν μπορούσαμε να κάνουμε αλλιώς... Αρχίσαμε να μαζεύουμε τα πάντα...

Ντομάτες...



Σταφύλια αητονύχια





Μήλα





Αχλάδια



Σύκα για τσαπέλες...



Τώρα που είναι στο υπόγειο, άντε να δούμε τι θα κατεβάσει...
Είσαι μεγάλη παιχτούρα.!!
Σταφύλια Αετονύχια έχω κ εγώ..νόστημα τα άτοιμα.
Μια μηλιά με κανά κουβαδάκι ξυνόμηλα μου τα λαυρόκαψε η φωτιά μαζί με κάτι λίγα δαμάσκινα. :confused:
 
Αφού μας έπρηξαν πως έρχεται ο Ιανός ο Καταστροφικός, δεν μπορούσαμε να κάνουμε αλλιώς... Αρχίσαμε να μαζεύουμε τα πάντα...

Ντομάτες...



Σταφύλια αητονύχια





Μήλα





Αχλάδια



Σύκα για τσαπέλες...



Τώρα που είναι στο υπόγειο, άντε να δούμε τι θα κατεβάσει...
Τα αχλάδια τι οικογένειας είναι;
 
Πωωωωω ρε Γρηγορη αυτα τα συκα ειναι θυσαυρος :D:D
Το κοβεις στην μεση βαζει καρυδι και γινεσαι ντιρλα απο το τσιπουρο .drunk.

Σύκο με καρύδι είναι σαν να ρίχνεις νίτρο στον κινητήρα... Ανεβάζεις ιπποδύναμη στο λεπτό!
 
Είσαι μεγάλη παιχτούρα.!!
Σταφύλια Αετονύχια έχω κ εγώ..νόστημα τα άτοιμα.
Μια μηλιά με κανά κουβαδάκι ξυνόμηλα μου τα λαυρόκαψε η φωτιά μαζί με κάτι λίγα δαμάσκινα. :confused:
Σε ευχαριστώ Κώστα! Τα αητονύχια είναι όντως νόστιμα, εντυπωσιακά σε εμφάνιση με μεγάλα τσαμπιά και ρόγες, έχουν και διφόρια τσαμπιά οπότε τρως σταφύλι σχεδόν έως τα μέσα Οκτώβρη, τα φύλλα γίνονται ντολμάδες γιατί δεν έχουν χνούδι και είναι και ανθεκτικά σε ασθένειες.

Κρίμα για τα φυτά... Αφού θα βρέξει τώρα, ρίξτους μετά λίπασμα και θα ξαναφουντώσουν...
 
Πάντως το να μπορείς να βάζεις κήπο είναι ευλογία ξέρεις τι τρως περνάει και η ώρα σου κάνεις και οικονομία
Δεν συζητάω για εξωτερικό μου έλεγε τιμές μια ξαδέρφη μου που είναι Γερμανία και παλαβωσα αυτά που έχεις απλώσει στον πάγκο είναι σαν να έχεις απλώσει διακόσια ευρώ
 
Εμείς ακόμα παλεύουμε να τα μαζέψουμε στο χωριό... Έχουμε μια βδομάδα ακόμα αν κρατήσει ο καιρός, αλλιώς θα μας βρει ο Αγιοδημήτρης ακομα να τινάζουμε...

120807118_3188391131288308_8242805009154076644_n.jpg
120200863_920681221752419_5982638135596958360_n.jpg
120702973_379539963069582_9064586514014683429_n.jpg

Είναι συντριπτική η υπεροχή των Γαλλικών ποικιλιών franquette σε μεγεθος, γέυση και καθαρότητα ψίχας σε σχέση με τις ελληνικές και τουρκικές ποικιλίες...

120934189_1007782976355031_1444380511299013193_n.jpg
120955239_699855907287617_5291591607160243585_n.jpg

post pics
 
Εμείς ακόμα παλεύουμε να τα μαζέψουμε στο χωριό... Έχουμε μια βδομάδα ακόμα αν κρατήσει ο καιρός, αλλιώς θα μας βρει ο Αγιοδημήτρης ακομα να τινάζουμε...

View attachment 16858
View attachment 16859
View attachment 16860

Είναι συντριπτική η υπεροχή των Γαλλικών ποικιλιλων franquette σε μεγεθος, γέυση και καθαρότητα ψίχας σε σχέση με τις ελληνικές και τουρκικές ποικιλίες...

View attachment 16861
View attachment 16862

post pics
Ω ρε φίλε! Τρομερά!
 
Ω ρε φίλε! Τρομερά!
Η γαλλική αυτή ποικιλία κεντρωμένη πάνω σε ελληνική βασιλική καρυδιά στα 1200 υψόμετρο έχει τρομερή απόδοση και επιτυχία...
received_743814092731185.jpeg
Ήδη του χρόνου θα επεκταθεί η πραγματοποίηση των κεντρωμάτων και στο υπόλοιπο χωράφι...
 
Εμείς ακόμα παλεύουμε να τα μαζέψουμε στο χωριό... Έχουμε μια βδομάδα ακόμα αν κρατήσει ο καιρός, αλλιώς θα μας βρει ο Αγιοδημήτρης ακομα να τινάζουμε...

View attachment 16858
View attachment 16859
View attachment 16860

Είναι συντριπτική η υπεροχή των Γαλλικών ποικιλιλων franquette σε μεγεθος, γέυση και καθαρότητα ψίχας σε σχέση με τις ελληνικές και τουρκικές ποικιλίες...

View attachment 16861
View attachment 16862

post pic
Έχω την εντύπωση πως και το κέλυφος είναι λεπτότερο, ή κάνω λάθος ;
Επίσης αυτή η κιτρινωπή "πέτσα" είναι στυφή σε αυτή τη φάση ; ή είναι εντάξει και πριν μαυρίσει;
Σε κάθε περίπτωση φαίνονται πολύ ωραία, μπράβο σας. (λίγοι ασχολούνται με παραγωγικές εργασίες)
 
Έχω την εντύπωση πως και το κέλυφος είναι λεπτότερο, ή κάνω λάθος ;
Επίσης αυτή η κιτρινωπή "πέτσα" είναι στυφή σε αυτή τη φάση ; ή είναι εντάξει και πριν μαυρίσει;
Σε κάθε περίπτωση φαίνονται πολύ ωραία, μπράβο σας. (λίγοι ασχολούνται με παραγωγικές εργασίες)
Δεν είναι τρομερά λεπτότερη όπως είναι τα pekan ή τα λεγόμενο αφροκάρυδα... Το σημαντικό είναι ότι δεν μπλέκεται το ξύλο με την ψίχα, δεν είναι ξυλοκάρυδα όπως λεμε, οπότε βγαίνει πιο ολόκληρη και καθαρή η ψίχα.

Σε αυτά δεν μαυρίζει, μένει έτσι χρυσή και για αυτό έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπορική αξία, αφού είναι τρομερά ελκυστικά στο μάτι... Η γέυση τους είναι πολύ νόστιμη ήδη και καλύτερη από τα ελληνικά χωρίς πικράδα...
 
Back
Top