Παρουσίαση Φυσιγγίων

Χθες το βράδυ, κάτι έψαχνα σε ένα συρτάρι, κι έπεσε το μάτι μου σ'ένα σακουλάκι με διάφορα φυσίγγια που είχα σφάξει παλαιότερα, πριν 10-15 χρόνια, τα οποία είχα συναρμολογήσει ξανά και είχα κολλήσει τα δυο κομμάτια του κάλυκα με 2-3 γύρους μονωτική ταινία. Όπως κάνω συνήθως, μέχρι να τα ξαναγεμίσω σε άλλο κάλυκα και να τα ρίξω είτε στο σκοπευτήριο είτε στο κυνήγι.
Αυτά κάπου είχαν ξεμείνει, κι έτσι μου ήρθε να ξανανοίξω μερικά να ξαναζυγίσω τα υλικά και να κρατήσω φωτογραφίες, γιατί παλιά κρατούσα μόνο σημειώσεις ...
Λέω να ανεβάσω μερικά κι εδώ, σιγά-σιγά ...
Υ.Γ. Τελικά, ξέχασα τι ακριβώς έψαχνα ... κι ακόμη δε μπορώ να θυμηθώ !!! .sarcastic.
Ξεκινώ με το ΣΤΟΚΑΣ D&D ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ DOUBLE 9+8 ...

IMG_20200914_203737.jpg


IMG_20200914_203746.jpg

IMG_20200914_203940.jpg

IMG_20200914_205504.jpg
NOBELSPORT 688 - πυρίτιδα μάλλον REX II (απ'ότι θυμάμαι ότι ανέφερε στους καταλόγους του εκείνης της εποχής). Για τα σκάγια τι να πω, όχι 2 νούμερα μόνο, αλλά ένας αχταρμάς ... μερικά πιο ψιλά κι από 10ράκια ... Οπότε ο συνολικός αριθμός είναι στο περίπου, κατά μέσον όρο. Αλλά και στις σημειώσεις μου, που τότε τα είχα μετρήσει ένα-ένα, 562 τα είχα βγάλει ...
 
Κάπου 2007 -2008 ??? Εγώ μάλλον το είχα πάρει το 2008, όταν πήρα το μονόκαννο Baikal ... Ο Τάσος θα ξέρει σίγουρα !!! ;)
Εχω 2 κουτια ακομα,τα 25αρια κουτια με μαυρο καλυκα και κοκκινο σταυρο.
Δεν θυμαμαι ποτε τα πηρα αλλα λογικα πριν τους ολυμπιακους αγωνες:cool:
Πριν 17-18 χρονια.Λογικο ειναι να μην θυματε ο Κωστης.sarcastic.
 
Last edited:
Συνεχίζω με τον "θρύλο" ... Remington EXPRESS 1 1/4 oz. No. 6


IMG_20200914_211522.jpg

IMG_20200914_211700.jpg

IMG_20200914_211836.jpg

IMG_20200914_212202.jpg
Το αμερικανικό 6αρι είναι πιο χοντρό από το ελληνικό/ιταλικό (2,7mm) πολύ κοντά στο 5άρι (2,9mm). Μέτρησα 5-6 σκάγια και τα βρήκα από 2,85 έως 2,88mm.

IMG_20200914_212559.jpg
Γι' αυτό και ο συνολικός αριθμός σκαγιών (256) είναι πολύ μικρότερος απ'ότι στα αντίστοιχα ελληνικά/ιταλικά φυσίγγια των 36 γρ. (320 - 340 σκάγια).
 
Συνεχίζω με τον "θρύλο" ... Remington EXPRESS 1 1/4 oz. No. 6


View attachment 16084

View attachment 16085

View attachment 16086

View attachment 16087
Το αμερικανικό 6αρι είναι πιο χοντρό από το ελληνικό/ιταλικό (2,7mm) πολύ κοντά στο 5άρι (2,9mm). Μέτρησα 5-6 σκάγια και τα βρήκα από 2,85 έως 2,88mm.

View attachment 16088
Γι' αυτό και ο συνολικός αριθμός σκαγιών (256) είναι πολύ μικρότερος απ'ότι στα αντίστοιχα ελληνικά/ιταλικά φυσίγγια των 36 γρ. (320 - 340 σκάγια).
Με αφορμή το σφάξιμο του Στέλιου μου ηρθε στο μυαλο ένα σφάξιμο που είχα κάνει σε ένα Remington πριν μια εβδομάδα στο οποίο είχαν σβηστεί τα γράμματα.

Λοιπον, ηταν 8αστερο αρχικά και η δοσολογία ήταν 2,30-42,5 (ναι καλά διαβάσατε), τωρα ποια πυρίτιδα να ήταν δεν μπορώ να ξέρω, πάντως ήταν στρογγυλη και μαύρη.
Ο συγκεντρωτηρας ήταν ίδιος με αυτόν του Στέλιου αλλά το ύψος του ήταν υπερβολικα χαμηλό ίσως να ήταν 4 ή 6 χιλιοστά δεν το μέτρησα δυστυχώς αλλά εκει το υπολόγισα με το μάτι.

Απο αυτά που έγραψα μπορεί ίσως να καταλάβει κάποιος για ποιο φυσίγγι πρόκειται διότι εγώ δεν ξέρω και πολλά αμερικανικα.
 
Με αφορμή το σφάξιμο του Στέλιου μου ηρθε στο μυαλο ένα σφάξιμο που είχα κάνει σε ένα Remington πριν μια εβδομάδα στο οποίο είχαν σβηστεί τα γράμματα.

Λοιπον, ηταν 8αστερο αρχικά και η δοσολογία ήταν 2,30-42,5 (ναι καλά διαβάσατε), τωρα ποια πυρίτιδα να ήταν δεν μπορώ να ξέρω, πάντως ήταν στρογγυλη και μαύρη.
Ο συγκεντρωτηρας ήταν ίδιος με αυτόν του Στέλιου αλλά το ύψος του ήταν υπερβολικα χαμηλό ίσως να ήταν 4 ή 6 χιλιοστά δεν το μέτρησα δυστυχώς αλλά εκει το υπολόγισα με το μάτι.

Απο αυτά που έγραψα μπορεί ίσως να καταλάβει κάποιος για ποιο φυσίγγι πρόκειται διότι εγώ δεν ξέρω και πολλά αμερικανικα.
Παρεπιπτόντως αναλυτικοτατος είσαι Στέλιο Μπράβο!
 
Με αφορμή το σφάξιμο του Στέλιου μου ηρθε στο μυαλο ένα σφάξιμο που είχα κάνει σε ένα Remington πριν μια εβδομάδα στο οποίο είχαν σβηστεί τα γράμματα.

Λοιπον, ηταν 8αστερο αρχικά και η δοσολογία ήταν 2,30-42,5 (ναι καλά διαβάσατε), τωρα ποια πυρίτιδα να ήταν δεν μπορώ να ξέρω, πάντως ήταν στρογγυλη και μαύρη.
Ο συγκεντρωτηρας ήταν ίδιος με αυτόν του Στέλιου αλλά το ύψος του ήταν υπερβολικα χαμηλό ίσως να ήταν 4 ή 6 χιλιοστά δεν το μέτρησα δυστυχώς αλλά εκει το υπολόγισα με το μάτι.

Απο αυτά που έγραψα μπορεί ίσως να καταλάβει κάποιος για ποιο φυσίγγι πρόκειται διότι εγώ δεν ξέρω και πολλά αμερικανικα.
Στα κουτια τους αναγραφει οτι γεμιζουν με πυριτιδες που φτιαχνουν γι'αυτούς,σε ιταλικα σαιτ αλλοι λενε οτι ειναι η hi - skor 800x δυσκολα να ξεχωρισεις τις αμερικανικες πολλες εχουν ιδιο χρωμα και σχήμα?
Μιχαλη σε αυτα τα γραμμάρια που λες πρεπει να ναι ο P12 .
 
Συνεχίζω με τον "θρύλο" ... Remington EXPRESS 1 1/4 oz. No. 6


View attachment 16084

View attachment 16085

View attachment 16086

View attachment 16087
Το αμερικανικό 6αρι είναι πιο χοντρό από το ελληνικό/ιταλικό (2,7mm) πολύ κοντά στο 5άρι (2,9mm). Μέτρησα 5-6 σκάγια και τα βρήκα από 2,85 έως 2,88mm.

View attachment 16088
Γι' αυτό και ο συνολικός αριθμός σκαγιών (256) είναι πολύ μικρότερος απ'ότι στα αντίστοιχα ελληνικά/ιταλικά φυσίγγια των 36 γρ. (320 - 340 σκάγια).
Ευχαριστουμε Στελιο! Να σαι καλα!
 
Στα κουτια τους αναγραφει οτι γεμιζουν με πυριτιδες που φτιαχνουν γι'αυτούς,σε ιταλικα σαιτ αλλοι λενε οτι ειναι η hi - skor 800x δυσκολα να ξεχωρισεις τις αμερικανικες πολλες εχουν ιδιο χρωμα και σχήμα?
Μιχαλη σε αυτα τα γραμμάρια που λες πρεπει να ναι ο P12 .
Κωνσταντινε δεν νομίζω ότι ήταν αυτός που λες γιατί ήταν αρκετά πιο κοντός.
Για να καταλάβετε το αμορτισέρ του δικού μου είχε το το μέγεθος του άνω αμορτισέρ του R 12H. Ίσως να με γελάει και η φωτογραφία και να είναι αυτός που λες.
 
Ας ανεβάσω ένα ακόμη, να περάσει η ώρα στο γραφείο ... Είναι το Nobelsport OK - 31gr - No 8 , αρκετά παλιό, τουλάχιστον 10ετίας ...

IMG_20200914_221231.jpg
IMG_20200914_220653.jpg
Προσέξτε το συνδυασμό Κάλυκα - Καψουλιού ... ;) Δεν ξέρω το λόγο ... Να το κάνει ένας ιδιογομωτής, που "διυλίζει τον κώνωπα" το καταλαβαίνω. Αλλά μια εταιρεία φυσιγγίων, όταν μάλιστα κατασκευάζει δικά της καψούλια ... ????? :rolleyes:

IMG_20200914_220340.jpg
IMG_20200914_220355.jpg
Εκείνο τον καιρό το έβγαζε στα 31 γρ. στο παρακάτω κουτί:
fetch

Θα το θυμούνται οι παλαιότεροι... Τώρα φαίνεται ότι το βγάζει ακόμα, πάλι σε 67αρη κάλυκα με Gm3 και GT, αλλά στα 30 γρ.
Αλλά δεν ξέρω αν έχει αλλάξει και κάτι άλλο, πχ στη δοσολογία, ή το καψούλι, κλπ ... :cool:
 
... Και το τελευταίο, αγορασμένο το 2009 σύμφωνα με τις σημειώσεις μου 7,00€
RC 32 Caccia - No 9


IMG_20200914_223710.jpg
IMG_20200914_223718.jpg

IMG_20200914_223420.jpg

IMG_20200914_223435.jpg
Αυτά για την ώρα. Η πυρίτιδα, εγώ λέω ότι είναι η C7 (... ταιριάζει και η δόση). Αλλά πάλι ... δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος. Η φωτογραφία πάντως ξεγελάει λίγο, και ως προς την απόχρωση - λόγω φωτισμού, και ως προς το μέγεθος των κόκκων. Έτσι που φαίνεται στη 2η φωτο θα μπορούσε να θεωρηθεί και JK6 ... Όμως στην πραγματικότητα το χρώμα είναι απλά γκρίζο (δεν χρυσο-κιτρινο-καφετίζει ... :rolleyes: ) Και το μέγεθος των φυλλιδίων είναι λίγο μικρότερο ... ;):cool:
 
... Και το τελευταίο, αγορασμένο το 2009 σύμφωνα με τις σημειώσεις μου 7,00€
RC 32 Caccia - No 9


View attachment 16124
View attachment 16125

View attachment 16126

View attachment 16127
Αυτά για την ώρα. Η πυρίτιδα, εγώ λέω ότι είναι η C7 (... ταιριάζει και η δόση). Αλλά πάλι ... δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος. Η φωτογραφία πάντως ξεγελάει λίγο, και ως προς την απόχρωση - λόγω φωτισμού, και ως προς το μέγεθος των κόκκων. Έτσι που φαίνεται στη 2η φωτο θα μπορούσε να θεωρηθεί και JK6 ... Όμως στην πραγματικότητα το χρώμα είναι απλά γκρίζο (δεν χρυσο-κιτρινο-καφετίζει ... :rolleyes: ) Και το μέγεθος των φυλλιδίων είναι λίγο μικρότερο ... ;):cool:
Θεωρώ πως η jk6 είναι πιο κίτρινη.
Μοιάζει πολύ το χρώμα της σαν τη CH6...:rolleyes:
 
Θυμαται καποιος ποτε τα εβγαλε σε μπορντο καλυκα με χρυσο σταυρο?
Μου έβαλες δύσκολα και θα ντροπιαστώ γιατί δν ξέρω....o_Oo_O
.....και μου το παιζεται κ Στοκακηδες... .yelling.
Ρε μπας κ ειστε κρυφοΝαυπλιωτηδες κ δεν μου το λετε στα ισια????.very funny. .very funny.

Κάπου 2007 -2008 ??? Εγώ μάλλον το είχα πάρει το 2008, όταν πήρα το μονόκαννο Baikal ... Ο Τάσος θα ξέρει σίγουρα !!! ;)
Αρχες του '07 κ οντως εσυ τα ειχες παρει το '08 (για να μην λες πως δεν σε παρακολουθω απο παλια...:))



Εκείνο τον καιρό το έβγαζε στα 31 γρ. στο παρακάτω κουτί:
fetch
Ωραιο φυσιγγι κ πολυ μαλακο...οτι επρεπε για δυο..καννες....


Να σου πω ξανα οτι ειναι ωραιες οι παρουσιασεις σου δεν χρειαζεται γιατι εννοειται.......shake hands.
 
.....και μου το παιζεται κ Στοκακηδες... .yelling.
Ρε μπας κ ειστε κρυφοΝαυπλιωτηδες κ δεν μου το λετε στα ισια????.very funny. .very funny.


Αρχες του '07 κ οντως εσυ τα ειχες παρει το '08 (για να μην λες πως δεν σε παρακολουθω απο παλια...:))




Ωραιο φυσιγγι κ πολυ μαλακο...οτι επρεπε για δυο..καννες....


Να σου πω ξανα οτι ειναι ωραιες οι παρουσιασεις σου δεν χρειαζεται γιατι εννοειται.......shake hands.
Ρε ουουστ....yel.
Δν .sex hard.καλύτερα στην κεντρική πλατεία της πόλης μου. .sarcastic.
 
.....και μου το παιζεται κ Στοκακηδες... .yelling.
Ρε μπας κ ειστε κρυφοΝαυπλιωτηδες κ δεν μου το λετε στα ισια????.very funny. .very funny.


Αρχες του '07 κ οντως εσυ τα ειχες παρει το '08 (για να μην λες πως δεν σε παρακολουθω απο παλια...:))




Ωραιο φυσιγγι κ πολυ μαλακο...οτι επρεπε για δυο..καννες....


Να σου πω ξανα οτι ειναι ωραιες οι παρουσιασεις σου δεν χρειαζεται γιατι εννοειται.......shake hands.
Ρε σειρα μας ξεφτιλησες!!Εμεις Σαλεπιτζηδες?Δεν το παθαμε μικροι....Τωρα?
 
Back
Top