Προέλευση ονομάτων όπλων

Manos

Staff member
Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να γράψουμε την προέλευση των ονομάτων των όπλων. Βασικό στοιχείο της ιστορίας ενός όπλου είναι το όνομα του.
Το όπλο το οποίο έχω στην κατοχή μου αυτή τη στιγμή είναι η benelli academia. Καθε χρόνο η εταιρεία βγάζει συλλεκτικά όπλα με συγκεκριμένη αρίθμηση. Το όνομα accademia προέρχεται από την τοπική Ακαδημία καλών τεχνών του ουρμπινο η οποία είναι υπεύθυνη για τον σχεδιασμό των παραστάσεων πάνω στο όπλο. Και μια φωτο.

IMG_20200820_084800.jpg
 
Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να γράψουμε την προέλευση των ονομάτων των όπλων. Βασικό στοιχείο της ιστορίας ενός όπλου είναι το όνομα του.
Το όπλο το οποίο έχω στην κατοχή μου αυτή τη στιγμή είναι η benelli academia. Καθε χρόνο η εταιρεία βγάζει συλλεκτικά όπλα με συγκεκριμένη αρίθμηση. Το όνομα accademia προέρχεται από την τοπική Ακαδημία καλών τεχνών του ουρμπινο η οποία είναι υπεύθυνη για τον σχεδιασμό των παραστάσεων πάνω στο όπλο. Και μια φωτο.

View attachment 15908
Όμορφο όπλο Μανο....
Μπήκες στον ίσιο δρόμο...
 
Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να γράψουμε την προέλευση των ονομάτων των όπλων. Βασικό στοιχείο της ιστορίας ενός όπλου είναι το όνομα του.
Το όπλο το οποίο έχω στην κατοχή μου αυτή τη στιγμή είναι η benelli academia. Καθε χρόνο η εταιρεία βγάζει συλλεκτικά όπλα με συγκεκριμένη αρίθμηση. Το όνομα accademia προέρχεται από την τοπική Ακαδημία καλών τεχνών του ουρμπινο η οποία είναι υπεύθυνη για τον σχεδιασμό των παραστάσεων πάνω στο όπλο. Και μια φωτο.

View attachment 15908
Να ναι καλα οι Αρχαιοι Ελληνες Μάνο για ολα οσα γνωριζουμε και μη , και η μπρεντα παντα ελληνικα ονοματα εδινε στα οπλα της τωρα ακολουθει η μπενελι ,ήθος, ακαδημία
 
Ωραίο θέμα Μάνο, αν και δεν ξερω αν το ονομα όλων των μοντέλων προκυπτει απο κάπου δικαολογημένα ή απο μάρκετινγκ π.χ ή και τυχαία. Η Benelli σε φινετσα, φινίρισμα,ποιότητα κατασκευής και ομορφιά νομίζω δεν εχει αντίπαλο μεταξύ των αυτογεμών. Όντως χρησιμοποιεί ωραία ονόματα που κυρίως τιμούν το ουρμπίνο, την ιστορία του και τους εξεχοντες ανθρώπους του σε βάθος χρόνων, ή επετείους της εταιρίας( rafaello- anniversario-millionnaire-federico-risorgimento-giubileo-legend- cristoforo colombo). Ενα μοντέλο που μου εκανε ιδιαίτερη εντύπωση το οποίο ειναι και μοναδικό -κατάσκευάστηκε μόνο ένα το 2014- ειναι το "Raffaello Del Presidente" (Raffaello του Προέδρου) το οποίο κατασκευάστηκε και χαράκτηκε στο χέρι για να τιμήσουν τα 30 χρόνια προεδρίας του προέδρου της εταιρίας. FB_IMG_1598220518645.jpgFB_IMG_1598220515511.jpgFB_IMG_1598220524652.jpgFB_IMG_1598220508033.jpgFB_IMG_1598220511991.jpg
 
Ωραίο θέμα Μάνο, αν και δεν ξερω αν το ονομα όλων των μοντέλων προκυπτει απο κάπου δικαολογημένα ή απο μάρκετινγκ π.χ ή και τυχαία. Η Benelli σε φινετσα, φινίρισμα,ποιότητα κατασκευής και ομορφιά νομίζω δεν εχει αντίπαλο μεταξύ των αυτογεμών. Όντως χρησιμοποιεί ωραία ονόματα που κυρίως τιμούν το ουρμπίνο, την ιστορία του και τους εξεχοντες ανθρώπους του σε βάθος χρόνων, ή επετείους της εταιρίας( rafaello- anniversario-millionnaire-federico-risorgimento-giubileo-legend- cristoforo colombo). Ενα μοντέλο που μου εκανε ιδιαίτερη εντύπωση το οποίο ειναι και μοναδικό -κατάσκευάστηκε μόνο ένα το 2014- ειναι το "Raffaello Del Presidente" (Raffaello του Προέδρου) το οποίο κατασκευάστηκε και χαράκτηκε στο χέρι για να τιμήσουν τα 30 χρόνια προεδρίας του προέδρου της εταιρίας. View attachment 15922View attachment 15923View attachment 15924View attachment 15925View attachment 15926
Δεν σχολιάζω άλλο...
 
Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να γράψουμε την προέλευση των ονομάτων των όπλων. Βασικό στοιχείο της ιστορίας ενός όπλου είναι το όνομα του.
Το όπλο το οποίο έχω στην κατοχή μου αυτή τη στιγμή είναι η benelli academia. Καθε χρόνο η εταιρεία βγάζει συλλεκτικά όπλα με συγκεκριμένη αρίθμηση. Το όνομα accademia προέρχεται από την τοπική Ακαδημία καλών τεχνών του ουρμπινο η οποία είναι υπεύθυνη για τον σχεδιασμό των παραστάσεων πάνω στο όπλο. Και μια φωτο.

View attachment 15908
Γειά σου ρε Μάνο ....ακαδημαϊκέ!!!!
Εύχομαι το όπλο καλοτούφεκο και εσυ, οταν μεγαλώσεις και σοφός, στους ...αθάνατους (Ακαδημία Αθηνών) :)
 
ο αριθμος 11 συμβολιζει την γραμμη παραγωγης των αυτογεμων της εταιριας..και το '87 την χρονια που κατασκευαστηκε...
υγ Στην Ελλαδα μεσω της αντιπροσωπειας ηρθε το καλοκαιρι του '87..
 
Last edited:
ο αριθμος 11 συμβολιζει την γραμμη παραγωγης των αυτογεμων της εταιριας..και το '87 την χρονια που κατασκευαστηκε...
υγ Στην Ελλαδα μεσω της αντιπροσωπειας ηρθε το καλοκαιρι του '87..

Μόνο για αυτό το όπλο ξέρεις; δεν το πιστεύω, σε περίμενα να γράψεις ιστορίες για δεκάδες όπλα.
 
Ωραίο θέμα Μάνο, αν και δεν ξερω αν το ονομα όλων των μοντέλων προκυπτει απο κάπου δικαολογημένα ή απο μάρκετινγκ π.χ ή και τυχαία. Η Benelli σε φινετσα, φινίρισμα,ποιότητα κατασκευής και ομορφιά νομίζω δεν εχει αντίπαλο μεταξύ των αυτογεμών. Όντως χρησιμοποιεί ωραία ονόματα που κυρίως τιμούν το ουρμπίνο, την ιστορία του και τους εξεχοντες ανθρώπους του σε βάθος χρόνων, ή επετείους της εταιρίας( rafaello- anniversario-millionnaire-federico-risorgimento-giubileo-legend- cristoforo colombo). Ενα μοντέλο που μου εκανε ιδιαίτερη εντύπωση το οποίο ειναι και μοναδικό -κατάσκευάστηκε μόνο ένα το 2014- ειναι το "Raffaello Del Presidente" (Raffaello του Προέδρου) το οποίο κατασκευάστηκε και χαράκτηκε στο χέρι για να τιμήσουν τα 30 χρόνια προεδρίας του προέδρου της εταιρίας. View attachment 15922View attachment 15923View attachment 15924View attachment 15925View attachment 15926
Και αν δε κανω λαθος με ατσαλινη βαση
 
" Το 1983 το Benelli Montefeltro (από το όνομα της ιστορικής περιοχής μεταξύ των Marche, Emilia Romagna και Tuscany και του Δούκα του Urbino, Federico da Montefeltro.
Tο Benelli Raffaello, ένα αφιέρωμα στον ζωγράφο Urbino Raffaello Sanzio, ένα τουφέκι που είδε το φως το 1987." *

(*κόπυ πάστε-κατά τον Πολάκη- από ιταλική Wikipedia μέσω Google translate)
 
(*κόπυ πάστε-κατά τον Πολάκη- από ιταλική Wikipedia μέσω Google translate)
Ερωτήσεις :
1. Στο Γιουτουμπέ το βρήκες ? (κατά αρχηγό πολιτικού κόμματος)
2. Ποιός ήταν τότε Τσέο της Benelli? (κατά νεαρά πολιτικό)

Υ/Γ : Το κακό δεν είναι να μην ξέρεις ξένη γλώσσα. Είναι να πιθηκίζεις ή να μην ρωτάς ή ακόμη χειρότερο ο ...κύκλος σου (αφού είσαι πολιτικός με παρατρεχάμενους, συμβούλους, μετακλητούς υπαλλήλους κτλ) να είναι πλήρως άσχετος ή να μην τολμά να σε διορθώσει.
 
Ερωτήσεις :
1. Στο Γιουτουμπέ το βρήκες ? (κατά αρχηγό πολιτικού κόμματος)
2. Ποιός ήταν τότε Τσέο της Benelli? (κατά νεαρά πολιτικό)
.very funny.

Στο 1. με πιάνεις αδιάβαστο... μήπως είναι ο συνονόματος του πρωθυπουργού;
Να σου θυμίσω και την ασθένεια Χιβ* σύμφωνα με τον προαναφερθέντα λαμπρό πολιτικό μας, που είναι και γιατρός τρομάρα του - κατά τα λεγόμενά του!!!!!!
* HIV=AIDS


topic.topic.topic.
 
Η Blaser Jagdwaffen GmbH είναι γερμανός κατασκευαστής πολυτελών όπλων. Ιδρύθηκε το 1957 από τον Horst Blaser.
Προφέρετε Μπλάζερ... ακριβώς όπως προφέρετε το όνομα του ιδρυτή της και όχι Μπλέιζερ όπως η ομάδα του NBA..sarcastic.
 
Back
Top