ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Εχω αλλα δεν έκανα τέτοια σύγκριση σήμερα. Έριξα 3 τουφέκιες απο τα 41 μέτρα με φυσίγγια lampro καφε 33γρ νο 6, r12 34 γρ νο6 και alectoris speed 36 γρ νο6. Η σειρά που τα έγραψα είναι και η σειρά με την οποία έμεινα ευχαριστημένος. Το καφέ είχε δύναμη και πολύ καλή κατανομή.
View attachment 15626
Ωραία τουφεκιά Μάνο!
Αν τα παραπάνω φυσίγγια τα προόριζεις τώρα για πάπια στην έναρξη,εγώ θα ξεκινούσα το πρωί που η υγρασία είναι αυξημένη με το καφέ και μετά θα συνέχιζα με το r12.
 
Εχω αλλα δεν έκανα τέτοια σύγκριση σήμερα. Έριξα 3 τουφέκιες απο τα 41 μέτρα με φυσίγγια lampro καφε 33γρ νο 6, r12 34 γρ νο6 και alectoris speed 36 γρ νο6. Η σειρά που τα έγραψα είναι και η σειρά με την οποία έμεινα ευχαριστημένος. Το καφέ είχε δύναμη και πολύ καλή κατανομή.
View attachment 15626
Κλεισε τσοκ για τα μέτρα που έριξες, αραιή πολυ η συγκέντρωση
 
Κλεισε τσοκ για τα μέτρα που έριξες, αραιή πολυ η συγκέντρωση
Λες Δημήτρη; είδα καλή εικόνα στον πίνακα, δεν είμαι και πολύ έμπειρος με τις δοκιμές σε πίνακα. Από την αλλη ήταν 41 μέτρα. Αν έχει κάποιος παρόμοια δοκιμή να βάλει για να δω περίπου τι πρέπει να περιμένω.
 
Ωραία τουφεκιά Μάνο!
Αν τα παραπάνω φυσίγγια τα προόριζεις τώρα για πάπια στην έναρξη,εγώ θα ξεκινούσα το πρωί που η υγρασία είναι αυξημένη με το καφέ και μετά θα συνέχιζα με το r12.

Έλεγα να βασιστώ σε ενα μόνο φυσιγγι αλλα και το r12 μου έδωσε παρόμοια εικόνα. Με τόση ζέστη δεν ηταν για πιο βαριες γομωσεις.
 
received-397135408354994.jpg

Χθες το παράγγειλα σήμερα ήρθε... Αναμένω να δοκιμαστεί σε μια εβδομάδα ακριβώς με τα φαντάσματα του βάλτου!
 
Πρό ημερών είχε βγάλει η Beretta κάτι προσφορές λέω δεν παραγγέλνω. Δυο τσοκακια και τα δύο μαζί βγήκαν 57 ευρώ με δωρεάν έξοδα αποστολής και δώρο μια πλαστική θήκη για 5 τσοκ από το ιταλικό, τα παρέλαβα σήμερα και έμεινα έκπληκτος από την ομορφιά τούς και με τέλεια λείανση εσωτερικά σαν καθρέφτης, δεν μένει να τα δοκιμάσω να δω τι κάνουν.
PSX_20200922_202120.jpg
 
Καλησπέρα μία ερώτηση τά τσοκ φρένου είναι αυτά που είναι σαν τρίφτης? Πχ GEMINI κοκ.
Οτιδήποτε έχει απλές τρύπες (porting) δεν είναι τσοκ φρένου. Για να είναι τσοκ φρένου πρέπει με κάποιο τρόπο να καθυστερεί την έξοδο του συγκεντρωτήρα. Υπάρχουν κάποια με μεγάλες τρύπες με συγκεκριμένη γωνία για να γραπώνουν το συγκεντρωτήρα όπως τα Kicks

1600797968241.png

Kαι άλλα χωρίς καθόλου τρύπες όπως τα Patternmaster Anaconda που το γράπωμα γίνεται εσωτερικά...

1600798085362.png

Tα gemini από όσο ξέρω δεν είναι τσοκ φρένου...
 
Back
Top