Λαγός

οι λαγατζηδες δεν κοιτανε ζεστη,κρυο,υγρασια για να δουν τι πυρομαχικο θα βαλουν...Εχουν σταθερες προτιμησεις κ στο φυσιγγι κ στο νουμερο των σκαγιων...αρα θα βαλουν οτι κ καθε χρονο... .sarcastic.
Εσυ αραγε?????.yelling.

Έτσι ακριβώς Τάσο. Στη θαλάμη θα μπει ότι και πέρσυ
 
Τολιο ο λαγος εχει ενα μεγαλο μηστικο.με 28γρ ξερενετε σε σηνδιασμο με την ψιχρεμια.αν σου ληπη το δευτερο και ΠΑΟ106 να εχεις με ολα τα σκαγγια του μαυρουλη μεσα.ακομα θα τρεχει


Κουζουλε....το τραβηξες απο μαλλια με τα 28 γραμμαρια!!!!.sarcastic.
Παντα κατα την γνωμη μου.... ψυχραιμια.....ησυχια....33 γραμμαρια Ν5 με SIPE.....και δεν εχει καμια τυχη.....
τον πηρες ετοιμο....και γδαρμενο.....!!!!!!;):)
ΥΓ. Και με 28 γραμμαρια κανεις δουλεια....αλλα ο λαγος....κανει και τις ''μαγκιές του''....στα 33 γραμμαρια
''μαγκιές''......δεν υπαρχουν!!!!:cool::)
 
Τάσο πιστεύω ότι στο τεχνικό κομμάτι κάναν αρκετά λάθη οι παλιότεροι.
Λογικό γιατί δεν είχαν πληροφοριση και ακόμα παλιότερα ούτε την οικονομική δυνατοτητα.
Για παράδειγμα, επέλεγαν σκάγια νο 2 ακόμα και αν κυνηγούσαν κοντά στα σκυλιά, η επέλεγαν τουφέκια με φουλ τσοκ ακόμη και όταν μπορούσαν να πάρουν κάποιο με ντεμι για να τους βοηθήσει.Επελεγαν γομωσεις 42γρ θεωρώντας ότι όσο περισσότερο,τόσο το καλύτερο και πολλά άλλα.
Πλέον ένας νέος που βγαινει στην πίστα έχει επιλογές, περισσότερο γνωση και βοήθεια.
Φιλε Τολη για να μπορεσεις να διαπιστωσεις πως ακριβως κυνηγουσαν οι παλιοι κ με τι γομωσεις δεν εχεις παρα να διαβασεις τον παλιο κυνηγετικο τυπο αρκετες δεκαετιες πισω κ στοιχηματιζω οτι γενικα θα εκπλαγεις....
και οχι να μενεις σε καποια λογια που σου ειπε καποιος παλιος που οντως μπορει να μην γνωριζε τοσο καλα τα πραγματα..αληθεια μηπως αυτο δεν συμβαινει κ σημερα?
Και εγω ξερεις τι εχω ακουσει απο πολλους?
οι παλιοι εριχναν μονο στα καθιστα κ δεν ηξεραν απο τουφεκιες στο φτερο κλπ οταν εγω διαβαζα για τουφεκιες στο φτερο σε βιβλια,περιοδικα του 1931 που δεν ηταν γραμμενα απο.. λορδους...
οτι κυνηγουσαν μονο με σκαγια ν7 ενω σε συγγραματα δεκαετιας '60 διαβαζα για χρεισιμοποιηση σκαγιων ν10 για μπεκατσα κ τσιχλα..και ενα σωρο αλλα...
Φυσικα υπηρχαν κ αυτοι που εριχναν μονο καθιστα κλπ γιατι τοτε υπηρχε φτωχια αλλα μην τους τσουβαλιαζουμε ολους..
οσο για το ν2 πραγματι απο πολλους θεωρειται το παραδοσιακο νουμερο στο κυνηγι του λαγου...
Αλλα αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι ολοι τοτε εριχναν 2αρια..
οσο για τα 42γρ κανεις τοτε δεν τα χρησιμομοιουσε..imperial, win super x,rem express ηταν τα πιο βαρια φυσιγγια που χρησιμοποιουσαν σε εκλεκτα κυνηγια...
Στα ιδια περιοδικα θα βρεις κ ερ-απ βλητικης κ θα δεις τι γομωσεις η τι συνταγες ζητουσαν για cal.12 και cal.16...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλαιές-και-σημερινές-γνώσεις.2444/
 
Με το συμπάθιο αν μπαίνω σφήνα στην κουβέντα σας, αλλά αυτά που γράφεις για τους παλαιότερους φίλε μου δεν νομίζω ότι ήταν κανόνας. Τη δεκαετία του70 αν και ήμουν μικρός, θυμάμαι πολύ καλά πως κυνηγούσε λαγό ο πατέρας μου, οι φίλοι του, τα ξαδέρφια της μητέρας μου...και ναι τα τουφέκια τους ήταν τσοκαρισμένα αλλά αυτός που πήγαινε καβάλα στα σκυλιά είχε φυσίγγια γεμισμένα με πεντάρια και μάλλινη τάπα, καθώς επίσης οι ποιό βαριές γομώσεις που θυμάμαι ήταν 36gr και οι συχνότερες 34gr.
Τολιο ο λαγος εχει ενα μεγαλο μηστικο.με 28γρ ξερενετε σε σηνδιασμο με την ψιχρεμια.αν σου ληπη το δευτερο και ΠΑΟ106 να εχεις με ολα τα σκαγγια του μαυρουλη μεσα.ακομα θα τρεχει
Φιλε Τολη για να μπορεσεις να διαπιστωσεις πως ακριβως κυνηγουσαν οι παλιοι κ με τι γομωσεις δεν εχεις παρα να διαβασεις τον παλιο κυνηγετικο τυπο αρκετες δεκαετιες πισω κ στοιχηματιζω οτι γενικα θα εκπλαγεις....
και οχι να μενεις σε καποια λογια που σου ειπε καποιος παλιος που οντως μπορει να μην γνωριζε τοσο καλα τα πραγματα..αληθεια μηπως αυτο δεν συμβαινει κ σημερα?
Και εγω ξερεις τι εχω ακουσει απο πολλους?
οι παλιοι εριχναν μονο στα καθιστα κ δεν ηξεραν απο τουφεκιες στο φτερο κλπ οταν εγω διαβαζα για τουφεκιες στο φτερο σε βιβλια,περιοδικα του 1931 που δεν ηταν γραμμενα απο.. λορδους...
οτι κυνηγουσαν μονο με σκαγια ν7 ενω σε συγγραματα δεκαετιας '60 διαβαζα για χρεισιμοποιηση σκαγιων ν10 για μπεκατσα κ τσιχλα..και ενα σωρο αλλα...
Φυσικα υπηρχαν κ αυτοι που εριχναν μονο καθιστα κλπ γιατι τοτε υπηρχε φτωχια αλλα μην τους τσουβαλιαζουμε ολους..
οσο για το ν2 πραγματι απο πολλους θεωρειται το παραδοσιακο νουμερο στο κυνηγι του λαγου...
Αλλα αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι ολοι τοτε εριχναν 2αρια..
οσο για τα 42γρ κανεις τοτε δεν τα χρησιμομοιουσε..imperial, win super x,rem express ηταν τα πιο βαρια φυσιγγια που χρησιμοποιουσαν σε εκλεκτα κυνηγια...
Στα ιδια περιοδικα θα βρεις κ ερ-απ βλητικης κ θα δεις τι γομωσεις η τι συνταγες ζητουσαν για cal.12 και cal.16...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλαιές-και-σημερινές-γνώσεις.2444/

Καλημερα παιδια,
Γιώργο καμία σφήνα δεν υπάρχει, κουβέντα κάνουμε..
Απαντώντας και στους τρεις σας, σιγουρα η ψυχραιμία παιζει σπουδαίο λόγο. Τωρα Γιάννη δεν νομίζω να έριχνα με 12αρι διαμέτρημα μια γόμωση 28 γρ στον λαγό. Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς ενα διαμέτρημα και να ρίχνεις σε ενα τετοιο θήραμα μια γόμωση που αντιστοιχεί σε ενα cal 16 τουφέκι.Θελω να πώ, δε χρειάζονται υπερβολές όυτε προς τα πανω , ουτε προς τα κάτω.
Γιωργο και Τάσο τα παραδείγματα για τις επιλογές γομώσεων τα εχω δει στο βουνο και τα αναφέρω. Δειγματοληπτικά δεν ειναι σωστο που το γενικεύω, αλλα ακόμη και σήμερα οταν συζητάω με κόσμο ακούω πολύ συχνά αυτα που προανέφερα.
Σιγουρα δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο. Πάντοτε υπάρχει και κόσμος που ψάχνεται και διαβαζει. Σε εποχές πάντως όπως το 1931 δε νομίζω πως το να διαβάζει ο Μέσος Ελληνας κυνηγός έντυπα ήταν ο κανόνας στην πλειοψηφία.
 
Καλημερα παιδια,
Γιώργο καμία σφήνα δεν υπάρχει, κουβέντα κάνουμε..
Απαντώντας και στους τρεις σας, σιγουρα η ψυχραιμία παιζει σπουδαίο λόγο. Τωρα Γιάννη δεν νομίζω να έριχνα με 12αρι διαμέτρημα μια γόμωση 28 γρ στον λαγό. Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς ενα διαμέτρημα και να ρίχνεις σε ενα τετοιο θήραμα μια γόμωση που αντιστοιχεί σε ενα cal 16 τουφέκι.Θελω να πώ, δε χρειάζονται υπερβολές όυτε προς τα πανω , ουτε προς τα κάτω.
Γιωργο και Τάσο τα παραδείγματα για τις επιλογές γομώσεων τα εχω δει στο βουνο και τα αναφέρω. Δειγματοληπτικά δεν ειναι σωστο που το γενικεύω, αλλα ακόμη και σήμερα οταν συζητάω με κόσμο ακούω πολύ συχνά αυτα που προανέφερα.
Σιγουρα δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο. Πάντοτε υπάρχει και κόσμος που ψάχνεται και διαβαζει. Σε εποχές πάντως όπως το 1931 δε νομίζω πως το να διαβάζει ο Μέσος Ελληνας κυνηγός έντυπα ήταν ο κανόνας στην πλειοψηφία.
Καλημέρα Τόλη (έμαθα και το όνομά σου :) ), εγώ δεν είμαι λαγοκυνηγός και μπορεί να νομίζω και λάθη! αυτό που σου έγραψα το θυμάμαι καλά. Εσύ όμως μπορεί να έχεις δίκιο γιατί οι παλαιοί που λες μπορεί να είναι της δεκαετίας 85-95 (συνολήλικοί μου) που τότε γινόντουσαν πράγματι υπερβολές!!! Ενημέρωση είχαν σίγουρα (δες τα τότε περιοδικά) αλλά πολλοί γίνανε λαγάδες (επειδή είναι μεγάλο θήραμα) και πήραν και καραμπίνα και ίσως έριχναν και magnum. !!!.sarcastic.
Θυμάμαι μια φορά, που μου ζήτησε ένας φίλος να πάω μαζί του για λαγό γιατί ήταν μόνος, να πιάσω ένα καρτέρι (μου έδειξε που) και αυτός θα ήταν με το σκύλο του. Μου είπε ότι ο συγκεκριμένος λαγός του έχει φύγει 3-4 φορές (άλλες τουφεκισμένος , άλλες ατουφέκιστος). Για φυσίγγι δεν μου είπε τίποτα! Τον πήρα το λαγό, όλα ωραία και καλά, αλλά όταν του είπα ότι του έριξα με 7άρι 32gr (τέτοια είχα μαζί μου, που είχαν ξεμείνει από τα τρυγόνια) στράβωσε!!!.sarcastic. και μου μίλαγε λες και δεν είχαμε πάρει το λαγό!!!.sarcastic. φυσικά το γύρισα στην πλάκα.sarcastic.. Το γεγονός αυτό δείχνει νοοτροπίες!
 
Καλημέρα Τόλη (έμαθα και το όνομά σου :) ), εγώ δεν είμαι λαγοκυνηγός και μπορεί να νομίζω και λάθη! αυτό που σου έγραψα το θυμάμαι καλά. Εσύ όμως μπορεί να έχεις δίκιο γιατί οι παλαιοί που λες μπορεί να είναι της δεκαετίας 85-95 (συνολήλικοί μου) που τότε γινόντουσαν πράγματι υπερβολές!!! Ενημέρωση είχαν σίγουρα (δες τα τότε περιοδικά) αλλά πολλοί γίνανε λαγάδες (επειδή είναι μεγάλο θήραμα) και πήραν και καραμπίνα και ίσως έριχναν και magnum. !!!.sarcastic.
Θυμάμαι μια φορά, που μου ζήτησε ένας φίλος να πάω μαζί του για λαγό γιατί ήταν μόνος, να πιάσω ένα καρτέρι (μου έδειξε που) και αυτός θα ήταν με το σκύλο του. Μου είπε ότι ο συγκεκριμένος λαγός του έχει φύγει 3-4 φορές (άλλες τουφεκισμένος , άλλες ατουφέκιστος). Για φυσίγγι δεν μου είπε τίποτα! Τον πήρα το λαγό, όλα ωραία και καλά, αλλά όταν του είπα ότι του έριξα με 7άρι 32gr (τέτοια είχα μαζί μου, που είχαν ξεμείνει από τα τρυγόνια) στράβωσε!!!.sarcastic. και μου μίλαγε λες και δεν είχαμε πάρει το λαγό!!!.sarcastic. φυσικά το γύρισα στην πλάκα.sarcastic.. Το γεγονός αυτό δείχνει νοοτροπίες!
Γιώργο σου ξαναείπε να πάτε μαζί για λαγό;;;
:D :D :D
 
Φαντάσου να σου έβγαινε 20 μέτρα ποιο μακριά και να μην το κράταγες με τα 7αρια .sarcastic. .sarcastic.
Ναι, αυτό θα γινόταν !!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic..
Μου βγήκε στα 25 μέτρα κάθετα στο μονοπάτι σφαίρα, καουμπόικη μπηχτή έριξα και την έφαγε όλη στο κεφάλι! τα αυτιά γεμάτα τρύπες!!! .sarcastic.. Κατά τύχη τον είδα και τον πρόλαβα και ο φίλος το κατάλαβε.sarcastic..sarcastic..
 
Γιωργο και Τάσο τα παραδείγματα για τις επιλογές γομώσεων τα εχω δει στο βουνο και τα αναφέρω.
..αποτε αναφερεσε στο σημερα..νομιζα πως με τον ορο "παλιοι" αναφεροσουν σε πολυ παλια..οκ εκει συμφωνω..Αν λες για 42γρ σκεψου κ τα 3" που βαρανε απο τον Σεπτεμβρη μεχρι κ τον Γεναρη αρκετοι λαγαδες..βεβαια εμενα κανενας λογος δεν μου πεφτει...αφου πεφτει ο λαγος κ μπενει στην κατααρολα...με οτι νιωθει σιγουρια κ εμπιστοσυνη ο καθενας κ οτι θεωρει καλυτερο..και οταν καποιος εχει επιτυχιες εστω κ με καποιο λαθος συνδιασμο δεν προκειται με τιποτα να τον αλλαξει..κ καλα κανει στην τελικη...


Σε εποχές πάντως όπως το 1931 δε νομίζω πως το να διαβάζει ο Μέσος Ελληνας κυνηγός έντυπα ήταν ο κανόνας στην πλειοψηφία.
Σωστα....Μηπως καπιοι τα διαβαζουν κ τωρα η ενημερωνεται απο το ιντερνετ που παρεχει κ δωρεαν πληροφοριες...αλλου ομως ηθελα να καταληξω...


Με 7μιση νούμερο διασποράς περίπου 20 μέτρα
View attachment 15679
Και του πατέρα μου γουρλωσαν τα μάτια του όταν του είπα με τι του έριξα...
Μετά μου πήρε όλα τα direct 34....
Πέρσι, περπατητό για τσίχλες, το φιλαράκι μου με 9αρια silver, 20+ μέτρα.
Αργολίδα, 3 ντουφέκια μέχρι τις 12 περίπου.
View attachment 15681
Τα ψιλα σκαγια κ ειδικοτερα στο ξεπεταγμα με τα ποδια χωρις σκυλο που ως επι το πλειστον θα σηκωθει πολυ κοντα στον κυνηγο του αλλαζουν τα φωτα....δεν το συζηταμε καν...θα καταφερει να γλιτωσει μονο απο βιασυνη κ ελλειψη ψυχραιμιας.....
 
Back
Top