Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με συγχωρείτε πολύ, αλλά θα ήθελα να είμαστε λίγο σοβαροί-υπεύθυνοι στο τι λέμε-γράφουμε δημόσια.
Δεν είμαστε στο σπίτι μας με τον αδερφό μας, η πληροφορία στο διαδίκτυο φεύγει προς πάσα κατεύθυνση, οπότε ποστ του στυλ ο ταδε στο ΚΥΣΕΑ είπε αυτό κι αυτό είναι απαράδεκτο να δημοσιεύονται για ευνόητους λόγους, ακόμα περισσότερο δε αν ευσταθούν και δεν είναι παραμύθια.
Έχεις δίκιο λάθος μου αλλά να ξέρετε δεν το κράτησαν κρυφό όσο νομιζουμε
 
Στην παρουσα φαση, σαφως ο mr Ερντογαν φανταζει ως ο νο. 1 κινδυνος/ εχθρος της χωρας μας.
Ο μεγαλυτερος ομως - κατα την αποψη μου βεβαια - εχθρος μας ειναι αυτος ο αξιωματικος της Πυροσβεστικης, που για μια προσωπικη διαμαχη, ΔΕΝ εστειλε τα αεροπλαα στα Κυθηρα, κλπ, κλπ.
Μπορουμε λοιπον και απο τον καναπε να γινουμε καλυτεροι, δεν ειναι ανσγκη να γινουμε ολοι πεζοναυτες...
Μια αυτοκριτικη ειναι το καταλληλο φαρμακο για να γινει η χωρα μας καλυτερη για τα νεα παιδια που ερχονται!!!
Ας φροντισουμε να μαθουμα την λεξη ΣΕΒΑΣΜΟΣ και ειμαι βεβαιος οτι πολλα θα αλλαξουν!!!

Σταυρο, δε θα μπορουσα να συμφωνησω παραπανω
 
Εβγαλαν ανακοινωση οι τουρκαλαδες οτι η αντιδραση μας με το ορουκ ρεις ειναι υπερβολικη...
Θα μπουν στο σπιτι μου να με κλεψουν και εγω θα φυγω απ την αλλη πορτα να μη τους ενοχλησω κιολας....
Αν μας κατσουν στο τραπεζι.... τον ηπιαμε κανονικα...
Ολες οι απόψεις είναι σεβαστές και για να μην παρεξηγηθώ έχω υπηρετήσει 26 μήνες σαν υπαξιωματικός του Πολεμικού Ναυτικού, Είχα (και γράφω είχα) το ίδιο σκεπτικό περί πατρίδας με το συντριπτικό ποσοστό των ορθά σκεπτόμενων Ελλήνων, εχω αναθεωρήσει όμως απο την στιγμή που πούλησαν την πατρίδα μου . την πούλησαν για ενενήντα χρόνια και, με την υπογραφή για την οποία εκμετάλλευση απο φυσικό πλούτο να πάρουμε το 5 % ας έρθουν λοιπόν οι Ευρωπαίοι να υπερασπίσουν τα συμφέροντα τους σύμφωνα με την συμφωνία του Τσίπρα...
 
Ολες οι απόψεις είναι σεβαστές και για να μην παρεξηγηθώ έχω υπηρετήσει 26 μήνες σαν υπαξιωματικός του Πολεμικού Ναυτικού, Είχα (και γράφω είχα) το ίδιο σκεπτικό περί πατρίδας με το συντριπτικό ποσοστό των ορθά σκεπτόμενων Ελλήνων, εχω αναθεωρήσει όμως απο την στιγμή που πούλησαν την πατρίδα μου . την πούλησαν για ενενήντα χρόνια και, με την υπογραφή για την οποία εκμετάλλευση απο φυσικό πλούτο να πάρουμε το 5 % ας έρθουν λοιπόν οι Ευρωπαίοι να υπερασπίσουν τα συμφέροντα τους σύμφωνα με την συμφωνία του Τσίπρα...
Άλεξ συμφωνώ εν μέρει με αυτά που γραφεις.
Τη πατρίδα μας τη ξεπούλησαν οι εκάστοτε 300 χωρις όμως να ρωτήσουν τον λαό...θα μου πεις μετά εμείς τους ψηφίσαμε... ναι αλλά δεν ξέραμε τα σχέδια τους. Όσο αφορά τους Ευρωπαίους να έρθουν και αυτοι να στηρίξουν τα θαλάσσια σύνορα μας μια που εκτός από ελληνικά είναι και ευρωπαϊκά συνορα (αν υπάρχει Ευρώπη).
 
Μπαλάκι των συμφερόντων των δήθεν συμμάχων. Ολα μελετημένα και προετοιμασμενακαι και ξεπουλημενα και μεις νομίζουμε πως θα παμε να πολεμήσουμε .
Ωραία πουναι την αυγή όταν γλυκοχαράζει.....
 
Στα χαρτια θα παιχτουν για ακομη μια φορα ολα!!!! Δεν ειναι δυνατον να μην παρει μερος απ τη πίτα και ο τουρκος. Πιστευεται αδικα φωναζει αυτος τοσο καιρο??? Χωρις επεισόδιο πως θα συρθουμε σε διαπραγματευσεις???
 
Στα χαρτια θα παιχτουν για ακομη μια φορα ολα!!!! Δεν ειναι δυνατον να μην παρει μερος απ τη πίτα και ο τουρκος. Πιστευεται αδικα φωναζει αυτος τοσο καιρο??? Χωρις επεισόδιο πως θα συρθουμε σε διαπραγματευσεις???
ναι αδικα φωναζει ο τουρκος. Δεν εχει καμια δουλεια με το φυσικο αεριο της Ελλαδας και της Κυπρου. Εκτος και αν δεχθουν οτι εχουμε κ εμεις δικαιομα στα πετρελαια που ψαχνουν στη μαυρη θαλασσα και σε οτι κρυβει το υπεδαφος της τουρκιας. τοτε ναι, φιλοι και συμμαχοι. Αν δεν φωναζε αδικα οταν προκυριξαν διαγωνισμο για τα βυθοτεμαχια τα δικα μας θα πηγαιναν οι μεγαλες εταιριες να συμμετασχουν, αλλα δεν.
 
Ο Τουρκος δεν φωναζει μονο γιατι μενει εκτος απο την πιτα των ενεργειακων αλλα φωναζει για να μεινεις και εσυ, ως Ελλαδα - Κυπρος εκτος, ωσπου να γυρισει η κατασταση προς ωφελος του. Φωναζει για την μη υπαρξη ΑΟΖ στην Κρητη, ενω υπερασπιζεται την ΑΟΖ στα κατεχομενα της Κυπρου. Δειχνει το Καστελοριζο χωρις ΑΟΖ, ενω την Ιμβρο και την Τενεδο με ΑΟΖ. Κανει ερευνες σε διαφιλονικουμενα νερα, που δεν του ανηκουν, στα νερα που του ανηκουν ομως, δεν εχει κανει καμμια ερευνα
 
ναι αδικα φωναζει ο τουρκος. Δεν εχει καμια δουλεια με το φυσικο αεριο της Ελλαδας και της Κυπρου. Εκτος και αν δεχθουν οτι εχουμε κ εμεις δικαιομα στα πετρελαια που ψαχνουν στη μαυρη θαλασσα και σε οτι κρυβει το υπεδαφος της τουρκιας. τοτε ναι, φιλοι και συμμαχοι. Αν δεν φωναζε αδικα οταν προκυριξαν διαγωνισμο για τα βυθοτεμαχια τα δικα μας θα πηγαιναν οι μεγαλες εταιριες να συμμετασχουν, αλλα δεν.
Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ .....ο Τούρκος φωνάζει για να δημιουργήσει θέμα. Τι κερδίζει Μ αυτό??? Ή θα πάρει κ αυτός μερίδιο από την πίτα.....πράγμα το οποίο θα γίνει.....η δεν θα πάρει κανείς.....πράγμα το οποίο δεν συμφέρει ούτε εμάς γιατί καμία εταιρεία δεν θα έρθει να κάνει δουλειά χωρίς να υπάρχει ασφάλεια και ηρεμια στην περιοχή. Εδώ είμαστε και θα τα ζήσουμε.
 
Μετα απο πολλες δεκαετιες ο διεθνης παραγοντας εχει αντικρουομενα συμφεροντα με την τουρκια. Θα δουμε πολλα τα επομενα χρονια αλλα εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μην ειμαστε ηττοπαθεις και υποχωρητικοι να μην δεχομαστε τετελεσμενα και να ζουμε τις ζωες μας κανονικα σχεδιαζοντας που θα μας βρει η εναρξη στις 20 αυγουστου. Οπως ειπες και εσυ εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε υγεια να εχουμε μονο συναδελφε. Παντως για να καταλαβεις πως μας βλεπουν οι τουρκοι, μου ειχε πει ενας, ¨δεν σας μισουμε και εσεις πολιτες μας ειστε, με τους εθνικιστες σας εχουμε προβλημα και την κακη Ελληνικη ηγεσια".
 
Ο Τουρκος δεν φωναζει μονο γιατι μενει εκτος απο την πιτα των ενεργειακων αλλα φωναζει για να μεινεις και εσυ, ως Ελλαδα - Κυπρος εκτος, ωσπου να γυρισει η κατασταση προς ωφελος του. Φωναζει για την μη υπαρξη ΑΟΖ στην Κρητη, ενω υπερασπιζεται την ΑΟΖ στα κατεχομενα της Κυπρου. Δειχνει το Καστελοριζο χωρις ΑΟΖ, ενω την Ιμβρο και την Τενεδο με ΑΟΖ. Κανει ερευνες σε διαφιλονικουμενα νερα, που δεν του ανηκουν, στα νερα που του ανηκουν ομως, δεν εχει κανει καμμια ερευνα
Τα πετρέλαια είναι η αφορμή .... γιατί όταν και εάν βγει πετρελαίο ουδείς θα οικονομησει,και νομίζω το ξέρουν όλοι αυτό....στην καλύτερη των περιπτώσεων το μισιακό γαϊδούρι το τρώει ο λύκος!
 
H αποκαθήλωση του ανθρώπου ως λογικού όντος .....
Η προσπάθεια επιβολής συμπεριφορών -ελέγχων εις βάρος της ελευθερίας του ανθρώπου αλλά καί της ....λογικής .
Υπάρχει λογικό όν που να πιστεύει ότι μέσα στο δάσος κινδυνεύει η κυρά να κολλήσει κορωνοιό ;
Κι'όμως έτρεξε μαζί με τον νιοστό σύντροφο να φωταγραφηθεί δίδοντας το ''καλό παράδειγμα '' σε αφελείς -ανασφαλείς
πράττοντας το καθήκον της σ'αυτούς που την ανέδειξαν .
 
80 αισιως σημερα.. Δεν τα βλεπω καλα για αργοτερα...
Η κατάσταση δεν ειναι καλή και προσπαθούν με κάποια μέτρα μπας και προβληματίσουν λιγο τον κόσμο.Απ την αλλη οι περισσότεροι ζουν σε ρυθμούς καλοκαιριού και οτι γίνει.
Σοβαρότης μηδέν ,οπως έλεγε και Σεφερλής.
. .sarcastic.
 
80 αισιως σημερα.. Δεν τα βλεπω καλα για αργοτερα...
Όντως δύσκολα τα πράγματα. Άρχισα να σκέφτομαι πάλι το ενδεχόμενο να περιμένω τον Οκτώβρη για να ανανεώσω την άδεια, δεν μου φαίνεται πλέον μακρινη η πιθανότητα να μην μας αφήσουν να κυνηγήσουμε, τουλάχιστον εμάς τους Αθηναίους...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top