Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε ευχαριστω για την απαντηση.....δεν κυνηγαω γουρουνι....αλλα οσες δοκιμες εχω κανει με μονοβολα
και εμποριου και δικα μου....παντα με τσοκ μαμα....εχω διαπιστωσει οτι με φουλ τσοκ και οι δοκιμες
στα 70 πραγματικα μετρα ....το φουλ ΠΑΝΤΑ ειχε αποκλιση 15 εως και 25 εκατοστα απο το κεντρο του στοχου
ενω με τα 4**** ημουν ΠΑΝΤΑ στο κεντρο.Το οπλο στηριγμενο σε τριποδο.
ΥΓ. Γι' αυτο ρωτησα...για να δω μηπως και κανω λαθος....και παλι σε ευχαριστω!!! :)
ΥΓ.2. Μετα τα 70 μετρα και αναλογα τον τυπο του μονοβολου οι αποκλισεις με φουλ τσοκ ειναι μεγαλες.;);)
Τέλεια τα γράφεις ...
Βασικά η απόκλιση του μονόβολου μεγαλώνει
1. Όσο στενεύει το τσοκ ... Παραμορφώσεις
2. Όσο μακραίνει η κάνη ... Ταλαντώσεις
3. Όσο μεγαλώνει η απόσταση ... Βαρύτητα.
 
Τέλεια τα γράφεις ...
Βασικά η απόκλιση του μονόβολου μεγαλώνει
1. Όσο στενεύει το τσοκ ... Παραμορφώσεις
2. Όσο μακραίνει η κάνη ... Ταλαντώσεις
3. Όσο μεγαλώνει η απόσταση ... Βαρύτητα.
Δεν ειναι τελειως απολυτο αυτο που λες..αποκλιση μπορει και να εχεις και μαλιστα μεγαλη απο ενα μονοβολο με διαμετρο πχ 18.5 και να βαλλεται απο καννη 61 εκ κυλινδρο αλλα με 18.8 αυλο..το ζητουμενο ειναι να ειναι η διαμετρος του περιπου ιση με τον αυλο και να περναει απο το τσοκ οριακα ή με λιγη πιεση..ειτε κοντη ειτε μακρια καννη δοκιμες θελει πολλες για το πιο καθεται καλυτερα
 
Τέλεια τα γράφεις ...
Βασικά η απόκλιση του μονόβολου μεγαλώνει
1. Όσο στενεύει το τσοκ ... Παραμορφώσεις
2. Όσο μακραίνει η κάνη ... Ταλαντώσεις
3. Όσο μεγαλώνει η απόσταση ... Βαρύτητα.


Σε ευχαριστω.....Να δωσω καποια στοιχεια για να γινω ποιο κατανοητος....
Οπλο Beretta με 18,3 αυλο και 66 εκατοστα καννη
Φουλ τσοκ διαμετρος 17,5
4****αστρα διαμετρος 18,2

Μονοβολο DEER - 32 gr. Διαμετρος 18,2
GUALANDI-PROIETTILE-32 gr Διαμετρος 18,5

Με αυτα τα στοιχεια ειναι οφθαλμοφανες οτι και τα συγκεκρινα βληματα για περασουν απο φουλ τσοκ
του δικου μου οπλου στρεσαρονται και παραμορφωνονται εχοντας αποκλιση απο τον κεντρο του στοχου.
Aυτο το συμπερασμα εχω βγαλει εγω.
 
Δεν ειναι τελειως απολυτο αυτο που λες..αποκλιση μπορει και να εχεις και μαλιστα μεγαλη απο ενα μονοβολο με διαμετρο πχ 18.5 και να βαλλεται απο καννη 61 εκ κυλινδρο αλλα με 18.8 αυλο..το ζητουμενο ειναι να ειναι η διαμετρος του περιπου ιση με τον αυλο και να περναει απο το τσοκ οριακα ή με λιγη πιεση..ειτε κοντη ειτε μακρια καννη δοκιμες θελει πολλες για το πιο καθεται καλυτερα
Δεν θα διαφωνήσω στην σκέψη ούτε στις δοκιμές που είναι πάντα ο τελικός κριτής ...
Απόκλιση 15cm στα 70m σημαίνει μετατόπιση 1.3mm στο στόμιο σε μια 61cm κάνη.
Τα 0.3mm στον αυλό δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο. Ίσως να κάνω και λάθος ...
Σε κάθε περίπτωση ποιος σε συνθήκες κυνηγιού μπορεί να τουφεκαει στα 70m με 1.3mm ακρίβεια στο στόμιο της κάνης και σε κινούμενο τις περισσότερες φορές στόχο ?
Τα 15cm στα 70m για μένα δεν είναι σημαντική απόκλιση ειδικά αν αυτή δεν είναι συγκεκριμένης κατεύθυνσης.
 
Δεν θα διαφωνήσω στην σκέψη ούτε στις δοκιμές που είναι πάντα ο τελικός κριτής ...
Απόκλιση 15cm στα 70m σημαίνει μετατόπιση 1.3mm στο στόμιο σε μια 61cm κάνη.
Τα 0.3mm στον αυλό δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο. Ίσως να κάνω και λάθος ...
Σε κάθε περίπτωση ποιος σε συνθήκες κυνηγιού μπορεί να τουφεκαει στα 70m με 1.3mm ακρίβεια στο στόμιο της κάνης και σε κινούμενο τις περισσότερες φορές στόχο ?
Τα 15cm στα 70m για μένα δεν είναι σημαντική απόκλιση ειδικά αν αυτή δεν είναι συγκεκριμένης κατεύθυνσης.
Την αποκλιση που μπορει να εχει το μονοβολο δυσκολα μπορεις να την υπολογισεις..σαφως και δεν μπορεις στα 70 μετρα να τουφεκας με ακριβεια σε γουρουνι αν ειναι 15 εκ ειναι 50-50 να σου δωσει το θηραμα..πες πχ οτι σημαδευεις ας πουμε στο πανω μερος του ζωου στο κεφαλι αν εχεις αποκλιση 15 εκ προς τα πλαγια θα σου δωσει το ζωο γιατι ή θα χτυπησει κεφαλι προς τη μουσουδα ή θα χτυπησει λαιμο εκει επεσε..αν σου δωσει την αποκλιση προς τα πανω βγηκες εκτος..ρισκο ειναι γι αυτο και γω επιμενω στις δοκιμες και ειδικα σε μεγαλες αποστασεις 70-90 μετρα γιατι εκει οτι σου δωσει το καλυτερο γκρουπαρισμα και σε μικροτερη αποσταση να σου βγει το ζωο θα ξερεις που ακριβως ριχνεις
 
Στα 70μ χρειαζεται σκοπευτικα στα 40μ με το αεροβολο χτυπας ανετα τενεκεδακι αλουμινιου χωρις στηριγμα. Στα ιδια μετρα με το δικαννο πολλη ευκολα φευγη η τουφεκια αριστερα η δεξια σε σημειο που πλεων στηριζω το μπροστα χερι για να παει στανταρ κεντρο
 
Στα 70μ χρειαζεται σκοπευτικα στα 40μ με το αεροβολο χτυπας ανετα τενεκεδακι αλουμινιου χωρις στηριγμα. Στα ιδια μετρα με το δικαννο πολλη ευκολα φευγη η τουφεκια αριστερα η δεξια σε σημειο που πλεων στηριζω το μπροστα χερι για να παει στανταρ κεντρο
Και στα 70 με ριγα το καταφερνεις να χτυπησεις απλα δεν βγαινει παντα..στα δικαννα ειναι αλλη περιπτωση γιατι λογω συγκλισης καννων παει δεξια ή αριστερα
 
Μην ξεχνάμε και τα βασικά
Τα Rem magnum μονόβολα 1760fps έχουν πτώση 10cm στα 70m !!! μόνο από την βαρύτητα ...


View attachment 13420
Συνήθως όταν στήσεις τα σκοπευτικα σου θα ρίχνεις περίπου 6 εκ πιο ψηλά στα 50 μέτρα,ώστε να σου μηδενίσει στα 100.
Βέβαια άλλο ο σταθερός στοχος στα 100 και άλλο ο κινούμενος.
Ακόμη και στα 100μ πάντως, γκρουπαρει χωρίς σκοπευτικα στην σιλουέτα του αγριοχοιρου.
 
Δείτε τώρα την κοροϊδία ...
Remington 3" 28gr 1760fps drop 4.2" @ 75 yards
πτώση 10cm στα 70m

Winchester 3" 28gr 1760fps drop 1.5" @ 75 yards
πτώση 4cm στα 70m με περίπου την ίδια βολίδα άρα το ίδιο ballistic & draw coefficient ...

Αμ δε ... η Winchester έχει μηδενισμένο το όπλο στα 50m γι'αυτό δηλώνει μικρότερη πτώση ...

Untitled 2.jpg
 
Συνήθως όταν στήσεις τα σκοπευτικα σου θα ρίχνεις περίπου 6 εκ πιο ψηλά στα 50 μέτρα,ώστε να σου μηδενίσει στα 100.
Αν έχεις σκοπευτικά ναι, με πρόλαβες ... αν δεν έχεις ?

Ακόμη και στα 100μ πάντως, γκρουπαρει χωρίς σκοπευτικα στην σιλουέτα του αγριοχοιρου.
Άλλο γκρουπάρω γενικώς και άλλο γκρουπάρω τόσο γύρω από το bullseye

Σε κουβέντα να βρισκόμαστε ... εγώ αν πετύχω τενεκέ λαδιού στα 70m όρθιος και με μη στημένο όπλο 2 φορές συνεχόμενα θα ανοίξω σαμπάνιες ...
 
Last edited:
Αν έχεις σκοπευτικά ναι, με πρόλαβες ... αν δεν έχεις ?


Άλλο γκρουπάρω γενικώς και άλλο γκρουπάρω τόσο γύρω από το bullseye

Σε κουβέντα να βρισκόμαστε ... εγώ αν πετύχω τενεκέ λαδιού στα 70m όρθιος και με μη στημένο όπλο 2 φορές συνεχόμενα θα ανοίξω σαμπάνιες ...
Το bullseye και με σκοπευτικα παλι δεν το πετυχαινεις ουτε και με red dot γιατι εχεις και πολλους παραγοντες οπως πυκνοτητα αερα κλπ..πιστευω ενα γκρουπαρισμα οσο μια γροθια ειναι το ιδανικο για το λειοκαννο
 
Το bullseye και με σκοπευτικα παλι δεν το πετυχαινεις ουτε και με red dot γιατι εχεις και πολλους παραγοντες οπως πυκνοτητα αερα κλπ..πιστευω ενα γκρουπαρισμα οσο μια γροθια ειναι το ιδανικο για το λειοκαννο
Κάντη γροθιά του king kong για μένα .sarcastic.
 
καλησπερα στην ομαδα, αγορασα την sx4 για αγριογουρουνα, θα ηθελα να ρωτησω συμφωνα με την εμπειρια σας ποιο μονοβολο προτεινεται + νουμερο τσοκ , και ποια δραμια + νουμερο τσοκ? διοτι αυτη την περιοδο δεν μπορω να κανω δοκιμες
 
Εδώ από το βιβλίο του Χρήστου Χατζιώτη "Οδηγός Ιδιογομώσεων Φυσιγγίων" όπου διευκρινίζει την έννοια του όρου Pmax (για την ακρίβεια μέση Pmax) και πώς βγαίνει.
View attachment 12760

Και προφανώς αυτό ακριβώς εννοούν και οι κατασκευαστές φυσιγγίων ...
View attachment 12761
Υ.Γ. Στα Lambro με το ΑΝΩΤΑΤΟΣ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΠΙΕΣΗΣ δεν αποδίδεται σωστά η έννοια, πιο σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ. Στα αγγλικά αποδίδεται πιο σωστά: AVERAGE MAXIMUM PRESSURE . ;)
Στέλιο καλησπερα φίλε μου , με την ευκαιρία της φωτογραφίας , θα ήθελα να σε ρωτήσω αν αυτό το φυσιγγι το δουλεύεις , και αν είσαι ευχαριστημενος απο αυτο .
 
καλησπερα στην ομαδα, αγορασα την sx4 για αγριογουρουνα, θα ηθελα να ρωτησω συμφωνα με την εμπειρια σας ποιο μονοβολο προτεινεται + νουμερο τσοκ , και ποια δραμια + νουμερο τσοκ? διοτι αυτη την περιοδο δεν μπορω να κανω δοκιμες
Δράμια με 4 τσοκ Remington 10 Βόλο 8βολοHog Hammer
 
καλησπερα στην ομαδα, αγορασα την sx4 για αγριογουρουνα, θα ηθελα να ρωτησω συμφωνα με την εμπειρια σας ποιο μονοβολο προτεινεται + νουμερο τσοκ , και ποια δραμια + νουμερο τσοκ? διοτι αυτη την περιοδο δεν μπορω να κανω δοκιμες
Αν επιτρεπετε τι οπλο ειχες πριν???
 
καλησπερα στην ομαδα, αγορασα την sx4 για αγριογουρουνα, θα ηθελα να ρωτησω συμφωνα με την εμπειρια σας ποιο μονοβολο προτεινεται + νουμερο τσοκ , και ποια δραμια + νουμερο τσοκ? διοτι αυτη την περιοδο δεν μπορω να κανω δοκιμες
Φιλος μου με την sx3 και το 3* δουλευει τα 12βολα της B&P με αριστα αποτελεσματα κ σε μακρινες βολες....
 
Μην ξεχνάμε και τα βασικά
Τα Rem magnum μονόβολα 1760fps έχουν πτώση 10cm στα 70m !!! μόνο από την βαρύτητα ...


View attachment 13420
Βασίλη,
Ο μεγάλος "εχθρός" των βλημάτων δεν είναι η βαρύτητα. Αυτή είναι σταθερή για όλα τα βλήματα.
Είναι η αντίσταση του αέρα που σε συνδυασμό με τον χαμηλό βαλλιστικό συντελεστή των μονόβολων δημιουργεί τη μεγάλη πτώση.
 
Συνήθως όταν στήσεις τα σκοπευτικα σου θα ρίχνεις περίπου 6 εκ πιο ψηλά στα 50 μέτρα,ώστε να σου μηδενίσει στα 100.
Βέβαια άλλο ο σταθερός στοχος στα 100 και άλλο ο κινούμενος.
Ακόμη και στα 100μ πάντως, γκρουπαρει χωρίς σκοπευτικα στην σιλουέτα του αγριοχοιρου.
Πολύ σωστά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top