Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχεις δικιο....πρεπει να ναι οντως optima plus...κι απο κατανομες ομως....αστα να πανε..πληρη απογοητευση αυτα τα τσοκ,τουλαχιστον στο δικο μου οπλο,γιατι καμια φορα απο οπλο σε οπλο μπορει να υπαρχουν διαφορες...παντως με τα briley βρηκα το φαρμακο...κι ενα carlsons skeet για σχετικα κοντα ,επισης καλο.Πιστευω briley και carlson ειναι κορυφη για crio κανες...απο gemini δεν ειδα τιποτε το ιδιαιτερο.
Με κατανομές στο χαρτί εννοείς πλήρης απογοήτευση ?Στα θηραματα ίσως είναι διαφορετικά τα πράγματα. Μην κοιτάς μόνο κατανομή σε χαρτί δεν λέει και πολλά
 
Last edited:
Από την α 400 στα hp νομίζω που άρχισε να σταμπαρει πάνω στα εσω έξω της η μπερετα το 18,6 έδειξε την διαφορά ,ποιο πριν mobile, cryo plus - optima plus το ένα και το αυτό.
Η μπερετα παντα ειχε σωστα τσοκ τουλαχιστον απο μομπιλ και μετα
 
1* 17.35
2* 17.60
3* 17.90
4* 18.10
5* δεν έχω, έχω όμως της Beretta 18.35
μετρημένα με το ψηφιακό μου παχύμετρο, όσο ακριβές μπορεί να είναι, εάν δεν το επαληθεύσω με μηχανικό δεν παίρνω και όρκο. Τα τσοκάκια είναι από κάννη του 1989. Αντιστοιχεί η διάμετρός τους με το αναγραφόμενο σε άστρα.
Αντιγράφω από το γενικό κατάλογο της Benelli αρχών 2000, ότι είχε παρουσιάσει τη νέα γραμμή Raffaello Crio:
"Possibility to use internal
CRIOCHOKE chokes
:
- supplied CYL (0-1 tenth) and M (4-6 tenths)
- optional FULL (9-10 tenths), IM (7-9 tenths) and
IC (2-3 tenths)"
1590049845445.png
Ενώ για τις κλασικές κάννες με mobil σπείρωμα που έβγαζε ακόμα, γράφει:
"Possibility to use:
- internal chokes (supplied) FULL (9-10 tenths),
IM (7-8 tenths), M (4-6 tenths), IC (2-3 tenths)
and CYL (0-1 tenth)"
Η μπερετα παντα ειχε σωστα τσοκ τουλαχιστον απο μομπιλ και μετα
Θα δεις τώρα Τόλη.
(Όπως έλεγε ένας ΚΎΡΙΟΣ εδώ παλιότερα που δυστυχώς δεν γράφει πια)
Μάλλον μιλάμε για τον ίδιο Κύριο. Πριν λίγο καιρό κάθισε με υπομονή και μου μέτρησε όλα τα Beretta Mobilchokes (χρονολογίας '95-'00) που διαθέτει τόσο με μηχανικό, όσο και με ψηφιακό παχύμετρο και έβγαλε τις αντιστοιχίες τους σε 18.3 και 18.4 αυλό. Όλα τους πιο ανοιχτά από το αναγραφόμενο. Από το 1983 οι δύο εταιρείες "Be" που συγχωνεύτηκαν έχουν ίδια τσοκ, τα ίδια αποτελέσματα πήρε και για τα Benelli Mobil. Άρα εγώ συμπεραίνω ότι παρτίδες με πιο "ανοιχτά" τσοκάκια μοιράζονταν και οι δύο εταιρείες, απ' τον ίδιο προμηθευτή τα παραλάμβαναν ;)
Επίσης μέτρησε και όλη τη σειρά με έσω-έξω Briley (+δύο εσωτερικά της Briley) που είχε αγοράσει για να καλύψει όλες τις δυνατές συσφίγξεις. Ακόμα κι αυτά είναι πιο ανοικτά απ' όσο αναγράφουν. Ουσιαστικά όπως θα δείτε και στον πίνακα παρακάτω, φουλ τσοκ πραγματικό ούτε τα μαμά, ούτε τα Briley φτάνουν να είναι! Οι δε κύλινδροι είναι "καμπάνα"!
μετρήσεις μομπιλ τσοκ.png
Τον ευχαριστώ πάρα πολύ και δημόσια για την εργασία που έκανε και ευγενικότατα μου παραχώρησε προς χρήση και δημοσίευση.
 
Με κατανομές στο χαρτί εννοείς πλήρης απογοήτευση ?Στα θηραματα ίσως είναι διαφορετικά τα πράγματα. Μην κοιτάς μόνο κατανομή σε χαρτί δεν λέει και πολλά
Δεν ηταν μονο το χαρτι,και πανω στο κυνηγι δεν....
 
Τα πιο "φθηνά" λεφτά που μπορεί να δώσει κάποιος για να γνωρίσει το όπλο του είναι να πάρει την κάννη(ες) και τα τσοκ και να πάει σε κάποιον οπλουργό να τα μετρήσει. Με τσοκόμετρο.
 
Μάλλον μιλάμε για τον ίδιο Κύριο
Ακριβώς για τον ίδιο ,λείπει πολύ η παρουσία του από το φόρουμ . Ευχαριστούμε τον κύριο Γιάννη για τον κόπο, χρόνο και τις γνώσεις.
Ακόμη και πολλές αν όχι όλες οι εταιρείες after market βγάζουν τσοκ βάση μιας εταιρείας απλά αλλάζει το όνομα .
 
Τα πιο "φθηνά" λεφτά που μπορεί να δώσει κάποιος για να γνωρίσει το όπλο του είναι να πάρει την κάννη(ες) και τα τσοκ και να πάει σε κάποιον οπλουργό να τα μετρήσει. Με τσοκόμετρο.
Συμφωνω μαζι σου αν κ πιστευω τα πιο φθηνα λεφτα που μπορει να χαλασει κυνηγος ειναι να παει σε σκοπευτηριο να βρει καποιον να του μαθει τα βασικα , μετα θα αρχισει να ξεχναει τσοκ κανες κλπ κλπ
 
Φυσικα δωρεαν , χομπιστας ειμαι προς αποφυγη παρεξηγησεων
Ναι μητσο αλλα εγω πρεπει να τα σκασω τι σε γνωστη μακρυα τι σε επαγγελματια κοντα σε ευχαριστω παντος σε καπια πραγματα που εχεις πει εχω βρει το δρομο μου οπως το ψιλα το χτενι ειχες πολυ δικιο
 
Last edited:
Ναι μητσο αλλα εγω πρεπει να τα σκασω τι σε γνωστη μακρυα τι σε επαγγελματια κοντα σε ευχαριστω παντος σε καπια πραγματα που εχεις πει εχω βρει το δρομο μου οπως το ψιλα το χτενι ειχες πολυ δικιο
Ειχα γραψει με φυσικη πιεση στο χτενι το μαγουλο , να καθεται η ιριδα πανω κ κεντρο στην ριγα
 
Αυτό το ποστ μου είχε πάει κατά λάθος μάλλον στο "Τα πάντα για την κάννη"
================================================
1 σημαντική αλλά όχι σίγουρη πληροφορία και 1 ασήμαντη αλλά σίγουρη :)
Το σημαντικό ... μάλλον το ά-κλικο κλείστρο της SBE3 ταιριάζει στην Μ2
Πηγή:
https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=12&t=462371
7ο post

Το ασήμαντο ... η πατέντα με την οποία η benelli διόρθωσε το click στα νέα κλείστρα
Πηγή:
https://patents.google.com/patent/US20140251118
Τρίτη φωτό εξάρτημα 100
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top