υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Θα προσπαθήσω να αποτυπωσω μια ερωτηση για την υπερυψωμένη ριγα και τη σκοπευση με αυτη!
Εχουμε στο ματι επωμισμενοι εναν στοχο στα 35 μετρα με ενα οπλο χωρις υπερυψωμενη ριγα δλδ η γραμμη της σκοπευσης μας η γραμμη του ματιου μας ειναι παραλληλη με τη γραμμη προεκταση της καννης μας και οταν λεω παραλληλη εννοω το ματι μας ειναι λιγο πιο πανω απο τη γραμμη της καννης συνεπως η ντουφεκια που φευγει απο τη καννη θα χτυπησει το στοχο λιγο πιο κατω απο εκει που θα κοιταει το ματι μας...Ελαχιστο αλλα οσο αυξανεται η αποσταση θα ναι και πιο πολυ.Σωστα?
παμε τωρα στην ιδια περιπτωση με το ιδιο οπλο ιδιο κοντακι αλλα με υπερυψωμενη ριγα η γραμμη σκοπευσης του ματιου με την υπερυψωμενη θα στοχευει το ιδιο στοχο αλλα ντουφεκαει πολυ πιο πανω η γραμμη της καννης γτ το ματι μας δεν θα ειναι η προεκταση της καννης σε παραλληλη γραμμη με αυτην παρα θα ναι με γωνια η προεκταση της υπερυψωμενης κ******ριγας.Συνεπως ακομα σε πιο μεγαλες αποστασεις η γωνια μεταξυ γραμμης καννης και γραμμης ματιου θα μεγαλωνει ακομα περισσοτερο χανωντας εντελως τη σκοπευση!Αλλου θα ναι ο στοχος αλλου θα ευθυγραμμιζεται το ματι αλλου θα πηγαινει η ντουφεκια της καννης


μην μπερδεύεις το POI με την υπερυψωμένη ρίγα..η υπερυψωμένη ρίγα βγήκε γιάυτό που έγραψα πιο πάνω συν του οτι ο σκοπευτής αποφεύγει και λόγω της υπερθέρμανσης των καννών από τις συνεχείς βολές στο double trap την <<θολούρα>> από την εκπομπή θερμότητας στο οπτικό του πεδίο.. .μπορείς να έχεις υπερυψωμένη ρίγα και να ρίχνεις εκεί που βλέπεις όπως λες με το σκόπευτρο.... το εάν ψιλοτουφεκάει ή όχι γίνεται με την ρύθμιση της.

 
Τα μονοβολα πως τα παει???
Μεχρι ενα σημειο πρωτου ξεκινησουν να καμπυλωνουν οταν αρχιζουν να χανουν δλδ κινητικη ενεργεια πανε πιο πανω απο εκει που κοιταει το ματι το στοχο δλδ και οσο αυξανεται η αποσταση 1ον τοσο μεγαλωνει η γωνια μεταξυ ευθυγραμμησης καννης μονοβολου με ευθυγραμμηση ματι υπερυψωμενη ριγα στοχος...Δλδ δεν φτανει που "πεφτει το μονοβολο οσο ταξιδευει" μεγαλωνει και η αποσταση συνεχομενα απο εκει που κοιταει το ματι απο την υπερυψωνενη ριγα
 
Μεχρι ενα σημειο πρωτου ξεκινησουν να καμπυλωνουν οταν αρχιζουν να χανουν δλδ κινητικη ενεργεια πανε πιο πανω απο εκει που κοιταει το ματι το στοχο δλδ και οσο αυξανεται η αποσταση 1ον τοσο μεγαλωνει η γωνια μεταξυ ευθυγραμμησης καννης μονοβολου με ευθυγραμμηση ματι υπερυψωμενη ριγα στοχος...Δλδ δεν φτανει που "πεφτει το μονοβολο οσο ταξιδευει" μεγαλωνει και η αποσταση συνεχομενα απο εκει που κοιταει το ματι απο την υπερυψωνενη ριγα
1. Πόσο μακρυά ρίχνεις τα μονόβολα ?
2. Δες αυτό ... έτσι σημαδεύεις ?

Untitled 1.jpg
 
Μιλούσαμε για την υπερυψωμένη ρίγα όχι για την ύπαρξη ή όχι ρίγας.

Εσύ το τερμάτισες :)
Έχω ρίξει με όπλο χωρίς καθόλου ρίγα και δεν μου άρεσε η αίσθηση ...

Δεν πιστευω να το τερματισα εξαλλου ολες οι αποψεις ειναι για να λεγοντε!Οχι για να κρινοντε!Σορρυ κιολας εε!
Θα προτυμισω να την αφαιρεσω την υπερυψωμενη ριγα και να βαλω χαμηλη ανεπαίσθητη με απλα ενα μικρο στοχαστρο μπροστα να μην εμποδιζεται 1ον η γραμμη ορασης σκοπευσης και 2ον να μην δημιουργειται καμια γωνια μεταξυ ευθυγράμμισης ματιου και ευθυγράμμισης καννης
 
Αλλη ερωτηση πανω στο θεμα μας!
Γτ οι καννες slug αλλα και πολεμικα οπλα δεν εχουν υπερυψωμενες ριγες?Παρα η καννη slug εχει μια και μονο ραμπα για ενα μικρο στοχαστρο μπροστα???Ρωταω εγω τωρα!
 
Αλλη ερωτηση πανω στο θεμα μας!
Γτ οι καννες slug αλλα και πολεμικα οπλα δεν εχουν υπερυψωμενες ριγες?Παρα η καννη slug εχει μια και μονο ραμπα για ενα μικρο στοχαστρο μπροστα???Ρωταω εγω τωρα!
Φιλε μου οι κανες slug εχουν ρυθμιζομενα σκοπευτικα
 
Και το ρωταω αυτο γτ επειδη εχω ριξει πολλες βολες με πολεμικα, με ραβδωτα, με slug καννες και μη slug καννες και με υπερυψωμενη ριγα και χωρις
Εχω καταλαβει αυτα τα πραγματα που γραφω
Εχω ριξει βολες με :
Benelli Argo χωρις διοπτρα χωρις υπερυψωμενη ριγα εννοειται
G3 A3 το ιδιο
Μ1 το ιδιο
ΑΚ47 το ιδιο
Benelli τη δικια μου μονοβολο με slug καννη και μονοβολα με την υπερυψωμενη ριγα...
Συνεπως ολα τα εκτος υπερυψωμενης ριγας ηταν πολυ πιο μελετημενα για να ριχνουν εκει ακριβως που κοιταει το ματι!
Οταν αρχισει ο πολυς κοσμος εδω στην Ελλαδα να ξεφευγει απο το συνηθες φυσιγγι λειοκανο σκαγια και παει να ριξει με καθαρα βληματα σφαιρα ή μονοβολα τοτε θα αναθεωρισει παρα πολλα πραγματα που ο μοντερνισμος των σκοπευτηριων τα εχει κανει να μη πω τι!
Συνεπως ριχνοντας βολια και οχι σκαγια βλεπεις τις διαφορες μεταξυ στη σκοπευση τις ριγες και τη δυσκολια απο τα σκαγια!
 
Φιλε μου οι κανες slug εχουν ρυθμιζομενα σκοπευτικα
Ναι σαφως και εχουν!!!Δεν εχουν ομως υπερυψωμενες ριγες....Κανενα, ουτε οι slug καννες ουτε sniper οπλα ουτε πολεμικα.Δεν ειναι να αναρωτιομαστε τουλαχιστον το γτ???
 
και κατι ακομα!Δεν εχω πισω στοχαστρο δεν εχω 2 στοχαστρα!Εχω ενα στοχο μπροστα μου μια μικρη τσαμαδουρα στη ακρη της καννης
Αν δεν έχεις πίσω στόχαστρο αγνόησέ το στην φωτό που δημοσίευσα ....
Η σκόπευση λοιπόν (σύμφωνα με την Benelli) πρέπει να γίνεται με την ρίγα παράλληλη προς το μάτι σου (να μην βλέπεις δηλαδή ΚΑΘΟΛΟΥ ρίγα), να βλέπεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μπροστινό σκόπευστρο, και το σημείο σκόπευσης θα πρέπει να είναι στην ΚΟΡΥΦΗ του μπροστινού στόχαστρου.
Έτσι δοκιμάζεις τα μονόβολα ? Αν ναι που χτυπάνε ? Κάτω ή πάνω από το σημείο που σκοπεύεις ?
 
Η υπερυψωμενη ριγα της benelli δεν ονομαζετε υπερυψωμενη κανονικα λεγετε ριγα με σκαλοπατι εχει βγει για να ψιλοντουφεκαει λιγο οταν σημαδεβουμε με κλειστο ματι πχ χρησιμοποιωντας την ακιδα στοχαστρο σεφως και οπιος θελει ριχνει εκει που θελει αναλογα τη ρυθμηση στο κοντακι χωρις να της δινει σημασια αλα εαν σε καπιες βολες επιθετικες πχ μπεκτσα κολας το ζυγωματικο στο κοντακι εκοινο το σκαλοπατι μπαινει μπρωστα στη σκοπευτηκη γραμη οποτε πανε και βγαλτη γτ ειναι για ρουαγιαλ βολες και πλαναριστα παπια σχεδον σταματιμενα η οταν σηκωνοντε απ το νερο. Η μπωρεις να την κανει τραμπα με ενα που εχει ισια ριγα δλδ sbe1
 
Αν δεν έχεις πίσω στόχαστρο αγνόησέ το στην φωτό που δημοσίευσα ....
Η σκόπευση λοιπόν (σύμφωνα με την Benelli) πρέπει να γίνεται με την ρίγα παράλληλη προς το μάτι σου (να μην βλέπεις δηλαδή ΚΑΘΟΛΟΥ ρίγα), να βλέπεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μπροστινό σκόπευστρο, και το σημείο σκόπευσης θα πρέπει να είναι στην ΚΟΡΥΦΗ του μπροστινού στόχαστρου.
Έτσι δοκιμάζεις τα μονόβολα ? Αν ναι που χτυπάνε ? Κάτω ή πάνω από το σημείο που σκοπεύεις ?
Με την υπερυψωμενη ριγα φυσικα και πανε πανω και οσο αυξανεται η αποσταση τοσο πιο πολυ! με την slug καννη πανε λιγο πιο κατω ανεπαισθητα
 
Ναι σαφως και εχουν!!!Δεν εχουν ομως υπερυψωμενες ριγες....Κανενα, ουτε οι slug καννες ουτε sniper οπλα ουτε πολεμικα.Δεν ειναι να αναρωτιομαστε τουλαχιστον το γτ???
Μην μπερδεύεις ανόμοια πράγματα ...
Ποιο είναι το πρόβλημα με το όπλο σου ακριβώς ... ψηλοντουφεκάει ? χαμηλοντουφεκάει ? ή κάνεις γενική συζήτηση ?
Σκόπευσε έχοντας στερεωμένο το όπλο σου και όπως σου έγραψα παραπάνω με ότι φυσίγγι θέλεις Νο 6-7 κτλ στα 20m και πες μας πόσο και προς τα που αποκλίνει το κέντρο της ντουφεκιάς ...
 
Αν δεν έχεις πίσω στόχαστρο αγνόησέ το στην φωτό που δημοσίευσα ....
Η σκόπευση λοιπόν (σύμφωνα με την Benelli) πρέπει να γίνεται με την ρίγα παράλληλη προς το μάτι σου (να μην βλέπεις δηλαδή ΚΑΘΟΛΟΥ ρίγα), να βλέπεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μπροστινό σκόπευστρο, και το σημείο σκόπευσης θα πρέπει να είναι στην ΚΟΡΥΦΗ του μπροστινού στόχαστρου.
Έτσι δοκιμάζεις τα μονόβολα ? Αν ναι που χτυπάνε ? Κάτω ή πάνω από το σημείο που σκοπεύεις ?
Πολυ πιο πανω
 
Back
Top